Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2013, 20:40

Am un prieten care se confruntă cu o problemă. A cumpărat niște mărci carnica din Ungaria și din 7, în 5 cazuri albinele, după ce au acceptat matca și-au tras botci de schimbare. Acum 2 ani a cumpărat de la cineva din România, mătci de ale noastre și aceeași poveste: înlocuiri masive.
Ce se poate face?
Omul vrea să schimbe linia de mătci că sunt foarte agresive, au predispoziție la PV, nu mai zic de furtișag. În condițiile unui cules de 3-400 de grame pe zi nu poate deschide un stup fără să se facă roi în jurul lăzii.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde proapis13 » 27 Iul 2013, 21:00

S-ar putea ca timpul petrecut in cusca si diferitele amprente osmice imprumutate de pe drum sa fie cauza neacceptarii :!:
Pe cusca aia de transport trebuie sa umble cat mai putine maini
Nu e problema rasa,mai degraba feromonii emanati de catre regina
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde Mircea_63 » 27 Iul 2013, 21:04

Cristi, cred ca iti pot raspunde eu la intrebare.

Intai fac o mica paralela: de ce oamenii nu accepta (instinctiv) oameni care arata altfel decat ei? Se punea problema daca rasismul este de origine culturala sau genetica (instinctuala). In Africa albinosii risca sa fie ucisi. Sunt considerati blestemati si adesea ucisi. Noi avem aversiune fata de cei despre care aflam ca sunt gay. Functioneaza si pe baza de religie. :lol:

Concluzia a fost ca instinctiv, tot ceea ce este diferit de populatia majoritara, prezinta un risc de a fi un mobil al unor boli ce ne pot distruge. In insulele din Polinezia, gripa adusa de europeni a facut un dezastru. Exemplel pot continua. Se traia in comunitati restranse si un individ strain, mai ales EVIDENT strain putea fi un pericol de moarte pentru intreaga populatie. De aici o reactie instinctiva de aparare.

Acuma nu poti compara mamiferele cu insectele si -zic unii ca nici omul cu animalele. Numai ca in ce priveste comparatia om-animale se pare ca nu exista diferenta in aceasta privinta. Reactia omului nu este una mostenita prin cultura ci este instinctiva. Si animalele o au. E intiparita genetic si e un mecanism de aparare.

La fel, cred ca si insectele au acest mecanism de protectie al populatiei. Poate ca matca respectiva pute altfel, are un altfel de dampf al hormonilor :lol: , foarte posibil ca nu e vorba numai de aspectul fizic perceput de noi, ci albinele vad, simt, miros si ce nu putem noi, dar stiu ca matca aia e altfel.
Asa ca matca aia din punctul lor de vedere este in neregula si un pericol pentru stup. Si asta le-a ajutat sa traiasca atatia anisori, pe cand inca stramosii nostri se jucau cu putza`n praf.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2013, 21:21

proapis13 scrie:S-ar putea ca timpul petrecut in cusca si diferitele amprente osmice imprumutate de pe drum sa fie cauza neacceptarii :!:
Pe cusca aia de transport trebuie sa umble cat mai putine maini
Nu e problema rasa,mai degraba feromonii emanati de catre regina
salve :D

Albine au tras botci de schimbare la 3 săptămâni de la acceptare. Am uitat să subliniez asta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde cristi_vidican » 27 Iul 2013, 21:23

Mircea,
M-am gândit și eu la asta. De fapt și vânzătorul ne-a spus că s-ar putea să fie ceva probleme cu acceptarea pt că e altă rasă. Cu acceptarea n-au prea fost probleme.
Ciudat este că în cazul meu nu am această problemă, nici n-am avut, deși am avut mătci locale. E adevărat că am mai și împrospătat sângele.
Probabil că la mine e ca în America, cu toate rasele, așa că e mai mare toleranța
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde Mircea_63 » 27 Iul 2013, 21:31

Probabil ca ele nu vad diferentele intre ele la fel ca noi. Locala aia a ta... pai Cristi, aia nu e asa diferita. :o E de-a lor!

Putin peste 3 saptamani e problema. Pana ies fiicele, apoi se diminueaza si a trecut perioada critica. Daca trag botci, te-ai ales cu un F1 :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde proapis13 » 27 Iul 2013, 21:42

cristi_vidican scrie:Albine au tras botci de schimbare la 3 săptămâni de la acceptare. Am uitat să subliniez asta.

Si la mine s-a intamplat;roi facut in iunie puiet pe 4-5 rame iar ieri la un control de rutina botci de SL
Roiul provine tot dintr-o familie cu insusiri de SL ; ce sa fie de vina ca practic sunt de aceeasi rasa??
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde nae » 27 Iul 2013, 21:49

... ceva puiet bifurcat/galbui spre maro a observat in timpul ploilor ?
Puiet mozaicat ?, ''mate lesinate''...
Asa a inceput la mine cu un an inainte sa observ LE ; daca n-au roit sau si-au tras botci si nu ajung la maturitate = OXI...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde nae » 27 Iul 2013, 21:51

[quote ]
Si la mine s-a intamplat;roi facut in iunie puiet pe 4-5 rame iar ieri la un control de rutina botci de SL
Roiul provine tot dintr-o familie cu insusiri de SL .[/quote]

N-ARE legatura cu SL .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde proapis13 » 27 Iul 2013, 22:09

nae scrie:[quote ]
Si la mine s-a intamplat;roi facut in iunie puiet pe 4-5 rame iar ieri la un control de rutina botci de SL
Roiul provine tot dintr-o familie cu insusiri de SL .


N-ARE legatura cu SL .[/quote]
Un raspuns incomplet este egal cu zero;sau nu ai inteles ce am scris mai sus :?:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde Mircea_63 » 27 Iul 2013, 22:12

S-a gandit ca vei completa tu. N-are legetura cu SL, ci albinele au simtit ceva in neregula la acea matca si vor sa o schimbe, indiferent cum a fost ea crescuta. Are ea vreo hiba!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde nae » 27 Iul 2013, 22:15

Conteaza foarte putin ce inteleg si ce nu ; am citat fara emitent , ma intereseaza ideea nu emitentul .(pct)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde proapis13 » 27 Iul 2013, 22:33

Mircea_63 scrie:S-a gandit ca vei completa tu. N-are legetura cu SL, ci albinele au simtit ceva in neregula la acea matca si vor sa o schimbe, indiferent cum a fost ea crescuta. Are ea vreo hiba!

Cind scriu ca botcile sunt de SL stiu ce scriu
Cristi a scris ca au tras botci de schimbare,pai sigur sunt de schimbare - SL
sau sunt de SALVARE??
Cind regina nu este acceptata se trece la inlocuirea ai prin botci de SALVARE nu de SL
asta e diferenta pe care vad ca nu o sesizeaza nimeni cu toate ca parerile sunt impartite
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde livulik » 27 Iul 2013, 22:44

Ziua buna!
motivul si eu cred ca este o mica diferenta de informatie transmisa de feromonii matcii! ”receptorii” albinelor nu sunt acordati EXACT pe ce emite matca respectiva! cred ca dupa schimbarea generatiei de albine si inlocuirea ei cu fiicele matcii straine vor inceta tentativele de SL!
asta daca e vorba de o ”nepotrivire” partiala de feromoni...daca are vreun alt defect (vizibil doar albinelor) cred ca si albinele ei vor incerca s-o schimbe!

p.s. nu sunt in postura de a ma da cu parerea, experienta redusa nu-mi permite asta, sunt doar afirmatii pe care le consider eu logice! eu daca as fi pus in situatia respectiva as ajuta matcile sa scape de SL (as lua botcile capacite si le-as planta intr-un nucleu) pina in momentul cand vor exista doar albinele ei in lada!
livulik
 
Mesaje: 13
Membru din: 11 Noi 2011, 23:43
Localitate: Bucuresti (stupina Calarasi)

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde MyBees » 28 Iul 2013, 00:14

La "trei saptamani de la acceptare" nu mai putem vorbi de neacceptarea matcilor. Prima concluzie pe care as trage-o ar fi ca matcile sunt "de cacao", nu neaparat rasa este motivul, albinele simt asta si eu ar trebui sa simt nevoia de schimbare a furnizorului de regine.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: De ce albinele nu vor să accepte matca de altă rasă?

Mesajde cristi_vidican » 28 Iul 2013, 07:04

MyBees scrie:La "trei saptamani de la acceptare" nu mai putem vorbi de neacceptarea matcilor. Prima concluzie pe care as trage-o ar fi ca matcile sunt "de cacao", nu neaparat rasa este motivul, albinele simt asta si eu ar trebui sa simt nevoia de schimbare a furnizorului de regine.

Teoretic, ce zici tu se prea poate.
Dar, de ce la mine, care am luat din același lot cu el nu se întâmplă asta? Am ales fiecare mătcile la întâmplare din cutie.
De ce i s-a întâmplat (tot în masă) și altă dată când a cumpărat de la altcineva?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Următorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


cron