Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde jimm » 06 Oct 2011, 20:11

Salut
Ce nuclee considerati cele mai potrivite (dimensiune rama, numar de rame), din experienta pentru cresterea si imperecherea matcilor? Ce nuclee folositi astfel incat pe langa imperechere sa nu se depopulezea si sa se poata trece si iarna in ele. :D
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde gica » 06 Oct 2011, 21:39

Jimm, tu vrei sa fie mare grasa si laptoasa,sa fie devreme acasa si sa mai treaca si iarna cu doua paie.
Totul este in costuri.Vezi daca se merita ca eu nu cred.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde jonny_it » 06 Oct 2011, 21:43

jimm scrie:Salut
Ce nuclee considerati cele mai potrivite (dimensiune rama, numar de rame), din experienta pentru cresterea si imperecherea matcilor? Ce nuclee folositi astfel incat pe langa imperechere sa nu se depopulezea si sa se poata trece si iarna in ele. :D


Eu folosesc nuclee cu 3 rame ME capacitate. In fata si in spate din lemn de 1,5 cm iar pe lateral placaj de 0,4 cm.
Cand le formez de obicei pun 1-2 rame cu albine, cand s-au imperecheat matcile unesc cu familiile de baza(nu mai caut matca batrana). Daca am nevoie de mai multe matci iau doar matca si pun alta serie de matci la imperecheat.

Mai am si niste nuclee mai mici care sunt pe 1 rama ME (imartita in 3) dar nu mi se par atat de bune, am observat ca matcile au nevoie de 1-2-3 zile in plus pentru a se imperechea si incepe ponta.

Am incercat acum cativa ani sa le trec iarna si am ajuns la concluzia ca nu este cea mai inteleapta metoda de a pastra matci de rezerva, si mai rau sa le pastrezi ca "roi" in anul urmator. Astea sunt familiile perfecte pentru aparitia bolilor, furtisag si alte probleme.

Parerea mea

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde andrei_calinescu » 06 Oct 2011, 23:39

jimm scrie:Salut
Ce nuclee considerati cele mai potrivite (dimensiune rama, numar de rame), din experienta pentru cresterea si imperecherea matcilor? Ce nuclee folositi astfel incat pe langa imperechere sa nu se depopulezea si sa se poata trece si iarna in ele. :D


Jimmule,
Pentru imperecheat se poate folosi si o cutie de chibrite. Vorba vine.
Pentru iernat,evitarea depopularii, se schimba discursul.
Se pot folosi banci de matci care necesita manopera suplimentara privitor la asigurarea albinei tinere si hranei. La noi astea sunt mai dificile, datorita iernilor de cel putin 3 luni.
Asa sa treci iarna numai o matca pe unitate(nucleu), nu cred ca e rentabil.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde serb » 07 Oct 2011, 09:09

eu personal, folosesc niste lazi ,,comunitare" ce contin fiecare 13-14 compartimente, cu perete comun intre nuclee, din P.F.L., care contin fiecare 3 rame Dadant 1/1. Procentul de reusita la imperechere este undeva la 80%, dar cu insistente poate creste (data fiind apropierea urdinisurilor). eu am ajuns rar sa iernez in astfel de lazi, dar cand am facut-o a fost cu succes, cautand intotdeauna sa las nuclee cu perete comun pentru economia de ,,combustibil".AM sa revin cu poze.
serb
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Aug 2011, 22:57

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde janese » 07 Oct 2011, 09:13

jimule...itzi zic tzie ca esti aproape de mine
vino sa pozezi meserie de nuclee de iernare..faci cate poze vrei tu...desfaci cuib...tot ce vrei...sa vezi puiet pe doua rame din patru la ora asta!!!!si pe urma bagi pozele aici ca eu nu am timp
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde gica » 07 Oct 2011, 18:01

janese scrie:jimule..vino sa pozezi meserie de nuclee de iernare.

Mai sovieticule,
Mai Miciurinule,
Uite ce scrie la titlul topicului.
Auzi aici....nuclee de iernare, maaaa inventatorul lui stavrid sarat. :lol: :lol: :lol:
Jimm,stai dom-le potolit.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde jimm » 07 Oct 2011, 20:51

Saptamana viitoare ma prezint mintenas la poarta matale cu aparatu' foto, ne sincronizam la telefon :D
Maine dupa amiaza ce faci?
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde jimm » 07 Oct 2011, 20:52

gica scrie:
janese scrie:jimule..vino sa pozezi meserie de nuclee de iernare.

Mai sovieticule,
Mai Miciurinule,
Uite ce scrie la titlul topicului.
Auzi aici....nuclee de iernare, maaaa inventatorul lui stavrid sarat. :lol: :lol: :lol:
Jimm,stai dom-le potolit.


:lol: :lol:
Ma duc sa spionez nea Gica..
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde Adi Hodis » 08 Oct 2011, 00:01

jimm scrie:Saptamana viitoare ma prezint mintenas la poarta matale cu aparatu' foto, ne sincronizam la telefon :D
Maine dupa amiaza ce faci?

Asa ... si cu ce te alegi ? ... du-te hotarit! ... sa te lipesti de doua nuclee si sa fugi cu ele subsuoară ... sa-ti faca poza ( ca dovada ) nea Janese ... ca altfel, ce sa faci cu pozele ?. :roll:
Da´ nucleeleee ti-or prinde bine ... lasa-l pe dumnealui sa faca poze, ca tot vrea poze ... cica de ping - pong ... :lol:
Sa traiesti nea Janese :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde amd » 08 Oct 2011, 23:25

O sa pun si eu citeva poze.Folosesc urmatoarele tipuri de cuti.-1 ;EKW uri .-2; cutiute de patru rame ekw (din polistiren extrudat).-3 ; cutiute de volumul unui ekw dar cu trei rame mititele. -4;cuti din lemn a doisprezece jumatati de rama 3\4. -5;cuti din polistiren extrudat a opt rame 3\4. La inceput de an folosesc EKW urile care sunt adapostite cite patru in corpuri Warre.Apoi dupa ce folosesc matcile unific cele patru rame in urmatorul meu model de cutie in care ramin asa tot anul .In acest model se imperecheaza mai multe serii de matci.
Fişiere ataşate
rsz_5imagine010.jpg
rsz_1imagine071.jpg
rsz_1imagine072.jpg
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde amd » 08 Oct 2011, 23:33

Alte poze.Sunt cutiile pe 8 rame 3\4.Au doua urdinisuri diametral opuse si canale in laterale in care pot sa pun o diafragma etansa unde este necesar.In poza se vede si modelul acela mititel pe care il folosesc foarte rar.
Fişiere ataşate
rsz_imagine082.jpg
rsz_imagine081.jpg
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde amd » 08 Oct 2011, 23:48

Sa va prezint modelul preferat .Incap 12 jumatati de 3\4.Pot sa impart cutia in 2...3 sau 4 compartimente.Sau pot sa pun 6 rame de 3\4.Politele de zbor sunt rotative pentru a se ascunde sub corp la transport si au rol si de picioruse pentru cutie.
Fişiere ataşate
rsz_imagine065.jpg
rsz_imagine064.jpg
rsz_imagine063.jpg
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde amd » 08 Oct 2011, 23:51

Si modul de imbinare a ramelor.Sunt doua cuie care intra in gauri facute in dreptul lor in rama opusa.Rapid si eficient. Si polita de zbor cu micul zavor pentru urdinis.
Fişiere ataşate
rsz_imagine073.jpg
rsz_imagine074.jpg
rsz_1imagine067.jpg
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde amd » 09 Oct 2011, 00:10

Cutiutele la treaba
Fişiere ataşate
rsz_1imagine060.jpg
Avatar utilizator
amd
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iun 2011, 16:30
Localitate: Curtea de Arges

Re: Nuclee pentru cresterea si imperecherea matcilor

Mesajde liviu1965 » 09 Oct 2011, 13:18

serb scrie:eu personal, folosesc niste lazi ,,comunitare" ce contin fiecare 13-14 compartimente, cu perete comun intre nuclee, din P.F.L., care contin fiecare 3 rame Dadant 1/1. Procentul de reusita la imperechere este undeva la 80%, dar cu insistente poate creste (data fiind apropierea urdinisurilor). eu am ajuns rar sa iernez in astfel de lazi, dar cand am facut-o a fost cu succes, cautand intotdeauna sa las nuclee cu perete comun pentru economia de ,,combustibil".AM sa revin cu poze.


Sper ca esti sanatos..... era vorba de niste poze....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori