Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde jenica67 » 29 Sep 2013, 22:50

dogvet, cel mai tare stai cu matematica. Daca 25 octombrie 1852 este la inceputul secolului 21, inseamna ca eu care m-am nascut cu putin peste 100 de ani mai tarziu, m-am nascut la inceputul secolului 22 si cumea ca nici nu stiam. Mai mult este ca nu interleg ca desi am schimbat secolul de cand m-am nascut, cum abia acum ne aflam la inceput de secolul 21 ???
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde proapi » 30 Sep 2013, 08:10

Este considerat stupul cel mai productiv, daca se poate spune asa, albina putina, minimum de material, productie pe masura. Iernare ultra, demaraj in cresterea timpurie la fel...Mai usor de manuit si deci mai usor tranportabili. Sunt numai pentru strictul necesar ai albinei...Necesita atentie mare la hraniri, pana la culesuri...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde florinapi » 30 Sep 2013, 08:45

Are unele avantaje fata de cel clasic.Cred ca toti cei care au ME si le pot imagina.Daca-l folositi de mai mult timp,spune-ti va rog cum se comporta la roire.Chiar ma intereseaza subiectul.Eu am doar stupi ME.

Va multumesc!
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde alexx » 30 Sep 2013, 10:07

dogvet scrie:Foto roi august 2013.

Foarte bine arata roiul bafta
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde florinapi » 30 Sep 2013, 10:31

Am intrebat in special despre roit,pentru ca zicea Nea Gica ca roiesc mai mult decat cei de 10 rame.Pentru la anu o sa-mi pragatesc si eu cateva lazi de 8 rame,poate chiar si in toamna asta ,in masura timpului pe care il am.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde mirceahvn » 30 Sep 2013, 11:34

daca tot ai trecut la multietajat de 8 rame lasa-le sa-si construiasca singure fagurii,trateaza-le natural si atunci o sa fie stupul perfect.numai bine!
mirceahvn
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Ian 2013, 11:36

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde paul » 30 Sep 2013, 11:50

dogvet scrie:Trecere de la rame DB la rame de multietajat,efectuata tot in corpurile de ME-8.http://www.youtube.com/watch?v=0m4-DroO ... e=youtu.be

Daca te rog eu frumos, nu vrei sa detaliezi mai in amanunt cum ai facut trecerea de pe rama DB pe ME ???
Multumesc frumos !!!
LE ... din videoclip n-am inteles ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde un OM » 30 Sep 2013, 11:58

D-le Paul, a fost adaugat un corp suplimentar de 7 cm. intre soclu si primul corp pentru a putea intra rama Dadant. Odata cu renuntarea laramele intregi se elimina corpul intermediar.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde paul » 30 Sep 2013, 12:05

Clarissimo !!! :lol:
Multumesc frumos !!! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde jenica67 » 30 Sep 2013, 14:07

Eu am facut mai usor trecerea si nu am avut nevoie de nici o scula. Am doi Dadanti care au magazi de 3/4. Matcile mai puternice mai urca si imi mai oua 2-3 rame cand nu au unde in magazie, in aceste rame. Am luat ramele cu puiet si care aveau si rezerve bune de miere, le-am trecut in corpul de 3/4 cu 8 rame am mai scuturat o rama cu albina tanara si le-am dat o botca seara. Si asa mi-am facut trecerea. Poze dupa amiaza cand ajung acasa pentru dogvet, sa vada ca nu vorbesc in necunostiinta de cauza, cum are impresia. Oricum vad ca limba romana iti merge mai usor la invective, decat la exprimarea concisa si logica.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde jenica67 » 30 Sep 2013, 20:54

Eu mi-am facut doi roi de test, care anul viitor o sa ajunga la stadiu de familie si o sa trag o concluzie. Nici nu asi risca sa transform o stupina intr-un alt sistem si dupa sa ajung la concluzia ca am investit resurse in ceva care nu mi-a adus mari satisfactii. Oricum stupii Me pe 8 rame sunt pentru regine obisnuite, nu foarte performante, stupul avand o suprafata de rame, echivalente aproape de 12 R Dadant. Amandoi au reusit sa creasca 5 rame de ME jos urmand sa le pun ramele mele de magazie care sunt late de 45mm. Mai mult l-am pregatit un culcus comun intr-un ME pe doua corpuri care este impartit in doua cu diafragma etanse. Roi i-am facut la inceputul lui iulie si au fost ajutati cu sirop la galeata de smantana. Pe 29 august unul avea 2,5 rame de puiet si unul mai avea 2 rame de puiet, aveau un corp bine populat si aratau cam asa ( cei doi din dreapta spate):
Fişiere ataşate
HPIM3357v3.jpg
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde ignatov andrei » 01 Oct 2013, 09:28

Pietroaiele nu sunt pentru capace, ci pentru placile de polistiren expandat, puse pentru a evita incalzirea invelisului de tabla!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde ignatov andrei » 01 Oct 2013, 12:41

Aveti dreptate! Se vede urat! Am crezut ca nu ati vazut placile. Si la mine, sub tabla am polistiren!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde jenica67 » 01 Oct 2013, 18:37

Si eu am capacul confectionat tip sanvici, care este la interior un strat de podea laminata, un polestiren de 20, un placaj de 5 sau 6 mm si foaia de tabla. Dar am zis ca pana mai imi cresc pomii sa pun peste inca o foaie de polestiren, care sa nu incalzeasca soarele, tabla direct. E adevarat ca ultravioletele a mai subtiat putin polestirenul, dar cam 2 ani tine si oricum este din recuperari, este cel ce a stat sub piscina anul trecut si anul acesta l-am inlocuit.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde jenica67 » 01 Oct 2013, 22:34

Referitor la stupul ME cu 8 rame, autorul avea propus magazie cu 7 rame inalte de 175 mm, adica o magazie de 185 mm inalta, in care ar incape cca 14-15 kg miere marfa. Eu nu mi-am propus sa mai am si alte rame, asa ca magazia va fi tot cu rame inalte de 230 mm.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Fratele stupului ME-stupul ME-8,diverse consideratii

Mesajde jenica67 » 02 Oct 2013, 10:02

Autorul este ing R. Lungu de la ICA care a fost in America a studiat stupii de acolo si a venit in tara si l-a prezentat prima data in revista Romania Apicola din februarie/decembrie 1976 si apoi a tras concluzii prin ianuarie 1979. Autorul spune ca stupul nu necesita inversare a corpurilor, intrucat familia se dezvolta la inceput in corpul de jos si apoi urca in corpul de sus, avand spatiu suficient,
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori