Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Jurnal Rotaru George

Mesajde ro_geo » 01 Oct 2013, 16:43

Pe data de 28 Septembrie 2013 am deschis primul stup din viata mea si am tinut prima rama de albine in mana suuupeeer :D
A fost cam greu cu fumul dar oricum nu am avut nevoie. Mam chinuit doar cu paie a facut ceva fum la inceput dar a tinut doar 2-3 minute, ehh oricum am toata iarna la dispozitie sa exersez cum sa fac un fum bun.
Curios ca la prima deschidere e ca nu ma intepat nici o albina (tin sa precizez ca am doar doi stupi), oricum cel mai frica imi e sa nu ma intepe cand tin rama si instinctive sa scutur mana odata cu rama:D
Ai grija ce iti doresti... ca ti se poate indeplini !!!
ro_geo
 
Mesaje: 47
Membru din: 26 Aug 2013, 22:10

Re: Jurnal Rotaru George

Mesajde un OM » 01 Oct 2013, 19:03

In general, toamna, albinele inteapa mai putin, exceptand momentele dinaintea vreunei furtuni. La primavara sa ne spui, eventual dupa culesul de la rapita :lol: . Oricum, tot inainte.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Jurnal Rotaru George

Mesajde ro_geo » 01 Oct 2013, 22:53

Pe asta nu o stiam ca toamna sunt mai linistite (de sunt incepator) oricum am umblat la ele undeva pe la ora 1 ma saturasem de teorie si trebuia sa vad si cum e in practica. Tocmai de asta ma mir ca nu mau intepat fiindca a ploat pana pe la ora 12 era inorat afara dar placut nu foarte rece
Ai grija ce iti doresti... ca ti se poate indeplini !!!
ro_geo
 
Mesaje: 47
Membru din: 26 Aug 2013, 22:10

Re: Jurnal Rotaru George

Mesajde duma » 07 Oct 2013, 23:37

[quote="ro_geo"]
Din propria experiență pot sa Îți spun ca după o vizita la stupii mei ( 4 la număr ) .......... 8-) da da ai înțeles bine 4 la număr , când m-am trezit cu ei in curte si cu nimeni in jurul meu, de pe forum din cărți din telefoane am început să îmi bag nasul si mâinile.......si din greșeli ușor ușor am învățat și CUM sa nu scape rama din mana când mă înțeapă cate 2,3 o data :lol: si nu la o mana numai........ce am învățat? Sa nu umblu când nu trebuie si daca ma mananca tare sa strâng bine din dinți și să nu intru in panica si sa ma gândesc de 2 ori înainte să dau drumul la rama jos.
Spor la treaba si daca doctorul Îți dă ok ai sa te înveți si cu înțepături care sunt si ele sănătoase pana la urma.
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Jurnal Rotaru George

Mesajde ro_geo » 09 Oct 2013, 21:26

:) multumesc mult pentru sfat duma pana acuma nu mam gandit la asta cum ca nu ar trebui sa umblu la stupi asa cum mi se scoala mie e de retinut dar banuiesc ca pana nu ma inteapa vreo douazeci..... nu o sa ma potolesc si nici nu o invat cand trebuie sa umblu la ei.
In weekend am fost la tara am stat cuminte si nu am umblat la ei dar azi miam adus aminte ca trebuie schimbat tratamentul (apilifevar) ca lam pus acum doua sambete si trebuie descapacita o rama care am puso dupa diafragma sunt foarte curios daca au fost fete harnice si au mutat in stup mierea. Rama era cam de doua degete capacita si de vreo doua necapacita. Stiu ca e tarziu pentru cce fac eu dar asta e situatia asa e cand iti lasi stupi pe mana meseriasilor.
Ai grija ce iti doresti... ca ti se poate indeplini !!!
ro_geo
 
Mesaje: 47
Membru din: 26 Aug 2013, 22:10

Re: Jurnal Rotaru George

Mesajde duma » 10 Oct 2013, 11:37

ro_geo scrie::) multumesc mult pentru sfat duma pana acuma nu mam gandit la asta cum ca nu ar trebui sa umblu la stupi asa cum mi se scoala mie e de retinut dar banuiesc ca pana nu ma inteapa vreo douazeci..... nu o sa ma potolesc si nici nu o invat cand trebuie sa umblu la ei.
In weekend am fost la tara am stat cuminte si nu am umblat la ei dar azi miam adus aminte ca trebuie schimbat tratamentul (apilifevar) ca lam pus acum doua sambete si trebuie descapacita o rama care am puso dupa diafragma sunt foarte curios daca au fost fete harnice si au mutat in stup mierea. Rama era cam de doua degete capacita si de vreo doua necapacita. Stiu ca e tarziu pentru cce fac eu dar asta e situatia asa e cand iti lasi stupi pe mana meseriasilor.

Stai linistit , eu chiar si saptamana asta am mai pus dupa diafragma rame care nu au fost pline de albine si cu miere putina pe ele , am descapacit si le-am lasat pe ele sa se ocupe in continuare , asta ca inca timpul imi permite la Timisoara sunt peste 16 grade si chiar mai mult , si sambata ce vine vreau sa restrang de tot cuiburile si sa le izolez si sa fac un control amanutit ( va fi 24 de grade ) sper sa nu se suca timpul .
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Jurnal Rotaru George

Mesajde ro_geo » 15 Oct 2013, 18:35

Sambata am fost la tara am avut treaba si ma cam apucat seara si nu prea am avut timp sa ma ocup si de stupi.
Vroiam sa ii mut pe amandoi intrun stup de 10 rame care l-am facut eu dar am apucat sa mut doar 1 roi ca altfel nu pot sa ii zic fiindca am doar pe 4 rame albina.
Leam agitat eu cam mult nici fum nu am reusit sa fac calumea am preferat sa nu le dau cu fum decat sa le dau cu fum cald.
Marea problema ca unele rame erau mai mari decat normal si stau putin oblic trebuie sa le rezolv eu intrun fel sau altu nu am mai apucat ca deja se inserase si nu mai vedeam nimica.
Cu ocazia asta am primit si prima intepatura pe sub massca direct in obraz parca stia ca acolo ma doare maseaua mia dat putin de lucru a doua zi dar macar acuma stau linisti si sunt fericit ca stiu ca rezist la vreo 10 intepaturi dinastea fara sa dau ca prostu din maini si sa ma agit degeaba pt o piscatura. Pot sa strang din dinti cand stiu ca viata lor e la mine in maini
Ai grija ce iti doresti... ca ti se poate indeplini !!!
ro_geo
 
Mesaje: 47
Membru din: 26 Aug 2013, 22:10

Re: Jurnal Rotaru George

Mesajde duma » 16 Oct 2013, 00:28

ro_geo scrie:Sambata am fost la tara am avut treaba si ma cam apucat seara si nu prea am avut timp sa ma ocup si de stupi.
Vroiam sa ii mut pe amandoi intrun stup de 10 rame care l-am facut eu dar am apucat sa mut doar 1 roi ca altfel nu pot sa ii zic fiindca am doar pe 4 rame albina.
Leam agitat eu cam mult nici fum nu am reusit sa fac calumea am preferat sa nu le dau cu fum decat sa le dau cu fum cald.
Marea problema ca unele rame erau mai mari decat normal si stau putin oblic trebuie sa le rezolv eu intrun fel sau altu nu am mai apucat ca deja se inserase si nu mai vedeam nimica.
Cu ocazia asta am primit si prima intepatura pe sub massca direct in obraz parca stia ca acolo ma doare maseaua mia dat putin de lucru a doua zi dar macar acuma stau linisti si sunt fericit ca stiu ca rezist la vreo 10 intepaturi dinastea fara sa dau ca prostu din maini si sa ma agit degeaba pt o piscatura. Pot sa strang din dinti cand stiu ca viata lor e la mine in maini

Tine-o tot așa dar pe ziua! :lol: ca sa vezi ce faci.
Daca poti distinge sfaturile bune de cele rele, atunci nu mai ai nevoie de sfaturi.
Avatar utilizator
duma
 
Mesaje: 1499
Membru din: 25 Apr 2013, 23:15
Localitate: Timisoara

Re: Jurnal Rotaru George

Mesajde ro_geo » 16 Oct 2013, 18:46

Mai daca as putea toata ziua as sta cu nasu in ele poate poate mai invat si eu cate ceva. Dar cand mai ai si alte tréburi de facut pe langa casa si ai doar o zi la dispozitie faci si tu ce poti . Cat se face materialu pentru casa mai construiesti un capac la stup pana mai vin niste materiale igienizezi stupi noi si cand vezi ca se intuneca lasi draq tot si muti albinele
Ai grija ce iti doresti... ca ti se poate indeplini !!!
ro_geo
 
Mesaje: 47
Membru din: 26 Aug 2013, 22:10

Re: Jurnal Rotaru George

Mesajde ro_geo » 19 Oct 2015, 18:05

Nostalgia anilor trecuti...

Ce bine e sa ai un jurnal sa te mai uiti in urma si sa iti aduci aminte de prima senzatie pe care o ai cand deschizi un stup....

Acum sa recapitulam ce am facut in aceasta perioada in care in care nu am mai scris in jurnal cine stie poate cand voi ajunge la 500 de stupi imi va face placere sa imi aduc aminte de tinerete :lol: :lol: :lol:

Iarna 2013 pana la urma cei doi stupi am vrut sa ii iernez intrun singur corp db cu diafragma la mijloc si gratie haneman deasupra. In lipsa mea trece un binevoitor stupar pe la tata (de prieten cu el de prin sat de la care luase albinele) si scoate diafragma rezulta un singur stup pierdere anul respectiv 50% din efectiv.

Vara 2014 stupul dupa salcam se dezvoltase pe 6 rame de puiet si lam rupt in doua la fel la sugestile unui stupar batran.... matca de salvare oricum era batrana ma bine de salvare decat de provenienta necunoscuta.
Inainte de tei o alta afacere cu un alt stupar cu multi stupi din localitate.... iar alta teapa.... ajuns cu stupii noapte la locatia unde era in pastoral cumpar 7 "familii de albine" in stupi lui ca era noapte si nu puteam verifica bine ca lam oprit pe tata sa mai cumpere ca mai vroia in total am platit vreo 4100 ron.... mi sa parut ceva ciudat cand am ridicat capacele la stupi dar de nu puteam sa comentez ca era prieten cu tata....
Mergem la locatia unde vroiam sa facem pastoralul. La verificare ramele din stupi ieseau la numar doar ca albinele nu prea ieseau la numar sa zic cam la jumate trebuia sa ii platesc. Trece si teiul extrag vreo 30 kg miere (noroc cu cei doi stupi.... daca pot sa zic asa)....
la transportul inapoi pe vatra de la tei avand stupi cu fav multa albina sub sita fratele meu scapa stupul pe jos dupa ce toata albina i se urca pe mana.
Ajuns acasa cu un total de 8 stupi iernez cu bine ies cu toti in primavara
Ai grija ce iti doresti... ca ti se poate indeplini !!!
ro_geo
 
Mesaje: 47
Membru din: 26 Aug 2013, 22:10

Re: Jurnal Rotaru George

Mesajde yulian » 20 Oct 2015, 07:30

ro_geo scrie:Nostalgia anilor trecuti...

Ce bine e sa ai un jurnal sa te mai uiti in urma si sa iti aduci aminte de prima senzatie pe care o ai cand deschizi un stup....

Acum sa recapitulam ce am facut in aceasta perioada in care in care nu am mai scris in jurnal

Iarna 2013...
Vara 2014...


Ceva aventuri din 2015?? :D
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Jurnal Rotaru George

Mesajde ro_geo » 20 Oct 2015, 10:13

Primavara 2015

Lecturi la greu citite multe filmulete pe youtube si o groda de topicuri citite pe forum.
Dat avans pentru 10 roiuri 3/4 1200 ron (40 ron / rama)
Incepe culesul de rapita am ramas pe stationar (aveam lanul la 2 km) si am invatat sa transvazez si sa fac matci.... Ca la inceput din 20 de larve transvazate doar 7 luate in lucru din cauza mea si a lipsei de timp si experienta au rezultat doar doua matci fiabile ...... Nu am extras nimic la rapita iar din starter am mai facut un stup....
La salcam inca o serie de botci de data asta 16 luate in lucru.... cred ca din prea mult entuziasm mam uitat prea des la ele 9 au murit in celula.... miau rezultat doar 7 matci imperecheate 4 dintre ele date direct la nucleu in stadiu de botca.... cel mai bun stup al meu intra in frigurile roitului incerc vreo doua saptamani sa il redresez dar nu am putut mam enervat si am facut 4nuclee care au primit botcile respective.... am extras inainte de terminarea salcamului cu vreo 3 zile a iesit o miere de rapita cu salcam ..... dupa terminarea salcamului lipsa totala de hrana nu miam dat seama si nu am gestionat cum trebuie problema.....
Plecam la tei ... ma duc sa imi iau roiurile care trebuia sa le iau acum ceva timp.... frumusele dar nu extraordinare.... roiurile de pe vatra mor de foame.... pierdut in pastoral 4 matci unific cu roiurile proaspat achizitionate... ma apuc sa iau ramele de miere ma apuca noaptea afara inorat ploua cu intepaturi 20 pe o g.ezna 20 pe cealalta cine ma pus sa ma duc cu incaltari noi la stupi.... incarcam stupii cu x peripetii...
Plecam la fs1 la fs2 nu aram efectivul iarasi 4 matci lipsa le las sa isi faca de salvare nu mia reusit am cumparatniste matci dar mult prea tarziu.... intors de la fs 2 la doua saptamani dupa fs2 ma uit kn stupi de la 9 rp lan3 rp dezamagire totala la anunu o sa mai merg la fs.... incep sa stimulez se pare ca un pic prea mult fiindca si in momentul de fata mai am cate o rama de puiet.... pastrat rame cu mierd de fs pt la iarna dar imi e frica sa le bag in stupi mai bine dau zahar...
Sa facut si putina sl naturala prin stupina 4 stupi fara albina cred ca de la furtisag....
Acum a inceput perioada nuntilor si zilelor ploioase debea astept sa ma duc sa vad cum se mai prezinta fetele si sz le promit ca la anul nu voi mai face aceleasi greseli.
Ai grija ce iti doresti... ca ti se poate indeplini !!!
ro_geo
 
Mesaje: 47
Membru din: 26 Aug 2013, 22:10

Re: Jurnal Rotaru George

Mesajde yulian » 20 Oct 2015, 12:21

Zici ca ai dat probleme de matematica...20 transvazate...7 luate in lucru...doua matci fiabile...matci pierdute..stupi intrati in friguri...pe cati zici ca i-ai pus la iernat? :o
Greseli face si un incepator si un profesionist...doar ca la noi astia mici se vad altfel erorile la una...doua...zece familii ;)

P.S. stupii fara albina sunt si fara miere??? ...ca daca nu...e bai :!:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Jurnal Rotaru George

Mesajde ro_geo » 20 Oct 2015, 13:13

yulian scrie:Zici ca ai dat probleme de matematica...20 transvazate...7 luate in lucru...doua matci fiabile...matci pierdute..stupi intrati in friguri...pe cati zici ca i-ai pus la iernat? :o
Greseli face si un incepator si un profesionist...doar ca la noi astia mici se vad altfel erorile la una...doua...zece familii ;)

P.S. stupii fara albina sunt si fara miere??? ...ca daca nu...e bai :!:


Nu judeca inainte sa sti toate problemele..... Da doar 2 matci imperecheate asa cum am vrut eu din caua ca 2 sau pierdut la zborul de imperechere 2 au fost prea mici nu miau placut cum aratau si una a inceput sa ponteze prea tarziu ( 7 zile ) nu stupi intrati in friguri doar unul singur.....

Sa va povestesc cum a fost cu transvazarea ca sa inteleaga toata lumea.
Tin sa precizez ca lucrez cu stupi 3/4
In corpul starter sa ii zicem am lasat cele 6 rp care le ouase pana atunci matca 2 rame cu miere si una cu polen.... Am prins frumusel matca am mai luat un corp cu faguri claditi si lam introdus dedesubt am scuturat doua rame de albina in corpul si am pus matca in corpul de jos. Am pust gratie hanneman intre c1 si c2 astfel in c1 aveam matca pe faguri goi si in c2 aveam puietul si mierea. Din cauza temperaturilor foarte scazute noapteaa banuiesc ca toata albina sa urcat in c2 si inclusiv matca a trecut prin gratie.... urmatoarea saptamana cand am vrut a ma apuc de tranzvazat surpriza puiet larvar si oua in c2.... Iar am cautat matca am prinso am puso in c1 si corpul 2lam luat si lam pus pe aceiasi vatra dar in alt loc.... am transvazat am dat rama cu botci dar si ele siau tras botci de salvare fiindca aveam puiet larvar. Din aceasta cauza plus neindemanarea mea am avut luate in crestere doar 7 botci. Dupa prima tranzvazare din viata mea ma durea mana de cat de tare am stat incordat incat ziceai ca am tras toata ziua la sapa :D
Ai grija ce iti doresti... ca ti se poate indeplini !!!
ro_geo
 
Mesaje: 47
Membru din: 26 Aug 2013, 22:10


Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori