Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde ovidiu_78 » 06 Sep 2013, 11:13

balasbebe scrie:Si eu ma pregatesc sa fac o casa mai deosebita. Structura o sa fie din lemn, iar peretii din baloti de paie. Balotii trebuie sa fie legati cu 4-5 fire de ata. Doua sunt prea putine. Noi avem padure si vreau sa folosesc lemn de esenta tare. Daca anul trecut am taiat lemn bun, anul acesta voi taia doar lemn de "cer". Nu stiu daca este la fel de bun ca si cel de "goron".


acel tip de stejar,cer,nu se foloseste la constructia caselor doar pt foc,pt ca crapa foarte usor,si la porti maramuresene sau alte chestii din lemn se foloseste doar gorun,iar lemnul se taie in ianuarie sau februarie la sfarsit cand nu este seva in el si luna e in scadere,ca sa nu crape...
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde CATALIN » 06 Sep 2013, 11:25

stejarul si aici ma refer la garnita cer nu e lemn pt constructi.....parerea mea la momentul asta cred ca bradu e cel mai folosit si daca mai e si tratat e beton
la o constructie noua cred ca o fondatie de ciment si un acoperis cu placi bitumate care imita sindrila nar stricsa prea mult aspectul rustic pe care il are casa din lemn
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde balasbebe » 06 Sep 2013, 11:58

Daca tot este sa fie din paie poate o sa tina si lemnul de cer.
Discutam cu "Batranul" din Sahntu Gheorghe. El zicea ca nu este bine ca o casa sa stea mai mult de 30 de ani, ca vin tinerii si o strica oricum. Din lemn de cer am facut o anexa si pana acum sunt multumit. Ce am inteles eu ca nu are voie sa stea in pamant ca putrezeste foarte repede. Daca ies la un pret mic de ce sa nu incerc. Acum am 57 de ani. Peste 30 de ani vor fi numai tigani, ei vor fi viitorii chiriasi ai acestei tari. Ce pot sa zic altceva?
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde ovidiu_78 » 06 Sep 2013, 15:03

normal ca nu are voie sa stea pe pamant,eu am facut fundatia din beton pana la nivelul pamantului,apoi am zidit piatra de-a roata si am cofrat in spatele pietrei si am mai turnat beton,iar unde vine grinzile de jos am pus intre beton si grinzi un fel de plastic rola cu niste nervuri pe el,asta se foloseste si la zidarie afara sa nu urce umiditatea in sus...iar si de unde am luat eu casa din maramures,in locul ei a rasarit una din caramida,mare si frumoasa :lol: :lol: ca deh copiilor nu le mai place astea,asta e,fiecare face cum crede
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde ionut vlv » 06 Sep 2013, 20:52

statica tata esti tanar ,ai soata tanara,vor veni si copii.pune mana pe volan si mergi prin satele din nordul olteniei.aici vei gasi o gramada de case,fanare si alte acareturi numai din stejar de njdeani.daca la italieni le place lemnul asta vechi musai sa-ti placa si tie.vezi 20 ,ia meseriasul si apoi arvunesti 10,te apuci de demontat si ai facut de materie prima.lemnul asta e os,prelucrat gata tu numa trebuie sa scoti din el ce-ti trebuie.nu face de brad ca nu faci stup.am un prieten ce lucreaza in italia,a venit acasa si a reconditionat casa parinteasca din lemn(stejar).cand i-a dat tencuiala jos arata ca dracu.sa o vezi acu.iti fac o poza daca vrei.e mica si cocheta dar tot are bucatarie de 4/4.si baie cu ,,noutati,, si tot confortul.stejarul asta vechi e al dracu de urat ,nu se compara cu bradul nou,dar tancuit ...e casa de vis.pt mine avantajul care primeaza e ca nu cade pe tine la cutremur.scartaie de o ia dracu dar nu cade.lasa focul si furnicile ca pe astea ai posibilitatea sa alegi sa le ai sau sa nu le ai.
alta constructie,pensiune,9 dormitoare,incalzire pe lemne cu centrala arca(scumpa),fundatie de beton,constructie de lemn masiv+izolatie la exterior cu vata bazaltica de 10,p+1,2 bai,living +bucatarie+baie +camera centralei 19/10m,scara interioara din lemn masiv.termopan din lemn stratificat,parchet lemn masiv lucrat cu rabdare de chinez din stejar,cires si paltin,parcare betonata ,put cu hidrofor,in miezul muntelui 100 000 iepuroi.nu zic eu sa faci una ca asta ci doar iti spun ca se poate.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde State » 09 Sep 2013, 12:43

Am zis sa vizitez Muzeul Satului , ca acolo gasesc ce ma doare.
Am gasit. Case si biserici(opere de arta) de pe la 1700-1800. Porti sculptate si altele. Acum ma gandesc ca in urma cu 200 si ceva de ani nu existau solutii de tratare....si totusi au rezistat.
Casele din lemn de stejar sunt brici !

Faptul ca arata ca dracu' nu ma deranjeaza , chiar imi place. :lol: Vreau casa din lemn ! :D
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde State » 09 Sep 2013, 12:49

ionut vlv scrie:am un prieten ce lucreaza in italia,a venit acasa si a reconditionat casa parinteasca din lemn(stejar).cand i-a dat tencuiala jos arata ca dracu.sa o vezi acu.iti fac o poza daca vrei.e mica si cocheta dar tot are bucatarie de 4/4.si baie cu ,,noutati,, si tot confortul.stejarul asta vechi e al dracu de urat ,nu se compara cu bradul nou,dar tancuit ...e casa de vis.


Bineinteles ca vreau. Chiar sunt curios. Multumesc! :D


Am in plan constructia unei anexe in care sa montez centrala , pentru a avea caldura in calorifere si apa menajera. Toaleta in casa , etc. , la fel ca la orice casa. Ma enerveaza ideea cu baia , pentru ca nu am gasit nimic care sa se potriveasca cu restul casei. Faianta si gresia nu prea se pupa cu nimic. Mai caut. Cada si chiuveta merg inbracate in lambriu.
Pana in primavara mai am timp de gandire.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde Mircea_63 » 11 Sep 2013, 14:03

dogvet scrie:Radierul de beton se poate face rapid si rezistent daca stii cum,daca torni dupa metoda clasica cu cofraje iesi in pierdere.


Daca vrei sa ne luminezi, recunostinta vesnica.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde cantemir » 12 Sep 2013, 14:20

Varianta de fundatie usoara pentru case din lem:
Se sapa gropi patrate (picioare) de aprox. 50/50/60-100cm (adancimea, sub limita de inghet, conform proiect) pe liniile peretilor portanti. Distanta 2-2,5m, in functie de sol, greutatea cladirii si de cat de ecologist e proiectantul.

Se armeaza cu patru (sase ) bare verticale din fier beton si cuzinetii aferenti fiecare groapa. Barele verticale trebuie sa ajunga sa formeze ciocuri peste armatura placii parterului.

Se toarna beton in gropile astfel echipate, pana la nivelul solului. Direct, fara strat de egalizare.

Se face cofrajul pentru "grinzile parterului", unind intre ele gropile armate si betonate. Jos e pamantul din dotare, cu papadia inflorita. Grinzile astea nu se sprijina pe pamant ci pe picioarele deja armate, turnate si intarite. Latime aprox 30cm. Inaltimea astora devine elevatie.

Se armeaza reglementar cofrajul grinzilor parterului.
Se toarna beton si se lasa sa lucreze.

Mai departe se umple elevatia cu pamant tasat, se izoleaza hidro si termo, etc.
Se armeaza placa parterului si se prinde plasa in ciocurile ramase de la armarea stalpilor. Se toarna placa parterului (radierul)

Rezultatul e ca o cutie cu fundu-n sus. Perfect plana, fara nici un fel de mustati de fier beton iesite din placa.
Primele grinzi (talpa casei) asezate pe placa se fixeaza cu dibluri gen conexpand.


Spun astea, pentru ca si eu sunt interesat de ceva asemanator.
Am inceput deja demersurile, dar m-am impiedicat de omul cu "rezistenta": la o casa cu amprenta la sol de 70mp -locuibili 64mp - trebuia (dupa el) sa ingrop in fundatie vreo sapte tone de fier beton.
Daca-i pun casei patru roti si un motor de Trabant, o conduc cu B-ul. L-am trimis la :evil: de nebun!
Momentan negociez cu alt structurist si s-ar putea sa schimb si arhitectul.

Grija mare si multa bafta!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde kamy » 14 Sep 2013, 17:08

Da,cand nu mai e la moda si vrei s-o modifici o razi pana la fundatie cu un singur bat( de chibrit)
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde cantemir » 14 Sep 2013, 21:24

Eu nu! Ca n-oi trai inca o suta de ani!
Dar nepotii sigur o rezolva cum ai zis, plus o matura si-un faras. Si gata! Alta noua!
Ecologic, fara sa rezulte zeci de tone de moloz.
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde jexy » 18 Sep 2013, 23:25

State trage un ochi si aici poate gasesti ceva interesant, eu sunt innebunit dupa o casa din lemn masiv (rotund):
- http://www.hanuancutei.com/forum/conten ... -O-Cabana/
- http://forum.softpedia.com/topic/277471 ... emn-masiv/
Vreau sa imi fac un astfel de cabana P+M din stejar dar vreau sa o fac cu mainile mele in timp (lemn am din belsug la alegere).
Sa cauti si pe youtube log cabin building si daca vrei un film care pe mine cel putin m-a impresionat cauta-l pe net: Alone in the Wilderness cu Dick Proenneke, sunt 4 episoade.
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde codrin br » 19 Sep 2013, 08:50

Foarte frumoasa ideea.Succes va doresc.
Nu poți opri valurile, însă poți învăța să navighezi!
"De aproape două mii de ani ni se predică să ne iubim, iar noi ne sfîșiem." - Mihai Eminescu
codrin br
 
Mesaje: 95
Membru din: 15 Oct 2012, 20:32
Localitate: BRAILA

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde jexy » 20 Sep 2013, 21:35

Superb, la asa ceva poftesc si eu, deja am inceput sa adun tot felul de scule pentru asta :)
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde State » 20 Sep 2013, 23:29

Inseamna ca la tine e acuta. :lol: La mine e o necesitate, sa zic asa. Trebuie sa ma mut in ceva , asta-i problema. :) Daca nu mi-o fac acum asa cum mi-o doresc , pe urma nu mai am cand.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Casa din lemn masiv

Mesajde jexy » 21 Sep 2013, 18:15

Cine a zis ca nu are timp????
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori