Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde DORIN URSACIUC » 27 Sep 2013, 15:09

Mircea_63 scrie:Dorine, sa nu ma intelegi gresit, dar parerea mea este ca ar trebui sa ai o mai mare incredere in oameni. Sa duci din Timisoara pana la Segarcea 10 familii de albine, n-are rost. Sunt in Oltenia stupari profesionisti, o multime.

Gresesti plecand de la ideea ca dai peste tepari. Nu sunt tepari in bransha asta. Iata de ce: Nu are de vanzare stupi cineva care s-a apucat de stuparit ieri si maine se lasa. Nu-i cumperi de pe strada!!! Nu felul acesta de tepari.
Cand te duci la stupar si stupina, vezi si tu ce are si ce a facut omul. Este gresit sa crezi ca isi murdareste numele dandu-ti tie o teapa.
Unii chiar se feresc sa vanda la incepatori. De ce? Nestiind sa se ocupe de ele, iasa cate o boacana si apoi da vina pe cel care le-a vandut. Multi prefera sa dea numarul de telefon si la nevoie sunt gata sa dea un sfat si se bucura sa capete un feedback, un raspuns cum ca totul e OK.

Ca sa nu iei teapa, nu dai banii inainte, te duci la stupina si iei stupii, ii iei din zona unde faci stupina. Cu ala din nordul Moldovei nu te mai vezi, dar cu altul din zona, da. Ia legatura din timp cu stuparul, comenzile se fac din vreme.
Ia arunca o privire aici si vezi cati sunt. Ia legatura cu ei daca tot vrei sa te oltenizezi. :D

Sig.Mircea in sfarsit ti-am deschis gura ,sa stii ca de mare folos ii sfatul ,ai dreptate,m-am mai linistit acum,ptr ca astai adevarul,tepari sant multi si cand unul vede ca ai bani si vrei sa investesti,poti usor cadea in capcana iar ideea cu cumparatul din OLtenia este excelenta!am sa comunic asta si la asociatii mei in proiectul asta,noi l-am numit "Albina",multumesc mult signor Mircea
"Scoala-te,caci treaba acesta te priveste.Noi vom fi cu tine.Imbarbateaza-te si lucreaza."(Ezra 10:4).
Avatar utilizator
DORIN URSACIUC
 
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2013, 20:23
Localitate: Beregsau Mare

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde SummerCat » 27 Sep 2013, 21:04

paul scrie:
TDI scrie:... sir Mircea.

Asta-mi place !!!
Am inregistrat-o pe hard disk !!! :P :P :P
De acum inainte ma voi adresa cu ... SIRE !!! :idea:

:) !
Nu-i de colo si nu-i rea ideea, titulaturile sau titlurile astea nu suna rau deloc, bravo señor Paul !
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde FLORINELU » 29 Sep 2013, 06:11

da stupii se cumpara primavara cand sant scosi din iarna si vezi mai bine ce cumperi,dar aici intervine o alta problema:multi care au ajuns cu stupii in primavara zic,daca au scapat din iarna nu ii mai vand,ci mai scot niste miere de la ei apoi mai vedem noi. eu am vandut in urma cu 10 zile 10 stupi si zic eu ca omul nu sa inselat fiindca a luat stupii cam pregatiti de iarna cu rezerve de miere,2 tratamente facute. vanzarea sa facut pe bucati/rame si cuibul fiind restrans a fost si mai ieftin. omul a venit cu un apicultor si au verificat fiecare familie rama cu rama si au fost multumiti.
cam asa cred eu ca se vand-cumpara stupii.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde DORIN URSACIUC » 29 Sep 2013, 09:06

FLORINELU scrie:da stupii se cumpara primavara cand sant scosi din iarna si vezi mai bine ce cumperi,dar aici intervine o alta problema:multi care au ajuns cu stupii in primavara zic,daca au scapat din iarna nu ii mai vand,ci mai scot niste miere de la ei apoi mai vedem noi. eu am vandut in urma cu 10 zile 10 stupi si zic eu ca omul nu sa inselat fiindca a luat stupii cam pregatiti de iarna cu rezerve de miere,2 tratamente facute. vanzarea sa facut pe bucati/rame si cuibul fiind restrans a fost si mai ieftin. omul a venit cu un apicultor si au verificat fiecare familie rama cu rama si au fost multumiti.
cam asa cred eu ca se vand-cumpara stupii.

multumesc Florinelu',imi notez si te notez,si cand vin pe la Timisoara poate dau de tine,daca tot vinzi familii !cu respect si numa bine! :)
"Scoala-te,caci treaba acesta te priveste.Noi vom fi cu tine.Imbarbateaza-te si lucreaza."(Ezra 10:4).
Avatar utilizator
DORIN URSACIUC
 
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2013, 20:23
Localitate: Beregsau Mare

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde liviutzbogos » 29 Sep 2013, 13:50

DORIN URSACIUC scrie:multumesc Florinelu',imi notez si te notez,si cand vin pe la Timisoara poate dau de tine,daca tot vinzi familii !cu respect si numa bine! :)

Crede-ma, ai ce cumpara ;)
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde Ioan Guist » 29 Sep 2013, 17:27

DORIN URSACIUC scrie:Buna ziua dragi apicultori,si nu numai,as vrea sa cumpar un roi puternic(sau roiuri),si sa ma apuc de stuparit... :) ,dar as vrea sa stiu parerea dvs cand ii cel mai bine sa-l cumpar(anotimp),care sant conditiile ptr a fii un roi puternic(condizii de baza) si pretul unui asfel de roi(aprox.).Am vreo doua saptamani de cand zilnic citesc,vizionez,ma informez,observ atent filmele cu privire la stuparit,citesc comentariile si incerc dintre randuri sa extrag cei bun si adevarat!Pe Forumul dvs am inalnit multe lucruri bune si foarte bune,am vizionat toate filmele lui Dan Margarit,Stuparul.ro,Mari si Marin,cateva din cele a lui Ioan Ursu(dar cineva ma consiliat sa nu-l mai urmaresc pe IU ca nu ma ajuta la nimic)etc.
Aa,sa ma prezint:ma numesc Dorin,m-am nascut in Straja(SV),intre '89-'03 am trait in Beregsaul mare(TM),si din 2003 traim in Verona IT unde lucrez ca instalator pe cont propriu,artigian.Fac parte de Centrul Misionar Betesda Timisoara si vrem sa crestem si albine in Oltenia mai precis langa Segarcea(Dranic,Foisorul),ptr a facilita traiul celor din Centrul Misionar care locuiesc acolo pentru raspandirea Evangheliei Lui Isus Hristos.


Domnule ,
Doriti sa cumparati "un roi puternic".
In mesajul , mesajele postate de dumneata se repeta aceasta afirmatie:" sa fie puternic."!

In apicultura , nu este ca si in cresterea animalelor.Daca cumpar un cal din targ, pe care-l pun la proba, se cheama ca o data ce trece proba este un exemplar ...puternic.
La albine, familia sau roiul ce astazi se afla intr-o stare (naturala sau artificiala) excelenta, maine sau luna viitoare se poate transforma intr-o catastrofa.
Cauzele pentru care se schimba starea familiei au la baza pe nenea stuparul

Sfatul meu esta urmatorul: Transformati urgent pe cel ce va avea grije de albine intr-un apicultor "puternic" ,ce va fi in stare sa faca din orice matza un stup puternic, decat sa cumparati familii puternice (astea costa binisor) ce vor fi duse destul de repede la starea de familii cu probleme.

Succes!
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde FLORINELU » 29 Sep 2013, 18:21

ascultati o patanie recenta de a mea.
dupa cum am mai spus aici,am vandut recent 10 stupi. celui ce ia cumparat i-am permis sa-si aleaga ce vrea din toata stupina. sotia lui se plimba printre stupi si spunea care,apicultorul priceput il verifica si gata,bifat.aveam un stup care a fust cel mai bun in vara asta,a dat miere cat trei,era insemnat. eu ma invarteam printre ei sa nu cumva doamna sa-l bifeze si pe acela. cand ne apropiem de finis doamna zice ala insemnat de mine,eu nu mai am incotro,cu toate ca era cel mai"bun"stup al meu ii las sa il deschida pentru verificare,imi parea rau de el,dar nu puteam da inapoi. apicultorul(care chiar se pricepea la albine)la verificat pana la jumatate si a spus pas,la inchis la loc si la refuzat,pe buna dreptate. a fost singurul stup pe care l-au refuzat si eu credeam ca e cel mai bun.....credeam.

asta apropo la ceea ce a spus Ioan Guist.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde Florin Dobre » 29 Sep 2013, 18:46

Nea Florinelu...
Mi te imaginez cum iti crestea tensiunea cand se apropiau de stupul lu' matale. :D
Acum serios. Care au fost criteriile apicultorului priceput care verifica stupii alesi de doamna respectiva? Adicatelea de ce un stup bun pentru matale a fost considerat nepotrivit?

Asta e motivul?
Ioan Guist scrie:Sfatul meu esta urmatorul: Transformati urgent pe cel ce va avea grije de albine intr-un apicultor "puternic" ,ce va fi in stare sa faca din orice matza un stup puternic, decat sa cumparati familii puternice (astea costa binisor) ce vor fi duse destul de repede la starea de familii cu probleme.

Succes!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde FLORINELU » 29 Sep 2013, 19:14

omul a avut perfecta dreptate,stupul a fost bun toata vara,dar acuma in ultimul timp a intervenit ceva nu stiu ce,ca l-am verificat si eu a doua zi si avea dreptate,deci stupul cam slabise fata de ceilalti.
tensiunea o am cam mare dar sa stii ca mi-a crescut atunci,cand la aratat doamna,dar cand la refuzat a :lol: crescut si mai si.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde DORIN URSACIUC » 29 Sep 2013, 20:39

Ioan Guist scrie:
DORIN URSACIUC scrie:Buna ziua dragi apicultori,si nu numai,as vrea sa cumpar un roi puternic(sau roiuri),si sa ma apuc de stuparit... :) ,dar as vrea sa stiu parerea dvs cand ii cel mai bine sa-l cumpar(anotimp),care sant conditiile ptr a fii un roi puternic(condizii de baza) si pretul unui asfel de roi(aprox.).Am vreo doua saptamani de cand zilnic citesc,vizionez,ma informez,observ atent filmele cu privire la stuparit,citesc comentariile si incerc dintre randuri sa extrag cei bun si adevarat!Pe Forumul dvs am inalnit multe lucruri bune si foarte bune,am vizionat toate filmele lui Dan Margarit,Stuparul.ro,Mari si Marin,cateva din cele a lui Ioan Ursu(dar cineva ma consiliat sa nu-l mai urmaresc pe IU ca nu ma ajuta la nimic)etc.
Aa,sa ma prezint:ma numesc Dorin,m-am nascut in Straja(SV),intre '89-'03 am trait in Beregsaul mare(TM),si din 2003 traim in Verona IT unde lucrez ca instalator pe cont propriu,artigian.Fac parte de Centrul Misionar Betesda Timisoara si vrem sa crestem si albine in Oltenia mai precis langa Segarcea(Dranic,Foisorul),ptr a facilita traiul celor din Centrul Misionar care locuiesc acolo pentru raspandirea Evangheliei Lui Isus Hristos.


Domnule ,
Doriti sa cumparati "un roi puternic".
In mesajul , mesajele postate de dumneata se repeta aceasta afirmatie:" sa fie puternic."!

In apicultura , nu este ca si in cresterea animalelor.Daca cumpar un cal din targ, pe care-l pun la proba, se cheama ca o data ce trece proba este un exemplar ...puternic.
La albine, familia sau roiul ce astazi se afla intr-o stare (naturala sau artificiala) excelenta, maine sau luna viitoare se poate transforma intr-o catastrofa.
Cauzele pentru care se schimba starea familiei au la baza pe nenea stuparul

Sfatul meu esta urmatorul: Transformati urgent pe cel ce va avea grije de albine intr-un apicultor "puternic" ,ce va fi in stare sa faca din orice matza un stup puternic, decat sa cumparati familii puternice (astea costa binisor) ce vor fi duse destul de repede la starea de familii cu probleme.

Succes!
Da,foarte intelept,multumesc de sfat,o sa reflectam si la asta,sper sa ne dea Dumnezeu un stupar asa cum zici dumneata,ne rugam ptr asta!
"Scoala-te,caci treaba acesta te priveste.Noi vom fi cu tine.Imbarbateaza-te si lucreaza."(Ezra 10:4).
Avatar utilizator
DORIN URSACIUC
 
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2013, 20:23
Localitate: Beregsau Mare

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde DORIN URSACIUC » 29 Sep 2013, 20:58

FLORINELU scrie:omul a avut perfecta dreptate,stupul a fost bun toata vara,dar acuma in ultimul timp a intervenit ceva nu stiu ce,ca l-am verificat si eu a doua zi si avea dreptate,deci stupul cam slabise fata de ceilalti.
tensiunea o am cam mare dar sa stii ca mi-a crescut atunci,cand la aratat doamna,dar cand la refuzat a :lol: crescut si mai si.

Te cred Florinelu,ptr ca eu nu-s demult in mijlocul "albinelor" dar am inteles un lucru in meseria asta:ce se potriveste la o stupina foarte bine ,la alta se potriveste bine,la alta mai putin bine,iar la alta chiar de loc,si de aceea ai facut bine ca ti sau aprins toate beculetele,ptr ca altul sa-r putea sa aibe dreptate si nu tu.Asa-i cum zice sig.de la Cisnsdie:"un stupar puternic...." face diferenta,si nu familia "puternica",care daca intra pe mana mea.....pot sa o nenorocesc!!Dupa aia mai e si factorul clima,tara,cultura(agricola),locatie etc...cand ma gandesc ca agricultorii din unele tari nu stropesc pe camp decat seara,ptr ca albinele sa nu fie deranjate in timpul culesului.... asta-i deja alt subiect care sa-r putea vorbi,sau poate sa vorbit aici la noi pe forum si nu stiu....ar fii multe de zis.Oricum ai facut bine ca ai dat atentie la omul care ti-a refuzat stupul tau "puternic"! :) :)
"Scoala-te,caci treaba acesta te priveste.Noi vom fi cu tine.Imbarbateaza-te si lucreaza."(Ezra 10:4).
Avatar utilizator
DORIN URSACIUC
 
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2013, 20:23
Localitate: Beregsau Mare

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde FLORINELU » 29 Sep 2013, 21:40

asa cum ti sa mai spus aici iti trebuie omul care sa stie ce si cum (omul sfinteste locul),iar un om care sa puna tot sufletul si sa-si dea interesul pentru ceva ce de fapt nu e a lui,sa fie si priceput pe deasupra,mai greu de gasit :?: :?:
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde DORIN URSACIUC » 29 Sep 2013, 21:45

FLORINELU scrie:asa cum ti sa mai spus aici iti trebuie omul care sa stie ce si cum (omul sfinteste locul),iar un om care sa puna tot sufletul si sa-si dea interesul pentru ceva ce de fapt nu e a lui,sa fie si priceput pe deasupra,mai greu de gasit :?: :?:

stiu ca exista omul priceput si sa-si dea interesul chiar daca nu-i al lui,iar noi o sa-l gasim,cred din toata inima! :) ,oricum multumesc mult de sfaturile sincere Florinelu!
"Scoala-te,caci treaba acesta te priveste.Noi vom fi cu tine.Imbarbateaza-te si lucreaza."(Ezra 10:4).
Avatar utilizator
DORIN URSACIUC
 
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2013, 20:23
Localitate: Beregsau Mare

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde DORIN URSACIUC » 14 Mai 2017, 15:00

Buna ziua oameni buni!M-am mutat in Romania dupa 13 ani in Verona Italia!La sat,in Beregsul Mare,Timis.
Lucrez ca instalator idraulic,dar lucrul cel mai tare e ca locuiesc langa un apicultor si are o stupina frumoasa! :) .
Mi-o facut cadou un roi puternic de albine acum o saptamana in urma,cu puiet mult,se vede ca matca i de rasa,si bucuria mea i mare!
N-am mai reusit acu patru ani sa cumpar nimic dar uite viata cum ma duce la ceea ce mi-am dorit acum patru ani :P !
Am invatat sa fac rame,sa pun foite in rame cu incarcatorul auto :) ,sa construiesc magazii(caturi),sa pun sarma la rame,si sa nu umblu des la stup :lol: ,la trei saptamani odata,si sa ascult de apicultorii cu experienta!

sir Mirceaaaa,mai traiti dvstra?Poate va fac o visita in stupina!!
"Scoala-te,caci treaba acesta te priveste.Noi vom fi cu tine.Imbarbateaza-te si lucreaza."(Ezra 10:4).
Avatar utilizator
DORIN URSACIUC
 
Mesaje: 26
Membru din: 18 Sep 2013, 20:23
Localitate: Beregsau Mare

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde berlogea » 14 Mai 2017, 21:18

dorine iti vand eu 10 famili puternice sanatoase cu lada cu cat pe ele gata de cules.daca esti interesat suna 0733143060
berlogea
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Dec 2011, 21:31
Localitate: petrila

Re: Vreau sa cumpar un roi puternic de albine:cand(anotimpul

Mesajde Shrek » 14 Mai 2017, 21:59

DORIN URSACIUC scrie:Buna ziua oameni buni!M-am mutat in Romania dupa 13 ani in Verona Italia!La sat,in Beregsul Mare,Timis.
sir Mirceaaaa,mai traiti dvstra?Poate va fac o visita in stupina!!

N-am inteles daca " ai primit" moca ori al cumparat un rol. Pana atunci, bun venit acasă!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori