Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde ignatov andrei » 18 Aug 2013, 22:35

S-au urcat pe spatele unui stup, apoi s-au asezat sub stup, iar de acolo... D-zeu cu mila!
Fişiere ataşate
06072013390.jpg
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde visanc » 18 Aug 2013, 23:09

Acuma eu ca un incepator intreb: cum recunosti sigur daca un stup este bezmetic sau nu?

Povestea stupului meu a inceput de la un roi primit acum 2-3 saptamani. Am vazut de la inceput ca era cam slabut, dar mai apoi mi s-a parut ca nu ar avea nici macar matca. Am cautat-o pe rame si fiind doar 5 rame ar fi trebuit sa o observ si nu am vazut nici oua de o zi, doua.
Sperand sa isi traga botca i-am bagat o rama cu puiet de toate varstele si inclusiv oua de o zi.
Am verificat la 3 zile si mi s-a parut ca puietul era tot acolo dar ouale au disparut, celulele mi s-au parut goale.
I-am mai bagat o rama la fel cu puiet de toate varstele, dupa care am continuat sa urmaresc cele doua rame la 2-4 zile cum aveam drum pe acolo. Acuma poate aberez cumva dar pe una din cele doua rame mi se pare ca ouale raman tot acolo pe aceleasi pozitii si nu cresc in larve. Azi am verificat si erau f multe oua proaspete si ici colo puiet capacit gata sa iasa, dar rama respectiva la fiecare verificare a avut oua. :shock:
Care o fi explicatia? La ce sa ma uit? Cum sa imi dau seama daca intr-adevar e bezmetic sau are matca? :idea:
visanc
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2013, 21:32
Localitate: Resita

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde ignatov andrei » 18 Aug 2013, 23:25

visanc scrie:Acuma eu ca un incepator intreb: cum recunosti sigur daca un stup este bezmetic sau nu?


Se depun oua pe marginea celulelor, cate odata, chiar mai multe oua intr-o celula! Stupul tau are - cred eu - matca, dar se poate sa nu fie de calitate - matca - sau nu ai avut pastura in prima faza.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde cypryx » 18 Aug 2013, 23:44

povestea mea
azi ma uit in stupi sa scot din ramele de prisos.
surpriza un stup al meu care facuse o tura de botci de roire dupa salcam are vreo 3 rame ouate cate 3-4 oua in celula,ba chiar si in celula cu pastura,are botci cu vreo 10-15 oua in botca ,celule capacite zero,albina batea ca si la lipsa matca,multa albina batrana.zic e gata ,e sfarsit.caut matca nu i ,mai caut si gasesc pe o rama o botca din care iesise de curand o matca.o fi no fi bezmetic.?!
acu o sa il las pana mane si il caut din nou de matca.ce i curios e ca are rezerve de miere si a construit ceva la vreo 3 rame in ultimele 2-3 saptamani.
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde lucky5strike » 18 Aug 2013, 23:46

Alt semn: ramele cu puietul din besmetice pierd coroana de miere. Albina ouatoare prefera celulele de trantor... si cel mai ades le abordeaza pe cele aflate spre leatul superior... unde bineinteles este si un microclimat mai prielnic.

Alt semn: albine subdimensionate... multe cu abdomen negru si lucios... si fara agresivitate.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde gica.mosu » 19 Aug 2013, 07:12

cypryx scrie:povestea mea
azi ma uit in stupi sa scot din ramele de prisos.
surpriza un stup al meu care facuse o tura de botci de roire dupa salcam are vreo 3 rame ouate cate 3-4 oua in celula,ba chiar si in celula cu pastura,are botci cu vreo 10-15 oua in botca ,celule capacite zero,albina batea ca si la lipsa matca,multa albina batrana.zic e gata ,e sfarsit.caut matca nu i ,mai caut si gasesc pe o rama o botca din care iesise de curand o matca.o fi no fi bezmetic.?!
acu o sa il las pana mane si il caut din nou de matca.ce i curios e ca are rezerve de miere si a construit ceva la vreo 3 rame in ultimele 2-3 saptamani.


Prietene...nu te mai chinui cu acel stup....bezmetic100% iar matca aia este DE PROASTA CALITATE si te rog din ms meu aplica
punctul1 s-au 2 si in locul stupului mutat pune un roi 6-8 rame s-au un stup cu matca an 2-3...BAFTA!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde cypryx » 19 Aug 2013, 09:34

gica.mosu scrie:
cypryx scrie:povestea mea
azi ma uit in stupi sa scot din ramele de prisos.
surpriza un stup al meu care facuse o tura de botci de roire dupa salcam are vreo 3 rame ouate cate 3-4 oua in celula,ba chiar si in celula cu pastura,are botci cu vreo 10-15 oua in botca ,celule capacite zero,albina batea ca si la lipsa matca,multa albina batrana.zic e gata ,e sfarsit.caut matca nu i ,mai caut si gasesc pe o rama o botca din care iesise de curand o matca.o fi no fi bezmetic.?!
acu o sa il las pana mane si il caut din nou de matca.ce i curios e ca are rezerve de miere si a construit ceva la vreo 3 rame in ultimele 2-3 saptamani.


Prietene...nu te mai chinui cu acel stup....bezmetic100% iar matca aia este DE PROASTA CALITATE si te rog din ms meu aplica
punctul1 s-au 2 si in locul stupului mutat pune un roi 6-8 rame s-au un stup cu matca an 2-3...BAFTA!!!!!



multumesc mosu,acu merg sa decid ce fac cu el,,,
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde andreiu » 19 Aug 2013, 14:47

Luna trecuta, am avut 2 roi care au ramas fara matca si la cca doua saptamani cand i-am controlat, ambii aveau pe cate o rama pe ambele fete, puiet de trantor capacit. Ma pregateam sa aplic metoda traditionala, cu scuturarea, cand mi-am amintit ca trebuie sa schimb cateva matci batrane cu altele tinere din nucleu. Si mi-am zis, de ce sa le omor eu pe babute, cand are cine sa o faca. Am luat deci o matca batrana si am pus-o fara nici o protectie pe rama in primul roi, dupa care la fel am procedat si la al doilea. Dupa cca o ora am deschis lazile pentru a vedea ghemurile de sufocare si m-am mirat ca ambele matci erau libere si-si vedeau linistrite de treaba. Zilele trecute le-am controlat din nou si aveau fiecare cate doua rame de puiet.
andreiu
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Iul 2013, 08:47

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde ignatov andrei » 19 Aug 2013, 20:25

andreiu scrie:Luna trecuta, am avut 2 roi care au ramas fara matca si la cca doua saptamani cand i-am controlat, ambii aveau pe cate o rama pe ambele fete, puiet de trantor capacit. Ma pregateam sa aplic metoda traditionala, cu scuturarea, cand mi-am amintit ca trebuie sa schimb cateva matci batrane cu altele tinere din nucleu. Si mi-am zis, de ce sa le omor eu pe babute, cand are cine sa o faca. Am luat deci o matca batrana si am pus-o fara nici o protectie pe rama in primul roi, dupa care la fel am procedat si la al doilea. Dupa cca o ora am deschis lazile pentru a vedea ghemurile de sufocare si m-am mirat ca ambele matci erau libere si-si vedeau linistrite de treaba. Zilele trecute le-am controlat din nou si aveau fiecare cate doua rame de puiet.


Uite ca "babutele" s-au apucat de treaba, daca s-au schimbat "radacinoasele"... !
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde visanc » 19 Aug 2013, 22:20

La ce te referi "radacinoasele"?
visanc
 
Mesaje: 73
Membru din: 04 Feb 2013, 21:32
Localitate: Resita

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde ignatov andrei » 19 Aug 2013, 22:30

visanc scrie:La ce te referi "radacinoasele"?


"Gaina batrana, face zama buna... daca-i tanar morcovu'!"
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde un OM » 23 Aug 2013, 20:51

Metoda pentru care am inceput sa optez este aceea de a da cate una sau doua din ramele bezmeticului dupa diafragma unui stup mai puternic sau a unui roi (2 la spatele vreunui orizontal mai slab, 1 la vreun roi care nu a ocupat toate cele 10 rame). Fara nici un fel de unificare de "miroasne".
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde delorin I » 23 Aug 2013, 21:31

Nu risti sa pierzi matca? Nu de alta dar si eu am un roi pe 3 rame...ramas orfan din cauza unui nucleu prea apropiat de celalat unde imi oua albina pe mijlocul ramei centrale! Doar trantori frumos capaciti!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde Mircea_63 » 23 Iun 2014, 19:56

oliviub scrie:Una din metode pentru a "salva" un stup bezmeticit este sa-i inroduci o matca eclozionata de maxim 30 minute.
Se numeste metoda Perret-Maisonneuve
"...Albinele ouătoare acceptă matcă doar atunci când vom folosi o matcă ce s-a născut cu maximum 30 de minute înainte. La ieşirea din botcă a mătcii îi dăm drumul, fără altă precauţie şi după 8-10 zile vom constata noua pontă. Albinele vor face să dispară ouăle şi larvele de trântori, şi vor lichida albinele ouătoare, rămânând doar nimfele căpăcite până la eclozionare. Singura dificultate este să dispunem de o astfel de matcă la momentul dorit."
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde dicu.ion57 » 24 Iun 2014, 19:01

Intradevar ,aceasta metoda cu matca eclozionata proaspat da rezultate foarte bune.Am practicato si eu cind aveam botci aproape de eclozare,ascultam sa aud reg cum se misca ,rupeam putin capacelul in virf ,reg iesea si se plimba nestingerita printre albinele bezmetice.Toata treaba este sa avem acele botci controlate ca virsta ca daca reg este mai mica de zile ,daca rupem capacelul ,iese din botca ,dar nu intodeauna este viabila.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Metode de indreptare a stupilor bezmetici

Mesajde lucky5strike » 27 Iun 2014, 08:13

Perret - Maisonneuve sa fie... hm... Dar din ce vad, e mai pompoasa denumirea decat rezultatul. Sigur doar atat e de facut?

Doar atat, bagam o matca proaspata si besmeticele se lasa de narav?

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori