Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

carpatina sau carnica???

Mesajde pab » 03 Oct 2013, 11:28

Plecand de la ideea sustinuta de Ruttner cum ca arealul de dezvoltare al albinei carnica cuprinde si bazinul cursului mijlociu si inferior al Dunarii, Carpatii romanesti , Bulgaria si pana la Marea Neagra, pe de o parte, si pe de alta parte alte studii de cercetare care sustin ca apis melifera carpatina este o rasa diferita, sa incercam si noi, ca apicultori, din ce stim/cunoastem, sa tragem niste concluzii.
De la inceput vreau sa va spun, ca tot suntem in perioada Congresului Apimondia de la Kiev/Ucraina, ca rusii si ucrainienii apreciaza f mult carpatina, si o recunosc ca rasa de sine statatoare, diferita de carnica. Rusii au facut studii pe ani multi si in diferite raioane, pe diferitele rase pe care le au, dat fiind marea intindere a mamei Rusia.
Ca initiator al acestui topic, se cuvine sa incep eu, cu niste observatii pe albina locala, pe care o detin in exclusivitate.
Albina carpatina romaneasca:
- organizeaza f bine cuibul in toamna, incat nu-ti mai ramane decat sa stramtorezi nr de rame;
- inceteaza ponta in septembrie, o reincepe in feb;
- ierneaza cu populatii mici, 5-max. 7 rame echivalent dadant (vorbim de fam de productie, nu de roiuri);
- consum f economic al rezervelor de hrana peste iarna (poate cel mai mic consum din toate rasele de albine din Europa), cca. 8 kg miere;
- rezistenta deosebit de buna la iernat in cond grele (lipsa zborurilor de curatire timp mai indelungat);
- propolizare a cuibului slaba/moderata;
- dezvoltare buna in primavara nu da inainte decat dupa aparitia mai consistenta a polenului in natura;
- instinct de acumulare f pronuntat, mult mai puternic decat instinctul de roire;
- verticalizare f buna a mierii vara, cu tendinte de blocare a cuiburilor la FS; prezenta coroanei mici de miere si pe ramele cu puiet, vara;
- capacire a mierii uscata;
- tendinte de roire reduse, manifestate la cca 5-10 % din efectiv, cu finalizare prin roit; construiesc cca. 8-20 botci de roire;
- destul de des manifesta fenomenul de anecbalie ( schimba matca linistit in anul 2-3);
- albine f blande, f des se poate lucra fara masca, fum, etc;
- albina lucratoare are inelele abdominale sure ca si culoare, fara galben sau portocaliu;
- matcile nu sunt f mari ca dimensiuni, suple, de cele mai multe ori au abdomenul negru ca taciunele, sau cu inele caramizii inchis (fara inele galbene sau portocalii);

Din ce am vazut la alti apicultori care lucreaza cu carnica adusa de la mama ei, cu pedigree, si din observatiile personale (am lucrat pt scurt timp cu cateva familii cu carnica din Germania), am tras cateva concluzii, nu f pertinente:
- carnica explodeaza mai bine in primavara fata de carpatina, valorifica mult mai bine rapita decat autohtonele;
- instinct de roire mult mai pronuntat decat la carpatine, fac mai multe botci, si finalizarea prin roit mult mai mare fata de carpatine care usor renunta la roit;
- ierneaza cu populatii ceva mai mari fata de carpatina: 6-9 rame dadant;
- ceva mai putin rezistenta la iernat decat carpatina locala; plus consum putin mai mare peste iarna;
- intre lucratoarele de carnica si cele de carpatina, dpdv fenotipic nu-i nici o diferenta, poate doar faptul ca la carnica tergitele abdominale 2 si 3 sunt mult mai argintii la culoare;
- diferentele fenotipice la matci sunt mai evidente: daca carpatinele sunt mai mici, suple, cu abdomen negru sau cu inele usor caramizii, matcile carnica sunt mari- niste coropisnite, cu inele abdominale/tergite bine evidentiate cu o coloratie de diferite nuante de galben, mai mult sau mai putin pronuntat.

Parerea mea este ca la acest moment carnica este in plina expansiune si tendinta este sa-i ia locul carpatinei, care se gaseste din ce in ce mai rar. Fiind f apropiate ca si caractere, nu este o tragedie.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde pab » 03 Oct 2013, 12:36

Inca ceva: Prof. Ruttner recunoaste caracterul f roitor al carnicei, si il explica prin aceea ca timp de secole a fost selectionata o albina inadins roitoare, crescuta de austrieci si nemti in stupi de volum mic, pt a exporta in alte tari. Apoi, tendinta s-a schimbat si dupa anii 70 a inceput o selectie inversa, adica a reducerii tendintei de roire.
Parerea mea, daca timp de sute de ani selectezi pe caracter pro roitor, atunci, in cca 40 de ani nu ai cum sa ajungi sa-l tai din radacina.
Mai nou, in afara de aprecierea rusilor si ucrainienilor pentru carpatina, vin din spate francezii care sunt f incantati sa lucreze cu carpatina de cativa ani. Si ei, ca si ceilalti, sunt de acord ca sunt 2 rase diferite: carpatina si carnica.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde LUCIAN AVRAM » 03 Oct 2013, 18:56

carpatina sau carnica ? nu conteaza , miere sa faca :)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde popageorgian » 03 Oct 2013, 19:30

nu stiu ce vad altii dar va spun si ce vad eu, am si carpatina si carnica , dl pab a omis in cele de mai sus ce rezulta din incrucisari :?: , incerc sa pun negru pe alb ce a rezultat la mine.
- blandete ( cei care au fost la mine stiu cum sunt)
-populatie
-foarte bune crescatoare de ceara,
mentionez ca anul 2013 am avut decat 4 roi naturali plecati din 2 familii.
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 03 Oct 2013, 21:31

Fratilor, sa nu ne dam "mari crescatori", sau "mari cunoscatori"! Dupa unele harti, s-ar parea ca si "carpatina" face parte dintr-o familie... care?!?
Ati pipait "o carpatina", sau o matca "buna d.p.d.v. al trantorilor" si ati spus ca e carpatina?!?

Nu bagati genetica in fata, cand nu stiti cu ce se mananca "matcaraia"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Mircea_63 » 03 Oct 2013, 22:09

Andrei, nu il cunosti pe PAB. Nu prea spune ce stie, dar cand spune, stie ce spune.

Intreb si eu ca niznaiul: exista carpatina si carnica sau nu exista, ci e un fel de tot aia?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde popageorgian » 03 Oct 2013, 22:57

aici se pot vedea ,,curciturile,, mele!
cateva poze fac cat 1000 de cuvinte ;)
http://popageorgian86.sunphoto.ro/floarea_soarelui_2013
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 04 Oct 2013, 00:30

Daca voi nu intelegeti, normal sa faceti... praf un topic! Nu este trecuta "nicari" Apis Mellifica (gresit Mellifera)Carpatica, adica pe marele arealuri biologice. Deci, noi avem Apis Mellifica Carnica. Ca si "subspecie", s-a izolat, in arcul carpatic... Apis Mellifica Carpatica.
Si daca tot va legati de Ignatov si URSI, va intreb:
- OFF TOPIC: ce limba s-a vorbit la curtea lui Stefan cel Mare si Sfant????????
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde florinapi » 04 Oct 2013, 09:02

Ce a expus mai inainte PAB,despre carpatina,eu cred ca este un ideal,ca in practica nu prea exista aceasta albina,si nici de la institut nu o poti cumpara,atunci de unde?
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde paul » 04 Oct 2013, 09:10

florinapi scrie:Ce a expus mai inainte PAB,despre carpatina,eu cred ca este un ideal,ca in practica nu prea exista aceasta albina,si nici de la institut nu o poti cumpara,atunci de unde?

Pai, gasesti vreun mosulet in varful unui munte care habar n-are de varachet si apipixuri si il convingi sa-ti vanda albine. Apoi te descurci tu cu cresterea de regine pe care le duci inapoi la mosu' sa se imperecheze ! Si vei avea o carpatina aproape de adevar !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 04 Oct 2013, 09:26

Paul, albina de munte nu arata frumos la campie, nu merge asa cum merge "a noastra"! Daca vii cu albinele de la munte, la cules la campie, in primul an "rup", dar in al 2-lea se "lenevesc"! Asa se intampla si cu "albina de Botosani" (acum au corcit-o si acolo)!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde pab » 04 Oct 2013, 10:42

florinapi scrie:Ce a expus mai inainte PAB,despre carpatina,eu cred ca este un ideal,ca in practica nu prea exista aceasta albina,si nici de la institut nu o poti cumpara,atunci de unde?

Cum sa nu existe Florine? de felul meu sunt destul de ancorat in realitate, nu sunt un idealist nici pe departe.
Pai daca nu exista, crezi ca mai aduceam in discutie subiectul? Uita-te cu atentie peste caracteristicile carpatinei enuntate de mine, n-or fi toate, acolo cateva, dar ele se intalnesc in tara, cel putin vazute/pipaite de mine, in Muntenia, Ardeal si Moldova.
Mai in vechime, in Europa existau doar 2 rase mari si anume apis melifera melifera (albina neagra) si apis melifera carnica. Din astea 2 s-au format ulterior restul de rase actuale.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde mihaistupar » 04 Oct 2013, 21:53

d-le pab cu respectul cuvenit, hai sa aratam niste poze cu carpatine adevarate, ca sa faca omu diferenta intre carnica si carpatine matci si lucratoare
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 05 Oct 2013, 01:48

mihaistupar scrie:d-le pab cu respectul cuvenit, hai sa aratam niste poze cu carpatine adevarate, ca sa faca omu diferenta intre carnica si carpatine matci si lucratoare


E simpu sa faci poze.... !!! Matcile adevarate se verifica in teren. Dar daca pozele nu concorda cu realitatea (ca si eu pot poza o singura familie, iar in stupina e alta... realitate)?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde Florin Dobre » 05 Oct 2013, 02:00

Dl. Ioan Guist(Pupemea) a avut o idee interesanta in sensul discutiilor de aici.

Ioan Guist scrie:Ideea era urmatoarea:
Am vrut sa caut in lumea apicola de pe forum un nr de colaboratori (150-300).Sa construim o echipa.Fiecare primea 3 matci de la mine in fiecare an.Obligatoriu trimete-au o caracterizare la fiecare matca.Functie de rezultate se facea o selectie pe plan national.Puteam astfel sa cautam o linie potrivita pe fiecare zona.Exista sansa sa gasim o albina potrivita pentru noi.Proiectul se intinde pe muuulti ani.Avantajele fiecarui colaborator fiind de la an la an tot mai mari.Acestia avand acces la F1 in fiecare an.

Intre timp am luat cativa pumni in plina moaca.Am mai luat si cateva spitze in dos.

Astea fiind spuse, se schimba modificarea.Ma ocup de ale mele.


http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=5&t=3421
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: carpatina sau carnica???

Mesajde ignatov andrei » 05 Oct 2013, 02:07

Ioan Guist scrie:Ideea era urmatoarea:
Am vrut sa caut in lumea apicola de pe forum un nr de colaboratori (150-300).Sa construim o echipa.Fiecare primea 3 matci de la mine in fiecare an.Obligatoriu trimete-au o caracterizare la fiecare matca.


Dar de ce domnul Guist nu a aceptat (sau nu a propus), sa ia dumnealui matci de la alti apiculori????
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Următorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori