Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Decristalizarea mierii pe calorifer

Mesajde cristi_vidican » 06 Oct 2013, 07:50

Mierea de lichidă pusă în borcane care acum e cristalizată. Borcanul de 1 kg pus pe calorifer, dacă căldura merge continuu în 2 zile e lichidă.
Căldura nu e mare. La mine din cazan iese cam 50 grade, la nivelul borcanului e mult mai puțin. Nu cred că sunt probleme cu pierderea proprietăților.

Vine clientul să cumpere miere. Vrea de salcâm. Nu mai am (la anu vino din timp cu găleata)! îi ofer în schimb de FS, pusă în borcane noi, dar cristalizată. Strâmbă din nas.
Atunci eu pun borcanul pe calorifer și-l chem peste câteva zile.
Păreri?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Decristalizarea mierii pe calorifer

Mesajde Mircea_63 » 06 Oct 2013, 08:55

Cum bine cu dea sila nu poti face si nicio fapta buna nu ramane nepedepsita...faci foarte bine. Ai stofa de comerciant si oferi clientului ceea ce cere.
Frumos din partea ta ca te straduiesti sa lucrezi bio.

Ideal ar fi sa ai la indemana mereu miere decristalizata si cristalizata. Ii dai ce-si doreste. Teoretic noi ar trebui sa ne "educam" clientii si sa-i informam, dar daca faci asta din postura de "vanzator", esti banuit de interese. Asa ca o faci cand se iveste ocazia, dar nu cu cel caruia ii vinzi atunci. Mereu cel care vinde e privit ca hot.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Decristalizarea mierii pe calorifer

Mesajde gica.mosu » 06 Oct 2013, 10:22

Cristi, pe calorifer-50 gr... :?: CE te faci daca e cutremur ca la noi 5,5 gr/RIHTER... ora 4si 37 min :idea: CAD borcanele jos-la mine au cazut 3 st de pe banci :!:
Revin cu amanunte Si-Si 8-)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Decristalizarea mierii pe calorifer

Mesajde gica.mosu » 06 Oct 2013, 18:17

gica.mosu scrie:Cristi, pe calorifer-50 gr... :?: CE te faci daca e cutremur ca la noi 5,5 gr/RIHTER... ora 4si 37 min :idea: CAD borcanele jos-la mine au cazut 3 stupi de pe banci :!:
Revin cu amanunte Si-Si 8-)

Da- M-a sunat vecinul care da mincare la ciine....vino ai stupi rasturnati!!! Am gasit 3 stupi inalti cu cite 4-5 caturi(cu rame160- jos fund A.V si sita sus..molia!!!)puse pe o banca improvizata si care la zgiltiala-hopa jos,in rest toti stupii-O.K
Treaba cu borcaneleeee la 50*...Eu stiu ca atunci cind incalzim mierea la mai mult de 36-40* paaaa-substante hranitoare,enzime,hormoni,arome+ca mai apare si H.M.F....Careee ....da batai de cap la multi :?
P.S-Topirea mierii cristalizate(la parameti normali 36-40*)... e fff dificla pt multi inclusiv-pt mine(o munca IN PLUUUS) ...Ferice de cei ce dati mierea la-ENGROS!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Decristalizarea mierii pe calorifer

Mesajde proapis13 » 06 Oct 2013, 20:44

Nu e rea ideea am incercat si eu numai ca exista o mica mare problema
Daca clientul tine borcanul in terasa sau in debara unde temperatura coboara sub 17 grade se v-a recristaliza :o
Asa ca educa-ti clientii mai bine inainte si spune-le ce se poate intimpla cu mierea la temp scazuta
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Decristalizarea mierii pe calorifer

Mesajde liviutzbogos » 07 Oct 2013, 22:57

gica.mosu scrie:Treaba cu borcaneleeee la 50*...Eu stiu ca atunci cind incalzim mierea la mai mult de 36-40* paaaa-substante hranitoare,enzime,hormoni,arome+ca mai apare si H.M.F....Careee ....da batai de cap la multi :?
P.S-Topirea mierii cristalizate(la parameti normali 36-40*)... e fff dificla pt multi inclusiv-pt mine(o munca IN PLUUUS) ...Ferice de cei ce dati mierea la-ENGROS!!!

Badie, omul zice ca din cazan pleaca apa la 50 de grade, in calorifer nu ajunge tot cu atat, e sub 40 ca altfel ar sta in slip si in ianuarie :lol: Pana acum am decristalizat mierea de fs doar ca sa o dau in hranitoare si asta am facut-o pe aragaz, la foc micut, tot mestecand pana s-a lichefiat.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Decristalizarea mierii pe calorifer

Mesajde dorindafi » 07 Oct 2013, 23:06

hm , voi va vaitatzi cum sa descritalizatzi mierea din borcan shi eu am coborat de la munte cu mierea cristalizata in celule [ mierea de zburatoare ]
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Decristalizarea mierii pe calorifer

Mesajde cristi_vidican » 08 Oct 2013, 06:11

dorindafi scrie:hm , voi va vaitatzi cum sa descritalizatzi mierea din borcan shi eu am coborat de la munte cu mierea cristalizata in celule [ mierea de zburatoare ]

Pune stupii pe calorifer sau ca liviutzbogos, pe aragaz la foc mic :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Decristalizarea mierii pe calorifer

Mesajde amadeusmbi » 08 Oct 2013, 06:44

- "incalzitor" acvariu - 1-2 buc (f de cantitatea de miere)
- un vas cu apa care sa cuprinda borcanul
"incalzitoarele" asa cum le cumparati se pot regla la max 32 gC. Modificate (nu va recomand) se pot duce la cat aveti nevoie dar va tb o etalonare.
Am citit aici pe forum la cineva ca folosea unul modificat la vreo 36-40 gC.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Decristalizarea mierii pe calorifer

Mesajde dorindafi » 08 Oct 2013, 13:51

cristi_vidican scrie:
dorindafi scrie:hm , voi va vaitatzi cum sa descritalizatzi mierea din borcan shi eu am coborat de la munte cu mierea cristalizata in celule [ mierea de zburatoare ]

Pune stupii pe calorifer sau ca liviutzbogos, pe aragaz la foc mic :lol:

sa-tzi traiasca familia :lol:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Decristalizarea mierii pe calorifer

Mesajde CristiTm » 25 Dec 2013, 21:33

si eu folosesc caloriferul dar are termostat asa ca nu trece de 40 de grade salcamul a inceput sa se ingroase putin, teiul e zaharisit dar poti baga lingura usor in el, rapita si FS e beton armat le bat cu ciocanu sa fac turte :)))
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara


Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori