Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine sub sita AV

Mesajde proapis13 » 22 Aug 2013, 22:12

cantemir scrie:Stupii cu FAV sunt in sistem clopot. Daca pui subarul acum, pe canicula asta, le oparesti.

Asta crezi tu ca se poate intimpla insa realitatea este alta... ;)
salve :Dcantemir
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Albine sub sita AV

Mesajde Florin Dobre » 22 Aug 2013, 22:19

Percep o urma de ironie in postarea ta, proapis. Dar realitatea chiar este alta. Maine o sa le fac poze din toate pozitiile ca sa va dumiriti ca nu este nici o problema. Sau poate este o problema si as fi bucuros s-o remediez. Practic ii folosesc ca pe niste stupi cu fund plin.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Albine sub sita AV

Mesajde mateiflorin » 22 Aug 2013, 22:20

BeeeK scrie:
cantemir scrie:
Florin Dobre scrie:
Cele doua cutii FAV nu le folosesc in sistem clopot...deci nu sunt etanse sus.

Va rog sa ma corectati daca am gresit undeva.

Aici e sigur o greseala!
N-are legatura cu subiectul in discutie, dar e o greseala!
Odata cu racirea vremii se va agrava. Curentii reci de aer printre ramele cuibului...
Asa ca off topic: ori izolezi fundul stupului, ori podisorul!

Colegule , fundul la stupii cu fund antivaroua nu se va baga subarul decat primavara cand e rece si e puiet , in rest fundul va sta deschis tot timpul anului si se ierneaza "clopot" . Intra-devar podisorul trebuie acoperit daca are sita.
buna seara adica iarna ii lasam fara subar?
mateiflorin
 
Mesaje: 45
Membru din: 23 Iun 2013, 23:42
Localitate: gostavatu olt

Re: Albine sub sita AV

Mesajde B.K » 22 Aug 2013, 22:25

mateiflorin scrie:
BeeeK scrie:
cantemir scrie:
Florin Dobre scrie:
Cele doua cutii FAV nu le folosesc in sistem clopot...deci nu sunt etanse sus.

Va rog sa ma corectati daca am gresit undeva.

Aici e sigur o greseala!
N-are legatura cu subiectul in discutie, dar e o greseala!
Odata cu racirea vremii se va agrava. Curentii reci de aer printre ramele cuibului...
Asa ca off topic: ori izolezi fundul stupului, ori podisorul!

Colegule , fundul la stupii cu fund antivaroua nu se va baga subarul decat primavara cand e rece si e puiet , in rest fundul va sta deschis tot timpul anului si se ierneaza "clopot" . Intra-devar podisorul trebuie acoperit daca are sita.
buna seara adica iarna ii lasam fara subar?

Sigur ca da , etansati bine deasupra si nu o sa ai probleme , bineinteles si mancare sa fie. :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Albine sub sita AV

Mesajde cantemir » 22 Aug 2013, 23:39

proapis13 scrie:Asta crezi tu ca se poate intimpla insa realitatea este alta... ;)
salve :Dcantemir


Salve proapis13!
Daca urasc ceva pe forumul asta, asta e: ;)
Iar nu ma lasi sa dorm la noapte!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Albine sub sita AV

Mesajde Mircea_63 » 22 Aug 2013, 23:42

Cantemiiiir.... ;)
:lol: sa fii iubit. Albinele au propolis. Poate ajuta la insomnii.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Albine sub sita AV

Mesajde cantemir » 23 Aug 2013, 00:10

Nu vreau propolis, nici apilarnil, nici laptisor de matca!
Eu vreau doar sa stiu ce urmeaza dupa ... ;) ?

Hmmm, auzi, propolis... :D
Si daca iau eu propolis, ii intra albinele lui Lucian in stup? Alea de ce au insomnii?
Sau s-ar putea sa-l faca (ne)fericitul posesor al unui roi tarziu?
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Albine sub sita AV

Mesajde big » 23 Aug 2013, 13:50

mateiflorin scrie:
BeeeK scrie:
cantemir scrie:
Florin Dobre scrie:
Cele doua cutii FAV nu le folosesc in sistem clopot...deci nu sunt etanse sus.

Va rog sa ma corectati daca am gresit undeva.

Aici e sigur o greseala!
N-are legatura cu subiectul in discutie, dar e o greseala!
Odata cu racirea vremii se va agrava. Curentii reci de aer printre ramele cuibului...
Asa ca off topic: ori izolezi fundul stupului, ori podisorul!

Colegule , fundul la stupii cu fund antivaroua nu se va baga subarul decat primavara cand e rece si e puiet , in rest fundul va sta deschis tot timpul anului si se ierneaza "clopot" . Intra-devar podisorul trebuie acoperit daca are sita.
buna seara adica iarna ii lasam fara subar?

NO COMENT
Fişiere ataşate
65.jpg
Avatar utilizator
big
 
Mesaje: 45
Membru din: 10 Dec 2011, 17:01
Localitate: TG-JIU

Re: Albine sub sita AV

Mesajde akmm » 23 Aug 2013, 14:06

nicu68 scrie:eu o sa renunt la fund antivaroua

Ar trebui renuntat si la curent electric.Am auzic ca este periculos si electrocuteaza peste anumite valori.
Acum fara gluma.
Nimeni nu face nimanui nici un seviciu daca isi proiecteaza stupii in sistem FAV sau fara. Daca posesorul nu a asimilat complet logica FAV, atunci nu are rost sa-l foloseasca, eventual pentru a fi la moda.
Am mai spus si mai spun.
Cel mai mare efect al FAV este acela ca acarienii atinsi de orice medicament/tratament cad si mor in exteriorul familiei si nu mai transmit niciodata rezistenta urmasilor.
FAV trebuie sa fie complet etans, conform ultimelor cercetari, sa nu permita schimbul de aer cu exteriorul sub nici o forma ci doar sa colecteze acarienii cazuti.
Ca pe perioada cand nu se creste puiet se poate lasa deschis, asta este un alt avantaj observat al cuibului uscat.Cu cresterile in consum de hrana aferente.
Unii in schimb afirma ca nici aerisirile iarna nu trebuie sa fie agresive deoarece pierderile de bioxid de carbon mentin prea treze familiile.Bioxidu-l inducand familiei un somn linistit.
Nu-mi cereti referintele;sa ma credeti pe cuvant.La mare nevoie le postez si pe acelea, dar stiti cum e: ,, ...nu vor crede nici daca ar invia cineva din morti” (Luca 16, 19-31).
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Albine sub sita AV

Mesajde alin75 » 23 Aug 2013, 14:23

Dragos2006 scrie:La ora asta nu se mai vorbeste de lipsa de spatiu ... vb. de feromoni , etc.


Incearca sa ti sub observatie aceste familii, in anul urmator apicol. La toate familiile cu probleme in acest an, am avut anul trecut aceeasi situatie (atunci am crezut ca este prea cald.........)

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Albine sub sita AV

Mesajde gh.pana » 23 Aug 2013, 17:45

Luciane tata,
Ai pierdut un roi tarziu de toamna. Albinele respective era un roi nascut cine stie de unde, daca nu chiar din unul din cei doi stupi ai tai.
Verifica te rog, cuibul acestora. Vezi daca mai ai matca in ei. Daca matcile sunt prezente, cu siguranta, ele sunt batrane, cu emanatie de feronomi
redusa ( mai slaba decat mirosul de ceara si miere ) ceea ce a atras roiul intr-un loc nepotrivit. N-ar fi rau sa iei toate cuiburile la verificat matci !
Cu stima,
gh.pana
 
Mesaje: 78
Membru din: 15 Oct 2011, 20:06

Re: Albine sub sita AV

Mesajde proapis13 » 24 Aug 2013, 11:46

Florin Dobre scrie:Percep o urma de ironie in postarea ta, proapis. .

Am mai postat undeva dar nu mai gasesc
Singura ironie este ca avem colegi si prieteni ce folosesc folia sus si fundul gol 365 de zile din an
Alta ironie e faptul ca sist clopot e folosit de catre unii prieteni de-ai mei de peste....30 de ani si NU au intrat in viata lor pe un forum de apicultura
Inca o ironie e faptul ca printre noi avem colegi ce doar au citit aici pe forum dar nu folosesc nici folia si nici fundul antivaroa cu sita si dau sfaturi
Eu unul folosesc si cu si fara si vara si iarna si nu am avut reclamatii....de la albine
Daca initiatorul topicului cauta topicul unde s-a mai discutat despre aceasta pba nu mai existau aceste polemici
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Albine sub sita AV

Mesajde B.K » 24 Aug 2013, 13:17

proapis13 scrie:
Florin Dobre scrie:Percep o urma de ironie in postarea ta, proapis. .

Am mai postat undeva dar nu mai gasesc
Singura ironie este ca avem colegi si prieteni ce folosesc folia sus si fundul gol 365 de zile din an
Alta ironie e faptul ca sist clopot e folosit de catre unii prieteni de-ai mei de peste....30 de ani si NU au intrat in viata lor pe un forum de apicultura
Inca o ironie e faptul ca printre noi avem colegi ce doar au citit aici pe forum dar nu folosesc nici folia si nici fundul antivaroa cu sita si dau sfaturi
Eu unul folosesc si cu si fara si vara si iarna si nu am avut reclamatii....de la albine
Daca initiatorul topicului cauta topicul unde s-a mai discutat despre aceasta pba nu mai existau aceste polemici
salve :D

Cred ca ai dreptate , cu siguranta multi nu au habar de rolul sitei de pe fundul stupului , dovada ca un coleg scria mai sus ca el renunta la stupii cu FAV pur si simplu , fara sa vina cu o explicatie si mai e chestia aia cum ca , daca se poarta stupi cu FAV de ce sa nu mi iau si eu , chiar daca nu stiu rolul sitei . O zi buna sa aveti !!!
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Albine sub sita AV

Mesajde iulians » 24 Aug 2013, 21:09

Am iernat stupi si cu fund plin si cu fund AV insa ce-i mai puternici in primavara au fost ce-i cu fund AV. Au stat 365 de zile cu fundul gol... am folosit subarul doar la tratament.
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Albine sub sita AV

Mesajde dan juncu » 25 Aug 2013, 08:02

ves.lucian.zabrani scrie:De ce stau albinele adunate sub sita AV ???

Acum trei ani am inceput sa folosesc stupi FAV si in fiecare an, de fiecare data, acolo unde am gasit albina adunata sub FAV(me refer la cca. un pumn sau mai bine de albina ) exista si o matca.Cand le periati puneti o folie sau altceva sub stup.Sigur sunt matci care ies la imperechere si se ratacesc.Ulterior la varificarea nucleelor am gasit cateva fara matci.Parerea mea!
Avatar utilizator
dan juncu
 
Mesaje: 21
Membru din: 17 Dec 2012, 15:34
Localitate: bacau

Re: Albine sub sita AV

Mesajde namzeb » 25 Aug 2013, 09:05

Acum multi ani in uma aveam toti stupii fara AV si aveam unul prapadit,vechi numai gauri in fund ca intrau albinele pe acolo in loc sa intre pe urdinis.Vreo 3 ierni acel stup a iernat asa cu gauri in fund si primavara era cel mai tare.Cind am facut stupi noi am numarat cite gauri avea cel vechi si le-am dat cite patru gauri de 16 mm si le-am pus plasa. De atunci si vara si iarna asa stau, la unii albinele au mai astupat cite o gaura la altii nu.Ele singure isi regleaza aerisirea familiei.Omul cit de bine ar fi intentionat nu va sti niciodata cit sa inchida sau sa deschida subarul.Acest lucru duce la alte necazuri,daca e prea deschis consuma miere multa si pot muri de foame, sau pot ingheta daca va fi un ger cumplit.Primavara va incepe ponta tirziu daca este prea deschis sau daca este inchis poate aparea condensul.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori