Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 14 Iul 2013, 10:15

cristianNiculae scrie:Salutare,

Din cate vad problemele semnalate mai sus au fost si la altii:
http://www.bjornapiaries.com/warrehivebeekeeping.html

Deci din cate am tot citit acest stup se preteaza mai mult ca experiment mai putin productie. Mi-ar fi convenit mult sa merg in varianta asta pe viitor in principal avand in vedere costurile scazute de intretinere. Spre ex. am facut 2 corpuri cu capac simplu si fund din drujba si cu o rindea electrica in 2 ore. Scandura la latimea aia(210) gasesti gramada si nu se indoaie la uscare.
Prea frumos sa fie adevarat. :)

Eventual mers pe varianta cu rame mobile caz in care va trebui sa imi iau un circular cu masa.

Doamne ajuta.

Nu este un stup hobby decat daca il privesti astfel, trebuie inteles faptul ca roger delon a avut intre 600 si 1000 de astfel de stupi, dar a lucrat altfel decat warre cu el, a schimbat cateva lucruri esentiale si treaba a mers, trebuie sa intelegem ca nu forma lazii favorizeaza roirea ci alti factori si ca vladimir khomich are 200 de astfel de stupi de productie...stupul asta are niste plusuri uriase ..nu degeaba roger delon l-a numit climat stabile...variatii pe inaltimea corpului se pot face, nu aici e partea definitorie a stupului ci exact forma patrata in sectiune cu latura de 30 cm...ma rog e mult de zis, scriu mai greu pe tel. :)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 14 Iul 2013, 10:37

danman scrie:Eu am stup Warre care a roit si care acum i-a ajuns din urma pe altii care n-au roit. Poate ca singura pierdere pe care am avut-o a fost tocmai roiul neprins... in rest numai avantaje: au cladit ca nebunele dupa roire, au schimbat matca, lucreaza bine, etc. Singura problema e prinderea roiului. Probabil la anul ii voi lasa sa roiasca liber sa vad si partea asta a monedei (pt ca voi avea stupina langa casa - ma mut la casa). Nu lasa nimeni de inteles ca stupul din film a ajuns unde a ajuns fara roire. Am o alta problema legat a de un roi cu care nu m-am mai confruntat si poate cineva ma ajuta cu o parere desi e offtopic: un roi de anul asta (artificial cu matca buna, din transvazare) care pare sa functioneze impecabil, are doua botci de schimbare linistita. N-am mai intalnit...

Un pont ..incearca sa faci roi cu culegatoarea si matca din ala care se pregateste de roit..fa-ti niste rame ca ale mele si cand vezi ca se pregateste sa plece lasa matca pe cativa faguri cat mai goi iar sub corpul asta mai da-i unul gol sa vada ca are spatiu..fa un soi de hranitor, treaba cu galesta de iaurt merge la fix, lasa corpurile astea doua pe locul stupului cu tendinte de roit si muta cuibul cu toata albina si fagurii cu puiet pe o alta pozitie in stupina, da-i si lu asta un corp gol dedesubt si o galetusa...o sa vezi acolo dezvoltare..am facut un film, sper sa il pot pune pe forum, sa vezi ce a putut sa faca o matca, zburatoarea si niste sirop intr-un timp foarte scurt...14 rame forta coloniei, 12 rame construite superb, toate pline de puiet si polen si hrana..foarte repede va fi pe 2 corpuri delon modificat cum am eu..fix echivalentul a 12 rame dadant 1/1. Voi pune filmul...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 14 Iul 2013, 13:06

Danmanne, ca sa fac o gluma as zice ca mi-ar place sa instalez niste buduroaie de astea de ale mele frecate bine cu roinita eventual ceva ulei de mellisa uns pe doaga in dreptul urdinisului, si ca sa fie sigura treaba niste betisoare din acelea cu feromon cum foloseste dan margarit...si as fi bucuros sa plec de la tine din batatura cu buduroaiele pline...ce zici? ..merita sa pierzi asa albina? ...treaba e sensibila cu roitul, o sa zic pe parcurs mai multe..ce pot sa te asigur e ca nu lada e de vina ci ce ai in ea. Gandeste-te la ce am modificat eu, am pus o rama alpine in lada warre sau delon cum vrei sa-i zici, cand am un corp plin cladit fac una din astea doua manevre, ori il organizez pe doua corpuri punand 5 rame jos si 4 sus cu una cu sarme la construit sus, ori pur si simplu cobor jos o marginasa cu miere si bag una cu sarme sus la cladit si pe masura ce tot cladesc mut jos cate o rama..asa nu roieste, apoi pe warre exact asta e buba, ca-i iei fagurii...o colonie care nu are suficienta suptafata de fagure si e prinsa de gol de cules automat roieste daca r suprapopulata zona de fagure..si pe warre chiar asta cica e tehnica de lucru, adica se recolteaza un corp nu se mai dau fagurii inapoi si asta creeaza dezrchilibrul de care ziceam. In mod normal daca introduci rama in exploatare deja ai un avantaj in treaba cu roirea, daca nu distrugi fagurii la extras ai un alt mare avantaj, daca hranesti pe vatra in golurile de cules sau daca faci pastoral ai alt avantaj, daca mai jonglezi putin cu ramele cel putin pana isi face colonia macar zona de cuib adica 2 corpuri de ale mele e un alt avantaj, n-am zis nimic de selectie dar nu trebuie uitata..si tot asa, sunt o sumedenie de factori. Ce am observat eu e ca nu e musai sa stai cu mana pe rame sa le tot freci..daca il organizezi 5 jos si 5 sus iar in lateral dai rame cu sarme ai scapat de umblat cu ramele, isi face singur treaba.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 14 Iul 2013, 14:10

Astazi am prins unul care se pregatea de roit, avea chiar botci capacite dar inca nu roise, probabil avea de gand chiar azi. Problema e ca toate astea in plin cules de floarea soarelui (sunt cateva hectare langa stupina) si mai avea si spatiu in lada... Deci iarasi zic: ce merge la unii nu "merge" la toti. Sa-l fi hranit pe asta si cu mana si tot roia. Deocamdata i-am aplicat metoda blanda: rupt botcile si schimbat locul cu unul mai slab. E un japonez nu pot jongla cu rame, etc. Adevarul e Bunka ca nici nu-mi doresc. Nu de asta am facut eu acesti stupi, ca sa ma apuc sa lucrez tot cu rama. Daca gasesc metode de lucrul cu corpul bine, daca nu... asta e, dar pe rame nu vreau sa pun mana, cel putin nu la Warre.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 14 Iul 2013, 16:28

Mmm...asta e, nu le putem avea pe toate, sau cum zice romanul..nu se poate si cu curechiul uns si cu slanina in pod.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 14 Iul 2013, 19:18

Aveti aici un filmulet de la mine unde se vede ce si cum cu Delonul meu, ma rog un Warre putin schimbat!
Vizionare placuta si spuneti-va parerea!
[youtube] http://youtu.be/nrhlBkjvOsM[/youtube]

Dupa treizeci si ceva de pagini pe forumul vechi si dupa alte multe pagini aici cu mii de vizualizari as putea sa glumesc cu o intrebare...
Warre de ce nu merge Warre??..eu stiu de ce, pt ca e Warre si nu e Delon!
Salutare!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 15 Iul 2013, 11:12

Nu stiu daca am mai spus-o undeva dar cred ca un factor ce favorizeaza declansarea roitului la Warre e si cresterea libera a trantorilor. Cand albinele cresc trantori intr-o veselie e imposibil sa nu le vina si ideea roirii la un moment dat. Sau poate ca e invers: intai le vine ideea si apoi cresc trantorii, dar in stupii unde trantorii sunt redusi ca numar prin descapacire sau taierea ramei claditoare roirea este intarziata ca intr-un final sa fie abandonata pt ca a trecut sezonul. Anul asta am taiat trantorii asa cum se face si la cosnite dar nu la toti, am scapat vre-o doi iar din aceia unul tocmai l-am prins cu botci. Poate si asta a contat de l-a facut sa se-apuce de roit in timpul culesului la floare. Deci cred ca e important pt prevenire sa taiem fagurii de trantor precum se facea si in cosnite.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 15 Iul 2013, 12:56

danman scrie:Nu stiu daca am mai spus-o undeva dar cred ca un factor ce favorizeaza declansarea roitului la Warre e si cresterea libera a trantorilor. Cand albinele cresc trantori intr-o veselie e imposibil sa nu le vina si ideea roirii la un moment dat. Sau poate ca e invers: intai le vine ideea si apoi cresc trantorii, dar in stupii unde trantorii sunt redusi ca numar prin descapacire sau taierea ramei claditoare roirea este intarziata ca intr-un final sa fie abandonata pt ca a trecut sezonul. Anul asta am taiat trantorii asa cum se face si la cosnite dar nu la toti, am scapat vre-o doi iar din aceia unul tocmai l-am prins cu botci. Poate si asta a contat de l-a facut sa se-apuce de roit in timpul culesului la floare. Deci cred ca e important pt prevenire sa taiem fagurii de trantor precum se facea si in cosnite.

In modul cel mai natural albinele cresc trantori, primavara momentul inceperii cresterii lor este de fapt o anticipare a momentului roirii cand e nevoie de trantori viabili care sa fecundeze matcile, cresterea lor pe toata durata sezonului are cateva explicatii..isi asigura pe de o parte sansa imperecherii unei posibile matci tinere care sa ilocuiasca matca veche...ei in mod normal mai au si alte meniri, clocesc pe puiet de lucratoare, incalzeste fagurii in consttuctie, sunt niste rezervoare de apa gusile lor fiind de 50 de ori mai mari decat ale albinelor lucratoare..cateva din chestiile astea se vad in filmul meu daca va uitati atent...ultma rama la costruit are trantori pe ea care nu stau acolo de prosti.
La fel stau si pe puietul de lucratoare...se vede daca priviti atent.
Nu trebuie subestimat rolul trantorelui in colonie...ei in mod normal mai actioneaza ca un magnet pt paraziti cum ar fi varoa...spun in mod normal, pt ca acum se manifesta in stupii nostri acel pseudo-drone-effect, adica varoa confunda celula de lucratoare cu cea de trantore tocmai din cauza celulei marite artificial de catre om.
la prima vedere putem da vina pe trantore pt roire...e o geseala, studiaza situl www.rezistantbee.com
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cristianNiculae » 15 Iul 2013, 13:22

BUNKA scrie:Aveti aici un filmulet de la mine unde se vede ce si cum cu Delonul meu, ma rog un Warre putin schimbat!
Vizionare placuta si spuneti-va parerea!
[youtube] http://youtu.be/nrhlBkjvOsM[/youtube]

Dupa treizeci si ceva de pagini pe forumul vechi si dupa alte multe pagini aici cu mii de vizualizari as putea sa glumesc cu o intrebare...
Warre de ce nu merge Warre??..eu stiu de ce, pt ca e Warre si nu e Delon!
Salutare!

... ca m-am uitat la film...

Exista acest curent nou in apicultura si nu numai, de reconsiderare a principiilor, valorilor etc. Sunt unii care sustin ca folosind anumite sisteme de crestere a albinelor putem ajunge la a nu mai trata varoa spre ex... adica folosind un sistem care sa replice la maximum conditiile naturale de vietuire a albinei.
Intrebarea mea e: de ce au disparut atunci coloniile naturale de albine de la noi si din Europa?
Mai degraba globalizarea in general a facut mare rau in lume prin amestecul fara masura al lucrurilor iar in cazul nostru introducerea paduchelui nefast in Europa.

Concluzia mea dupa atata frunzareala e ca nu exista un sistem de stuparit care sa intruneasca toate avantajele pe care le dorim. Pana la urma trebuie sa avem in vedere scopul apiculturii care este productia de miere a carei calitate depinde bineinteles si de calitatea vietii albinei iar aceasta poate fi una buna indiferent de lada. Totul e sa respectam anumite reguli.

Ce ma bucura e ca am gasit tratament alternativ pt. varoa ca sa nu folosesc otravurile conventionale.

Numai bine.
cristianNiculae
 

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 16 Iul 2013, 23:22

cristianNiculae scrie:
BUNKA scrie:Aveti aici un filmulet de la mine unde se vede ce si cum cu Delonul meu, ma rog un Warre putin schimbat!
Vizionare placuta si spuneti-va parerea!
[youtube] http://youtu.be/nrhlBkjvOsM[/youtube]

Dupa treizeci si ceva de pagini pe forumul vechi si dupa alte multe pagini aici cu mii de vizualizari as putea sa glumesc cu o intrebare...
Warre de ce nu merge Warre??..eu stiu de ce, pt ca e Warre si nu e Delon!
Salutare!

... ca m-am uitat la film...

Exista acest curent nou in apicultura si nu numai, de reconsiderare a principiilor, valorilor etc. Sunt unii care sustin ca folosind anumite sisteyme de crestere a albinelor putem ajunge la a nu mai trata varoa spre ex... adica folosind un sistem care sa replice la maximum conditiile naturale de vietuire a albinei.
Intrebarea mea e: de ce au disparut atunci coloniile naturale de albine de la noi si din Europa?
Mai degraba globalizarea in general a facut mare rau in lume prin amestecul fara masura al lucrurilor iar in cazul nostru introducerea paduchelui nefast in Europa.

Concluzia mea dupa atata frunzareala e ca nu exista un sistem de stuparit care sa intruneasca toate avantajele pe care le dorim. Pana la urma trebuie sa avem in vedere scopul apiculturii care este productia de miere a carei calitate depinde bineinteles si de calitatea vietii albinei iar aceasta poate fi una buna indiferent de lada. Totul e sa respectam anumite reguli.

Ce ma bucura e ca am gasit tratament alternativ pt. varoa ca sa nu folosesc otravurile conventionale.

Numai bine.

Coloniile salbatice nu au disparut..e o presupunere, cele cu adevarat salbatice supravietuiesc cu siguranta..cele scapate din stupinele conventionale e adevarat ca au sanse mici pt ca sunt neadaptate.
Concluzia dvs este prea usor trasa..ca dupa o frunzareala..exista sisteme de stuparit peste ceea ce face acum 99,9 din lumea apicola.
Trebuie sa treceti de la frunzareala la studiu aprofundat al muncii pionierilor acestui sistem..Ed si Dee Lusby si nu numai.
Calitatea vietii albinei nu este aceeasi indiferent de tipul lazii...studiati pdf-ul legat de stupii roger delon..urmariti cu atentie argumentatia lui Roger Delon..o simpla frunzareala nu e sufifienta, trebuie aprofundat, gandit..inteles, altfel veti ajunge la aceleasi concluzii dupa parerea mea superficiale.
mierea nu mai e de mult scopul principal al apiculturii...acum programele europene si nu numai incearca sa stimuleze inmultirea si cresterea albinelor pe fondul problemelor grave pe care le intampina apicultura la nivel mondial si anume disparitia albinelor din diferite cauze...mortalitati neobisnuit de mari cauzate de hrana de proasta calitate, prezenta unor pesticide periculoase in miere si in hrana administrata albinelor, incapacitatea albinelor de a face fata acarianului varoa, nosemozei si altor boli datorita scaderii eficientei unora dintre medicamente sau din cauza cresterii munitatii la unele medicamente a unor paraziti, in acelasi timp cu o scadere a imunitatii si vitalitatii albinelor.
deci nu se mai pune problema mierii ci a SUPRAVIETUIRII prin aceste programe.
Toti cercetatorii la nivel mondial si-au exprimat ingrijorarea cu privire la aceste aspecte...ce este interesant de remarcat este ca lumea este inca relaxata si nu ia lucrurile in serios...se multumeste cu putina frunzareala.
Ce pot sa va spun este ca toate, absolut toate medicamentele cunoscute folosite impotriva varoa au efecte adverse asupra imunitatii si vitalitatii albinelor si prolificitatii matcilor.
Ar fi de zis multe dar ...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde stefeug » 16 Iul 2013, 23:24

... chiar daca aparent este off-topic ... si care sunt aceste tratamente alternative pe care le folositi si cu ce rezultate?
(on-topic) sa vedem cam ce s-ar preta la warre-delon-MEA-Layens-japonez-cosnita, dintre acestea!
stefeug
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Mai 2011, 22:46
Localitate: Focsani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 17 Iul 2013, 09:24

Asta l-as intreba si eu pe colegul nostru pt ca putem avea senzatia ca daca nu mai dam cu varachet, am rezolvat cazul..e un pas inainte dar e mic, mic...si acizii organici precum oxalic si formic au efecte adverse asupra imunitatii albinelor si inca unele grave...chiar Michael Bush zicea ca sunt la fel de rele ca cele conventionale..si asa este, oxalicul si formicul produc arsuri in exoschelet care sunt porti de intrare pt virusi, si mai produc arsuri si in intestin...deci treaba nu e deloc atat de simpla precum a-m putea sa credem.
Uleiurile volatile au efecte nedorite asupra prolificitatii matcilor si nu numai.
Daca intrebarea imi e adresata mie...eu am de gand sa merg pe drumul greu, ala de a incerca sa obtin o albina adaptata la varoa...simplul fapt ca voi reduce celula spre 4,9mm renuntzand la foite e un pas, apoi renuntarea la foite si la hrana de provenienta dubioasa va creste imunitatea albinelor, renuntarea la tratamentele conventionale ma va ajuta sa mentin un mediu care sa conserve si sa sporeasca imunitatea albinelor, formarea roiurilor cu albina zburatoare si matca ma scapa de foarte mult varoa in primul an pe deloni, apoi...coloniile care sunt formate prin preluarea puietului...cele pe 2 corpuri ME vor fi tratate conventional cu varachet...delonii primesc doar un tratament cu oxalic prin sublimare in lipsa de puiet si atat...in rest se face doar o pudrare saptamanala cu zahar pudra pt stimularea instinctului igienic si pt stimularea aparitiei fenomenului de atac asupra varoa...in acelasi timp se merge pe selectie...am norocul sa am 2 colonii cu gene bune, mama e dintr-o colonie care ataca varoa, si fiica e proaspata..tre sa o vad ce poate...cert e ca sunt albine care cand ataca nu inteapa din prima ci se aseaza pe piele si ciupesc cu mandibulele...asta ca sa stiti la ce sa va uitati...sunt astfel de albine, trebuie observat acest comportament.
Efectiv prind pielea cu falcile si poti simti piscatura, se tin bine cu piciorusele si trag cu falcile ca niste pittbuli in stanga si in dreapta.
Deci e o treaba migaloasa..e nevoie de multa rabdare si pasiune...am totusi incredere ca va merge pt ca in primavara am gasit la colonia asta varoa strans in falci cu scheletul chitinos turtit...pe asa ceva trebuie facut selectie, pe instinct igienic, pe cat de mult propolizeaza...de asta nu sunt adeptul de a cumpara matci "selectionate" de altii...pt ca criteriile lor de selectie nu sunt si ale mele.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cristianNiculae » 18 Iul 2013, 08:14

Scuze pt. off topic

Apai ce sa spun...

Io in general incerc sa evit pe cat posibil atat in uzul uman cat si cel animal antibioticele, hrana otravita de supermarket etc. si daca tot m-am apucat de apicultura as vrea sa ma mentin pe aceeasi pozitie. Firesc nu?
Din cautarile mele pe net am inteles ca Varachetul e foarte nociv si ca aplicat an de an acarianul dezvolta rezistenta la trratament si ca tratamentele trebuie alternate. Asa ca am cautat si alte variante din care FGMO si acidul oxalic mi s-au parut cele mai putin nocive.
FGMO e discutabil si am renuntat la idee insa nu si AO.
Probabil ca am toate sansele sa dau in bara dar imi asum acest risc. Daca mor cei 2 stupi voi lua altii in vara.
Vad ca la noi majoritatea trateaza Varachet si mavrirol. Cam astea le gasesti peste tot prin magazine. Teoretic vorbind nu cred ca e bine.
Ati vazut in filmul lui Ioan Margarit ca in Canada amitrazul a fost interzis o perioada iar acum au o permisie temporara pt. folosinta lui insa nici ei nu dau an de an amitraz.

Numai bine.
cristianNiculae
 

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cristianNiculae » 18 Iul 2013, 08:18

De fapt e on-topic insa indirect. :)
cristianNiculae
 

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cristianNiculae » 18 Iul 2013, 08:47

Toata stima pentru cei care se implica in cercetare insa e destul de greu mai ales pentru noi incepatorii sa distingem intre cei de buna credinta si impostori. Un criteriu foarte evident ar fi cel de genul "SISTEMUL EU".
Bunka insa cu siguranta e baiat de treaba :)
Intr-o societate normala acest lucru ar trebui facut de un institut apicol cu oameni bine calificati dar na... ne descurcam si noi cum putem :)

Doamne ajuta.
cristianNiculae
 

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde BUNKA » 18 Iul 2013, 08:52

cristianNiculae scrie:Scuze pt. off topic

Apai ce sa spun...

Io in general incerc sa evit pe cat posibil atat in uzul uman cat si cel animal antibioticele, hrana otravita de supermarket etc. si daca tot m-am apucat de apicultura as vrea sa ma mentin pe aceeasi pozitie. Firesc nu?
Din cautarile mele pe net am inteles ca Varachetul e foarte nociv si ca aplicat an de an acarianul dezvolta rezistenta la trratament si ca tratamentele trebuie alternate. Asa ca am cautat si alte variante din care FGMO si acidul oxalic mi s-au parut cele mai putin nocive.
FGMO e discutabil si am renuntat la idee insa nu si AO.
Probabil ca am toate sansele sa dau in bara dar imi asum acest risc. Daca mor cei 2 stupi voi lua altii in vara.
Vad ca la noi majoritatea trateaza Varachet si mavrirol. Cam astea le gasesti peste tot prin magazine. Teoretic vorbind nu cred ca e bine.
Ati vazut in filmul lui Ioan Margarit ca in Canada amitrazul a fost interzis o perioada iar acum au o permisie temporara pt. folosinta lui insa nici ei nu dau an de an amitraz.

Numai bine.

E..alta treaba Cristiane...inseamna ca te preocupa albina, asta e primul pas.
Sa nu dai cu oxalic prin picurare..e foarte nociv pt albine, am vazut ca te documentezi despre AO sublimat..e mult mai bine asa deocamdata...nu stiu cat e de nociva si varianta asta dar pana la noi informatii cred ca se poate folosi.
Te inteleg perfect daca esti reticent in a face nebunia de stup pe care am facut-o eu,insa nu abandona ideea si urmareste ceea ce fac eu...e un experiment bun din care poate invata toata lumea mai ales ca eu sunt genul cum zicea un coleg...dau tot pe goarna, ma intereseaza albina.
Deci renunta la varachet si mavrirol, fa-le un oxalic sublimat in fiecare toamna in lipsa de puiet si acum sa nu razi de mine...cauta, vezi ca sunt colonii in care albinele au instinctiv un comportament de a musca...identifica-le si trage pt jumate di stupina matci din ele in primul an, daca nu ai tu, du-te la prieteni si cand umblati la stupi sa va uitati atent daca albinele se pun pe piele si pisca cu mandibulele...primavara in lipsa tratamentului uita-te pe tavite...daca pica varoa, ia-i si pune-i sub lupa.
Unde gasesti varoa cu picioare lipsa si carapace turtita sa stii ca ai albina cu instinct de aparare fata de varoa..il ataca, treaba asta trebuie exploatata.
Intra pe http://www.resistantbees.com si citeste situl din scoarta in scoarta....vezi ca ai o gramada de linkuri de acolo, ai filme cu Dee Lusby pe you tube...studiaza, invata..o sa ai mult de castigat.
O sa vezi ca vei vrea sa renunti la foitele din comert cu parafina si infestate cu insecticide...marian sima face prese..poti sa-ti faci o presa tip valiza ca pe situl amintit cu celula de 4,9mm
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori