Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde namzeb » 03 Sep 2013, 20:23

Paul-ista, asa ceva sa scris numai in Padurea fermecata cind Lizuca si Patrocle faceau tot felul de nazdravanii.Poti pierde ambele familii, mai bine le unifici si te alegi si cu o matca pe care o poti folosi la inlocuirea uneia mai batrina care nu mai face fata.De acum e cam tirziu sa obtii ce vrei tu.Dar practica nu te opreste sa incerci sa vezi singur daca e bine sau e rau cu riscul pe care ti l-am zis.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde paul » 03 Sep 2013, 20:32

namzeb scrie:Paul-ista, asa ceva sa scris numai in Padurea fermecata cind Lizuca si Patrocle faceau tot felul de nazdravanii.Poti pierde ambele familii, mai bine le unifici si te alegi si cu o matca pe care o poti folosi la inlocuirea uneia mai batrina care nu mai face fata.De acum e cam tirziu sa obtii ce vrei tu.Dar practica nu te opreste sa incerci sa vezi singur daca e bine sau e rau cu riscul pe care ti l-am zis.Cu respect

Pai asta o spune ... Padurean ! Ati fost pe aproape cu Padurea ... :lol:
Si mai zicea ca acum este perioada in care se face nazdravania . Inceput de septembrie ... Pentru a stimula intr-un mod mai "brutal" ponta matcii !
In general nu prea ma bag la ... risc ! Da' cateodata asa ma mananca ... :oops: Macar si pentru ... experienta ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde italianu » 03 Sep 2013, 21:04

paul scrie:"Bai"... hai c-am mai citit una azi ! Cica, daca intr-un stup ai populatie putina la ora asta si 1sau 2 rame cu puiet, scoti ramele acestea cu puiet fara albina acoperitoare si le dai la un stup care are matca "ouatoare"si in locul lor (a ramelor extrase) introduci 1 sau 2 rame negre insiropate . Albinele familiei slabe realizand ca viitorul nu suna bine vor sili matca sa oua ramele introduse de tine. Dupa 2 saptamani scoti din familia puternica 2 rame care sa contina puiet cam cat i-ai dat tu de la familia slaba si cu albina acoperitoare (atentie sa nu luati si regina). Astfel ti-ai asigurat o unitate biologica pe 5 rame pentru iernat ! Ati facut vreunul din voi manevra asta ???
Alta ... un pic of topic, da' se iarta ... ce parere aveti de urmatorul aranjament final pentru iernare: la margine rama pe jumatate cu miere si eventual pastura, urmatoarea rama full cu miere , urmatoarea iar pe jumatate si tot asa ... pana se termina plapuma ! Ati organizat vreunul din voi asa cuibul pentru iernare si daca da, cu ce rezultate ??? Cica ar fi cea mai eficienta formula de organizare a cuibului, albinele avand si celule goale unde sa se introduca si mierea la trompita ...



da stiu ca e o adevarata aventura,in perioada asta sa dai unei familii mai slabe 2rame cu puiet cap. si cu albina acoperitoare.DA e cemai buna metoda sa-ti f....reci (no ca vroiam sa zic altceva,da m-am abtinut la timp) regina.
Stimulare cu sirop 1/1 si cu oarece cules de polen asta-i solutia.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde Florin Dobre » 03 Sep 2013, 21:48

paul scrie:In general nu prea ma bag la ... risc ! Da' cateodata asa ma mananca ... :oops: Macar si pentru ... experienta ! ;)


Paul...
Reciteste topicul asta viewtopic.php?f=4&t=3293&start=896
Eu am stat cu ochii pe el ca pe butelie...morcovul era cat pepenele. :?
Anul asta vreau sa fiu mai linistit. ;)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde gica.mosu » 04 Sep 2013, 23:03

Florine,dacar tinri ar tine cont, tati(toti)stupariiiiii<de ce scrie acoloooooo....Nu ar mai muri atitiea stupi...PACAT :!: :!: SIIII,Totusi sunt muuuulte de ziiiis!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde pab » 12 Sep 2013, 10:18

Salutare.
In conditiile de clima ale Romaniei, este de preferat o incetare a pontei la inceputul toamnei, din mai multe motive.
In primul rand reactioneaza asa albina locala, nemetisata, necorcita. Hibrizii, avand amalgam de gene diverse, merg cu ponta aiurea pana tarziu, tocand resurse inutil.
Cele care inceteaza ponta devreme, sunt cele mai bune familii in anul urmator. (albina neuzata, rezerve neconsumate cu hrana puietului si mentinerea caldurii de clocire).
Este de preferat sa tragem matci din familii care inceteaza ponta devreme toamna.
Daca va amintiti, pe forumul vechi, regretatul nea Gica Romanescu spunea ca intr-un an la 1 sept nu mai avea in stupina nici un fel de puiet, si a iesit in primavara cu stupii mai bine ca oricand.
Pentru selectia cat mai buna a matcilor in timp, este de dorit ca familiile de prasila sa fie lasate sa-si exprime potentialul genetic cu cat mai putin ajutor din partea omului, adica in relatia albina-natura omul sa nu intervina. Fara stimulari, fara interventii artificiale, cu ajutorul selectiei naturale se poate face o buna selectie a albinei locale, care sa reziste cu succes la boli si ierni grele.
In alta ordine de idei, dpdv sanitar veterinar, o incetare a pontei la inceput de sept are 2 mari avantaje:
1) Se stie ca dupa cel putin 3 luni de lipsa ponta in familii, femelele de varroa supravietuitoare nu mai reusesc decat in procent f mic sa-si reia ponta (sub 20%), devin sterile. Deci, lipsa puiet in familii pt cel putin 3 luni, da serios peste cap perpetuarea varroa.
2) Nosemoza in iarna nu se declanseaza decat dupa aparitia puietului in stup, adica sporii de na si nc sunt ajutati sa germineze si sa se inmulteasca cu ajutorul caldurii din stup. Deci, nu avem puiet in stup, nu avem nosemoza.
Mecanism, explicatie: odata cu aparitia primei generatii de puiet, albina ridica temp din ghem la 35 grade, fie chiar si pentru o palma de larvar. Pt a produce laptisor, se reactiveaza si intra in rol metabolismul proteic. Pe fondul reluarii metabolismului proteic, nosema se reactiveaza, trece din stadiul de spor (forma de rezistenta , inactiva) in forma vegetativa, vie si produce efecte vizibil negative asupra familiei de albine.
Sa invatam de la albine, ca stiu mai bine decat noi cum sa treaca iarna.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde andrei_calinescu » 12 Sep 2013, 11:18

Confirm cele spuse de tine, le-am mai vorbit si telefonic.
Ieri, prin sondaj 4 fam de productie controlate, blocaj total de ponta, matci de anul trecut sau 2011.
La roi sunt in medie 2 rame cu puiet si pastura destula.
Stimulari sustinute nu am facut, undeva 200-300 ml pe saptamana.
Deci chiar pe fondul aportului natural proteic din natura, matcile "cu carte" nu mai ponteaza.
Cele tinere da, incercand probabil sa aduca populatia la o limita minima de iernare.
Pica deci si mitul stimularilor si folosirii produselor miracol: Startovit si altele.

Alt comportament interesant este ca si-au adus mierea in cuib, pe cele 5-6 rame de iernat.
La ultimele controale scartaiam cu mierea, fiind dispusa sporadic pe totalul de 10 rame.
Ieri cele 6 rame din cuib pe care a existat ponta in august, erau le 2 -2,5 kile de miere, adusa din ramele de extremitati.
Ramane sa mai fac fumigatii cu Varachet si sa descapacesc micile coroane dupa 1 oct.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde IGNITE » 12 Sep 2013, 13:11

Şi la mine, deşi, le-am tot dat apimera, la două-trei zile câte 300 de mg, de două zile câte 500 de miligrame, zilnic, au început să care mierea din magazie, jos, fără să le-o descăpăcesc. asta, la aproape toate familiile.
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde TDI » 12 Sep 2013, 14:06

Vechi americani isi dadeau seama ca urmeaza o iarna grea dupa indieni - carau lemne multe si din timp. Asa si cu... albinele. Ultimele 2 rame(100%) cu puiet au eclozionat pe la 15-20 august. 60% nu mai au puiet de loc, restul o medie de 0.1 capacit si tot atat ouat. 2, 3 exceptii cu 0.5 rame capacit si 0.2 rame ouate. Hrana au o medie de 11-12 kg exclusiv miere - o sa completez, exclus miere, pana in jur de 16 - cu unificari cu tot... albinele astea trebuie sa traiasca 7 luni si jumatate(la mine).
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde Mircea_63 » 12 Sep 2013, 19:02

TDI scrie:Vechi americani isi dadeau seama ca urmeaza o iarna grea dupa indieni - carau lemne multe si din timp.

iar indianul fiind intrebat de unde stie cum va fi vremea, a spus ca de la...radio. :D

Daca IGNITE este pe post de indian, inseamna ca...vine vara.

IGNITE scrie:Şi la mine, deşi, le-am tot dat apimera, la două-trei zile câte 300 de mg, de două zile câte 500 de miligrame, zilnic, au început să care mierea din magazie, jos, fără să le-o descăpăcesc. asta, la aproape toate familiile.


Cum reusesti sa masori 300 mg? :o
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde TDI » 12 Sep 2013, 19:09

Eu sunt curios de recipient 1 si 2 la cate albine ajunge respectiva cantitate. Amu' am un prieten, 9 familii. A hranit toata luna lui august, miere 300 gr cam la 2 zile, poate mai frecvent. Nici o diferenta - nici la puiet, nici la cantitatile de hrana. Daca o sa fie vreuna o sa o vad la sfarsitul lunii, poate in primavara.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde g3lug » 15 Iun 2015, 22:00

Respect tuturor apicultorilor!!! Am o intrebare ciudata...de incepartor :) ? Detin o ...stupina formata din 2 familii de albine.La inceputul lunii iunie am vizitat ambele familii...o familie bunisoara care a iesit pe 6 rame din 12 si care la salcam a reusit sa creasca 2 rame de 3/4 in cat si in prezent este la acelasi stadiu...nu am extras miere...a doua familie a iesit pe 2 rame ...in prezent este pe 9 din 12 si acum 7 zile la o vizita a mai multor rame am constatat ca matca si-a intrerupt ponta...am cautat-o vizitand toate ramele dar nu am gasit-o.Am gasit puiet larvar...capacit dar nu am gasit oua de o zi ..doua zile...doar oua de stadiu antecapacire.Citisem pe net ca albina care tine aripile in forma de "K" are nosemoza,fapt pentru care am pregatit un sirop Protofil si am introdus in ambele familii in hranitoare de 300 . La alte 7 zile surpriza ...lipsa puiet capacit insa prezenta oua de 1 zi. Intrebare de...incepator: la vizitarea ramelor am pus langa stup ramele cu albina.puteam lasa matca langa stup si sa introduc ulterior ramele cu albina fara matca?..iar aceasta sa fi intrat singura in stup apoi dupa acomodare sa fi reluat ponta? Astept orice parere...avizata sau nu...respect orice opinie...:) Multumesc anticipat !
g3lug
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Iun 2015, 21:31

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde mellis » 15 Iun 2015, 23:28

g3lug scrie: !

Bine ai venit lug,
De unde ești?trece localitatea la avatar..
Te-ai gândit ca este posibil sa fi roit?
Sau cules puțin -ponta redusa, posibil sa nu fi văzut ouale de o zi.ai spatiu pe rame?
Daca ai dat cu matca-n iarba puțin probabil sa se întoarcă..
De ce ai dat protofil - medicament?
Ai albine cvu aripi K?
Tratament varroa ai făcut in toamna? Cum?
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde Hunbee » 24 Feb 2017, 13:50

In legutura cu incetarea pontei.
Am facut matci pana la final sezon activ la mine ( septembrie) si am inlocuit matci cu genetica nepotrivita (agresive, roitoare) sau bolnave/defecte/slabe.
Toate bune si frumoase pana cand vad ca am acum in primavara stupi orfani sau stup cu un consum f mare din cauza pontei probabil permanente.
Ca o concluzie atentie la imperecherile tarzii( trantori calitate si abundenti) si apetenta matcilor f tinere sa ponteze in nestire si in noiembrie/ianuarie.
In comparatie matcile 2015 si 2016 ( prima decada) abia daca au o palma doua de puiet capacit la 6/7 intervale de albina. Oua sau larval f putin semn ca nu portneste ponta pana nu are ceva " de afara", lucru inteligent din punctul meu de vedere.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde cucubau » 24 Feb 2017, 22:28

Hunbee scrie:Ca o concluzie atentie la imperecherile tarzii( trantori calitate si abundenti) si apetenta matcilor f tinere sa ponteze in nestire si in noiembrie/ianuarie.

samariot misto zburaiet..... :lol: :lol: :lol:
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Încetarea timpurie a pontei - cum procedăm

Mesajde BUNKA » 25 Ian 2022, 10:01

Matcile făcute târziu prin august sunt slabe.
Ponta o ții sus cu mătci de calitate și aport proteic din exterior sau dacă nu, din sfânta turtă.
ABC apicol.
Să nu uităm de paraziți, în iulie trebuie întrat în ei.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori