Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Botci in luna August - ce e de facut ??

Mesajde Beekeeping » 04 Aug 2013, 13:54

Am extras de curand mierea de la FS si am pus ulterior caturile la loc pe stupi ca sa repare/linga ramele. Azi am trecut prin toti stupii ca sa vad inc e stare se prezinta, sa vad daca am puiet, cum se prezinta coronitele de miere, etc.

Toti stupii sunt OK, cu exceptia unuia, am sa ma refer numai la el acum. Precizez ca l-am luat roi acum un an. Anul asta a fost recordist, am scos caturile full la toate culesurile. E pe rama de 3/4, cuibul pe 2 corpuri cu 10 rame.

Ce am observat:
- corpul cel mai de jos: gol total, nici macar o celula cu ou, nici un gram de miere. Acum o luna il verificasem si era ok, miere, puiet, tot ce trebuie.
- al doilea corp: am cateva rame cu puiet capacit gata de ecluzionare. Nu am nici un ou recent. Pe partea de jos a unei rame centrale am observat 3 botci. Am distrus una din ele, larva e mare, dar mai are pana sa ecluzioneze. MIere coronite ok plus nectar in cantitati mari.
- in stupi am mai vazut numai cativa trantori

Precizand ca scriu acest mesaj pe 4 August iar cules nu mai exista din abundenta (stimulez la 2-3 zile cu sirop din miere 1/1 cu apa), nu prea stiu ce sa fac.

Sincer, cred ca botcile sunt de salvare, insa problema cea mai mare e ca nu stiu daca vor mai avea timp si posibilitatea de a se imperechea acum.

Voi ce ati face in locul meu ?
Beekeeping
 
Mesaje: 106
Membru din: 30 Apr 2012, 19:07
Localitate: Bucuresti

Re: Botci in luna August - ce e de facut ??

Mesajde MIHALACHE » 04 Aug 2013, 14:34

Eu as folosi o regina anperecheata, distrus botci lasat 1,2 ore si dat o regina noua an situatia data ar accepta-o imediat.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: Botci in luna August - ce e de facut ??

Mesajde rihmond » 10 Aug 2013, 16:53

buna ziua tuturor
duminica am schimbat o matca la un roi pe 7 rame ,matca am introduso sub capac de plasa impreuna cu albinele insotitoare,miercuri seara am eliberator dar nu inainte de a arupe tote botcile de salvare.
tote bune matca acceptata prezenta oua dar albinele tot trag botci de salvare ,vineri am rupt iar otransa de botcci,miine controlez iar de botci oare de ce tot trag botci avind in stup matca tinara marcata imperechita si care oua. :shock:
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

Re: Botci in luna August - ce e de facut ??

Mesajde Beekeeping » 10 Aug 2013, 21:23

Eu am unificat stupul respectiv cu altul, nu am gasit in zona mea pe cineva dispus sa imi vanda o matca. Nu e bai, facem un roi in 2014...
Beekeeping
 
Mesaje: 106
Membru din: 30 Apr 2012, 19:07
Localitate: Bucuresti


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori