Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Miere cu catina

Mesajde Spirco » 08 Oct 2013, 19:17

Buna,
Am pus la frigider miere cu catina data prin blender, timp de ~ 2 saptamani, timp in care am amestecat periodic. Astazi cand am desfacut borcanul, am observat ca a inceput sa fermenteze, chiar a dat putin pe afara.
Este vreo problema ca fermenteaza? Sau e la fel de buna?
Imi este frica sa nu mai fie buna.
Multumesc
Spirco
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Oct 2013, 19:14

Re: Miere cu catina

Mesajde Mircea_63 » 08 Oct 2013, 19:20

Daca ai dat catina prin blender ai eliberat sucul din ea si ai diluat suficient mierea incat sa fermenteze.

Spumeaza? Daca e doar gustul usor acrisor e de la catina. Daca spumeaza inseamna ca fermenteaza.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Miere cu catina

Mesajde Spirco » 08 Oct 2013, 22:30

Da fermenteaza, si are doar gustul acru, iar mierea s-a amestecat destul de bine in borcan, deoarece a devenit destul de lichida. Deci m-ai poate fi consumata tinand cont ca fermenteaza? Ce este de facut? Cineva mi-a spus ca e buna de aruncat.
Spirco
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Oct 2013, 19:14

Re: Miere cu catina

Mesajde TDI » 09 Oct 2013, 11:14

Miroase urat? Are gust rau? Iti face rau daca o consumi? Daca raspunsul e da, arunc-o. Daca nu, rastoarna jumatate intr-un borcan de acelasi gramaj si completeaza-le pe ambele cu miere.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Miere cu catina

Mesajde Mircea_63 » 09 Oct 2013, 11:23

Eu am consumat asa ceva si n-am avut probleme, dimpotriva.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Miere cu catina

Mesajde State » 14 Oct 2013, 17:22

Fructele uscate de catina se mai pot folosi la ceva in afara de ceai ?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Miere cu catina

Mesajde gica.mosu » 16 Oct 2013, 21:48

Spirco scrie:Da fermenteaza, si are doar gustul acru, iar mierea s-a amestecat destul de bine in borcan, deoarece a devenit destul de lichida. Deci m-ai poate fi consumata tinand cont ca fermenteaza? Ce este de facut? Cineva mi-a spus ca e buna de aruncat.

Daaaaa- o arunci si faci alta(cu catina recoltata dupa prima bruma :!: )...ASA : dupa ce ai obtinut sucul din ce catina ai se adauga pt fiecare kg de catina 0,5 kg miere de salcim...se agita bine,iar la ce rezulta adaugi un comprimat de aspirina(dizolvat in putina apa) la fiecare litru obtinut si se pastreaza fara probleme la frigider in peturi de1/2l...Se consuma zilnic 30-50 ml....Rez ff bune in depresii,tumori,cresterea imunitatii organismului cu adaos de tinct de proplis si tinct de echinaceea...si alteleeee !!!
Daca folositi catina intrega ...se pun2 parti catina+1 parte miere de salsim s-au amestec salcim+tei....se intoarce de3-4 ori borcanul(hopa mitica)intr-o saptamina apoi se pastreaza in beci -boxa- frigider....Se consuma in fiecare dimineata o lingurita -copii iar adultii o lingura...Se inghite cu coaja cu tot :!:
In curind vin si cu o reteta pt doamne-LECITPOLNUC....si nu numai-SA-NA-TA-TEEEE :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Miere cu catina

Mesajde vasilefi » 07 Apr 2014, 08:47

o intrebare legata de topic... voi cum culegeti catina?
cine a cules catina stie ca nu e deloc simplu, eu taiam ramuri si luam bobita cu bobita fie cu mana fie cu o foarfeca.
iti ia foarte mult timp si beneficiezi de foarte multe intepaturi!!

exista un fel de pieptene insa una e sa-l folosesti pentru afine, unde ramurile sunt flexibile si alta pentru catina...
a incercat cineva un astfel de pieptene la cules catina? functioneaza?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Miere cu catina

Mesajde TDI » 07 Apr 2014, 12:09

Catina se culege manual, cu foarfecul - sau se cumpara :D. Cautand pe internet metode recoltare a catinei mai lejere am vazut in niste clipuri pe youtube ca la plantatii mai mari, producatorul recolteaza cumva crengile si le baga la congelat, ulterior prin scuturare obtine catina. De la ideea asta daca ai lada frigorifica si spatiul necesar poti adapta.
Sanatate!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Miere cu catina

Mesajde vasilefi » 09 Noi 2015, 13:23

sucul de catina presat la rece cu miere in proportie 50%-50% cat rezista afara ?
daca-l trimit prin posta/curier sa nu fermenteze in timpul transportului
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Anterior

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori