Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum se face?

Mesajde delorin I » 30 Sep 2013, 19:57

Salut! La un roi am 3 rame cu miere si albine! Am scos ramele celelalte ramase goale! Chestia e ca in ordinea cuibului rama din mijloc este cladita pe jumatate-fagure suta la suta natural!Eealmente este plina cu miere! Sa o las in aceasta pozitie? celellalte 2 de pe parti, acoperitoarele, nu au miere pe ambele fete!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Cum se face?

Mesajde nicu has » 30 Sep 2013, 20:17

buna eu in locul tau as lua rama care este cladita pe jumatate si o pui dupa diafragma
as introduce alta rama cu miere din stupina care sa fie buna si la ouat in primavara
cea dupa diafragma descapaceste cand timpul este cald sa o traga in cuib
bafta iti doresc si poate mai vin si alti colegi cu sugestii
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Cum se face?

Mesajde catalin_vl » 30 Sep 2013, 20:27

eu zic sa o scoti si sa bagi o rama cu miere in locul ei,rama buna de ouat pt la primavara.
toate acestea cu atentie, sa nu fie regina pe ea.. ;)
''albinele au nevoie de flori ca sa traiasca si florile au nevoie de albine ca sa rodeasca''
Avatar utilizator
catalin_vl
 
Mesaje: 371
Membru din: 25 Mar 2012, 20:49
Localitate: vilcea com vladesti

Re: Cum se face?

Mesajde ignatov andrei » 30 Sep 2013, 20:36

Mai fratilor, nu va suparati, dar nu cred ca este necesar sa inventam cate o roata (topic) pentru fiecare intrebare! Se tot vorbeste de iernare, de rezerve, de nr. de rame, de cantitatea de miere pe fiecare rama etc.
Arata roiul ala asa cum se tot propovadueste pe forum?!? Nu! Atunci fa-l sa arate asa cum trebuie (ca tu stii ce rame ai prin stupina, nu noi) si cu asta... basta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum se face?

Mesajde vlad » 30 Sep 2013, 22:06

in mod normal nu se pastreaza un astfel de roi peste iarna . nu este viabil . poate doar daca vrei sa pastrezi matca , dar atunci se iau masuri pt a-l ierna in alta parte . daca acum ocupa doua intervale , gandeste-te cat de mare va fi ghemul la iarna , poate cat un mar ( cum zicea cineva iarna trecuta ).
daca vrei sa-i dai o sansa ( dar la anul va fi un balast toata vara) scoate-i ramele si da-i altele pline si inchise la culoare; pe ale lui ori le descapacesti dupa diafragma ori le dai altora.
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori