Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Inmultirea din doua famili

Mesajde bubulici22 » 02 Iul 2013, 14:37

Buna ziua
Am si eu o mica intrebare..
Am doua roiuri foarte bine populate si din care as vrea sa mai fac inca o familie
Vrea sa stiu daca e bine in acesta perioada sa iau doua rame cu puiet de la unu si inca doua de la altu si alte 4 rame cu miere sa le bag intro lada goala in speranta ca vor face botci ?
Sau sa ii bag dupa 4zile o matca imerecheata?
Credeti ca ar fi bine sa fac inca un roi sau sa nu le fortez..... ma gandesc pentru iernat :D
... va multumesc si astept parerile dv.
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde B.K » 02 Iul 2013, 16:12

Ideal ar fi sa faci cu matca imperecheata , dar asta numai in conditiile in care in roiurile de care spui tu ca sunt populate exista puiet capacit pe care sa-l iei si pe langa asta sa le ramana si lor. Exclus sa iei rame din cele doua roiuri cu tot cu musca si sa le unifici. Parerea mea ar fi sa nu fortezi nota , repet este parerea mea , adica eu nu as face , poate vei primii un raspuns de la cineva "greu" de pe forum . Succes!!!

PS : 1. Matca imperecheata nu se baga dupa 4 zile la un roi . 2. Un roi de albine nu e totuna cu o familie de albine.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde bucursorinelionel » 02 Iul 2013, 17:00

Ce înseamnă roi bine populat..???
Pentru mine , un roi mic are 2 rame cu puiet căpăcit, 3 r. cu larve și ouă, 2 rame de acoperire cu minim 30% polen restul miere, lateral pentru acoperire, asta pentru roirea dirijată la care adaug matca în pontă cu ramele (4, pontate, din nucleul de împerechere =2 rame dadant).
Un roi mare are 3 r cu puiet căpăcit, 3 cu larve și ouă, 2 de acoprie și matca în cușca de protecție...
Astfel de entități ajung în august-septembrie apte de iernare dacă au cules, dar mai ales rezerve..dacă nu au de ajuns (30kg miere)...merge la unificare..
Tu ce vrei să împarți..??
Ca să faci , ce????
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde bubulici22 » 02 Iul 2013, 21:31

Cred ca dupa ce sfat mi-a dat beek nu cred ca mai fac nimik si eu la fel am zis ca nu as vrea sa fortez ca sa nu am de ce ma lega la cap
Cred ca cel mai bine este sa ii las in pace sa isi faca treaba
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde bubulici22 » 02 Iul 2013, 21:33

bucursorinelionel scrie:Ce înseamnă roi bine populat..???
Pentru mine , un roi mic are 2 rame cu puiet căpăcit, 3 r. cu larve și ouă, 2 rame de acoperire cu minim 30% polen restul miere, lateral pentru acoperire, asta pentru roirea dirijată la care adaug matca în pontă cu ramele (4, pontate, din nucleul de împerechere =2 rame dadant).
Un roi mare are 3 r cu puiet căpăcit, 3 cu larve și ouă, 2 de acoprie și matca în cușca de protecție...
Astfel de entități ajung în august-septembrie apte de iernare dacă au cules, dar mai ales rezerve..dacă nu au de ajuns (30kg miere)...merge la unificare..
Tu ce vrei să împarți..??
Ca să faci , ce????

Cea ce nu inteleg eu este ca mereu aud de faptul ca pentru iernat o familie trebuie sa aiba cel putin 30kg miere ............
mierea cum trebuie sa fie pe rame sau in hranitor......... eu anul trecut din data de 15.08 am inceput sa le bag sirop pana la sfarsitul luni octombrie si am cam scapat binisor cu ei
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde un OM » 02 Iul 2013, 22:06

15 -18 kg de miere sunt suficiente pentru iernare.
Roiul l-as face doar pe 1-2 rame cu ceva puiet larvar, capacit , miere si pastura. De-abia dupa imperecherea matcii as plusa cu puiet capacit la greu in roi. Ar putea intra in iarna pe 4 rame tapene de albina.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde bucursorinelionel » 02 Iul 2013, 22:29

Rezervele pentru iernare se formează până la 15 august, cel târziu 1 septembrie, ca să nu uzezi albina de iernare..care trebuie să aibă corpul gras bine format.Dacă la ora actuală probabil ai cules de floarea soarelui, peste 3-4 săptămâni e posibil să avem o superbă secetă iar totul să fie uscat, deci ia în calcul o rezevă de minim 1kg de polen pentru fiecare familie, administrat în turte 30%, pentru perioada 15-20 iulie, cu final de consum 1-15 septembrie.
O rama 1/1 dadant căpăcită cu miere 100% are cam 3,5 chiar 4 kg..deci 8 rame ful pentru iernare.Iar siropul concentrat sau nu, musai invertit.
Ponta mătcii scade progresiv accelerat după 1 oct. astfel că, după 15, cel târziu 25 oct. devine =0.
Forțarea mătcii de a ponta în continuare nu e deloc indicată, ea mai apare, natural, doar la unele mătci tinere, împerecheate târziu (1-30 august).
Prioritar pentru tine după 1 iulie este de a transforma roiurile în familii de minim 10 r bine acoperite cu albine pe toate fețele, eventual chiar 12-14, din care minim la 20 iulie cu 6 r de puiet căpacit.
Eu prefer să fac roii după salcâm, evitând roirea naturală, prin divizarea familiilor de 12-14 r, la jumătate, astfel că acestea devin bune de cules la tei și f.s.
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde alexx » 03 Iul 2013, 18:48

bucursorinelionel scrie:Rezervele pentru iernare se formează până la 15 august, cel târziu 1 septembrie, ca să nu uzezi albina de iernare..care trebuie să aibă corpul gras bine format.Dacă la ora actuală probabil ai cules de floarea soarelui, peste 3-4 săptămâni e posibil să avem o superbă secetă iar totul să fie uscat, deci ia în calcul o rezevă de minim 1kg de polen pentru fiecare familie, administrat în turte 30%, pentru perioada 15-20 iulie, cu final de consum 1-15 septembrie.
O rama 1/1 dadant căpăcită cu miere 100% are cam 3,5 chiar 4 kg..deci 8 rame ful pentru iernare.Iar siropul concentrat sau nu, musai invertit.
Ponta mătcii scade progresiv accelerat după 1 oct. astfel că, după 15, cel târziu 25 oct. devine =0.
Forțarea mătcii de a ponta în continuare nu e deloc indicată, ea mai apare, natural, doar la unele mătci tinere, împerecheate târziu (1-30 august).
Prioritar pentru tine după 1 iulie este de a transforma roiurile în familii de minim 10 r bine acoperite cu albine pe toate fețele, eventual chiar 12-14, din care minim la 20 iulie cu 6 r de puiet căpacit.
Eu prefer să fac roii după salcâm, evitând roirea naturală, prin divizarea familiilor de 12-14 r, la jumătate, astfel că acestea devin bune de cules la tei și f.s.

Perfect adevarat numai ca eu cred ca daca nu este seceta albinele acumuleaza si dupa 1 septembrie
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde bubulici22 » 04 Iul 2013, 16:00

bucursorinelionel scrie:Rezervele pentru iernare se formează până la 15 august, cel târziu 1 septembrie, ca să nu uzezi albina de iernare..care trebuie să aibă corpul gras bine format.Dacă la ora actuală probabil ai cules de floarea soarelui, peste 3-4 săptămâni e posibil să avem o superbă secetă iar totul să fie uscat, deci ia în calcul o rezevă de minim 1kg de polen pentru fiecare familie, administrat în turte 30%, pentru perioada 15-20 iulie, cu final de consum 1-15 septembrie.
O rama 1/1 dadant căpăcită cu miere 100% are cam 3,5 chiar 4 kg..deci 8 rame ful pentru iernare.Iar siropul concentrat sau nu, musai invertit.
Ponta mătcii scade progresiv accelerat după 1 oct. astfel că, după 15, cel târziu 25 oct. devine =0.
Forțarea mătcii de a ponta în continuare nu e deloc indicată, ea mai apare, natural, doar la unele mătci tinere, împerecheate târziu (1-30 august).
Prioritar pentru tine după 1 iulie este de a transforma roiurile în familii de minim 10 r bine acoperite cu albine pe toate fețele, eventual chiar 12-14, din care minim la 20 iulie cu 6 r de puiet căpacit.
Eu prefer să fac roii după salcâm, evitând roirea naturală, prin divizarea familiilor de 12-14 r, la jumătate, astfel că acestea devin bune de cules la tei și f.s.


Ok am inteles cea ce ai spus tu ..... dar problema este ca nu am atata miere si in plus nu cred ca am scos 10kg de miere de la toti 4 pana in prezent .........
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde bubulici22 » 04 Iul 2013, 17:24

Daca nu am atata miere pot sa le bag sirop invertit ?
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde B.K » 04 Iul 2013, 18:14

bubulici22 scrie:Daca nu am atata miere pot sa le bag sirop invertit ?

Oricum la roiuri trebuie sa le dai sirop + protofil sau sirop + ceai din plante pentru a sporii ponta matci , pana la completarile de hrana ptr iarna mai e , momentan asigura-te ca ai ce sa bagi in iarna........deci....pune matca la treaba. Bafta !!!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde bubulici22 » 04 Iul 2013, 18:34

BeeeK scrie:
bubulici22 scrie:Daca nu am atata miere pot sa le bag sirop invertit ?

Oricum la roiuri trebuie sa le dai sirop + protofil sau sirop + ceai din plante pentru a sporii ponta matci , pana la completarile de hrana ptr iarna mai e , momentan asigura-te ca ai ce sa bagi in iarna........deci....pune matca la treaba. Bafta !!!

Multumesc frumos pentru raspuns .....
Apropo ce plante sa folosesc pentru ceai ?
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde B.K » 04 Iul 2013, 20:11

bubulici22 scrie:
BeeeK scrie:
bubulici22 scrie:Daca nu am atata miere pot sa le bag sirop invertit ?

Oricum la roiuri trebuie sa le dai sirop + protofil sau sirop + ceai din plante pentru a sporii ponta matci , pana la completarile de hrana ptr iarna mai e , momentan asigura-te ca ai ce sa bagi in iarna........deci....pune matca la treaba. Bafta !!!

Multumesc frumos pentru raspuns .....
Apropo ce plante sa folosesc pentru ceai ?

Musetel , tei , menta , coada soricelului , sunatoare , e suficient daca faci un ceai din plantele astea. Neaparat sa invertesti siropul. uite aici reteta de invertire a lui Nea Gica : http://stuparitul.3xforum.ro/post/8243/ ... hranitor_/
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde bucursorinelionel » 05 Iul 2013, 10:46

Rentabilitatea uneu stupine constă în puterea familiilor și nu în numărul de cutii populate.Orice roi format suplimentar duce la costuri și consum de timp care, de cele mai multe ori, nu se justifică.
Așadar, după cele câteva răspunsuri, cred că ai priceput ce ai de făcut.Referitor la cules, înclin să cred că ai avut recolta slabă din cauza populațiilor reduse, mai exact numărul de lucrătoare culegătoare.O colonie de producție are de la 40000 de albine în sus, ca să aibă un spor zilnic peste 4kg la salcâm, 2-3 kg la tei, cam 1-2 kg la f.s.( cam acestea ar fi repere medii observate de mine ).La 40000 de albine ai cel puțin 50% culegătoare, iar în cazul unui cules cel puțin semnificativ, o mare parte din cele tinere trec la cules.Literatura de specialitate menționează că la 40000 , în plin cules de salcâm de ex. rămân în stup în jur de 10000-15000, restul la cules.Dacă ții cont că de pe o ramă dadant eclozeazâ, în medie, 8000-8500 de albine, deja poți face calcule cum trebuie să arate o familie bună de cules.
Pentru completare de rezerve varianta de sirop invertit 3/1 e ceea mai recomandată, cu aport suplimentar de proteină dacă natura devine zgârcită, turtă cu polen 30%, 50-100 gr de ramă de albine.
În afară de protofil mai poți utiliza Startovit, 1 plic/10 l sirop, de preferat alternat față de protofil, iar ca înloicuitor la polen, Apiluk P ( are un raport calitate/preț convenabil în lipsă de polen de la rezervă).
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde bubulici22 » 05 Iul 2013, 21:42

bucursorinelionel scrie:Rentabilitatea uneu stupine constă în puterea familiilor și nu în numărul de cutii populate.Orice roi format suplimentar duce la costuri și consum de timp care, de cele mai multe ori, nu se justifică.
Așadar, după cele câteva răspunsuri, cred că ai priceput ce ai de făcut.Referitor la cules, înclin să cred că ai avut recolta slabă din cauza populațiilor reduse, mai exact numărul de lucrătoare culegătoare.O colonie de producție are de la 40000 de albine în sus, ca să aibă un spor zilnic peste 4kg la salcâm, 2-3 kg la tei, cam 1-2 kg la f.s.( cam acestea ar fi repere medii observate de mine ).La 40000 de albine ai cel puțin 50% culegătoare, iar în cazul unui cules cel puțin semnificativ, o mare parte din cele tinere trec la cules.Literatura de specialitate menționează că la 40000 , în plin cules de salcâm de ex. rămân în stup în jur de 10000-15000, restul la cules.Dacă ții cont că de pe o ramă dadant eclozeazâ, în medie, 8000-8500 de albine, deja poți face calcule cum trebuie să arate o familie bună de cules.
Pentru completare de rezerve varianta de sirop invertit 3/1 e ceea mai recomandată, cu aport suplimentar de proteină dacă natura devine zgârcită, turtă cu polen 30%, 50-100 gr de ramă de albine.
În afară de protofil mai poți utiliza Startovit, 1 plic/10 l sirop, de preferat alternat față de protofil, iar ca înloicuitor la polen, Apiluk P ( are un raport calitate/preț convenabil în lipsă de polen de la rezervă).


aveti dreptate legat de treaba cu familiile si cu stupina .... sincer nu stiu de ce nu am avut cules bun deoarece teiul este la 700m de stupina mea iar floarea soarelui este la nici 600m fata de stupina ............. puiet am vazut ca am foarte bine la toate cele 4 famili ale mele problema este ca eu azi am scos niste miere si de pe 3 rame am scos in jur de 5kg de miere eu zic ca nu e chiar asa putin ................ eu trebuie neaparat sa gasesc un apicultor pe aici pe langa mine ca am multe de invatat si nu numai .....
Avatar utilizator
bubulici22
 
Mesaje: 49
Membru din: 15 Iun 2013, 16:41
Localitate: Ilfov, Stefanestii de Jos

Re: Inmultirea din doua famili

Mesajde B.K » 06 Iul 2013, 12:29

bubulici22 scrie:
bucursorinelionel scrie:Rentabilitatea uneu stupine constă în puterea familiilor și nu în numărul de cutii populate.Orice roi format suplimentar duce la costuri și consum de timp care, de cele mai multe ori, nu se justifică.
Așadar, după cele câteva răspunsuri, cred că ai priceput ce ai de făcut.Referitor la cules, înclin să cred că ai avut recolta slabă din cauza populațiilor reduse, mai exact numărul de lucrătoare culegătoare.O colonie de producție are de la 40000 de albine în sus, ca să aibă un spor zilnic peste 4kg la salcâm, 2-3 kg la tei, cam 1-2 kg la f.s.( cam acestea ar fi repere medii observate de mine ).La 40000 de albine ai cel puțin 50% culegătoare, iar în cazul unui cules cel puțin semnificativ, o mare parte din cele tinere trec la cules.Literatura de specialitate menționează că la 40000 , în plin cules de salcâm de ex. rămân în stup în jur de 10000-15000, restul la cules.Dacă ții cont că de pe o ramă dadant eclozeazâ, în medie, 8000-8500 de albine, deja poți face calcule cum trebuie să arate o familie bună de cules.
Pentru completare de rezerve varianta de sirop invertit 3/1 e ceea mai recomandată, cu aport suplimentar de proteină dacă natura devine zgârcită, turtă cu polen 30%, 50-100 gr de ramă de albine.
În afară de protofil mai poți utiliza Startovit, 1 plic/10 l sirop, de preferat alternat față de protofil, iar ca înloicuitor la polen, Apiluk P ( are un raport calitate/preț convenabil în lipsă de polen de la rezervă).


aveti dreptate legat de treaba cu familiile si cu stupina .... sincer nu stiu de ce nu am avut cules bun deoarece teiul este la 700m de stupina mea iar floarea soarelui este la nici 600m fata de stupina ............. puiet am vazut ca am foarte bine la toate cele 4 famili ale mele problema este ca eu azi am scos niste miere si de pe 3 rame am scos in jur de 5kg de miere eu zic ca nu e chiar asa putin ................ eu trebuie neaparat sa gasesc un apicultor pe aici pe langa mine ca am multe de invatat si nu numai .....

Nu ai avut cules pentru ca nu ai avut albina culegatoare , exact ce spune colegul mai sus , adica ai familii medii de productie.
PS : Pe forum nu se face apicultura ci se dicuta diverse chestii sau probleme , insa una e teoria si alata e practica. Pune mana pe o carte de specialitate , cate un sfat de la un apicultor vechi si usor usor n-o sa mai ai asa multe intebari de pus. Bafta colegu !!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori


cron