Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde liviu1965 » 08 Sep 2011, 14:30

Si eu am facut 3 tratamente cu VF.
Intentionam sa mai fac unul cand nu mai am puiet capacit
Intrebare :
citind ce ati postat Vs. prospectul, nu pot ajunge decat la o concluzie : prospectul este o recomandare ptr. anii obisnuiti ( cand pe timpul asta cam se ramane fara puiet capacit ) si automat sunt cele 2 tratamente scrise in prospect. Intrucat vremea calda a favorizat inmultirea ...... ori ne intindem cu tratamentul ori il stopam si il aplicam mai tarziu . Asta in ideea ca tratamentul abuziv poate dauna albinei.
Si cam asta era intrebarea : " tratamentul abuziv poate dauna albinei " ????
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde teinegru64 » 08 Sep 2011, 23:16

Liviu,daca prin tratament abuziv te referi la marirea nr de tratamente...cu respectarea dozei...nu am observat schimbari majore in viața albinei.
Daca te gandești la supradoza am facut și așa ceva...Doza tripla cu mavrirol ori varachet ....fara reacții adverse vizibile la ...ohiometru .ATENȚIE.Menționez ca am facut aceste experimente pe un nr redus de stupi,ce se afla in observație și care se incapațaneaza sa traiasca. Respectarea intocmai a prospectului va asigura eficiența garantata a tratamentului.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Bee Happy » 13 Sep 2011, 21:05

O alta surpriza la tratamentul cu varachet: Nu am gasit paduchi, pe tabla de sub sita. La o zi dupa tratament.
E posibil sa-i care furnicile pe toti?
Unde nu am gasit paduchi, am gasit furnici. Cam 5, 6. Unde am gasit paduchi, nu erau furnici.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde alt stupar » 13 Sep 2011, 22:06

Mda, ceva pute in treaba asta cu lipsa paduchi cazuti
undeva, ceva, nu se pasaleste si teama mi-e de nota de plata.
sa nu se puna naibii de-un scandal cu chimichalele astea de se deconteaza PNA si intre timp paduchele sa intre bine-merci in ghem
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde teinegru64 » 13 Sep 2011, 22:31

Ar fi culmea sa intre varooa in ghem ,acum cand avem camere foto și posibilitatea de a face albina cat un bou.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Bee Happy » 13 Sep 2011, 23:46

Nu am vrut sa sugerez deloc, ca varachetul nu a fost eficient.
La jumatate de ora dupa tratament, deja au au inceput sa cada paduchii. Dar ziua urmatoare, la acelasi stup unde au inceput sa cada, nu mai era nici unul.
Ultima oară modificat de Bee Happy pe 13 Sep 2011, 23:54, modificat 1 dată în total.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde liviu1965 » 14 Sep 2011, 17:29

alt stupar scrie:Mda, ceva pute in treaba asta cu lipsa paduchi cazuti
undeva, ceva, nu se pasaleste si teama mi-e de nota de plata.
sa nu se puna naibii de-un scandal cu chimichalele astea de se deconteaza PNA si intre timp paduchele sa intre bine-merci in ghem


De asta e asa de scump?
Ca-i moca ?
Ptr. aia care pot.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cerbucerbilor » 16 Sep 2011, 20:44

saltare! eu maine fac primul tratament si sunt f curios cum va fi. nu l-am facut pana acuma ca nu am avut cu ce. poate ca e mai bine asa?(norocu incepatorului) sau cu cat e mai tarziu cu atat mai rau? mentionez ca inca mai este puiet sanatate
cerbucerbilor
 
Mesaje: 57
Membru din: 04 Apr 2011, 16:11
Localitate: bucuresti

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde akmm » 04 Oct 2011, 12:11

proapis13 scrie:
akmm scrie:Stupii verificati sunt cu fund antivarroa perfect etans.
????? :shock:
Nu intzeleg lum se face ca sunt cu fund antivaroa shi totodata perfect etanshi??
salve :D

Ruland aceste poze, de placere, intalnim si o constructie a fundului perfect etans.
http://lesruchesdebrunehaut.multiply.co ... 1#photo=56
Fişiere ataşate
HPIM3652.JPG
Alte poze la adresa expusa.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 04 Oct 2011, 12:20

Vizionat tot de la pag 1 la 61 insa nu am inteles la foto 35 la ce folosesc geamurile
Despre fundul etans ai dreptate;este cel mai bun ca si constructie
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde akmm » 05 Oct 2011, 07:51

proapis13 scrie:Vizionat tot de la pag 1 la 61 insa nu am inteles la foto 35 la ce folosesc geamurile
Despre fundul etans ai dreptate;este cel mai bun ca si constructie
salve :D

Un impiediment in gestionarea familiilor de albine in stupii Warre este observatia dezvoltarii fagurilor.Daca acceptam sa ridicam pur si simplu corpul si sa-l privim rasturnat atunci renuntam la principiul conservarii mediului stabil din interior.Ca urmare occidentalii, mai consecventi, nu au renuntat la acest principiu ci au preferat sa complice un pic constructia corpului plasand pe o laterala un geam.Acest geam se placheaza cu scandura tot timpul si se descopera doar la interventie.Ce mai tura vura, geam de observatie.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde akmm » 13 Oct 2011, 07:36

proapis13 scrie:Vizionat tot de la pag 1 la 61 insa nu am inteles la foto 35 la ce folosesc geamurile
Despre fundul etans ai dreptate;este cel mai bun ca si constructie
salve :D

Sa mai fac o precizare.
Desi am postat trimitere la imagini cu fundul etans, personal am o constructie modificata.Exemplul din imagine are cateva hibe.
1.Daca se trage fundul scandura, toata rosatura lasata de albine si eventualii paduchi sunt raschetati de sipca de etansare.Isi pierede menirea de fund de observatie.
2.Daca trag fundul si plasez o tabla cu fasia de varachet, cand dau sa-l bag la loc nu intra deoarece sipca de etansare este etansa razant cu fundul.
Ca urmare, la fundul conceput de mine, sipca de etansare din spate este plasata pe fundul mobil si nu pe rama.In acest fel am eliminat dezavantajele de mai sus.Plus ca scandura se umfla indiferent cat ai vopsi sau grundui la ea.Apoi sa vad culisare usoara....De aceeaam folosit policarbonat.
Ultima oară modificat de akmm pe 14 Oct 2011, 07:16, modificat 1 dată în total.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 13 Oct 2011, 16:21

Dupa terminarea tratamentului contra varroa pot sa spun ca VF a fost eficient, doar ca la inceput era mult puiet capacit, iar varroa era tot in celule.
Cand am luat sa vad bucata de polistiren cu care am obturat sita de pe fund (la mine e 1/3 din fund), am observat ca din august pana acum a cazut foarte mult varroa. La majoritatea stupilor nu am luat in tot acest timp acea bucata de polistiren, asa ca am putut vedea cat a cazut pe 1/3 din suprafata in aceasta perioada. La fiecare fumigatie parca nu era mult varroa cazut, dar adunat, a cazut mult.
Trebuie facut neaparat un tratament in lipsa totala de puiet pt ca la mine si la ultimul tratament a cazut varroa, care daca nu-l faceam, ramaneam cu el peste iarna.
Asadar, VF nu a fost apa de ploaie cum am crezut, treba e sa stii cum si cand sa-l dai ca sa-si faca treaba. Sa traiesti vesnic nea Gica, care m-ai urecheat la inceput. Ai avut perfecta dreptate.
Sa moara varroa!!!
Cristi Vidican
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde un OM » 14 Oct 2011, 20:31

Daca treimea decupata din fundul stupului este chiar pe centru, nu trebuie sa inmultiti cu trei pentru a afla numarul acarienilor cazuti in decursul timpului, stiind ca acestia prefera celulele cu puiet, adica pe centrul cuibului.
Afirmatia de mai sus nu am scris-o pentru d-l Vidican, ci doar am facut o precizare sa nu fie neclaritati.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde soicagabriel » 14 Oct 2011, 22:15

azi am facut al 2 tratament cu varamit si am gasit 1-2-3 varooa pe tabla de la fundul stupului (fund antivarooa) cine ma poate ajuta ?sunt multi 1-2-3?
Avatar utilizator
soicagabriel
 
Mesaje: 76
Membru din: 29 Sep 2011, 18:32
Localitate: Timisoara

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde ves.lucian.zabrani » 14 Oct 2011, 22:33

Stii cum se spune :unu-i unu si 2 sunt mai multi !!!
toamna este cel mai bine sa faci 3 tratamente cu varachet forte !!! nu stiu cat de bun este varamitul !!!
facand 3 tratamente la interval de 7 zile , nici mai mult nici mai putine , toti acarienii care ies din celule , pentru ca acolo se inmultesc ( intra unu si ies 20 ) brancoteaza !!! dau ortu popii !!!
eu asa am facut !!! mai fac un tratament atunci cand nu mai este puiet si varoa nu mai are unde sa se ascunda !!!
varachetul forte are 2 substante amitrazul si taufluvalinatul !!!
mavrirolul are doar taufluvalinatul daca nu ma insel !!! dar este substanta de contact , banda fiind impregnata pana la saturatie si este activa cam 40 de zile , daca am inteles bine !!!
sigur ca 2, 3 paduchi nu sunt multi !!!
am facut o poza cu paduchii cazuti imediat dupa al treilea tratament si au cazut in jur de 100 !!! fii nsigur ca zilele urmatoare au mai cazut dar nu am lasat suberele ca sa vad cati mai cad
daca nu-l faceam si pe al treilea ???
oricum am zis ca mai fac unul , dar la ultimul sper sa-i pot numara pe degete pe cei cazuti !!!
fii sanatos !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron