Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde alt stupar » 17 Aug 2013, 08:47

am citit odata pe undeva ca tratarea cu fum de sulf a ramelor care mai contin ceva urme de miere provoaca nu`stiu ce reactii nu tocmai ok... nu am mai stat sa verific daca este sau nu adevarat, am renuntat total la a mai arde batoane de sulf.
Asa cum scriu si colegii, daca se folosesc in caturi numai rame virgine nu este necesara nicio afumare, molia nu este interesata de asa ceva. In ce priveste remele de cuib, da, cea mai eficienta protectie contra gaselnitei este... albina.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gabi bee » 18 Aug 2013, 07:50

problema este ca pe mai multe rame de cat a fost puiet iar daca tinem caturile pe stupi pana se raceste vremea , ne cam incurca la tratamentele cu varachet pt ca trebuie marita doza de solutie si asta inseamna bani in plus !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Ioan Guist » 18 Aug 2013, 08:17

Pai...faci asa:
Ai cuib, si folie.Apoi cat.La folie ai colt indoit.Cand dai Varchet, ridici catul si indrepti coltul.Cate albine raman sus?Ca e racoare seara sau dimineata.
Dupa tratament, urmatoarea zi dai iarasi coltul deoparte.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gica.mosu » 18 Aug 2013, 08:19

Am decimat fluturi la greu cu capcanele mele....Si totusi joi dim la 4 cind dadeam trat la stupi
am gasit fluturi de gaselnita ce astepta sa intre (erau pe fata st)...A doua zi la ora 6 dim cind
punem turte pt stimulare am gasit la 2 st fluturi sub capac...NU mai zic ca au facut prapad cu
toate masurile luate.Am pus cat peste cat cite 6-8 cu sita jos si sus+pelin s-au busuioc intre ele,
doar acolo tr sunt ok...sar parea ca,curenti de aer nu le convin de loc!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde redoo » 18 Aug 2013, 17:52

eu am facut asa si cred ca e de bine...soclu cu plasa AV si pe urma caturile lasand in cat cam 6 rame departate. deasupra am pus o sita de transport peste o table iar deasupra o anvlopa de iarna. crd ca se face un tiraj de aer destul de bun. pt viitor vreau sa fac un dulap cu fund si Capac din sita iar pt fiecare nivel de rame sa fac cate o fereastra cu sita.ce parere aveti?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde alexnicola » 19 Aug 2013, 13:23

a folosit cineva produsul "Cerapol" ? Multumesc !
alexnicola
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Mar 2013, 10:38

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde big » 19 Aug 2013, 16:17

Pana acum nu am avut probleme din acest punct de vedere am fost tot timpul in deficit cu ramele ( doar de trei ani apicultor si extindere in fiecare an ) si de aceea va cer o parere despre cum am vazut la un stupar ca pastreaza ramele : pe vatra stupinei alaturi de stupi avea construit un acoperis sub care avea mai multe randuri de 'culmi' (teava rectangulara grupate cate doua ) pe care aseza ramele , mi-a zis ca nici-o data nu a avut probleme cu pastrarea ramelor si ca viespile care se plimba printre rame rezolva problema cu gaselnita sau ca gaselnita nu depune oua datorita curentilor de aer , ... , mai foloseste cineva aceasta metoda? sau care este parerea voastra? multumesc
Avatar utilizator
big
 
Mesaje: 45
Membru din: 10 Dec 2011, 17:01
Localitate: TG-JIU

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gica.mosu » 19 Aug 2013, 17:07

BIG_Mai nene unde fusesi pina acum de ce nu ai bagat pina acum ac mesaj"SUPER" ca sa invata si ei ....cum sta treaba cu
gasalnita asta de ne f...e pe tati :lol: DA baieti Mosu nu are glume in program,dar e fffff adevarat acum 28 ani in in urma
in pastoral in gradina unui prieten(dulapul lui tatuca nu mai era) am facut un rastel din scindur(sipcii2/3 cm tip dulap)apoi am pus rame
fara numar(!5-SEPTTEMBRIE)...avind circulatie de aer intre rame si temp mici, ac fluturi nu ne-a deranjat...morala acum 28 de ani in acel
sat erau ....max 60 stupi..iar anul trecut (de 6 ori mai multi)in ac localitate din 8 stupi a ramas doar cu 2 restul...gaselnita PRAF!!!
P.S..Cei care aveti posibilitati sa faceti asa ceva (faceti)SI O SA-L POMENITI peGICA-MOSU cit traiti...SALVE :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde B.K » 19 Aug 2013, 22:05

Codat mai scrii mosule :)
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gica.mosu » 19 Aug 2013, 22:42

BeeeK scrie:Codat mai scrii mosule :)


Mai nene de ce :evil: codare vorbesti...E ff simplu ,faci intr-o magazie un rastel tip dulap cu rafturi dupa dimensiunea ramelor
pe 2-n nivele dupa loc- spatiu disponibil,fara fund,capac, laterale siiiii pui n rame ...Datorita curentilor de aer si temperaturii
mediului ambiant(si nu numai)ac nenorociti de fluturi nu mai depun oua si nu mai fac prapad..CAPISCO :lol:(AMU AI INTALES)!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde vio-trutza » 02 Sep 2013, 20:47

Ma confrunt si eu pt. prima data cu gaselnita. Anul trecut am tinut ramele in doua caturi cu floie deasupra, bine stransa, pe coridorul de la intrare in beci. Anul acesta am incercat aceeasi metoda numai ca deasupra de caturi nu am mai pus folie(gresala de incepator :oops: ). Ironia sortii este ca asa am tinut o rama veche , neagra care voian sa o topesc inca din primavara si pana acum 2 saptamani nu a patit nimic. Azi am vrut sa iau cateva rame care le aveam cu miere si sa le dau la albine dupa diafragma si stupoare: rame cea neagra plinaa de larve si cativa fluturi de gaselnita, iar langa ea o rama de cat alba cu miere in ea atacata si aceasta.

Intrebarea mea este daca am curat-o de larve si de fluturi o mai pot baga in stup dupa diafragma sa traga mierea din ea albinele?
Celelalte rame nu au fost atacate dar o sa le fac un tratament, cu sulf probabil.
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gica.mosu » 02 Sep 2013, 21:41

vio-trutza scrie:Ma confrunt si eu pt. prima data cu gaselnita. Anul trecut am tinut ramele in doua caturi cu floie deasupra, bine stransa, pe coridorul de la intrare in beci. Anul acesta am incercat aceeasi metoda numai ca deasupra de caturi nu am mai pus folie(gresala de incepator :oops: ). Ironia sortii este ca asa am tinut o rama veche , neagra care voian sa o topesc inca din primavara si pana acum 2 saptamani nu a patit nimic. Azi am vrut sa iau cateva rame care le aveam cu miere si sa le dau la albine dupa diafragma si stupoare: rame cea neagra plinaa de larve si cativa fluturi de gaselnita, iar langa ea o rama de cat alba cu miere in ea atacata si aceasta.

Intrebarea mea este daca am curat-o de larve si de fluturi o mai pot baga in stup dupa diafragma sa traga mierea din ea albinele?
Celelalte rame nu au fost atacate dar o sa le fac un tratament, cu sulf probabil.

VIO,dragu mosului decupeaza doar fagurele ce area miere si pune-l dupa DF iar restul la....fiert,restul de rame care le mai ai le stropesti cu un pulverizator 1l apa +20 ml acid acetic glacial si poti sa la lasi unde vrei(chiar si in aer liber) ca de acum temp sunt in scadere si....poate or reveni(sigur)la vara...Bafta!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde vio-trutza » 02 Sep 2013, 22:50

gica.mosu scrie:VIO,dragu mosului decupeaza doar fagurele ce area miere si pune-l dupa DF iar restul la....fiert,restul de rame care le mai ai le stropesti cu un pulverizator 1l apa +20 ml acid acetic glacial si poti sa la lasi unde vrei(chiar si in aer liber) ca de acum temp sunt in scadere si....poate or reveni(sigur)la vara...Bafta!!!

Afectate au fost doar rama neagra si rama cu miere care este aproapre plina(cu miere), iar inca o rama cu miere am vazut in cateva celule resturi de ceara de la ros. Nu prea am ce sa decupez din cea cu miere ca este miere in ea cam in 90% din celule.
Daca o bag in stup dupa diafragma departe de ramele pe care sunt albine(cam doua rame ) distanta poate sa afecteze si ceilalti faguri din stup. Am cativa roi pe care i-am strans pe 7 rame si nu prea au miere.
Va multumesc pt. raspuns !
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde alt stupar » 02 Sep 2013, 22:58

sefule, bag-o asa cum e in stup... garantez eu ca stie albina s-o curete si dupa doua zile nu mai vezi urma de molie !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gica.mosu » 03 Sep 2013, 06:27

alt stupar scrie:sefule, bag-o asa cum e in stup... garantez eu ca stie albina s-o curete si dupa doua zile nu mai vezi urma de molie !


E bine si asa dar numai dupa ce ai curatat-o de larve,si dupa ce trage mierea te hotarasti ce pastrezi si ce dai la reformat ...Salve!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde vio-trutza » 03 Sep 2013, 09:16

Va multumesc pt raspunsuri. Miere din rama ma intereseaza in mod special ,rama nu-i o problema majora daca o reformez.

Va salut cu respect.
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori