Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ioan Guist » 04 Aug 2013, 22:37

Va-Li scrie:
-multe multumiri d le Guist :)
-in primul rand nu suntem aici pt a ne lua la misto ( 2 picioare +, - )
-nu agreez hibrizii
-intradevar ai dreptate ca albina romaneasca e cel mai greu de gasit (sau imposibil?)dar exact de aceea sunt curios sa vad diferentele intre ele ,precizez ca am citit despre 4-5 linii de meliffera carpatica(in RO)
-alte rase? da, ar mai fi albina russeasca
-am inteles ca lucrezi cu mai multe rase, hibrizi,linii de albine si poate ai avea un cuvant de spus in dreptul fiecaruia :) povesteste ne si noua putin despre diferentele dintre ele poate ne piere cheful de experimente :lol:


Pai, inainte sa ne apucam de ...disecat, sa vedem cum stam.
Dumneata ai venit si ai explicat cum vrei sa faci.C evrei sa faci exact? Sa iei niste linii ( sa zicem 10 bucati din fiecare) si sa ...ce? Sa le muti in pastoral? Sa le ti pe vetre? Cele 4-5 linii de Carpatina de und ele iei? Si daca le muti in pastoral cum evaluezi fiecare linie?
Dara daca le ti pe vetre in ce zona le ti ? si ce baza melifera se "scalda"?
Raspunde Dumneata cat de cat la astea, si apoi povestesc si eu prin ce am trecut.
Intre noi fie vorba, sunt deja povestite pe vechiul forum si pe acesta.
Numai bine si succes


PS
Domnule Va-Li, sunteti amplasat cu stupii in China? :lol: Sau sunteti Domnul Vali din Maramures?
Vedeti, e foarte important sa stim ceva unul despre celalalt ca sa nu gresim in evaluare si cantarire
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde nae » 04 Aug 2013, 23:26

Ioan Guist scrie:PS
Domnule Va-Li, sunteti amplasat cu stupii in China? :lol: Sau sunteti Domnul Vali din Maramures?
Vedeti, e foarte important sa stim ceva unul despre celalalt ca sa nu gresim in evaluare si cantarire

Eu , Nae, de ce nu stiu de unde e ''X'' !?
:oops: = rusinica ; s-au terminat argumentele !? :oops:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Va-Li » 05 Aug 2013, 01:18

Ioan Guist scrie:
Va-Li scrie:
-multe multumiri d le Guist :)-in primul rand nu suntem aici pt a ne lua la misto ( 2 picioare +, - )
-nu agreez hibrizii
-intradevar ai dreptate ca albina romaneasca e cel mai greu de gasit (sau imposibil?)dar exact de aceea sunt curios sa vad diferentele intre ele ,precizez ca am citit despre 4-5 linii de meliffera carpatica(in RO)
-alte rase? da, ar mai fi albina russeasca
-am inteles ca lucrezi cu mai multe rase, hibrizi,linii de albine si poate ai avea un cuvant de spus in dreptul fiecaruia :) povesteste ne si noua putin despre diferentele dintre ele poate ne piere cheful de experimente :lol:


Pai, inainte sa ne apucam de ...disecat, sa vedem cum stam.
Dumneata ai venit si ai explicat cum vrei sa faci.C evrei sa faci exact? Sa iei niste linii ( sa zicem 10 bucati din fiecare) si sa ...ce? Sa le muti in pastoral? Sa le ti pe vetre? Cele 4-5 linii de Carpatina de und ele iei? Si daca le muti in pastoral cum evaluezi fiecare linie?
Dara daca le ti pe vetre in ce zona le ti ? si ce baza melifera se "scalda"?
Raspunde Dumneata cat de cat la astea, si apoi povestesc si eu prin ce am trecut.
Intre noi fie vorba, sunt deja povestite pe vechiul forum si pe acesta.
Numai bine si succes


PS
Domnule Va-Li, sunteti amplasat cu stupii in China? :lol: Sau sunteti Domnul Vali din Maramures?
Vedeti, e foarte important sa stim ceva unul despre celalalt ca sa nu gresim in evaluare si cantarire


Multumesc d le
Privind din exterior v am considerat un actor talentat dar apropiindu ma de scena vad de fapt realitatea ... poate va considerati atacat de cutare din maramures dar v ati inselat in directia asta.Considerati ca mi ati dat raspunsul astfel nu vêti mai fi nevoit sa visati la China :)
Te respect ca om,dar iti condamn aroganta
Numai bine
Va-Li
 
Mesaje: 28
Membru din: 25 Iul 2013, 14:47

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ioan Guist » 05 Aug 2013, 08:47

Nu ma simnt atacat de nimeni.Ai inteles prost mesajul.
Am incercat sa te fac sa intelegi necesitatea de a posta o indentitate , atunci cand vrei sa discuti pe subiect.
Vad ca nu duci la gluma si ... o dai pe suparare.

Daca te-am deranjat cu ceva , te rog frumos sa ma ierti.

Numia bine
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ioan Guist » 05 Aug 2013, 09:01

nae scrie:
Ioan Guist scrie:PS
Domnule Va-Li, sunteti amplasat cu stupii in China? :lol: Sau sunteti Domnul Vali din Maramures?
Vedeti, e foarte important sa stim ceva unul despre celalalt ca sa nu gresim in evaluare si cantarire

Eu , Nae, de ce nu stiu de unde e ''X'' !?
:oops: = rusinica ; s-au terminat argumentele !? :oops:


Nae
Daca nu scrie nimic la avatar , normal ca nu stim.Daca nu are pagina deschisa, normal ca nu stim.
Cun sa discuti atunci?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde jonny_it » 05 Aug 2013, 12:30

Va-Li scrie:-intradevar ai dreptate ca albina romaneasca e cel mai greu de gasit (sau imposibil?)dar exact de aceea sunt curios sa vad diferentele intre ele ,precizez ca am citit despre 4-5 linii de meliffera carpatica(in RO)


Va dau eu albine romanesti. La fel cum o pot face multi apicultori din tara.
Daca aveti cel putin 10-20 de familii si nu vedeti timp de 2-3 ani albine cu inele galbene atunci foarte probabil ca aveti carpatine pure sau aproape pure.
In Romania cam in toate zonele carpatinele sunt corcite cu ligustica inca de acum 30-40 de ani. In zonele de munte ligustica nu a rezistat foarte bine si au disparut in mod natural.
Problema apare este cand locuiesti in Dobrogea de ex .. nu cred ca este o idee prea buna sa aduci albine de la munte.

Poate ar fi bine sa completezi la avatar un judet/oras ceva, ca sa stim despre ce vorbim defapt. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde jonny_it » 05 Aug 2013, 12:38

Ioan Guist scrie:Apropos de asta, de ce in toate cartiile se scrie de albina banateana, de cea de campie, de cea din podisul Moldovei si despre cea din interiorul Carpatic ...nimic.Ba mai mult, au fost vetre de ameliorare peste tot mai putin in Transilva.De CE?? mult m-am intrebat.Sa inteleg ca in transilvania nu e nimic de ameliorat?


Cu excepria albinelor din Banat(care probabil nici nu ar trebui incadrate ca albine carpatine) diferentele sunt mici. Centrele pentru ameliorare se fac in zone cu acces dar departe de sate/orase, adica departe de zonele unde sunt si alte familii de albine. In Ardeal resursele(apa, terenuri fertile, sare, gaze, etc etc) au o distributie mai uniforma fata de restul tarii si a fost putin mai complicat sa se faca un astfel de centru. A existat o tentativa undeva in apropiere de Huedin dar s-a renuntat(nu stiu de ce..). In sudul tarii daca vrei sa imprechezi controlat niste matci mergi in campie si de asezi in mijlocul unui lan de grau. :) In Moldova sunt multe vai de munti care nu au nici drumuri(acum au ... pentru ca remorcile cu lemn trebuiau sa mearga pe undeva), deci in nici un caz nu sunt populate.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Va-Li » 05 Aug 2013, 15:42

Va multumesc tuturora care ati contribuit cu raspuns :)
-sunt din vestul Romaniei ,dar nu cred ca ar influenta negativ sau pozitiv evaluarea.Am dorit o informatie de la cei care au lucrat cu diferite rase, linii de albine straine si romanesti.Ideea era sa aflu daca in final se ajunge intrun scurt circuit sau nu.Auzind zvonuri si zvonuri (nu pe forum)nu stiu daca bine intemeiate sau doar atac la persoana (niciodata nu am validat zvonurile) m am gandit ca primesc un raspuns concret cu DA sau NU + argumentul insotitor.
-Pt a descrie tot ce vreau sa fac ar trebui sa scriu hectare ceea ce ma cam incomodeaza.Am luat decizia necesara :) incepe distractia :D
-va multumesc inca odata si sincer,,mai bine un raspuns asa cum e decat sa bata vantul,, :lol:
Va-Li
 
Mesaje: 28
Membru din: 25 Iul 2013, 14:47

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Mircea_63 » 05 Aug 2013, 17:12

Haidi bre, nu fi atat de suparacios si enigmatic. Pe mine m-a luat la misto de m-as fi ascuns in dulap sa plang vreo doua minute si d`aia nu m-am suparat. :D Si Viena e in vestul Romaniei, dar nu interesa adresa si numar de telefon, ci clima. Buckfast e o vedeta mult discutata si tocmai p`aia o lasi afara din experiment. De ce? Stii ceva ce noi nu stim, cu buckfast te-ai lamurit deja?

Dupa aflarea rezultatelor, te-ai gandit sa obtii si fiice ale acestor matci? Daca DA, atunci deja are cu atat mai mult sens intrebarea legata de loc.

Apoi...acelasi lot experimental dus la munte va arata unii performeri si dus la campie, altii. In ce privesc matcile din Transilvania, poate era o oferta ascunsa de matci transilvane ;) Daca esti ferm hotarat sa faci experimentul, nu te impiedici de rahatisuri si sensibilitati fara rost. Nu te lasa imbiat!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde nae » 05 Aug 2013, 21:20

nae scrie:
Ioan Guist scrie:PS
Domnule Va-Li, sunteti amplasat cu stupii in China? :lol: Sau sunteti Domnul Vali din Maramures?
Vedeti, e foarte important sa stim ceva unul despre celalalt ca sa nu gresim in evaluare si cantarire

Eu , Nae, de ce nu stiu de unde e ''X'' !?
:oops: = rusinica ; s-au terminat argumentele !? :oops:

Ups!, Cred ca am dat-o de gard ; am interpretat ca ai abuzat de ''puterea ''de moderator si am considerat corect sa te taxez .
Te stimez ca om si apicultor...; ...
SCUZE !
Nae- :roll: / :oops:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ioan Guist » 05 Aug 2013, 21:50

Mai baieti, colegi,
Ce-i asa de greu de inteles? Nu se poate vorbi despre albina (cu atat mai mult despre diferite ecotipuri) daca nu stim cu certitudine baza.
Baza =
1 Locatia vetrei.
2 sistem de apicultura vizat.Pastoral sau stationar.
3 timp alocat.Hoby sau intensiv
4 bio sau conventional
5 Nivelul d einformatie
6 Nivelul experientei - pratica


asa, ca uite eu vreu sa discut despre x problema da ...nu cunosc limba, se poate cere sa se pronunte lumea pe probleme diverse ca ...net-ul e mare.

Sa fim sanatosi ca bolile stau la usa.Scriu acilea sa auda toata lumea.Vor veni vremuri extrem de grele.
Am zis.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Va-Li » 05 Aug 2013, 23:46

Mircea_63 scrie:Haidi bre, nu fi atat de suparacios si enigmatic. Pe mine m-a luat la misto de m-as fi ascuns in dulap sa plang vreo doua minute si d`aia nu m-am suparat. :D Si Viena e in vestul Romaniei, dar nu interesa adresa si numar de telefon, ci clima. Buckfast e o vedeta mult discutata si tocmai p`aia o lasi afara din experiment. De ce? Stii ceva ce noi nu stim, cu buckfast te-ai lamurit deja?

Dupa aflarea rezultatelor, te-ai gandit sa obtii si fiice ale acestor matci? Daca DA, atunci deja are cu atat mai mult sens intrebarea legata de loc.

Apoi...acelasi lot experimental dus la munte va arata unii performeri si dus la campie, altii. In ce privesc matcile din Transilvania, poate era o oferta ascunsa de matci transilvane ;) Daca esti ferm hotarat sa faci experimentul, nu te impiedici de rahatisuri si sensibilitati fara rost. Nu te lasa imbiat!

Am onoarea sa va salut d le Mircea :)
Intradevar ca locuiesc in Viena dar din fericire patria albinelor e Romania,m am referit bine in postarea anterioara la vestul romaniei AR si BH :)
-sunt de felul meu mai discret incomodandu ma detaliile,deci cred ca m am facut inteles.
Am inteles buna intentie a tuturora,si de ce ar fi vorba de suparare ? :)
Cu stima
Va-Li
 
Mesaje: 28
Membru din: 25 Iul 2013, 14:47

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde paul » 06 Aug 2013, 07:15

Ioan Guist scrie:.Scriu acilea sa auda toata lumea.Vor veni vremuri extrem de grele.
Am zis.

Hotarat lucru ... Apocalipsele sunt apanajul Ionilor ! :P
Ioane,Binevestitorule, poti te rog sa ne deschizi Cartea, Apocalipsa Albinelor dupa ... Ioan si sa ne luminezi nitel :?: :idea:
Multumesc frumos !!!
LE ... cred ca inca stai bine cu simtul umorului !!! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Ioan Guist » 06 Aug 2013, 08:11

APICALIPSA dupa ...mine, vine indiferent ca eu o" deschid" sau nu.

Acum, astazi , gratarele nu au timp sa se raceasca si berea nu are timp sa se incalzeasca.
Factorii declansatori sunt la moment critic si "sub presiune"
-Clima- schimbarile ce contribuie la nepriceperea noastra
-Informatie experienta (lipsa lor)Amalgamul de informatie si incapacitatea trierii.Toata lumea stie si toata lumea se pricepe.Toata lumea si-o ia in freza.
-112 141. Multe familii pe maini nepotrivite, neincercate .
-aglomerrare pe vetre fixe.ne facem vetre langa apartament sa nu cheltuim l atransport.
-incarcatura de spori.Laboratoarele sunt ...disperate.
-tratamente gen - frectie la picior de lemn . lipsa acuta de tratamente eficiente,Novatoare.
-lipsa solutiilor.

Chiar nu am nici timp si nici disponibilitate sa le disec mai mult.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde Trantorul@ » 06 Aug 2013, 13:36

Off ....
Ii gata venita ! doar ca va fi din ce in ce mai rau !!! Asa ca pregatitiva sufleteste .
Te doare mintea ce pot debita unii deveniti stupari peste noapte si in caz ca nu stiti "mai nou matcile se freaca in stupi prin colturile acestuia cu ce trantori o prind " :lol: :lol: :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: articol:Interzicerea Substituirii Raselor Locale cu Rase

Mesajde kamy » 07 Aug 2013, 15:47

o fi avand oamenii niscai visuri erotice visavi de maria si fac abdeiturile la matci!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori