Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde alexx » 08 Iul 2013, 00:01

Eu vopsesc cu vopsea in ulei si e perfecta nu se atinge nici ploaia nici zapada cade ploaie de pe blana ca de pe pennele de rata :lol:
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cristi_vidican » 08 Iul 2013, 04:16

Ce ziceţi de asta?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde Mircea_63 » 08 Iul 2013, 10:31

Uimitor material!

Ori e trucaj, ori e cancerigen sau complet daunator naturii, ori e foarte scump. Altfel e prea frumos sa fie adevarat. :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde cristi_vidican » 08 Iul 2013, 13:08

uite niște păreri independente.
Linkul 2 are și video cu exemplificări.
http://www.ciclism.ro/2013/02/ultra-eve ... leofobica/
http://arstechnica.com/gadgets/2013/03/ ... dry-in-hd/
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde duma » 22 Iul 2013, 12:45

DaniV scrie:Cel mai bine este 2 straturi de lac cerat pe baza de apa.
Lacul pe baza de apa are avantajele ca nu cojeste in timp si cand trebuie sa revopsesti nu trebuie sa indepartezi vopseaua veche
Si arata si bine :lol:

Hai Noroc !
Arata foarte bine ! Bravo !
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde duma » 22 Iul 2013, 12:51

cristi_vidican scrie:Ce ziceţi de asta?

Hai Noroc !
Este fantastica ideea , dar cred ca un litru costa cat o familie de albine cu tot cu lada noua !!!!
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde jenica67 » 22 Iul 2013, 22:09

Ce ati vazut nu este o vopsea, ci o solutie de imprecnare. Daca nu ma insel, ca am citit am tinerete, acetatul de aluminiu are aceasta proprietate.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde echo » 23 Iul 2013, 09:36

jenica67 scrie:Ce ati vazut nu este o vopsea, ci o solutie de imprecnare. Daca nu ma insel, ca am citit am tinerete, acetatul de aluminiu are aceasta proprietate.


Da, dar nici pe departe cu asemenea afect... Acetatul de aluminiu este intradevar folosit in diferite combinatii de "apa stop", aditivi ai betonului, impregnarea diferitelor suprafete textile (panza de cort, "fash"ul, etc) dar efectele nu se apropie nici macar departe fata de ceea ce vedem in filmul de mai sus.
(apropo - acetatul de aluminiu diluat in apa este... apa de burow, care pe vremuri costa 2 lei (Burovin A si B) si cu care impregnam prosopul sa pun pe glezne dupa partide de fotbal mai.. nereusite :D )

Impresionanta substanta de mai sus... aplicatii.... garla... Imaginati-va schiuri sau patine acoperite cu asemenea substanta, acoperis acoperit cu ea , coca unui iacht, izolatii interioare a conductelor, etc, etc... Chiar daca pare sf si e doar la inceput, nano-tehnologia este viitorul in stiinta...
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde kamy » 07 Aug 2013, 21:31

no,da pana la nanotehnoologie,ce parere aveti de duetu parafina -sacaz in parti sociale egale si botezata lada cu totul,am gasit sacaz la 5 lei kilu la mercurea ciucului,da zice doamna ca e sacaz natural extras cu tetraclorura de carbon folosit la cauciucuri!
care aveti stire ori stiinta de tetra respectiva e toxica pentru iosaguri,ca io nu cunosc decat tetraciclina si bikinii cu nume asemanator?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde echo » 10 Aug 2013, 08:46

:D tetreclorura de carbon o foloseam in liceu la curatarea instrumentelor de laborator, la dizolvarea diferitilor componenti grasi sau la pastrarea sodiului departe de aer. Parca si prin electronica are ceva aplicatii...
Pe scurt este un dizolvand organic foarte bun, mai ales pentru grasimi.

Sacazul se obtine din rasinoase inca din antichitate prin metoda indicata de doamna respectiva, cu mult inaintea cauciucului, pentru prepararea lacurilor sau a ... substantelor incendiare. Nu stiu daca cu tetraclorura de carbon, dar in orice caz cu un dizolvant asemanator.

Revenind la tetraclorura de carbon, nu cred ca ai avea de ce sa iti faci griji, cred ca are un punct de fierbere destul de scazut, mai scazut decat apa, deci chiar daca a mai ramas ceva, in procesul de fierbere a stupilor in sacaz/parafina, s-ar evapora orice ramasita.

Si eu tot zic de cativa ani ca o sa pregatesc stupii in felul asta dar mereu ori nu am avut timp, ori i-am luat deja vopsiti... am si parafina si sacazul si tabla groasa din care sa fac cazanul de fierbere, timp nu am avut... Eu m-am gandit la 50-50 parafina / sacaz. Mai stiti si alte retete ?
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde kamy » 11 Aug 2013, 09:44

Echo,multam fain de raspuns iti raman dator deja a doua oara!
Toate cele bune!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde kamy » 11 Aug 2013, 09:49

Ar mai fi o intrebare,zice-se ca peste duetul scaz parafina nu mai prinde vopseaua,cei care ati botezat astfel lazile nu ati incercat sa vopsiti fata lazii si sa introduceti dupa vopsire in baia respectiva si daca da cu ce rezultat,precizez stupii vor fi pusi pe pavilion si ar fi musai festita fata in culori diferite!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde State » 11 Aug 2013, 14:47

kamy scrie:.....precizez stupii vor fi pusi pe pavilion si ar fi musai festita fata in culori diferite!



Am vazut in Buzau un camion care avea stupii nevopsiti. Pe fetele stupilor erau aplicate niste placi de diferite forme/culori (triunghi, patrat, cerc/etc). Cred ca am si fotografii , trebuie sa le caut. Se vedea ca lemnul nu a fost vopsit niciodata, avea culoarea naturala. Unii erau mai inchisi la culoare , altii nu ( probabil era vorba de stupi mai vechi/noi).
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde kamy » 11 Aug 2013, 19:37

Multam indiene,io vreu sa fie colorata toata fata stupului nu doar o bucata ,am vorbit la telefon cu balasbebe si mi-a zis sa dau cu un strat de colorant de fatada inainte de botez!cum am fost zugrav candva am zis ca mi s-o stricat capu ca io nu m-am gandit la asa solutie simpla,care mai vreti sacaz io de aici o sa cumpar:http://www.anuntul.org/anunt-vand-colofoniu-natural-0f0-111554.html#.UghL0qyVsis
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde echo » 12 Aug 2013, 16:20

zau? pai de unde e prima data? ca eu am pierdut caietul :D

fi linistit... de aia suntem aici.. fiecare pune la comun ceea ce stie, atat cat stie, ce nu stie invata de la altii si.. Doamne ajuta.. mergem inainte mai invatati...
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Vopsea pentru stupi

Mesajde kamy » 12 Aug 2013, 16:59

echo scrie:zau? pai de unde e prima data? ca eu am pierdut caietul :D

fi linistit... de aia suntem aici.. fiecare pune la comun ceea ce stie, atat cat stie, ce nu stie invata de la altii si.. Doamne ajuta.. mergem inainte mai invatati...

Pai imi trimisesi o mostra de faguri de plastic, pe care cu riscul de bataie tre sa ti-i platesc cand ne intalnim!asa ca sa stii de pe acu ce te asteapta!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori