Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013 (14-...)

Mesajde paul » 20 Sep 2013, 12:55

TDI scrie:Daca nu te satisface locatia 1, te poti gandi sa te muti. Muta-te la distanta maxima fata de drum, intercaland intre tine si drum cel mai mare dintre lanurile de rapita.

Hai sa-ti spun cum e . De o parte si de alta a D.N.-ului sunt solele de rapita intercalate cu alte culturi (grau, porumb). Suprafata unei sole cu rapita nu depaseste cateva ha. Sunt mai multe sole care insumate dau peste 100 ha. Suprafata totala o stiu de la inginerul care s-a ocupat cu semanatul !
Locatia 1 ma satisface deplin, practic sunt acasa, da'-i cam mare inghesuiala ! Sau, mi se pare mie ??? La noi infloritul rapitei aproape se suprapune cu infloritul marului. Dintre toti stuparii din zona eu am stupii cel mai aproape de lanul cu rapita. Si de aici ... dilema !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013 (14-...)

Mesajde oliviub » 20 Sep 2013, 13:51

paul scrie:In zona mea rapita arata acum asa cum arata la inceputul lui aprilie (imediat dupa ce s-a luat zapada) !!! :shock:
Am si eu o dilema: pe locul unde am o parte din stupi, la vreo 200m distanta s-au semanat si a rasarit vreo 30 ha. cu rapita. In zona mai sunt cateva sute de ha. de livezi, in special mar dar mai sunt si din ceilalti pomi fructiferi. Pe respectivele suprafete "ne batem" cam ...300 de familii cu albine.
Intr-o alta zona, cam la 10km. de prima, s-au semanat peste 100 ha. de rapita. Daca ma incordez putin as putea sa depasez familiile acolo. Nu sunt deloc pomi fructiferi dar nici familii de albine (doar daca nu apare vreun pavilion).Solele cu rapita sunt despartite de un D.N. intens circulat, mai ales de TIR-uri...
In locul meu cum ati proceda ??? Locatia 1 cu pomi fructiferi si familii de albine sau locatia 2 numai cu rapita, fara familii de albine ,dar cu TIR-uri ???


Eu as ramane pe locatia pe care esti acum macar pana trec pomii si apoi in functie de situatie i-as muta la rapita mai bogata
oliviub
 
Mesaje: 47
Membru din: 06 Sep 2012, 11:31
Localitate: Timisoara

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013

Mesajde lucky5strike » 28 Sep 2013, 23:29

mac72ro scrie:A rasarit rapita in zona mea,semn bune pentru anul 2014.circa 400 ha in zona locului meu de pastorala.
In alte zone cum e situatia.


Si prin Dolj am vazut sole rasarite, dar anul asta parca nu prea s-au axat pe rapita fermierii, pacat.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013

Mesajde cristi_vidican » 28 Sep 2013, 23:39

lucky5strike scrie:dar anul asta parca nu prea s-au axat pe rapita fermierii, pacat.


Rapița nu e o cultură prea profitabilă. Se poate, dar de multe ori apar probleme și în general nu e preferată de fermieri. O mai folosesc pt rotirea culturilor.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013

Mesajde Gheorghevici Iulian » 29 Sep 2013, 06:46

cristi_vidican scrie:
lucky5strike scrie:dar anul asta parca nu prea s-au axat pe rapita fermierii, pacat.


Rapița nu e o cultură prea profitabilă. Se poate, dar de multe ori apar probleme și în general nu e preferată de fermieri. O mai folosesc pt rotirea culturilor.


Rapița este o cultură care dacă trece iarna ( nu degeră ) este foarte profitabilă, cel puțin în zona mea, Galați. Nu necesită multe lucrări agricole, este prima cultură care aduce venituri unei ferme. Mulți fermieri au evitat să planteze rapiță deoarece acum doi ani a fost secetă și nu a răsărit și a trebuit să întoarcă cultura și datorită faptului că iarna dacă e geroasă o poate afecta . În zona mea se cultivă suprafete destul de mari de rapiță.
Gheorghevici Iulian
 
Mesaje: 100
Membru din: 07 Apr 2012, 17:30
Localitate: Galați, 40 ani

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013

Mesajde paul » 29 Sep 2013, 07:51

cristi_vidican scrie:
lucky5strike scrie:dar anul asta parca nu prea s-au axat pe rapita fermierii, pacat.


Rapița nu e o cultură prea profitabilă. Se poate, dar de multe ori apar probleme și în general nu e preferată de fermieri. O mai folosesc pt rotirea culturilor.

Nu stiu la unii cum e dar in zona mea cel mai mare arendas (o firma din Germania) este F.F. MULTUMIT de cultura rapitei. Dovada ... suprafata DUBLA cultivata in aceasta toamna comparativ cu toamna trecuta! Si asta o stiu de la inginerii care se ocupa cu culturile. Cu o parte din ei am o relatie privilegiata.
N-am eu albine pentru rapita cat ma roaga ei sa duc( ca asa-i la noi: cand ii branza nu-i butoi)! :x Imi asigura locatie pazita, ma pun in garda cu 2-3 zile inainte de stropiri ... etc!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013 (14-...)

Mesajde cristi_vidican » 29 Sep 2013, 07:58

Experiențe și experiențe, fiecare cum poate.
Și eu am o legătură privilegiată cu un fermier ;) Cu prima rapiță a dat lovitura. Și eu cu producția de miere. Amândoi fericiți.
A venit atunci la el un inginer cu care se consulta cu privire la cultura de rapiță și i-a spus să nu se entuziasmeze pt că nu în fiecare an rapița dă la fel și sunt multe rateuri.
În teorie lucrurile par simple.
În al doilea an a semănat și mai multă rapiță. A fost secetă toamna și n-a răsărit, așa că a întors-o și a semănat porumb primăvara.
În al 3-lea an a semănat vreo 5 Ha, pe care doar le-a fertilizat. Nu a ierbicidat-o, nici n-a stropit-o deloc, cu alte cuvinte, a neglijat-o destul de mult, dar a avut o producție foarte bună pe acele 5 Ha.
Anul trecut în toamnă a semănat 90 de Ha, a răsărit perfect, densitate foarte bună, dar era pe un teren mai jos unde în primăvară a stat apa și iar nu s-a făcut producție.
Anul acesta nu mai seamănă rapiță!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013 (14-...)

Mesajde iulians » 29 Sep 2013, 09:49

Si eu confirm. In zona mea a fost cel mai bun an de rapita din ultimii 20. Dar niciun an nu seamana cu altul, iar fermierii stiu asta.
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013 (14-...)

Mesajde vslsilviu » 29 Sep 2013, 10:37

Trebuie luata in considerare si subventia, care la rapita este printre cele mai consistente.
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013 (14-...)

Mesajde stroe » 30 Sep 2013, 08:35

cristi_vidican scrie:Experiențe și experiențe, fiecare cum poate.
Și eu am o legătură privilegiată cu un fermier ;) Cu prima rapiță a dat lovitura. Și eu cu producția de miere. Amândoi fericiți.
A venit atunci la el un inginer cu care se consulta cu privire la cultura de rapiță și i-a spus să nu se entuziasmeze pt că nu în fiecare an rapița dă la fel și sunt multe rateuri.
În teorie lucrurile par simple.
În al doilea an a semănat și mai multă rapiță. A fost secetă toamna și n-a răsărit, așa că a întors-o și a semănat porumb primăvara.
În al 3-lea an a semănat vreo 5 Ha, pe care doar le-a fertilizat. Nu a ierbicidat-o, nici n-a stropit-o deloc, cu alte cuvinte, a neglijat-o destul de mult, dar a avut o producție foarte bună pe acele 5 Ha.
Anul trecut în toamnă a semănat 90 de Ha, a răsărit perfect, densitate foarte bună, dar era pe un teren mai jos unde în primăvară a stat apa și iar nu s-a făcut producție.
Anul acesta nu mai seamănă rapiță!

Din ce spui tu se intelege ca vinovat este meseriasul nu rapita. Rapita este nerentabila pe seceta ( dar ce cultura merge bine pe seceta?). Daca ploua ceva toamna si nu degera iarna, cu un pic de umezeala primavara va fi OK.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013 (14-...)

Mesajde danielmihai » 02 Oct 2013, 11:21

iulians scrie:Si eu confirm. In zona mea a fost cel mai bun an de rapita din ultimii 20. Dar niciun an nu seamana cu altul, iar fermierii stiu asta.

Salut! Culesul pentru cine a fost bun?pentru albine sau fermieri? :twisted: :D
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013 (14-...)

Mesajde iulians » 02 Oct 2013, 12:44

Si pentru apicultori si mai ales pentru fermieri!
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013 (14-...)

Mesajde TDI » 02 Oct 2013, 17:32

Pe raza comunei unde am eu stupii(lângă Roman, lunca Siretului) au fost semănate în jur de 300 de hectare de rapiţă. N-am extras un gram. Şi au mai fost apicultori care n-au extras nici la salcâm pastoral exclus.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013 (14-...)

Mesajde Florin Dobre » 02 Oct 2013, 17:45

TDI scrie:Pe raza comunei unde am eu stupii(lângă Roman, lunca Siretului) au fost semănate în jur de 300 de hectare de rapiţă. N-am extras un gram. Şi au mai fost apicultori care n-au extras nici la salcâm pastoral exclus.


Unde am fost eu, spre Corabia, nu s-a extras nimic la rapita. Tarla de cca. 400 de ha.
Sa zicem ca eu am avut coloniile slabe.
Dar erau valcenii cu cca. 300 de familii. Pareau ok familiile. S-au lamurit repede si in cateva zile au plecat. Experienta...
Era un amic din zona cu 25 de familii zdravene(m-a lasat sa vad ce are in ei)...nu a extras nimic.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013 (14-...)

Mesajde Mircea_63 » 02 Oct 2013, 17:48

Asa vreme rea, sau rapita era de vina? Banuiesc ca la salcam doar vremea putea sa incurce.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Culesul la Rapita: 2012 (1-14) , 2013 (14-...)

Mesajde Florin Dobre » 02 Oct 2013, 17:51

Mircea_63 scrie:Asa vreme rea, sau rapita era de vina? Banuiesc ca la salcam doar vremea putea sa incurce.


A fost extrem de cald. Am stat la bustul gol si m-am prajit rapid. Am inteles ca rapita nu ar secreta la temperaturi mai ridicate.
La salcam timpul a fost ok. Dar sa fi avut familii bune. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori