Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde CATALIN » 02 Sep 2013, 11:30

stimulat stimulat stimulat.......da de ce tre neeaaparat sa stimulati toamna eu las intotdeauna miere in stupi si prin octombrie dupa ce sunt cuiburile facute si iarna se apropie descapacesc dupa diafragma 0 rama 2 si problema stimulatului mi-o pun in primavara cand apar pomi fructiferi asta ca sa dezvolt puternic familiile de albine
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde B.K » 02 Sep 2013, 13:02

CATALIN scrie:stimulat stimulat stimulat.......da de ce tre neeaaparat sa stimulati toamna eu las intotdeauna miere in stupi si prin octombrie dupa ce sunt cuiburile facute si iarna se apropie descapacesc dupa diafragma 0 rama 2 si problema stimulatului mi-o pun in primavara cand apar pomi fructiferi asta ca sa dezvolt puternic familiile de albine

In mod normal se stimuleaza pentru ca matca sa pontrze cat mai mult pentru ca populatia de albina care intra in iarna sa fie in numar optim in perspectiva dezvoltarii in primavara , cu cat mai multa albina in primavara cu atat mai multe sanse de o dezvoltare foarte buna. Daca iesi din iarna cu un pumn de albina iei in calcul o unificare pentru a produce ceva miere. Manevra cu descapacitul ramelor cu miere dupa diafragma o folosesc foarte multi si este benefica ca si o completare a rezervelor, sigur ca aici depinde foarte mult de temperatula . Sunt matci care au puiet capacit si in noiembrie...repet , in functie de temperatura exterioara. Sanatate !
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde IGNITE » 02 Sep 2013, 13:43

a pus careva dintre voi aspirina în hrana pentru stimulare sau completare. 1 g la l? pentru a nu fermenta?
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Florin Dobre » 02 Sep 2013, 13:47

BeeeK scrie:
CATALIN scrie:stimulat stimulat stimulat.......da de ce tre neeaaparat sa stimulati toamna eu las intotdeauna miere in stupi si prin octombrie dupa ce sunt cuiburile facute si iarna se apropie descapacesc dupa diafragma 0 rama 2 si problema stimulatului mi-o pun in primavara cand apar pomi fructiferi asta ca sa dezvolt puternic familiile de albine

In mod normal se stimuleaza pentru ca matca sa pontrze cat mai mult pentru ca populatia de albina care intra in iarna sa fie in numar optim in perspectiva dezvoltarii in primavara , cu cat mai multa albina in primavara cu atat mai multe sanse de o dezvoltare foarte buna. Daca iesi din iarna cu un pumn de albina iei in calcul o unificare pentru a produce ceva miere. Manevra cu descapacitul ramelor cu miere dupa diafragma o folosesc foarte multi si este benefica ca si o completare a rezervelor, foarte rar se poate considera o stimulare , sigur ca aici depinde foarte mult de temperatula . Sunt matci care au puiet capacit si in noiembrie...repet , in functie de temperatura exterioara. Sanatate !


Care este diferenta intre siropul carat din hranitor si mierea carata din rama de dupa diafragma sau din rame din cat?

Eu sunt convins ca toate variantele stimuleaza ponta. Reciteam ieri chestiunea cu trioletul. Bag seama ca simplul fapt al miscarii mierii/siropului in stup stimuleaza activitatea albinelor si ponta matcii.
Referitor la temperaturi...adevarat.
Cum am facut eu anul asta...
Pe 19 iulie i-am adus de la floarea soarelui. La cativa mai aveam rame cu miere in caturi, miere care nu fusese capacita la momentul extractiei.
Aportul de nectar din natura l-am testat urmarind daca baga nectar proaspat in cei care aveau inca aceste rame cu miere in caturi. Adicatelea scos rama din cat si vazut daca stropeste cat de putin. Nu am cantar.
Cand am constatat ca incep sa descapaceasca din mierea ramasa in caturi si o cara in cuib(pe la 5 august), am dat caturile jos si am pregatit stupii pentru stimulare...diafragme, hranitoare(uluc). Ramele din caturi au fost date cate una dupa diafragma la fiecare. Pana pe 15 august erau aproape goale. Pe 15 august am inceput stimularea cu sirop de zahar invertit cu protofil....250 ml sirop/zi/familie. Mai am doua sarje de sirop, azi-maine, si inchei cu operatiunea siropul.
Cum am spus mai sus, incep a concentra mierea pe ramele care vor forma cuibul de iernare prin descapacirea treptata dupa diafragma a ramelor cu miere putina.
As putea sa continui cu siropelul pana pe la 15 septembrie dar am constatat ca nu e in regula...ramane multa miere necapacita. Descapacind rame dupa diafragma, nu au decat s-o mute si s-o sigileze...nu mai trebuie ventilata si maturata. Temperaturile noaptea au inceput sa scada spre 10 grade(azinoapte). Am verificat o familie si un roi...puietul este deja in regres. Poimaine ii iau la mana sa vad exact ce si cum...rezerve/puiet.

Nu am pretentia ca e in regula cum fac eu. Fac comparatie cu procedura de anul trecut pe vremea asta....si e mai bine. Pana la urma cred ca totul depinde de zona in care avem stupii pe perioada de sfarsit de vara-toamna. Si iti trebuie 2-3 ani ca sa-ti faci o idee de procedura potrivita zonei tale.
Parerea mea!

p.s. Aport de polen din natura inca este. Au fost cateva ploi bunicele. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde B.K » 02 Sep 2013, 14:39

Florin Dobre scrie:
BeeeK scrie:
CATALIN scrie:stimulat stimulat stimulat.......da de ce tre neeaaparat sa stimulati toamna eu las intotdeauna miere in stupi si prin octombrie dupa ce sunt cuiburile facute si iarna se apropie descapacesc dupa diafragma 0 rama 2 si problema stimulatului mi-o pun in primavara cand apar pomi fructiferi asta ca sa dezvolt puternic familiile de albine

In mod normal se stimuleaza pentru ca matca sa pontrze cat mai mult pentru ca populatia de albina care intra in iarna sa fie in numar optim in perspectiva dezvoltarii in primavara , cu cat mai multa albina in primavara cu atat mai multe sanse de o dezvoltare foarte buna. Daca iesi din iarna cu un pumn de albina iei in calcul o unificare pentru a produce ceva miere. Manevra cu descapacitul ramelor cu miere dupa diafragma o folosesc foarte multi si este benefica ca si o completare a rezervelor, foarte rar se poate considera o stimulare , sigur ca aici depinde foarte mult de temperatula . Sunt matci care au puiet capacit si in noiembrie...repet , in functie de temperatura exterioara. Sanatate !


Care este diferenta intre siropul carat din hranitor si mierea carata din rama de dupa diafragma sau din rame din cat?

Diferenta e foarte mare , fie ca e stimulare , fie ca e completare. E normal ca ponta matci sa scada toamna ptr ca are si ea un "ceas" al ei si stie cum sa dea drumul la oua . Cu stimulare o mai "pacalim".

Ps: despre aspirina in sirop eu nu folosesc si nici nu am auzit pe cineva
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde IGNITE » 02 Sep 2013, 14:56

am întrebat pentru că am citit despre asta într-o carte de A. Mălaiu şi eram curios.
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Florin Dobre » 02 Sep 2013, 15:22

BeeeK scrie:
Florin Dobre scrie:Care este diferenta intre siropul carat din hranitor si mierea carata din rama de dupa diafragma sau din rame din cat?

Diferenta e foarte mare , fie ca e stimulare , fie ca e completare. E normal ca ponta matci sa scada toamna ptr ca are si ea un "ceas" al ei si stie cum sa dea drumul la oua . Cu stimulare o mai "pacalim".


Poate nu m-am facut inteles...
Ideea era ca ori ca-i sirop ori ca-i rama cu miere descapacita, efectul(stimularea) e acelasi. Evident ca e importanta perioada cand "stimulam". Doar nu stimulam in octombrie. Stimulam ca sa prelungim/turam ponta matcii. Dupa ce a incetat ponta, cred ca e tardiv.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde B.K » 02 Sep 2013, 15:53

Tocmai asta am spus si eu , adica , ramele cu miere descapacita dupa diafragma in octombrie sigur ca poate avea ca si efect stimularea matci daca e vremea frumoasa si totodata are rol de completare a rezervelor de iarna stiinduse bine ca siropul nu se mai da in luna octombrie. Hai ca ne intelegem bine . :)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde nae » 02 Sep 2013, 20:20

IGNITE scrie:a pus careva dintre voi aspirina în hrana pentru stimulare sau completare. 1 g la l? pentru a nu fermenta?

Au spus-o altii innaintea mea (Scuze pt copiere ) ca cea mai buna stimulare e COMPLETAREA , greu de inteles ...
Poti sa-i dai si ''mierte fierte'' ca ea simte cand sa opreasca .
Daca n-are resursele necesare supravietuirii peste iarna in cuib sau ''in cap'' stimularea cu 2-300 g/zii se transforma in rezerve nu in puiet .
COMPLETEAZA si dupa stimuleaza . Cel mai bun stimulent e serbetul nu siropul 1/1 sau siropul in punga (zaharul uscat uzeaza ).
In prezenta polenului (gratar ) nu mananca turte proteice (fasole ) nici moarta [ primavara e alta treaba ],un zer/lapte in sirop o forteaza, dar si fermenteaza ...

Siropul e luat in lucru de albina prin invertaza si alte adausuri (regleaza aciditatea ...) nu-i nevoie de aspirina ( mancam sanatos sau - topicul cu mezeluri :shock: ) + presiunea osmotica si capacirea celulei ...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde IGNITE » 02 Sep 2013, 20:29

pe mine nu mă interesează că e stimulare sau că e completare. nu că nu ar prezenta interes subiectul.
eu am întrebat dacă cineva pune aspirină în hrana artificială a albinelor, mai exact, în sirop. atât. pentru că am citit într-o carte despre asta. aspirina contra fermentării - în contextul ăsta.
eu nu am întrebat despre invertire.
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde nae » 02 Sep 2013, 20:48

IGNITE scrie:pe mine nu mă interesează că e stimulare sau că e completare. nu că nu ar prezenta interes subiectul.
eu am întrebat dacă cineva pune aspirină în hrana artificială a albinelor, mai exact, în sirop. atât. pentru că am citit într-o carte despre asta. aspirina contra fermentării - în contextul ăsta.
eu nu am întrebat despre invertire.

N-am fost acid , am fost indulgent .
Pt linistea serii pot sa-mi cer scuze :D ( acum sunt acid )
Deschide topic nou !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde alexx » 02 Sep 2013, 22:07

Salut am cumparat 15 kg de sirop invertit de la apicola si am pus in hranitoare la albine si am adaugat putin ceai de ceapa si musetel peste el..acum intrebarea mea va afecta cumva procesarea siropului acel ceai sau viteza cu care va fi luat?nu am pus mult adica la vreo 500 ml de sirop am pus vreo 50 ml de ceai
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde B.K » 02 Sep 2013, 23:39

Ceaiurile din plante sunt recomandate in amestec cu sirop , e bine sa faci un ceai din mai multe plante ( musetel, tei, sunatoare, coada soricelului..etc. De asemenea sucul de ceapa face numai bine albinelor(25 ml / l sirop)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde alexx » 03 Sep 2013, 12:24

si 50 ml de ceai nu credeti ca e mai mult cred ca am depasit putin doza :cry:
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde IGNITE » 03 Sep 2013, 12:44

nae scrie:
IGNITE scrie:pe mine nu mă interesează că e stimulare sau că e completare. nu că nu ar prezenta interes subiectul.
eu am întrebat dacă cineva pune aspirină în hrana artificială a albinelor, mai exact, în sirop. atât. pentru că am citit într-o carte despre asta. aspirina contra fermentării - în contextul ăsta.
eu nu am întrebat despre invertire.

N-am fost acid , am fost indulgent .
Pt linistea serii pot sa-mi cer scuze :D ( acum sunt acid )
Deschide topic nou !


nu deschid topic nou pentru că am citit despre aspirina respectivă şi era în contextul topicului ăsta.

nu trebuie să-ţi ceri nici scuze, eu doar explicam ce doream cu întrebarea. şi nu este nevoie nici de aciditate, că nu are rost. face rău. :)
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde B.K » 03 Sep 2013, 12:56

alexx scrie:si 50 ml de ceai nu credeti ca e mai mult cred ca am depasit putin doza :cry:

Adica ai pus 50ml "ceai " de ceapa la 1 l sirop? Daca da , e mult . 25 ml/l sirop
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori