Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde alexx » 27 Iun 2013, 12:32

jenica67 scrie:Eu va propun o alta solutie care dupa mine este foarte sigura, desi nu am incercat-o, pentru ca nu am avut ocazia pana acum, dar teoretic mie mi se pare foarte buna. In stupul bezmetic facem urmatoarea organizare : cuibul il impartim in doua compartimente cu o diafragma etanse, dar cu sita dubla (pe ambele fete) la interiorul ramei, si o gaura uneva sus pe aceasta diafragma, care initial este opturata cu un capac. Ambele compartimente trebuie sa aiba urdinisuri separate, unul in fata pe locul vechiului urdinis si unul lateral. In compartimentul cu urdinisul in fata bagam familia bezmetica, in celalalt un roi cu matca imperecheata. Roiul avand urdinisul lui isi vede de dezvoltare. In stupul bezmetic se stie ca daca exista o matca care oua (a carei influenta o simt prin sita dubla), in timp albinele ouatoare pierd calitatea aceasta, pana la aparitia puietului capacit de la matca. In momentul aparitiei puietului capacit, deschidem capacul la gaura aflata pe diafragma si care are dimensiuni cat sa treaca 1-2 albine, astfel incat trecerea intre cele doua compartimente sa se faca lent. Cam asa vad eu lucrurile de rezolvare.

Sa inteleg ca prin sita sa simta feromonul matcii fecuntate si familia bezmetica??pana incep sa se duca albinele outoare??interesant :?
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde kamy » 27 Iun 2013, 20:22

Io cre ca e oleaca gresit titlu ar cam trebui sa se numeasca ,,metode de indreptare a stupilor besmetici sau cum sa omori matci tinere,, e cam pierdere de vreme io infing in locul besmeticului o familie puternica cu lada cu tot si la distanta scutur toata musca,mi-a ajuns pe cat oi trai de stupar la cate matci am omorat incercand sa salvez besmetici!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde dicu.ion57 » 27 Iun 2013, 23:03

alexx scrie:
jenica67 scrie:Eu va propun o alta solutie care dupa mine este foarte sigura, desi nu am incercat-o, pentru ca nu am avut ocazia pana acum, dar teoretic mie mi se pare foarte buna. In stupul bezmetic facem urmatoarea organizare : cuibul il impartim in doua compartimente cu o diafragma etanse, dar cu sita dubla (pe ambele fete) la interiorul ramei, si o gaura uneva sus pe aceasta diafragma, care initial este opturata cu un capac. Ambele compartimente trebuie sa aiba urdinisuri separate, unul in fata pe locul vechiului urdinis si unul lateral. In compartimentul cu urdinisul in fata bagam familia bezmetica, in celalalt un roi cu matca imperecheata. Roiul avand urdinisul lui isi vede de dezvoltare. In stupul bezmetic se stie ca daca exista o matca care oua (a carei influenta o simt prin sita dubla), in timp albinele ouatoare pierd calitatea aceasta, pana la aparitia puietului capacit de la matca. In momentul aparitiei puietului capacit, deschidem capacul la gaura aflata pe diafragma si care are dimensiuni cat sa treaca 1-2 albine, astfel incat trecerea intre cele doua compartimente sa se faca lent. Cam asa vad eu lucrurile de rezolvare.

Sa inteleg ca prin sita sa simta feromonul matcii fecuntate si familia bezmetica??pana incep sa se duca albinele outoare??interesant :?

Domnule ALEXX intrucit eu am initiat discutia despre acest in scurt timp ,voi prezenta propria metoda de indreptarea stupilor bezmetici.Daca va uitati pe forum la sectiunea POZE veti gasi acolo DISPOZITIVE APICOLE create de apicultorul DICU ION unde se gaseste si doua variante de dispozitive ,cu ,care eu am reusit sa am rezultate foarte bune.Acste dispozitive au fost testate de mai multi colegi si rezultatele sint net superioare fata de metodele aplicate pina acuma.Mai intirzii putin cu materialul deoarece vreau sa prezint cu fotografii pas cu pas aceasta metoda ,ca doresc sa fie inteleasa bine de cei care o vor aplica.Dupa ce veti vedea cum se lucreaza sigur no sa mai desfiintati stupi bezmetici.Am si filmat pima parte de lucru iar a doua nu am mai apucat sa filmez toate fazele,unde se prezenta finalual ca cel care mi-a imprumutat camera a avut nevoie de ea ,si a trebuit sa o inapoiez,dar o sa pun prima parte iar restul o sa continui cu poze .Astept pe cinva mai priceput ca mine sa postrze aceste materiale ,ca nu ma pricep prea bine la calculator.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde cucubau » 28 Iun 2013, 10:10

de jenica67 » Ieri, , 12:26

Eu va propun o alta solutie care dupa mine este foarte sigura, desi nu am incercat-o, pentru ca nu am avut ocazia pana acum, dar teoretic mie mi se pare foarte buna. In stupul bezmetic facem urmatoarea organizare : cuibul il impartim in doua compartimente cu o diafragma etanse, dar cu sita dubla (pe ambele fete) la interiorul ramei, si o gaura uneva sus pe aceasta diafragma, care initial este opturata cu un capac. Ambele compartimente trebuie sa aiba urdinisuri separate, unul in fata pe locul vechiului urdinis si unul lateral. In compartimentul cu urdinisul in fata bagam familia bezmetica, in celalalt un roi cu matca imperecheata. Roiul avand urdinisul lui isi vede de dezvoltare. In stupul bezmetic se stie ca daca exista o matca care oua (a carei influenta o simt prin sita dubla), in timp albinele ouatoare pierd calitatea aceasta, pana la aparitia puietului capacit de la matca. In momentul aparitiei puietului capacit, deschidem capacul la gaura aflata pe diafragma si care are dimensiuni cat sa treaca 1-2 albine, astfel incat trecerea intre cele doua compartimente sa se faca lent. Cam asa vad eu lucrurile de rezolvare.


Eu am experimentat mai demult ceva asemanator , numai ca am folosit un stup vertical , la care am adaugat un podisor cu sita si urdinis peste care am adaugat un corp in care am bagat roiul .
Problema se pune ca nu intodeauna avem la dispozitie un roi pe care sa-l unificam cu bezmeticul.
Dar daca totusi exista , o metoda mult mai simpla este urmatoarea .
Se aseaza pe locul bezmeticului o alta cutie in care este roiul cu matca fecundata .Intrucat in prima faza matca roiului este vulnerabila , pentru protectia ei se introduce intr-o colivie cu dop de serbet , de unde urmeaza sa fie eliberata de albine in urmatoarele 24 ore. Se uniformizeaza mirosurile celor doua familii folosind ;tuica , ceapa , otet , sau parfum .Se aseaza supul cu familia bezmetica deasupra stupului in care este roiul . Dupa 72h albinele care au mai ramas in stupul bezmetic se scutura undeva mai departe ,iar ramele care pot fi recuperate se introduc in celalat stup .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde alexx » 02 Iul 2013, 11:52

Eu il scutur iar jumatate din albina se intoarce apoi ii dau o rama cu oua merge de multe ori oricum paza buna trece primejdia rea mai bine avem grija sa evitam bezmeticirea
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde kamy » 02 Iul 2013, 17:15

Apai,io astazi am tratat unu,am pus in locu lui o lada cu 2 familii si scuturatura de albina pe jos in marginea stupinei!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde balu » 05 Iul 2013, 10:18

,, grosu ,, de la un bezmetic l-am unificat cju ziar cu o familie buna, dupa o saptamina matca e ok, mai avea ceva bezmetice sa vedem daca imperecheaza o matca
am spus undeva ca a dua zi dupa ce am inlocuit matca in tr-un nucleu albinele au inceput sa oua si am fost luat in suturi, apoi ouale s-au inmulit si matca a fost facuta ghem. Am luat ramele cu albine fara matca asi le--am dat unui roi, e drept ca nu au ramas prea multe in viata,culegatoarea a ramas i-am dat matca in colivie si ouale au disparut
va urma
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde Mircea_63 » 05 Iul 2013, 10:54

Balu, in 24 de ore ti s-a bezmeticit nucleul care pana atunci avea o matca imperecheata in el? :?

1. Esti sigur ca matca era imperecheata?
2. Esti sigur ca s-au bezmeticit?
3. Ti-ai pus problema structurii populatiei (ca varsta) dintr-un nucleu si importanta acestei varste?

Nu stiu cum sa spun, la trei randuri ce le scrii. ori e nevoie de un raspuns de o pagina, ori de unul in trei cuvinte, cum ar fi: Nu se poate!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde macko2001 » 01 Aug 2013, 09:45

Credeti ca mai are rost la ora asta ca la un stup ramas fara matca sa pun rama cu oua sau puiet tanar in speranta redresarii?
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde balu » 01 Aug 2013, 09:49

:D de ce nu?
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde Mircea_63 » 01 Aug 2013, 10:16

macko2001 scrie:Credeti ca mai are rost la ora asta ca la un stup ramas fara matca sa pun rama cu oua sau puiet tanar in speranta redresarii?


Si cum se redreseaza fara matca? Pe romaneste, vrei sa obtii o matca de salvare!

Sa astepti pana in septembrie in speranta obtinerii unei matci de salvare imperecheate? Imposibil nu-i, mai ales daca il ajuti cu rame de puiet capacit. Nimic nu-i imposibil. Numai sa ai cu ce sa il ajuti, sa te ajute vremea frumoasa in Septembrie si ...un dram de noroc.
Despre rentabilitate nu zic nimic. Ideal ar fi sa ai matca imperecheata, dar am inteles ca nu-i de unde.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde macko2001 » 01 Aug 2013, 11:05

As putea comanda de pe net matca imperecheta, dar sansele sa fie primita, dupa parearea me este mica, pt. ca in stup nu este decat albina batrana. ce parere aveti?
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde Mircea_63 » 01 Aug 2013, 11:23

Sansele sunt mari sa o primeasca, deoarece sunt "foarte" orfane. Mai da-le cate o rama de puiet capacit. Eventual, daca ai chef de munca si tii la numar, pune matca unui stup in bigudiu si unifica. Apoi, daca vine matca comandata, divizezi cu albina tanara. In felul asta micsorezi riscurile.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde macko2001 » 01 Aug 2013, 12:28

Multumesc mult Mircea_63. Apropo. Nu-mi recomanzi un vanzator de matci fecundate? Daca nu se poate pe forum atunci pe privat. Inca odata multumesc!
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde cantemir » 16 Aug 2013, 20:51

macko2001 scrie:Credeti ca mai are rost la ora asta ca la un stup ramas fara matca sa pun rama cu oua sau puiet tanar in speranta redresarii?

Ramele cu oua si puiet larvar poarta inca feromonul de matca. Introduse pe rand, acestea vor pacali bezmeticele cum ca e matca in stup.
Nu vor mai apare alte bezmetice, iar celor existente li se vor atrofia organele reproducatoare (sau vor muri de epuizare).
Abia apoi se poate introduce matca fecundata.
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde lucky5strike » 17 Aug 2013, 21:49

Nu tocmai.

Bezmeticele sunt scoase din joc o vreme doar pentru ca vor fi si ele angrenate in cresterea ramei de larve. Adica pe moment nu vor avea resurse sa produca oua. Daca insa, dupa capacire, nu mai venim cu alta rama, in 3-4 zile se apuca de narav .

Cine a reusit sa faca matca acceptata intr-o colonie besmetica, probabil a observat ca o vreme oua si ele in paralel.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori