Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Untul pamintului - reteta

Mesajde proapis13 » 29 Aug 2013, 21:46

Doresc reteta de tinctura din untul pamintului de la cineva ce a facut-o personal si a si folosit-o
Daca se poate cum si cat a diluat alcoolul si pina la ce prioada a fost lasata la macerat si daca a strecurat produsul
Cat timp si cat se foloseste si care sunt efectele asupra ,,bolilor de oase'' pe termen scurt si lung
Asi prefera fara coppy paste sau trimiteri la diferite siteuri medicale;doar cine si daca a folosit personal sau in familie
Va multumesc anticipat
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde dorindafi » 31 Aug 2013, 20:57

mama mea folosea asha ceva .
2/300 grame [ o radacina ] data pe razatoare la un litru de alcol [ 70/80 grade ]
10 zile la macerat shi pe fiecare zi agitata odata
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde iunicu » 31 Aug 2013, 21:30

Nu am facut niciodata dar, am citit ca alcoolul de 70% este cel mai eficient la prepararea orcaror tincturi. Exceptie face tinctura de propolis unde cea mai buna extractie se face la 80%alcool.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde Donbazil » 31 Aug 2013, 22:31

Sal'tare!
Eu am facut pentru soacra-mea ca avea poliartrita reumatoida. Am cautat in padure , l-am scos din pamant. Era cam ca un cartof mare. L-am spalat si l-am dat pe razatoare....N-am stiut detalii dar le-am constatat pe propria piele ( a mainilor) si cu proprii ochi - am plans mai rau ca de ceapa sau de hrean....Razatura de dracie -usturoaie, am bagat-o intr-o sticla cu gura larga - din alea model de lapte de pe vremuri si am pus spirt sanitar cat s-o depaseasca cu vreo doua- trei degete....Am lasat in camara si dupa vreo doua - trei saptamani, cand mi-am adus aminte de ea, am incercat-o.....Mi-am uns genunchiul....Ce mai sa iau foc nu alta....revulsinul e vax pe langa untu-pamantului....
Am tratat-o pe soacra-mea, o data si n-a mai vrut ca o ardea foarte tare. A stat sticla in camara vreo doi ani pana am dat-o unui prieten care se vaita de sele....Omu a fost foarte multzumit. Nu stiu daca nu l-am facut io prea tare, da' pe mine nu m-a durea (atunci) nimic si n-am fost prea entuziasmat. Acum astept sa vina iarna sa caut in padure ca deja am si io probleme cu spatele.....
Oricum batranii nostrii n-au fost prosti cand au exploatat bogatzia plantelor medicinale....Asa au trait mii de ani, numa' noi de vreo 50-60 de ani ne-am cam domnit si am facut din spiterie o a doua primarie......
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde State » 03 Sep 2013, 09:22

Donbazil scrie: ..........................................
Am cautat in padure , l-am scos din pamant. Era cam ca un cartof mare.
..........................................
Acum astept sa vina iarna sa caut in padure ca deja am si io probleme cu spatele.....



Poti sa-mi spui, te rog, unde se gaseste aceasta planta ? Cum sa o gasesc ? Sanatate !
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde TDI » 03 Sep 2013, 09:53

http://bloguluiflorica.blogspot.ro/2011 ... tului.html
http://www.taifasuri.ro/taifasuri/farma ... atism.html
http://www.mirabilys-magazin.ro/fitoter ... s-communis

Da search pe google - imagini - untul pamantului - ai sa gasesti imaginile alea cu bobite rosii, cam asa arata la suprafata.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde State » 03 Sep 2013, 10:13

Multumesc ! Am descoperit-o intre timp.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde proapis13 » 03 Sep 2013, 14:28

Am tot dat search dupa retete pe toate site-urile si nu am gasit 2 retete la fel
Chiar nimeni de pe forum sa nu stie o reteta probata??
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde gica.mosu » 20 Sep 2013, 07:56

proapis13 scrie:Am tot dat search dupa retete pe toate site-urile si nu am gasit 2 retete la fel
Chiar nimeni de pe forum sa nu stie o reteta probata??
salve :D


Ba -da Mariane,dar sunt anumite ....care nu se spun :!: Personal fac din tinctura de untul pamintului IR(pomada)+ alte...
si am avut rez ff bune in afectiuni reumatismale...Dar circula in popor o vorbaaa, ca ac afeciune o rezolva doar popa :mrgreen: cu o alifie
de-a lor...Gropatin-lopatin...Amin,Amin,doamne miluiesteeee :lol:
P.S-pt amanunte....un telefon!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde paul » 20 Sep 2013, 12:01

gica.mosu scrie:
Ba -da Mariane,dar sunt anumite ....care nu se spun :!: Personal fac din tinctura de untul pamintului IR(pomada)+ alte...
P.S-pt amanunte....un telefon!!!!!

Pai bine mosule, da'-i frumos asa ??? :o
Ai impresia ca daca o faci publica aici o vor face toti si vei ramane fara clienti ??? :evil:
Cum s- au invatat unii ..." in dar ati primit, cu bani s-o dati" :o Si mai pozam in " buni crestini" !!! :evil:
Personal ... NU MA INTERESEAZA ! Puteai totusi s-o faci publica, ca poate sunt oameni suferinzi carora le-ar fi alinat durerea !!! Sau, in ziua de azi ... TOTU-I De VANZARE !!! Inclusiv ...sufletul!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde State » 20 Sep 2013, 16:57

Stai linistit ca daca stia , o scria. :)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde proapis13 » 20 Sep 2013, 20:18

Ma fratilor lasati omul in pace ca o facui pina la urma...tot dupa o reteta veche si secreta....de pe forumuri... :lol:
Va povestesc eu ce si cum o fi cind i-oi face inaugurarea pe shelteata sau pe tzurloaie
Lasind gluma la o parte shchepsisul este concentratia de alcool si virsta radacinii,aicea e ca la supa de gaina...stiti voi....
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde State » 20 Sep 2013, 22:08

proapis13 scrie:Lasind gluma la o parte shchepsisul este concentratia de alcool si virsta radacinii,aicea e ca la supa de gaina...stiti voi....
salve :D


Mai este ceva si anume : anotimpul din an cand este scoasa radacina din pamant. Astea nu sunt secrete , am gasit informatia pe internet.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde gica.mosu » 21 Sep 2013, 07:29

TINCTURA DE UNTUL PAMINTULUI:
-RADACINA DE..minim 3 ani proaspata se spala in apa rece cu o perie de unghii se da prin razatoarea cu tot cu coaja si se pune
intr-un bidon de culoare inchisa(fet) doua parti alcool rafinat de 50 gr s-au spirt medicinal si o parte u.pam ( s-au juma-juma)se agita continutul timp de 5 zile minim o data pe zi,
dupa care se poate folosi la prepararea unor unguiente(IR)....Se poate unge partea dureroasa(concentrat) s-au in amestec 2/1 cu ulei
vegetal s-au de masline(pt a elimina usturimile) dupa care se acopera - inveleste zona unsa...SANATATE-Mosu!!!!
Paul,ai inteles gresit ms meu 8-)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde Donbazil » 05 Noi 2013, 19:53

IMG00036 (Medium).jpg
Sal'tare!
Duminica la vanatoare, am gasit si l-am fotografiat pentru cei care nu-l cunosc sa il gaseasca mai usor......Cauta pe vrejul cu boabe rosii pana la pamant si sapa.....
Fişiere ataşate
IMG00037 (Medium).jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Untul pamintului - reteta

Mesajde Marius Titulescu » 10 Aug 2016, 11:59

dorindafi scrie:mama mea folosea asha ceva .
2/300 grame [ o radacina ] data pe razatoare la un litru de alcol [ 70/80 grade ]
10 zile la macerat shi pe fiecare zi agitata odata


Un procent de 3/1, in functie de cantitatea dorita e ok.
10 zile e suficient pentru a sta la macerat, dar eu agit de 2 ori pe zi.
___________________________________________________________
Marius
Marius Titulescu
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Ian 2016, 17:43


Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori