Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: kefir de lapte

Mesajde Mircea_63 » 22 Sep 2013, 11:46

Andrei, adevaratul kefir intradevar e o minune a naturii. Exista kefir si in comert si e pacat sa-l blamam din cauza altor "probiotice".

Iaurgii industriali gen .... pe unul l-au dat in judecata pentru asta si i-au cerut despagubiri :lol: pentru ca a dezvaluit ca bacteria din probioticele lor este cum spui tu. Daca asta e motivul pentru care afirmi ca "NU POT SPUNE", imi cer scuze.

Din 8 miliarde, vreo 3 sunt purtatori de helicobacter. Intradevar nimeni nu garanteaza ca n-or fi 4 sau 5 miliarde.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: kefir de lapte

Mesajde ignatov andrei » 22 Sep 2013, 12:12

"Adevaratul"... asa este. Eu prepar iaurt de casa. Nu cumpar din comert! Iar cacialmaua cu Kefirul tibetan, ma lasa rece. Mai bine prepar "lapte prins" de capra si oaie! E mai bun de 1000 de ori!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: kefir de lapte

Mesajde Mircea_63 » 22 Sep 2013, 12:28

Despre kefirul de care se vorbeste pe forum, habar n-am ce cuprinde, poate este adevarat. Despre unele "probiotice" cu bifidus essensis am insa mari indoieli.

Am baut mult kefir, chiar si luat din comert si apoi folosit ca maia pentru insamantare si a fost super si la gust si ca efect.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: kefir de lapte

Mesajde ignatov andrei » 22 Sep 2013, 13:08

Eu dispun de lapte proaspat. Cel de vaca, doar il infierbant, il las sa se raceasca, apoi... la iaurt! De fiecare data pun smantana, nu folosesc "cuib"! "Kefirul" moldovenesc (lapte prins, sau chisleag) il fac din lapte de capra. A adus cineva din Constanta vestita alga, a facut kefir, am mancat, iar la gust era identic cu laptele prins de capra, doar ca avea "alga minune"! Nu contrazic pe nimeni. Daca as avea "cuib" de la taranii tibetani, ar fi ceva, dar asa, ma multumesc cu 100 de ani traiti cu lapte preparat de mine!
Ma pregatesc sa plec la Gheboaia! Mi s-a facut pofta de tocinei cu iaurt si smantana!
Toate cele bune!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: kefir de lapte

Mesajde doru c. » 22 Sep 2013, 20:22

ignatov andrei scrie:Eu dispun de lapte proaspat. Cel de vaca, doar il infierbant, il las sa se raceasca, apoi... la iaurt! De fiecare data pun smantana, nu folosesc "cuib"! "Kefirul" moldovenesc (lapte prins, sau chisleag) il fac din lapte de capra. A adus cineva din Constanta vestita alga, a facut kefir, am mancat, iar la gust era identic cu laptele prins de capra, doar ca avea "alga minune"! Nu contrazic pe nimeni. Daca as avea "cuib" de la taranii tibetani, ar fi ceva, dar asa, ma multumesc cu 100 de ani traiti cu lapte preparat de mine!
Ma pregatesc sa plec la Gheboaia! Mi s-a facut pofta de tocinei cu iaurt si smantana!
Toate cele bune!

Am inteles ideea,dar daca sunteti amabil sa-mi dati reteta dvs. de iaurt si lapte prins v-as fi foarte recunoscator....
SANATATE!!!
SALUTARE NATIUNE!!!
doru c.
 
Mesaje: 66
Membru din: 11 Oct 2011, 14:02
Localitate: CRAIOVA

Re: kefir de lapte

Mesajde Mircea_63 » 23 Sep 2013, 15:48

Totusi, kefirul este net superior iaurtului.

Ce este kefirul: bautura din lapte, preparata asemanator iaurtului si asemanatoare acestuia , la gust.
Cu ce este el mai deosebit: fermetii care il produc, adica bacteriile si drojdiile sunt foarte diferite si numeroase. Minim patruzeci de microorganisme diferite. Daca iaurtul este rezultatul insamantarii laptelui cu cateva bacterii lactice termofile, preferabil in lapte fiert -iar fierberea unui aliment viu, stim prin comparatie cu incalzirea mierii peste 60*C ce afecte are- in kefir lucrurile se desfasoara mai complex. Prima data au de lucru bacteriile lactice, apoi drojdiile care dau nastere unei fermentatii alcoolice. Acestea consuma lactoza - sora cu zaharoza, fructoza, glucoza, deci din familia "ozelor"- si produc alcool si bioxid de carbon. Ca si gust, va fi o bautura din "lapte acru", sifonata si slab alcoolizata (1-2%). Practic este o dubla fermentatie, lactica si apoi alcoolica.

In privinta iaurtului clasic, nimic nu te impiedica sa insamantezi lapte nefiert si sa obtii ceva asemanator cu iaurtul, numit popular "covăsit". Pentru multa lume acesta are un efect laxativ. asa ca nu va indepartati de casa.

Data fiind multimea de microorganisme ce lucreaza in kefir, rezulta si o multime de vitamine si enzime care nu se regasesc in iaurt sau in "laptele prins" asa cum il stim noi. TOATE acestea au un efect benefic asupra organismului, efect despre care nu am cunostinta daca il mai produce vreun alt aliment.
Ca origine si istorie, vine de la popoarele de origine mongola, care probabil au "prins" lapte, fie de cal, de oaie, de vaca, in burdufuri de piele, ulcele de pamant etc, dar in final s-a ajuns la aceasta minunat de amestec bacterii si drojdii ce produc kefirul, si s-a transmis mai departe. In Europa a ajuns pe filiera turca, iar numele de Kefir = bautura ingerilor este din limba turca. Era socotita medicament si "reteta" era tainica.
Ganditi-va ca pana atunci si turcii au facut si consumat "covăsit" si cu toate astea nu l-au numit bautura ingerilor.

Nu stiu cat de "adevarate" ca si compozitie sunt aceste granule de kefir care circula de la un binevoitor la altul, dar circula de ani buni si inca n-am auzit vreo contestatie la adresa lor, desi internetul e mare si liber.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: kefir de lapte

Mesajde State » 23 Sep 2013, 16:47

Cautati pe Facebook grupul Chefir_Romania.
Sunt donatori aproape in toate orasele.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: kefir de lapte

Mesajde proapis13 » 23 Sep 2013, 18:31

Am consumat chefir adus direct din Tibet timp de 1 an calendaristic,din vara lui 2011 pina la sfirsit de august 2012
In toata aceasta perioada nu am stiut ce e ala deranj stomacal sau gaze,balonari sau intepaturi in zona fierii
Acum dupa 1 an de pauza ma bate gindul sa mai fac o cura de 1 an zi de zi insa amin din lipsa de material
In acel an am dat jos lejer 7 kg,fara sa se simta si am reusit pt prima data sa cobor sub suta la 92
In anul asta grutatea mea fluctueaza intre 92-96 kg indiferent de ce si cat maninc;ma gindesc ca dupa inca o cura scad sub 90 :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: kefir de lapte

Mesajde Mircea_63 » 23 Sep 2013, 18:42

Proapis13, nu te chinui sa faci rost de kefir pentru asa ceva. Este suficient un pahar de iaurt si unul de bere -poate fi chiar si fara alcool- si are efecte magice. Dai jos cat nici visezi. Doar sa nu pleci de acasa. ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: kefir de lapte

Mesajde ovidiu_78 » 23 Sep 2013, 19:16

State scrie:Cautati pe Facebook grupul Chefir_Romania.
Sunt donatori aproape in toate orasele.



de la ei am primit si eu gratis prin fan curier,e super ;)
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: kefir de lapte

Mesajde paul » 23 Sep 2013, 19:46

doru c. scrie:Am inteles ideea,dar daca sunteti amabil sa-mi dati reteta dvs. de iaurt si lapte prins v-as fi foarte recunoscator....
SANATATE!!!

Doru ... Andrei e plecat la stupina de la tara. Pana vine el iti dau eu reteta mea ...
Laptele se pune la incalzit. Atentie :sa fie cald spre fierbinte . Eu folosesc pahare din plastic de la iaurt. Pun cate o lingura rasa cu smantana cu care ung tot interiorul paharului dupa care adaug laptele cald. Se lasa la loc cald si intr-o zi, maximum doua, este gata. Cumpar de doua ori pe saptamana cate 2,5 l cu lapte de la o persoana de incredere (curata) si care nu are vaca bolnava. Tot acest lapte il transform in ... lapte acru . Pus la frigider e ... delicatesa. Cu mamaliga sau paine neagra.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: kefir de lapte

Mesajde proapis13 » 23 Sep 2013, 21:18

Mircea_63 scrie:Proapis13, nu te chinui sa faci rost de kefir pentru asa ceva. Este suficient un pahar de iaurt si unul de bere -poate fi chiar si fara alcool- si are efecte magice. Dai jos cat nici visezi. Doar sa nu pleci de acasa. ;)

Nu consum nici macar bere fara alcool iar la iaurtul de pe piata facut cu stim noi ce nu ma incumet
Am stomac de caine,asa ca chestie pot minca lobenita dupa care beau lapte si am scaun normal
In schimb daca vrei sa stau o zi intreaga numai in casa schimba-mi apa de izvor din sticla cu alta de la robinet
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: kefir de lapte

Mesajde Mircea_63 » 23 Sep 2013, 21:59

Nah ca te-am prins. Dacii beau apa din Dunare si n-aveau treaba. :lol:
Ori tu nu esti urmasul lor, ori aia o beau cu vin. Grecii spuneau ca "In vino veritas" adica in vin sta adevarul :D , iar Iisus a facut prima minune transformand apa in vin. Iar tu...bei covăsât. :D

Nu inteleg de fapt cum poti sa mananci pe stomacul gol. :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: kefir de lapte

Mesajde proapis13 » 23 Sep 2013, 22:19

O vorba veche romaneasca spune ca cel mai bine e sa traiesti acolo unde ai baut apa prima data
De vreo 15 ani iau apa numai de la un singur izvor din spatele ruinelor Turnului lui Sever
Vara macar o data la 2 saptamini facem cite o iesire la Herculane si umplem si damigenele cu apa
App de sctomacul gol,aveam o vba;.... dar de mincat nu bem nimic??? :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: kefir de lapte

Mesajde doru c. » 26 Sep 2013, 22:10

[/quote]
Doru ... Andrei e plecat la stupina de la tara. Pana vine el iti dau eu reteta mea ...
Laptele se pune la incalzit. Atentie :sa fie cald spre fierbinte . Eu folosesc pahare din plastic de la iaurt. Pun cate o lingura rasa cu smantana cu care ung tot interiorul paharului dupa care adaug laptele cald. Se lasa la loc cald si intr-o zi, maximum doua, este gata. Cumpar de doua ori pe saptamana cate 2,5 l cu lapte de la o persoana de incredere (curata) si care nu are vaca bolnava. Tot acest lapte il transform in ... lapte acru . Pus la frigider e ... delicatesa. Cu mamaliga sau paine neagra.[/quote]

Multumesc Paul!!
Mai am cateva intrebari:-laptele trebuie sa fie fiert sau nu??;si paharele sunt mari sau mici??
SPOR!!!
SALUTARE NATIUNE!!!
doru c.
 
Mesaje: 66
Membru din: 11 Oct 2011, 14:02
Localitate: CRAIOVA

Re: kefir de lapte

Mesajde Mircea_63 » 27 Sep 2013, 07:11

Doru.c, cu lapte fiert se va pastra ceva mai mult si va iesi mai asemanator iaurtului, mai consistent, iar cu nefiert va fi mai instabil.

Filosofie: prin fierbere, lichidezi alte forme de microorganisme ce misuna prin el. Obtii un iaurt mai "pur", dar gurile rele spun ca totodata distrugi oarece enzime si laptele ala nu mai e "viu".
Cu lapte nefiert risti sa faci mai usor pantecaraie, daca esti mai gingas la burtica.
Totusi, macar de curiozitate iti recomand pentru insamantare iaurt, kefir si alte produse din comert sau de casa, practic experimentezi si vezi cu ce anume obtii ceva mai delicios.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori