Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cutia nicot

Mesajde horia_ch » 29 Mai 2013, 08:49

Ceva nu este în regulă. E clar că ouă nu ai putut transvaza cu lanţeta. Stadiul de ou durează aprox. 3 zile. Dacă ai îndoieli în ce priveşte vârsta larvelor transvazate înseamnă că larvele erau destul de mari. Mai socotim cel puţin 2 zile. Deci 5 în total, minim. Plus cele 14 până la eclozare... ne apropiem rău de tot de albine lucrătoare. Deci nu e în regulă. :(
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Cutia nicot

Mesajde horia_ch » 29 Mai 2013, 08:57

Una peste alta, pentru a nu mai exista confuzii, se ştie că larvele bune pentru transvazat sunt cele care au formă de banană (doar că sunt de câteva sute de mii - dacă nu milioane :shock: - de ori mai mici). Deci cele care nu au apucat să se încovoaie prea mult. Nicot-ul permite folosirea larvelor la o vârstă foarte fragedă, chiar imediat după eclozarea din ou, dacă tehnica de lucru este potrivită.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Cutia nicot

Mesajde csabio » 29 Mai 2013, 10:16

Sa inteleg ca perioada de eclozare se prelungeste odata cu varsta larvei transvazate, deci daca larva a fost de 2 sau 3 zile eclozeaza mai tarziu apropiat de perioada de eclozare al unei lucratoare.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Cutia nicot

Mesajde csaa » 29 Mai 2013, 16:20

Am transvazat astazi. Cate zile trebuie sa stea starterul izolat total de finisor? (incerc sa cresc matci prin metoda stupilor suprapusi ca in filmele de prezentare a cutiei nicott)
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Cutia nicot

Mesajde cucubau » 29 Mai 2013, 18:04

de csabio » Astăzi, , 10:16

Sa inteleg ca perioada de eclozare se prelungeste odata cu varsta larvei transvazate, deci daca larva a fost de 2 sau 3 zile eclozeaza mai tarziu apropiat de perioada de eclozare al unei lucratoare.

Nu este innvers , cu cat larva este mai batrana eclozeaza mai repede si cu cat este mai tanara eclozeaza mai tarziu.
In perioada de dezvoltare a unei matci intervin mai multe variabile :
- numarul de albine doici care ingrijesc de fiecare botca ;
-temperatura din zona de dezvoltare a botcilor ;
-cantitatea de laptisor administrata fiecarei larve .
Daca larvele au suferit de foame sau frig perioada de dezvoltare se mareste .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cutia nicot

Mesajde un OM » 29 Mai 2013, 18:23

Intr-un starter si finisor cu albina putina, doica si mai putina , varsta pana la eclozionare creste.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Cutia nicot

Mesajde csabio » 29 Mai 2013, 21:03

Am inteles,inseamna ca 14 zile de la capacire pana la eclozare este mult.Probabil datorita lipsei caldurii suficiente si a laptisorului fiindca pe fundul botci nu prea era,plus ca matcutele sunt destul de mici. multumesc.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Cutia nicot

Mesajde yokoz777 » 29 Mai 2013, 23:01

octav88 scrie:
yokoz777 scrie:trasnete fulgere raniti si picioare bagate..am dat pe un rahat de plastic400 lei ca apoi matca dupa 36de ore nu are pontat nici macar un ou.imi venea sa o storc de nervi in fiecare celula ca aveam nevoie ca de aer de matci pentru roiuri.matca mare,soparla,9rame din 10 pline cu puiet..catu full la salcam..si acum nici un amarat de ou.panarama de cutie!!! nu luati nu cumparati,e o idiotenie penibila

Cu asta te ocupi numai sau este doar un hobby? Ai putina rabdare si incearca... Daca ai sperat ca vei scoate din prima matci cu nicot-ul fara sa dai cu capul mare greseala... daca aveai nevoie de matci de ce nu ai transvazat si era sigur, paoi aveai timp un an intreg sa te joci... Eu de un an ma joc si inca nu am descoperit chiar toate chichitzele...

Este un hobby sa zic asa..defapt nici hobby caci aveam nevoie de matci atat pentru a le schimba pe cele exixtente cat si pentru roiurile formate..si am facut un caca maca cu aceasta cutie.ieri am scos a3a matca din cutie si vorba aia au fost cei mai buni stupi ai mei.cutia stropita si cu sirop si cu miere,asezata in mijlocul cuibului,lasata la acomodat..apoi bagata matca si nimic!nici mcar un ou!am mai si lasat matcile inchise cate doua zile..iar in timpul asta cat a stat inchisa cred ca imi mai oua o rama cap coada caci am facut stimulare acum..mai mult am pierdut.eu am ajuns la concluzia ca nu e rentabila de nici o culoare cutia nicot.singura chestie este ca la doi din stupii in care am avut cutia nicot albinele si-au tras botci de schimbare linistita presupun caci nu a mai pontat matca in stup..si erau cate doua botci pe rama in partea de sus,cu botcile astea am mai facut si eu roiuri.ca daca stateam in baza cutiei nu faceam nimic!pe mine unu m-a dezamagit cutia nicot si clar nu se merita investitia,timpul pierdut si munca.
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Cutia nicot

Mesajde Condurache Bogdan Constantin » 31 Mai 2013, 17:08

horia_ch scrie:
csabio scrie:La 14 zile de la transvazare matcutele au eclozionat.

Nedumerirea mea este de ce au eclozat doar la 14 zile de la transvazare. E mult prea târziu, după mine.

Pentru ca ati pus bigudiu si ies mai greu. Temperatura mai scazuta cu 1-2 grade, ce duce la o intarziere
Toate in aceasta lume, sunt relative!
Avatar utilizator
Condurache Bogdan Constantin
 
Mesaje: 52
Membru din: 16 Oct 2011, 13:21
Localitate: Todiresti, Vaslui

Re: Cutia nicot

Mesajde kamy » 01 Iun 2013, 07:49

csabio scrie:Va salut, am incercat si eu sa cresc matci cu sistemul Nicot dar fara cutie.Din cauze financiare,am cumparat doar cupule ,bigudiuri si am transvazat cu o lanceta chinezeasca.Am orfanizat o familie , dupa aprox. 3 ore am inceput transvazarea mi-a fost greu si am introdus rama de crestere . Rama port botci am facut-o eu cu gratie Hanneman.Dupa 24 de ore erau toate cele 12 larve acceptate.Matca cu toate ramele de puiet le-am dat-o inapoi familiei starter. Dupa o saptamana au fost capacite 6 botci din 12.La 14 zile de la transvazare matcutele au eclozionat.Nedumerirea mea este varsta larvelor, nush daca larvele au fost potrivite sau nu. Am citit pe forum ca nu ies matcile foarte reusite pe timpul culesului, eu am facut transvazarea in plin cules de salcam pentru a evita stimularea.Dupa eclozare nu prea a ramas nimic pe fundul botcilor si nici matcutele nu sunt foarte mari. Dar pentru prima incercare sunt multumit.http://www.youtube.com/watch?v=p45umCQzsZI

SAlcamul de anu asta si de anu trecut a fost doar o stimulare,io v-am spus demult ca ,nikoatele sant bunee de bagat bani in buzunaru fabricantului,e muuuult mai simplu transvazatu la care tot o sa ajungeti mai devreme sau mai tarziu si ca sa vedeti cat e de bine arestata matca inchideti-va si pe voi vo 2 zile asa sa vedeti ce chef de lucru aveti!
Pentru crestere cat mai reusita tre sa fie putred de albina ca sa incalzeasca botcile si pe vreme rece daca sant 3 albine pe 7 intervale are doar valoare didactica,trebuie sa fie cat mai aproape de natural frigurile roitului induse chiar aglomeratie hrana sa le iasa pe urechi ,mai sigur e incubatoru dar io-mi puneam problema adaptarii si socializarii matcilor cu viitoarele familii!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cutia nicot

Mesajde octav88 » 02 Iun 2013, 16:32

kamy scrie:
csabio scrie:Va salut, am incercat si eu sa cresc matci cu sistemul Nicot dar fara cutie.Din cauze financiare,am cumparat doar cupule ,bigudiuri si am transvazat cu o lanceta chinezeasca.Am orfanizat o familie , dupa aprox. 3 ore am inceput transvazarea mi-a fost greu si am introdus rama de crestere . Rama port botci am facut-o eu cu gratie Hanneman.Dupa 24 de ore erau toate cele 12 larve acceptate.Matca cu toate ramele de puiet le-am dat-o inapoi familiei starter. Dupa o saptamana au fost capacite 6 botci din 12.La 14 zile de la transvazare matcutele au eclozionat.Nedumerirea mea este varsta larvelor, nush daca larvele au fost potrivite sau nu. Am citit pe forum ca nu ies matcile foarte reusite pe timpul culesului, eu am facut transvazarea in plin cules de salcam pentru a evita stimularea.Dupa eclozare nu prea a ramas nimic pe fundul botcilor si nici matcutele nu sunt foarte mari. Dar pentru prima incercare sunt multumit.http://www.youtube.com/watch?v=p45umCQzsZI

SAlcamul de anu asta si de anu trecut a fost doar o stimulare,io v-am spus demult ca ,nikoatele sant bunee de bagat bani in buzunaru fabricantului,e muuuult mai simplu transvazatu la care tot o sa ajungeti mai devreme sau mai tarziu si ca sa vedeti cat e de bine arestata matca inchideti-va si pe voi vo 2 zile asa sa vedeti ce chef de lucru aveti!
Pentru crestere cat mai reusita tre sa fie putred de albina ca sa incalzeasca botcile si pe vreme rece daca sant 3 albine pe 7 intervale are doar valoare didactica,trebuie sa fie cat mai aproape de natural frigurile roitului induse chiar aglomeratie hrana sa le iasa pe urechi ,mai sigur e incubatoru dar io-mi puneam problema adaptarii si socializarii matcilor cu viitoarele familii!

Parerea mea este ca Nicot-ul a fost gresit inteles.... majoritatea au crezut ca scapa de bataia de cap din cresterea matcilor cumparnd cutia aceasta minune. La baza cutia are acelasi principiu ca si cresterea clasica, cu putine diferente in esenta este cam tot aia... Daca nu stapanesti foarte bine cresterea clasica degeaba te arunci sa scoti 100 cu cutia daca tu nu esti inm stare sa scoti dau un ex 20 prin mtd clasica...
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cutia nicot

Mesajde csabio » 02 Iun 2013, 23:19

Eu am ales nicot-ul fara cutie,pentru bigudiu,cupule.Ca si incepator ma pot juca cu ele fara multe batai la cap,adica confectionarea potiraselor, starter finisor cu aceeasi familie cu ajutorul gratiei hanneman ,izolarea botcilor cu bigudiul etc. Da intr-adevar familia starter tre sa fie beton si stimulat indiferent de cules,fara deranj.Ieri am transvazat iarasi o serie de 10 larve,(de atatea am nevoie) azi am eliminat si am transvazat din nou larvele( dubla trans.)Am observat ieri dupa prima transvazare la vreo 4 ore inca larvele erau aproape uscate .Azi erau pline cu laptisor la a doua transvazare,asa zic si eu domnie cu masa plina. Transvazarea a mers mult mai bine ca si data trecuta. Deci mie imi convine Nicot-ul ca si piese,cutia nu cunosc fiindca nu am, dar restul e ok.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Cutia nicot

Mesajde alekzzu » 03 Iun 2013, 00:12

salutare...am pus bigudiurile acum 5-6 zile si inca nu mi-au iesit matcile...de ce?
alekzzu
 
Mesaje: 5
Membru din: 02 Iun 2012, 18:08

Re: Cutia nicot

Mesajde talex » 03 Iun 2013, 23:38

din a 3 incercare, in acelasi stup, a mers, am obtinut larve tinere de 24 de ore. deci pana la urma functioneaza si cutia nicot.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Cutia nicot

Mesajde XamWaZ » 23 Iul 2013, 02:20

Buna ziua. Am inceput si eu sa citesc si sa ma documentez despre cutiile Nicot, insa citind pe aici pe forum am intalnit la un moment dat:
"Am auzite de la un crescator de zeci de ani ca prefera Jenter! Nikotul are "goluri" intre potirase"

Care e diferenta intre aceste 2 metode? Ca eu am cam inteles ca ar fi la fel.
XamWaZ
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Mar 2013, 17:15
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cutia nicot

Mesajde yokoz777 » 18 Aug 2013, 00:05

Este o oarecare diferenta foarte vizibila chiar,studiaza-le si ai sa vezi.DAR nu se merita investitia si nici timpul pierdut plus ca inchizi matca intro cutie si nu va mai oua pe rame in acest timp si nici in cutie nu prea o va face!Iar daca nu te privesc aceste rgumente iti zic ca rentabilitatea erste remarcabil de..Proasta!Nu observi,observati ca toti se plang de ele?nu se merita baieti..incercati transvazarea este practic foarte usoara dar o oarecare complexitate a lucrarii ii determina pe majoritatea sa nu o incerce..mare chestie o sarma si cateva potirase..si prefera sa se chinuie cu aceste prostii de cutii.Pesonal le-am incercat pe ambele si pana l-a urma am dat cu ele de pamant.Dar fiecare face cum crede si cum este de cuvinta.Bafta si spor la rame cu puiet acum!
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori


cron