Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Marcare matci

Mesajde alt stupar » 22 Iun 2013, 22:39

dicu.ion57 scrie:...dar daca aveti peste 100de stupi si catati matca la fiecare va dati seama cit timp va ia ? Daca aveti mai putini si neaparat vreti sa o vedeti atunci facetiva placerea si marcati reginele,dar daca verificati un stup si ati vazut oua proaspete nu vad rostul sa pierdeti timpul sa cautati regina.
...............
ma apuca nostalgia acelor ani,cind se facea apicultura cu adevarat

tocmai la asemenea stupine este ESENTIAL ca matcile sa fie marcate
Nu interezeaza pe nimeni sa vada toata ziua semnul matcii insa odata si odata, din diferite motive, tot va trebui cautata. Si nu exista pedeapsa mai mare pe capul stuparului decat cautatul matcii nemarcate, de pilda cand trebuie schimbata ori recoltarea de rame cu puiet fara a avea garantia ca matca nu se afla pe ele.
La 100 de stupi buni (ex. dvs ) se recolteaza rame pentru 20-30 de roi, deci un total de 60-90 rame de puiet. Este crunt sa stai la 35 de grade sa verifici daca nu ai matca pe ele...

Cu totul intamplator, cunosc nemijlocit cu ce se manca apicultura de acum 30 de ani si nu vad cu ce era "mai adevarata" decat acum, as zice mai degraba ca dincontra. Ma refer la apicultorii-apicultori desigur !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Marcare matci

Mesajde dicu.ion57 » 23 Iun 2013, 09:20

alt stupar scrie:
dicu.ion57 scrie:...dar daca aveti peste 100de stupi si catati matca la fiecare va dati seama cit timp va ia ? Daca aveti mai putini si neaparat vreti sa o vedeti atunci facetiva placerea si marcati reginele,dar daca verificati un stup si ati vazut oua proaspete nu vad rostul sa pierdeti timpul sa cautati regina.
...............
ma apuca nostalgia acelor ani,cind se facea apicultura cu adevarat

tocmai la asemenea stupine este ESENTIAL ca matcile sa fie marcate
Nu interezeaza pe nimeni sa vada toata ziua semnul matcii insa odata si odata, din diferite motive, tot va trebui cautata. Si nu exista pedeapsa mai mare pe capul stuparului decat cautatul matcii nemarcate, de pilda cand trebuie schimbata ori recoltarea de rame cu puiet fara a avea garantia ca matca nu se afla pe ele.
La 100 de stupi buni (ex. dvs ) se recolteaza rame pentru 20-30 de roi, deci un total de 60-90 rame de puiet. Este crunt sa stai la 35 de grade sa verifici daca nu ai matca pe ele...

Cu totul intamplator, cunosc nemijlocit cu ce se manca apicultura de acum 30 de ani si nu vad cu ce era "mai adevarata" decat acum, as zice mai degraba ca dincontra. Ma refer la apicultorii-apicultori desigur !

Sint bucuros sa dau raspuns colegului ALT STUPAR referitor si la marcarea matcilor dar si la stuparitul de acum mai bine de 30 de ani.Aveti perfecta dreptate ca se gaseste mai usor matca marcata,si stiu al naibi de bine chinul pina o gasesc ,dar fiecare apicultor si-a creat propriile metode de lucru.Asa cum am spus eu am o evidenta clara la toti stupi ,cunosc virsta matci,iar cind vreau sa schimb vreuna aceasa deja ponteaza mult mai putin ,populatia este mai redusa si o gasesc destul de repede,dar nu contest faptul ca marcata as gasio mai repede,iar daca schimb o reg s-au mai multe ,bineinteles ca umblu numai in acestia.Am spus ca am marcat ani la rind dar avantajul atit a fost ca o gaseam mai repede,iar eu daca vad oua proaspete nu mai caut reg .Cind fac roi este adevarat ca-mi ia putin timp dar nui fac toti intro zi .Chiar daca am avut stupi si peste 100 as fi lipsit de modestie sa spun ca erau toti foarte buni ,cred ca acest lucru il cunosc majoritatea apicultorilor dar putini recunosc ,dar daca vad ca bate pasul pe loc ii unific fara regret ca as pierde din efectiv ,ca mai bine culege unul bun decit trei slabi.Folositiva de metodele cu,care vati obisnuit ca fiecare apicultor ,isi formeaza propriul stil de lucru care nu este mai prejos decit al altor apicultori,pentru ca obisnuinta cu un stil de lucru este a doua natura pentru om.Citeva cuvinte as vrea sa adaug referitor la apicultura MAI ADEVARATA de acum 30 deani.Stimate coleg depinde cum ati inceput dv,pe linga cine ati fost ,s-au ce relatii ati putut stabili cu alti apicultori din acea vreme.Este adevarat ca si atunci ca si acum ,nu toti apicultori deschideau poarta unui incepator,dar acestia erau putini.Daca totusi cereai ajutor cuiva cu sigurana il primeai ,respectul intre apicultori era foarte mare acest lucru depinde si de zona.Spun asta pentru ca in pastoral ne intinlim cu tot felul de oameni,si apicultori tineri care cu parere de rau va spun ca numai apicultori nu se poate numi.Nu trebuie sa-i bagam pe toti la un loc ca sint si apicultori tineri de toata lauda,dar este mare diferenta de comportament ,ca atunci cind intreaba ceva il face intrun stil arogant si care bineinteles nu se mai poate discuta civilizat si atunci ce vrea sa afle din experienta altora singuri isi inchide calea de comunicare.Aceste probleme se intimpla in relatiile dintre noi oameni ,dar vreau sa pun si problema culesului.Nu stiu daca la dv in zona aveti culturi intensive.Cu ani in urma la noi in Baragan se cultiva foarte mult plante semincere , floarea soarelui ,lucerna ,plante medicinale,iar noi apicultori eram solicitati di brigadieri s-au presediti de CAP s-au IAS sa mergem cu stupi sa polenizeze culturile respective ,ni se asigura paza transport si eram si platiti la nr de stupi.Rar se intimpla ca sa dispra la cineva un stup.Spunetimi stimate coleg se mai compara cu astazi cind noi ne rugam de fermieri sa ne primeasca,cind fura stupi de linga noi sub amenintare, iar cind merge pagubasu sa reclame tot pe el il amendeaza ,si nu mai vorbesc de facilitatile care le aveam de la ACA .cu stimulentele pentru albine .La aceste lucruri am vrut sa ma refer ,nu ca apicultori de astazi ar fi mai slab pregatiti ,ci conditiile sint cu totul altele,pe care eu sincer le regret pe cele trecute.Eu va urez mult succes la munca in stupina ,si orice discutie pe teme apicole la mine este deschisa ,ca numai asa putem schimba pareri si sa invatam uni de la alti.
Ultima oară modificat de dicu.ion57 pe 23 Iun 2013, 09:35, modificat 1 dată în total.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Marcare matci

Mesajde dicu.ion57 » 23 Iun 2013, 09:32

kamy scrie:Nea ioane io am matci si asa si asa si e chin cumplit sa cati matca intr-un stup in care lipseste festeala pe matca,am marcat si taiat ambele aripi la care nu- mi placea cum misca-n front si totusi nu au schimbat-o decat dupa ceva timp,altele dupa un an!E mult mai usor de lucrat cu matci marcate si cam scapi de multa contabilitate!parerea me!


Draga Kamy asa este dar vedeti dv.fiecare are stilul lui ,eu miam spus o parere personala va rog nu o luati ca pe ceva care sa atinga munca personala a dv, stiu ca este mai usor cu matca marcata dar din considerentele expuse anterior eu am renuntat si nu regret ca oricind pot sa marchez din nou.SUCCES.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Marcare matci

Mesajde Bambucha » 23 Iun 2013, 09:53

dicu.ion57 scrie:[
Asa cum am spus eu am o evidenta clara la toti stupi ,cunosc virsta matci,iar cind vreau sa schimb vreuna aceasa deja ponteaza mult mai putin ,populatia este mai redusa si o gasesc destul de repede,dar nu contest faptul ca marcata as gasio mai repede,iar daca schimb o reg s-au mai multe ,bineinteles ca umblu numai in acestia.Am spus ca am marcat ani la rind dar avantajul atit a fost ca o gaseam mai repede,iar eu daca vad oua proaspete nu mai caut reg .


Si eu renuntasem la un moment dat sa marchez, pana cand am constatat ca in ciuda unei evidente stricte pe fiecare familie exista cel putin un procent de 5-10 % matci schimbate linistit in fiecare an. Cum eu personal practic pastoralul intensiv, rezulta o uzura mare a matcilor in stupii ME si deci in consecinta schimb matcile la max 2 ani pentru a avea rezultate mai bune. Exceptie facand doar stupii de prasila care merg si in al 3-lea an, peste aceasta varsta creste foarte mult riscul de a o pierde peste sezonul rece. Nemarcand matcile exista riscul sa omor din greseala si o matca tanara toamna, care conform evidentei ar trebui sa fie batrana.
Nea' Gica raposatul, a confirmat pe undeva acest lucru spunand ca nu avem noi idee cat de des isi schimba stupii matcile. Pentru mine conteaza foarte mult aceasta insusire de schimbare linistita si urmaresc in special daca provin de la familii foarte bune.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Marcare matci

Mesajde dicu.ion57 » 23 Iun 2013, 13:02

Bambucha scrie:
dicu.ion57 scrie:[
Asa cum am spus eu am o evidenta clara la toti stupi ,cunosc virsta matci,iar cind vreau sa schimb vreuna aceasa deja ponteaza mult mai putin ,populatia este mai redusa si o gasesc destul de repede,dar nu contest faptul ca marcata as gasio mai repede,iar daca schimb o reg s-au mai multe ,bineinteles ca umblu numai in acestia.Am spus ca am marcat ani la rind dar avantajul atit a fost ca o gaseam mai repede,iar eu daca vad oua proaspete nu mai caut reg .


Si eu renuntasem la un moment dat sa marchez, pana cand am constatat ca in ciuda unei evidente stricte pe fiecare familie exista cel putin un procent de 5-10 % matci schimbate linistit in fiecare an. Cum eu personal practic pastoralul intensiv, rezulta o uzura mare a matcilor in stupii ME si deci in consecinta schimb matcile la max 2 ani pentru a avea rezultate mai bune. Exceptie facand doar stupii de prasila care merg si in al 3-lea an, peste aceasta varsta creste foarte mult riscul de a o pierde peste sezonul rece. Nemarcand matcile exista riscul sa omor din greseala si o matca tanara toamna, care conform evidentei ar trebui sa fie batrana.
Nea' Gica raposatul, a confirmat pe undeva acest lucru spunand ca nu avem noi idee cat de des isi schimba stupii matcile. Pentru mine conteaza foarte mult aceasta insusire de schimbare linistita si urmaresc in special daca provin de la familii foarte bune.

Domnule Bambucha aveti perfecta dreptate si eu spre toamna pat acelasi lucru cu toate ca am grije sa am matci tinere dar stiu ele mai bine ce opreste si ce nu.Am pavilion apicol si acolo pierderea de matci este si mai mare ,dar cind schimbau si ele mai schimbam si eu era o brambureala ,ca mereu marcam si gaseam altele in loc.Este de necontestat ca marcarea ajuta foarte mult, iar eu vad pe stup care nu merge si o inlocuiesc dar mai ales toamna ,cind aceptarea este mai usoara.Pe timpul veri fac numa intariri la stupi mai slabi .fac roiuri ,si un anumit numar de matci de rezerva,care le trec si peste iarna ca primavara mai gasesc si fara reg.Eu cind gasesc toamna doua matci le las acolo pe amandoua ca oricum cea tinara va fi favorita .Fiecare are felul lui de a lucra ,iar eu nu contest munca numanui si cum isi organizeaza lucrul in stupina.Succes.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Marcare matci

Mesajde cristi_vidican » 23 Iun 2013, 13:42

Bambucha scrie:Nea' Gica raposatul, a confirmat pe undeva acest lucru spunand ca nu avem noi idee cat de des isi schimba stupii matcile. Pentru mine conteaza foarte mult aceasta insusire de schimbare linistita si urmaresc in special daca provin de la familii foarte bune.

Am o matcă în stupi care ar trebui să aibă după ce-mi aduc eu aminte vreo 6 ani. O țin minte de când era într-un roi primar. De unde a ieșit, câți ani a avut atunci nu știu exact, cert e că ar trebui să aibă de la 6 ani în sus. Anul trecut am vrut s-o omor. Trebuia să schimb niște regine în stupi și am zis s-o schimb și pe ea, nu că nu făcea față, dar era bătrână și am zis să o înlocuiesc cu alta mai de rasă și marcată. Regina mea nu a fost marcată. Dar, nu i-am rupt gâtul și am pus-o pe o ramă cu albină și puiet într-o altă ladă, că nu se știe niciodată. Unul din stupi n-a primit matca mea de schimb și a trebuit să o iau pe bătrâna mea și s-o bag înapoi în stup. Încă trăiește și se ține în frunte.
Acum, dacă o marcam atunci când am era în roiul primar, acum vreo 5 ani, îmi dădeam seama că matca mea de 6 ani nu are 6, ci mai puțin, că a fost schimbată liniștit - Garantat!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marcare matci

Mesajde alt stupar » 23 Iun 2013, 15:18

cinci ani.
garantat, ca tin minte ca era din promotia "galbena" din 2007, an in care am repopulat toamna pavilionul numai cu roi cu matci tinere.
abia-abia de i se mai vedea marcajul, a tinut pasul un cincinal, insa in ultimul an la un nivel nu prea ridicat...
si-a dat obstescul sfarsit spre sfarsitul iernarii, lasand insa cateva oua la dispozitia familiei
este cu titlul de experiment, a nu se conta pe longevitatea respectiva la nivelul intregii stupine !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Marcare matci

Mesajde padurar2009 » 23 Iun 2013, 18:55

Si eu am una batrana. Acum doua ani I am taiat o aripa dar nu au schimbat o. Cred ca are patru sezoane.
padurar2009
 
Mesaje: 18
Membru din: 28 Ian 2012, 17:26

Re: Marcare matci

Mesajde dicu.ion57 » 23 Iun 2013, 21:12

cristi_vidican scrie:
Bambucha scrie:Nea' Gica raposatul, a confirmat pe undeva acest lucru spunand ca nu avem noi idee cat de des isi schimba stupii matcile. Pentru mine conteaza foarte mult aceasta insusire de schimbare linistita si urmaresc in special daca provin de la familii foarte bune.

Am o matcă în stupi care ar trebui să aibă după ce-mi aduc eu aminte vreo 6 ani. O țin minte de când era într-un roi primar. De unde a ieșit, câți ani a avut atunci nu știu exact, cert e că ar trebui să aibă de la 6 ani în sus. Anul trecut am vrut s-o omor. Trebuia să schimb niște regine în stupi și am zis s-o schimb și pe ea, nu că nu făcea față, dar era bătrână și am zis să o înlocuiesc cu alta mai de rasă și marcată. Regina mea nu a fost marcată. Dar, nu i-am rupt gâtul și am pus-o pe o ramă cu albină și puiet într-o altă ladă, că nu se știe niciodată. Unul din stupi n-a primit matca mea de schimb și a trebuit să o iau pe bătrâna mea și s-o bag înapoi în stup. Încă trăiește și se ține în frunte.
Acum, dacă o marcam atunci când am era în roiul primar, acum vreo 5 ani, îmi dădeam seama că matca mea de 6 ani nu are 6, ci mai puțin, că a fost schimbată liniștit - Garantat!

Domnule Cristi ,si eu am avut si inca mai am citeva matci longevive care se tin foarte bine ,si ponteaza aproape ca una tinara.Cu ceva ani in urma am cumparat citeva matci de la Cislau zona de munte ,si citeva de la Moara Vlasiei zona de ses si poate s-au mai corcit ,ca intradevar sint uimit cit de bine merge ,iar de roit nici gind.M-am ocopat serios si de selectie dar nu toate reginele au calitatile cum am dori noi,si mai sint si rateuri.,dar oricum am regine batrine de care nu ma pot lipsi.Sint intradevar cazuri rare pe care eu le iau in sema ,si caut sa prind rasa din ele.In apicultura cit om trai si ne vom ocupa de albine mereu avem ceva de invatat,ca oricita experienta am avea tot apare ceva care ne pune la incercare.Va urez succes.0
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Marcare matci

Mesajde XamWaZ » 14 Iul 2013, 17:58

Eu sunt incepator, am albine doar de anul acesta si cum de mai multe ori am stat mult timp sa caut matcile m-am gandit ca ar fi o idee buna sa le marchez. Acum m-am uitat si eu putin pe internet cum se face si am o intrebare: dupa amrcare matca trebuie pusa intr-un bigudiu si alsata in stup un timp sa o elibereze albinele? sau doar cat sa se usuce vopseaua?
XamWaZ
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Mar 2013, 17:15
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Marcare matci

Mesajde livulik » 14 Iul 2013, 19:29

XamWaZ scrie:Eu sunt incepator, am albine doar de anul acesta si cum de mai multe ori am stat mult timp sa caut matcile m-am gandit ca ar fi o idee buna sa le marchez. Acum m-am uitat si eu putin pe internet cum se face si am o intrebare: dupa amrcare matca trebuie pusa intr-un bigudiu si alsata in stup un timp sa o elibereze albinele? sau doar cat sa se usuce vopseaua?

http://blog.office365.co.uk/wp-content/ ... arker1.jpg
cu markere ca alea din poza am marcat anul asta si in 10 secunde ii dai drumul inapoi pe rama! se usuca repede si nu are miros puternic!
livulik
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Noi 2011, 23:43
Localitate: Bucuresti (stupina Calarasi)

Re: Marcare matci

Mesajde nelutzu-api-cool » 14 Iul 2013, 23:05

XamWaZ scrie:Eu sunt incepator, am albine doar de anul acesta si cum de mai multe ori am stat mult timp sa caut matcile m-am gandit ca ar fi o idee buna sa le marchez. Acum m-am uitat si eu putin pe internet cum se face si am o intrebare: dupa amrcare matca trebuie pusa intr-un bigudiu si alsata in stup un timp sa o elibereze albinele? sau doar cat sa se usuce vopseaua?

Dupa marcare e bine sa o lasi putin intr-un bigudiu pana se usuca vopseaua..Cateva zeci de secunde, dupa care o eliberezi pe rame. Acum, daca marker-ul e unul de marca, precum cel prezentat mai sus, poti sa nu mai introduci matca in bigudiu, fiindca acesta e pe baza de apa, si nu are miros, si atunci nu vei avea probleme cu acceptarea matcii..Poate doar din precautie, si pentru linistea ta, poti sa o introduci si in bigudiu pana se usca vopseaua. Nu te costa nimic..
Vreau ca tot omul să priceapă
Această diferenţă mare:
Albina moare când înţeapă
Iar el, de nu înţeapă, moare!


http://nelutuapicool.sunphoto.ro
Avatar utilizator
nelutzu-api-cool
 
Mesaje: 386
Membru din: 01 Iun 2013, 08:51
Localitate: Lancram, Jud Alba

Re: Marcare matci

Mesajde danman » 14 Iul 2013, 23:20

Intr-adevar matcile se schimba linistit in timp ce noi habar n-avem si asta e un motiv destul de bun pt marcare. Anul asta am gasit pana si un roi (de anul asta) care vrea sa-si schimbe matca desi pare o matca buna, facuta prin tranvazare, oua impecabil, etc. Anul trecut am avut o situatie similara dar aceea macar nu era din transvazare ci era din botca de salvare. Pe de alta parte trebuie spus ca si marcatul necesita ceva manopera si poate cel mai bine ar fi sa fie facut odata cu alta manopera legata de matca. Iar referitor la markerele astea pe baza de apa, daca nu le dai timp de uscare albinele ling imediat matca de vopsea si nu ramane mare lucru din vopseaua initiala. De mirosit, miros si astea doar ca nu a diluant.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Marcare matci

Mesajde cristi_vidican » 15 Iul 2013, 05:11

Dacă makerul are miros, e bine de băgat într-un bigudiu, cușcă etc.
Atenție: nu lăsați bigudiul cu matca la soare. Sfatul lui Kami, mai bine în buzunar.
Apoi o eliberați pe ramele din lateral.
Am pățit anul acesta cu o matcă căreia i-am făcut baie în vopsea (cred că am mai scris).
După ce s-a uscat cât de cât, am eliberat-o, dar pt că ea încă încerca să scape de vopsea, albinele au sărit pe ea.
Am băgat-o din nou în bigudiu și am așteptat câteva minute (de data asta bigudiul a rămas pe rame).
Apoi am eliberat-o pe ramele din lateralul nucleului, unde erau mai puține albine. Am văzut că nu-i fac nimic rău și am închis stupul. La ora asta ouă grozav într-un stup.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marcare matci

Mesajde 7Rame » 19 Iul 2013, 13:55

Repet si eu ce au zis colegii in randurile de mai de sus.
Marcarea matcilor este esentiala, ajuta enorm stuparul, in toate perioadele sezonului.
Personal nu fac matci, am avut o incercare acest an, dar timpul limitat si-a spus cuvantul.
Insa, toamna...si nu numai, oricata evideta ai avea, poti sa ai numai 10 stupi, fac pariu cu oricine ca daca nu sunt marcate nu se poate preciza exact varsta ei, pt ca in familii, in functie de culesuri, de an, de vreme, etc...sa nu zic de cheful familiei, matcile sunt schimbate foarte des, mai ales la noi, cei care le uzam excesiv in pastoral.
Peste o saptamana o sa fac revizia la matci. Stiu ca acolo unde nu sunt marcate...imi va da cu rest :DD
Si stiu ca toti o sa patim asa.
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Marcare matci

Mesajde clabescu.marius » 19 Iul 2013, 16:24

Am vazut de foarte multe ori ca markerul sa sters total,am patit si zilele acestea cu o regina cumparata care a fost marcata in fata mea cu uniposca iar dupa eliberarea reginei in cateva zile sa curatat total,asa ca nu stiu cat de multa siguranta ai ca nu este aceeasi regina ci sa schimbat :)
Când îmi face vre-o figură
Vreo albină oarecare,
Generos, pe-nţepătură,
Pun tot eu un praf de sare.
Avatar utilizator
clabescu.marius
 
Mesaje: 185
Membru din: 02 Aug 2011, 19:16
Localitate: Breaza Jud.Prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori