Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Prigoriile

Mesajde yokoz777 » 22 Mai 2013, 18:16

La mine au mers speriate cu un set de clansoane legate in tandem foarte stridente :) chiar au avut efect asupra stolurilor.
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Prigoriile

Mesajde kamy » 22 Mai 2013, 19:41

yokoz777 scrie:La mine au mers speriate cu un set de clansoane legate in tandem foarte stridente :) chiar au avut efect asupra stolurilor.

In prima zi a mers fac pariu ca in 3 zile nu mai tine minunea!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Prigoriile

Mesajde RazvanTi » 23 Mai 2013, 14:34

eu am luat din lidl o morisca de vant ca un uliu. sau papagal. sau ce dracu o fi...
prigoriile le aud de vre-o 3 saptamani pe la mine dar departe de stupina si foarte sus.
montez "cioara" in weekend si fac si o poza. studiem efectul asupra celorlalte pasari.
anul trecut am avut un balon maaare cu cercuri pe el gen ala de la stupina ursu.
a avut efectul scontat. nici macar un sunet de pasare nu mai era cand l-am ridicat. pana a 2-a zi. a 3-a zi deja parca nici nu mai erea acolo :evil:
astea doar pozate prin luneta mai scapi de ele. vorba lui kamy...
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: Prigoriile

Mesajde stroe » 30 Aug 2013, 07:17

Ieri am fost in stupina sa schimb cateva cutii si pt sirop . In momentul in care am ajuns era un stol de pritgorii deasupra stupilor. Toate albinele erau in stupi, nu iasea macar una, pareau goi. Sa vezi o stupina la ora 16 fara albine pe afara e destul de aiurea. Am mai auzit si am citit ca nu ies cand sunt pritgorii prin preajma dar nu am vazut asa de evident pana acum. Pritgoriile sunt o problema in aceasta perioada pe langa Dunare.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Prigoriile

Mesajde akmm » 30 Aug 2013, 09:31

Odata cu varsta omul se mai resemneaza. Legea naturii este ca prigoriile sa se hraneasca cu albine. Iar unde e lege nu e tocmeala ci doar oboseala pentru trup si suflet.
E dureros si frustrant sa cazi la mijloc ca proprietar de stupi. Nu putem inghesui insa toata lumea in sacul nostru; sa lasam prigoriile sa-si vada si ele de drumul lor.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Prigoriile

Mesajde 7Rame » 30 Aug 2013, 12:46

akmm scrie:Odata cu varsta omul se mai resemneaza. Legea naturii este ca prigoriile sa se hraneasca cu albine. Iar unde e lege nu e tocmeala ci doar oboseala pentru trup si suflet.
E dureros si frustrant sa cazi la mijloc ca proprietar de stupi. Nu putem inghesui insa toata lumea in sacul nostru; sa lasam prigoriile sa-si vada si ele de drumul lor.

Corect.
Mai departe...conform legilor naturii va fac o povestioara: intr-o zi, acum in august, m-au napadit si pe mine, vestitele pasari. Cantitate mica, sa zic vreo 20. Initial am luat 2 PET-uri, sa fac zgomot,apoi am claxonat,am agitat cainele...absolut nimik! Cum sa iei pasarea de la masa, pai ea e nebuna sa plece de la ospat?? Apoi sun un prieten sa imi aduca petardele de acasa,poate...poate. Dupa 70-80 de petarde cu 3 focuri...tot nimik! Doar resemnare, si gand de plecare. Cand....a doua zi, de dimineata, conform legilor naturii...a vezit si mi-a dat ajutor, cine credeti?...DOMNUL ULIU!!! Adica domnii, ca erau 2 bucati, tinere, puiet, flamand. In 3 minute nu mai era nici randunica, nici prigorie, nici harciog...liniste totala!!!
Ce mai vazusem initial. Chiar si randunicile erau alergate de albine, cate 3-4 albine in coada randunicilor...dar la prigorie...tacere! evita sa si iasa din stup. Eu nu am mai vazut asa ceva niciodata, am dedus ca stiu exact,instinctiv ce dusmani au afara.
In fine, treaba cu ulii m-a lasat cu gura cascata, deci tot natura ne-a ajutat. Fara poluare, zgomot, cheltuiala sau altele. De atunci, de cand patruleaza zona, cam putine pasari, chiar putine.
La anul impaiez unul, sau il prind iarna si-l tin la colivie numai pe pulpe de pui. E de mare ajutor. Imens.
Nu balivernez cu absolut nimik. Incercati si veti vedea. O pasare rapitaore, impaiata, sau vie si legata de picior cu funie, langa stupi. Si aveti liniste totala!
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Prigoriile

Mesajde B.K » 30 Aug 2013, 15:37

7Rame scrie:
akmm scrie:Odata cu varsta omul se mai resemneaza. Legea naturii este ca prigoriile sa se hraneasca cu albine. Iar unde e lege nu e tocmeala ci doar oboseala pentru trup si suflet.
E dureros si frustrant sa cazi la mijloc ca proprietar de stupi. Nu putem inghesui insa toata lumea in sacul nostru; sa lasam prigoriile sa-si vada si ele de drumul lor.

Corect.
Mai departe...conform legilor naturii va fac o povestioara: intr-o zi, acum in august, m-au napadit si pe mine, vestitele pasari. Cantitate mica, sa zic vreo 20. Initial am luat 2 PET-uri, sa fac zgomot,apoi am claxonat,am agitat cainele...absolut nimik! Cum sa iei pasarea de la masa, pai ea e nebuna sa plece de la ospat?? Apoi sun un prieten sa imi aduca petardele de acasa,poate...poate. Dupa 70-80 de petarde cu 3 focuri...tot nimik! Doar resemnare, si gand de plecare. Cand....a doua zi, de dimineata, conform legilor naturii...a vezit si mi-a dat ajutor, cine credeti?...DOMNUL ULIU!!! Adica domnii, ca erau 2 bucati, tinere, puiet, flamand. In 3 minute nu mai era nici randunica, nici prigorie, nici harciog...liniste totala!!!
Ce mai vazusem initial. Chiar si randunicile erau alergate de albine, cate 3-4 albine in coada randunicilor...dar la prigorie...tacere! evita sa si iasa din stup. Eu nu am mai vazut asa ceva niciodata, am dedus ca stiu exact,instinctiv ce dusmani au afara.
In fine, treaba cu ulii m-a lasat cu gura cascata, deci tot natura ne-a ajutat. Fara poluare, zgomot, cheltuiala sau altele. De atunci, de cand patruleaza zona, cam putine pasari, chiar putine.
La anul impaiez unul, sau il prind iarna si-l tin la colivie numai pe pulpe de pui. E de mare ajutor. Imens.
Nu balivernez cu absolut nimik. Incercati si veti vedea. O pasare rapitaore, impaiata, sau vie si legata de picior cu funie, langa stupi. Si aveti liniste totala!

Fiecare vietate are si ea rolul ei , de a pastra un echilibru in ecosistem....deci nu trebuie sa ne suparam pe ele prigoriile ptr ca si ele la randul lor cad ca si ospat pentru alte pasari rapitoare mai mari si tot asa. In concluzie trebuie gasita o solutie pentru alungarea lor din stupina. Ideea cu un uliu impaiat e tare , doar sa nu se "prinda" prigoria. :D
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Prigoriile

Mesajde Cristian IONITA » 30 Aug 2013, 16:12

7Rame scrie: ... O pasare rapitaore, impaiata, sau vie si legata de picior cu funie , langa stupi. Si aveti liniste totala!


hmmmmm .....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Prigoriile

Mesajde cantemir » 30 Aug 2013, 18:21

BeeeK scrie:Ideea cu un uliu impaiat e tare , doar sa nu se "prinda" prigoria. :D

Lasa uliu-n pace!
Pe pagina din urma am scris ceva.
Despre o aripa de gasca montata intr-un anume fel, cat sa semene cu o pasare de prada privita din spate!
E foarte eficace pe timp de zi, impotriva majoritatii zburatoarelor... doar ca o vor distruge ciorile!
Se coc viile. Urmeaza asaltul graurilor...
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Prigoriile

Mesajde letsoc » 03 Sep 2013, 22:06

letsoc scrie:
7Rame scrie:
akmm scrie:Odata cu varsta omul se mai resemneaza. Legea naturii este ca prigoriile sa se hraneasca cu albine. Iar unde e lege nu e tocmeala ci doar oboseala pentru trup si suflet.
E dureros si frustrant sa cazi la mijloc ca proprietar de stupi. Nu putem inghesui insa toata lumea in sacul nostru; sa lasam prigoriile sa-si vada si ele de drumul lor.

Corect.
Mai departe...conform legilor naturii va fac o povestioara: intr-o zi, acum in august, m-au napadit si pe mine, vestitele pasari. Cantitate mica, sa zic vreo 20. Initial am luat 2 PET-uri, sa fac zgomot,apoi am claxonat,am agitat cainele...absolut nimik! Cum sa iei pasarea de la masa, pai ea e nebuna sa plece de la ospat?? Apoi sun un prieten sa imi aduca petardele de acasa,poate...poate. Dupa 70-80 de petarde cu 3 focuri...tot nimik! Doar resemnare, si gand de plecare. Cand....a doua zi, de dimineata, conform legilor naturii...a vezit si mi-a dat ajutor, cine credeti?...DOMNUL ULIU!!! Adica domnii, ca erau 2 bucati, tinere, puiet, flamand. In 3 minute nu mai era nici randunica, nici prigorie, nici harciog...liniste totala!!!
Ce mai vazusem initial. Chiar si randunicile erau alergate de albine, cate 3-4 albine in coada randunicilor...dar la prigorie...tacere! evita sa si iasa din stup. Eu nu am mai vazut asa ceva niciodata, am dedus ca stiu exact,instinctiv ce dusmani au afara. :lol: :lol: :lol:
In fine, treaba cu ulii m-a lasat cu gura cascata, deci tot natura ne-a ajutat. Fara poluare, zgomot, cheltuiala sau altele. De atunci, de cand patruleaza zona, cam putine pasari, chiar putine.
La anul impaiez unul, sau il prind iarna si-l tin la colivie numai pe pulpe de pui. E de mare ajutor. Imens.
Nu balivernez cu absolut nimik. Incercati si veti vedea. O pasare rapitaore, impaiata, sau vie si legata de picior cu funie, langa stupi. Si aveti liniste totala!
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: Prigoriile

Mesajde letsoc » 03 Sep 2013, 22:06

letsoc scrie:
7Rame scrie:
akmm scrie:Odata cu varsta omul se mai resemneaza. Legea naturii este ca prigoriile sa se hraneasca cu albine. Iar unde e lege nu e tocmeala ci doar oboseala pentru trup si suflet.
E dureros si frustrant sa cazi la mijloc ca proprietar de stupi. Nu putem inghesui insa toata lumea in sacul nostru; sa lasam prigoriile sa-si vada si ele de drumul lor.

Corect.
Mai departe...conform legilor naturii va fac o povestioara: intr-o zi, acum in august, m-au napadit si pe mine, vestitele pasari. Cantitate mica, sa zic vreo 20. Initial am luat 2 PET-uri, sa fac zgomot,apoi am claxonat,am agitat cainele...absolut nimik! Cum sa iei pasarea de la masa, pai ea e nebuna sa plece de la ospat?? Apoi sun un prieten sa imi aduca petardele de acasa,poate...poate. Dupa 70-80 de petarde cu 3 focuri...tot nimik! Doar resemnare, si gand de plecare. Cand....a doua zi, de dimineata, conform legilor naturii...a vezit si mi-a dat ajutor, cine credeti?...DOMNUL ULIU!!! Adica domnii, ca erau 2 bucati, tinere, puiet, flamand. In 3 minute nu mai era nici randunica, nici prigorie, nici harciog...liniste totala!!!
Ce mai vazusem initial. Chiar si randunicile erau alergate de albine, cate 3-4 albine in coada randunicilor...dar la prigorie...tacere! evita sa si iasa din stup. Eu nu am mai vazut asa ceva niciodata, am dedus ca stiu exact,instinctiv ce dusmani au afara. :lol: :lol: :lol:
In fine, treaba cu ulii m-a lasat cu gura cascata, deci tot natura ne-a ajutat. Fara poluare, zgomot, cheltuiala sau altele. De atunci, de cand patruleaza zona, cam putine pasari, chiar putine.
La anul impaiez unul, sau il prind iarna si-l tin la colivie numai pe pulpe de pui. E de mare ajutor. Imens.
Nu balivernez cu absolut nimik. Incercati si veti vedea. O pasare rapitaore, impaiata, sau vie si legata de picior cu funie, langa stupi. Si aveti liniste totala!
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: Prigoriile

Mesajde State » 03 Sep 2013, 22:14

stefeug scrie:cum e cu prigoriile in zonele de munte, la marginea padurii? eu vreau sa-mi fac o alta stupina undeva intr-o locatie la munte, in marginea padurii. ma gandesc ca acolo sunt si destule pasari rapitoare (ulii) si poate vor fi mai putine prigorii ... ca atat anul trecut cat si anul acesta parca sunt peste masura!


In zona unde sunt stupii mei(munte) , eu n-am vazut prigorii. Ulii sunt cu duiumul...
Chiar ieri discutam cu un vecin despre problema asta. Omul avea porumbei. Spune ca in ultimii ani nu prea mai exista pasaret in zona , din cauza uliilor. Ba mai mult , intr-o zi s-a trezit in casa cu o gaina cu uliul in spate. Si-a infipt ghearele in gaina si probabil n-a putut sa le mai scoata. Gaina a intrat in bucatarie cu tot cu uliu. :lol:

Asa ca...e o idee buna de vatra. ;) Trebuie avuta in vedere si iarna. Alegeti zona de iernat dupa mai multe socoteli. Stiti voi ce si cum.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Prigoriile

Mesajde tiih » 10 Sep 2013, 08:47

"Drujba si insecticidul" nu au distrus numai baza melifera sau sanatatea albinelor....drujba si insecticidul (lansat din avion sau elicopter) au omorat si mii de insecte,hrana de baza a prigoriilor candva...Ele s-au adaptat si hrana de baza acum o reprezinta abinele,luate din zbor din fata stupilor cand e vremea rea sau de la 100-500m departare de stupina pe directia de zbor a albinelor,cand e vreme fumoasa.cer senin si cald iar albinele nu renunta LA LUPTA PERMANENTA CU ELE DIN JURUL STUPINEI....Anul trecut pentru prima data dupa peste 30 ani am vazut cum au renuntat la aceasta lupta in perioada 10 august-15 septembrie,iesind la zbor doar dimineata devreme sau seara tarziu dupa ce plecau aceatea..ieseau aproape pe intuneric...desi in toata aceasta perioada a fost cer senin,cald si o ..seceta cumplita!
Anul asta am sapat in malul in care aveau acestea cuibul,acolo unde s-a putut,si am vazut in iulie cand puii nu zburau inca,albina de luai cu pumnul,resturi de cap si torace care nu erau consumate,in galeriile adanci si de 1m! A lupta cu pana,cu claxonul,CD, inseamna in cel mai bun caz a nu vedea cum sint mancate albinele in stupina,caci orcum le mananca in fiecare zi in perioada 15 mai-15 septembrie.
PS1.Cumpar la anul in mai cel putin o pereche de ulii!
PS2.Din discutii avute cu cel putin 10 apiculori care au avut atac puteric de prigorii anul trecut,pierderile dupa iernare au fos cu 10 la suta mai mari decat in alti ani.Prin pierderi inteleg nu numai familiile de albine moarte in iarna ci si cele care au fost unificate in primavara,cele care au primit puiet capacit in aprilie ptr.asi reveni sau cele pastrate la numar fara a da strop de miere la rapita sau salcam...adica familii"LESINATE"DUPA IERNARE!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Prigoriile

Mesajde pngflorin » 10 Sep 2013, 13:15

Din pct meu de vedere am rezolvat problema prigoriilor f f usor, anume, am cumparat de la Dedeman doua cucuvele din cauciuc pe care le-am pus pe stupi.PRIGORIILE SE ROTESC PE SUS, INSA LA DEPARTARE SI APOI PLEACA.

O cucuvea costa 15 lei.....

Sunt si uli insa sunt 110 lei...
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Prigoriile

Mesajde catu » 10 Sep 2013, 14:40

pngflorin scrie:Din pct meu de vedere am rezolvat problema prigoriilor f f usor, anume, am cumparat de la Dedeman doua cucuvele din cauciuc pe care le-am pus pe stupi.PRIGORIILE SE ROTESC PE SUS, INSA LA DEPARTARE SI APOI PLEACA.

O cucuvea costa 15 lei.....

Sunt si uli insa sunt 110 lei...


de unde sa scapi ...ma faci sa rad ...albinele parca zboara decat in jurul stupinei..pe toate culoarele de zbor ale albinelor sunt prigorii ...2-3km de stupina..
catu
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Mai 2011, 08:42

Re: Prigoriile

Mesajde catu » 10 Sep 2013, 14:43

in alta ordine de idei anul acesta au fost...putine..chiar foarte putine prigorii...fata de anul trecut...oricum 10-11 sept e venit deci ...cam pleaca in kongo
catu
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Mai 2011, 08:42

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori