Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR

Un pastoral de succes se face dupa o cunoastere in amanunt a locurilor , traseelor si a starii drumurilor de acces . Aici te poti informa.......
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Simulari de pastoral

Mesajde Florin Dobre » 11 Oct 2013, 09:37

Salutare!

Vreau sa aflu cum poate fi planuit un pastoral agresiv.
Mai precis, cum ar trebui sa arate un traseu de pastoral care sa asigure un cules mediu/abundent pe tot sezonul activ?

Asta a fost al doilea an in care am facut pastoral. Un pastoral moderat, zic eu.
Traseul a fost asa:
vatra fixa -> rapita/salcam I(au fost in aceeasi locatie)
salcam I -> salcam II
salcam II -> vatra fixa(cules de intretinere: ceva amorfa, ceva tei si faneata)
vatra fixa -> floarea soarelui
floarea soarelui -> vatra fixa

Inteleg ca locatiile de pastoral nu se spun. Pana la urma fiecare trebuie sa caute.
Sunt curios cum se pot umple golurile dintre marile culesuri...nu cu inlocuitori ori cules de intretinere.
Adica, se pot lega culesurile astfel incat sa mergi pe plus cap-coada in sezon?
Stiu ca suna oarecum utopic ce scriu eu aici. Dar, facand o jonctiune a culesurilor mari si medii ale florei de la noi, nu cred c-ar fi imposibil.

p.s. Realizez ca totul depinde de meteo. Sa zicem ca meteo ne ajuta.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Simulari de pastoral

Mesajde delorin I » 11 Oct 2013, 11:15

V-as raspunde eu care nu am facut pastoral! Daca la nivelul judetului in care aveti stupina s-ar sti tipurile de plante cultivate in judet si data insamantarii, ce simplu ar fi sa faci apicultura si planificarea culesurilor cu toata partea lor de hazard! Eu am sunat la un astfel de centru la Bacau sa intreb si eu pe unde sunt suprafete cultivate cu floarea soarelui! Nu discutam de culturi hibridate si alte chestii din astea esentiale care a putea fi vitale sa nu te deplasezi degeaba! Am primit cateva suprafete vagi- pe colo , pe colo! Asta nu se numeste nici agricultura informatizata si nici comunicare in 2013!Avand si eu 3 cutii depalsate de prietenul meu la flaorea soalrelui ma gandeam sa prelungesc culesul! Singura solutie fara rezultat insa, a fost sa contactez operatorii agricoli din Bacau, albinele fiind in Vrancea in acel moment! Aici cred eu ca ar trebui sa intervina ACA sau orice organizatie care sa faca presiuni- cel putin in ce priveste floarea soarelui, sa existe niste date centralizate foarte clare. X sau y are nevoie de polenizare in locul z. Din pacate parerea mea de incepator in apicultura, este ca nu exista asa ceva. Si am incercat solutia bruta! Sa incerc sa imi fac propriul traseu de pastoral pe viitor! Inca nu am reusit. Inca il mai trasez!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Simulari de pastoral

Mesajde kamy » 11 Oct 2013, 14:10

cam mult pastoral pa vatra fixa!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Simulari de pastoral

Mesajde Florin Dobre » 11 Oct 2013, 17:52

kamy scrie:cam mult pastoral pa vatra fixa!


Da, corect.
Am vrut sa se inteleaga ce consider un pastoral mai lejer.
Ma asteptam la o opinie mai...imbracata. :)

Delorin...
Evident ca fiecare trebuie sa bata locurile si sa caute traseul optim plus variante. Necesita timp si bani bagati in rezervor.
Eu ma refer la succesiunea perioadelor de inflorire a ce ne ofera tara noastra. Cum se pot lega intre ele cat mai eficient. Nu astept mura-n gura. :)

ex:
Eu as face asa: intai mut la floarea cutare; mut la...; apoi ii duc la...
Inteleg sa nu se indice si locatiile...suprapopulare. Locatiile si le cauta fiecare.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Simulari de pastoral

Mesajde Ioan Guist » 11 Oct 2013, 22:46

Pastoral inseamana ...plimbarea stupilor pe drumurile patriei.
Investitia trebuie sa inceapa cu tehnica.
Lazi de pastoral.
Mijloc de trensport potrivit
Carabalac util pe mai multe intrbuintari si redus la maxim.Ca idee in primul an de pastoral am umplut juma de camion cu stupi si restul erau hartzapale.Drept e ca avem si fotolii, si sahul si umbrela si....

Stupina trebuie dusa pe locatiile vizitate de trei ori inainte.
Trebuiesc vizate culesurile potrivite pe perioade.
Nu exista ..."ceva flora" si doar ...masiv.Ca ceva flora tine 10 stupi

Cat despre cine ce face , e complicat.Ca daca va spun ca merg la Narcise, o sa fim toti acolo. :D
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Simulari de pastoral

Mesajde Florin Dobre » 11 Oct 2013, 23:18

Multumesc de postare nea Pupe!
Inteleg ca e complicat. :D
Exact aici bateam...pe langa rapita, salcam si floarea soarelui mai sunt si alte oportunitati.

Nu-mi amintesc de unde am prins urmatoarea idee...
Se face recunoasterea intr-o locatie noua banuita a fi buna la o anumita floare. Se lasa 1-2 familii spion...camuflate bine ori intr-o curte de om. Se revine si se trag concluzii. Anul urmator avem deja o imagine a potentialului locatiei respective.

De ce am deschis acest topic?

LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR
Un pastoral de succes se face dupa o cunoastere in amanunt a locurilor , traseelor si a starii drumurilor de acces . Aici te poti informa.......


Am citit toate topicurile din tema si...subtire tare. Nu ca as fi fost surprins. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Simulari de pastoral

Mesajde kamy » 13 Oct 2013, 08:13

Daca vorbesti de pastoral full time, adeca 100%, asta ar cam insemna de la coltul martisorului la caderaea brumei,dar si aici tre sa scrijelesti cu creionul pe hartie costuri, riscuri si chiar studiii comparative obiective,profitabilitatea face diferenta ca altfel, daca- ti faci gauri in propriul buzunar , e apiturism!
Interesu ar fi sa fii tot timpul,in cules ,dupa marile culesuri care uneori pot fi doar un cules de intretinere,trebuie sa le asiguri intretinerea prin deplasari care sa asigure dezvoltarea in bune conditiuni a puietului pentru urmatorul cules,de multe ori te duci si nu e suficient si te mai deplasezi si cu papica la ele incat dai dreptate celor care stau cuminti pe vatra intre culesuri si dau doar de mancare!
Sa-ti spun o socoata scurta,in 3 ani mai pe sarite am mers la fs in bihor nu in dobrogea!pana in dobrogea 900 km,bihorul 100-115 km!am obtinut productia maxima de 15 kile da m-am deplasat de minim 10 ori de acasa la stupi cheltuielile fiind mai mari sau in cel mai fericit cazegale cu cele de deplasare in dobrogea,dar a fost an in care m-am dus la fs in dobrogea pentru 15 kile sau chiar mai putin!
Ase ca treaba cu pastoralu e neam cu luatu taurului de coarne dar sa nu fii sigur ca-i sucesti gatul si-l pui la protap,mai e si posibilitatea de a lua coarne in dos,sau sa o mai iei odata si sa nu-fie vindecate ranile din anul precedent!
De aceea va spun pastoralu ca medie pe 5 ani e profitabil,chiar daca sant ani care repetati te cam ingroapa,mai sant colegi care mai fac polen in ,,timpul liber,,!
Eu eram fan infocat pastoral si la o discutie cu Balas cu creionul pe hartie mi s-au inmuiat argumentele!am fost obligat sa-i dau dreptate!sau chiar daca nu -mi convenea ma obligau cifrele!
Asta vi-o cam spune stan patitul asa ca faceti cum credeti si cum va taie bostanu!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Simulari de pastoral

Mesajde Florin Dobre » 13 Oct 2013, 08:21

Multumesc Kamy!
Realista postarea ta.
Eu sunt curios de ceva in genul: prima deplasare o fac la pomii fructiferi, ..., ultima la brumarele. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Simulari de pastoral

Mesajde kamy » 13 Oct 2013, 08:39

Da hai sa-ti spun una cu prima deplasare pe -3 grade la salcie,rezultat: - un interval de albina,la o medie de 4-6 rame se cam cunoaste!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Simulari de pastoral

Mesajde Florin Dobre » 13 Oct 2013, 08:40

Interesant!
Mai baga din astea. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Simulari de pastoral

Mesajde alt stupar » 13 Oct 2013, 10:46

hai sa-ti mai spun si io una cu ultima deplasare (din an ) sus la munte, la cota 1200, la o floare care promitea multe, rezultat: - dus acolo familii familii cu rezerve de iernare deja complete, adus inapoi dupa o luna stupii chei de miere :oops: Noptile cu racori de -12 grade combinate cu ceva puiet inca prezent = catastrofa
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Simulari de pastoral

Mesajde un OM » 13 Oct 2013, 11:31

Treaba cu familiile spion este cu cantec. Sa presupunem ca rezultatul te multumeste, iar anul urmator vii cu grosul ostirii. Ce te faci cand constati ca a mai venit o alta ostire, sau na, toata planeta. Se alege praful de spioneala. Metoda nu ar fi rea. Aceeasi cultura, masiv, nu au conditii de dezvoltare identice, consecutiv an dupa an.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Simulari de pastoral

Mesajde dorindafi » 13 Oct 2013, 13:28

:o iauzi ce zice alt stupar . a venit cu miere shi cu puiet canci
pai nu minte . anul asta cei care au fost la munte au vazut ca albina ieshea la ora 10 din stup shi oprea zborul la ora 16
hm , shi mai shi spunem ca am facut miere , dar asha este
intrebarea este: cum e posibil ?
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Simulari de pastoral

Mesajde kamy » 13 Oct 2013, 15:41

Altule da crezi ca esti unic,ma prosteste pe mine unu sa ma duc la munte in 15 august cand vin din dobrogea cu rezerve faine de miere,puiet normal,ca la munte curge din rame adica nu doar ca stropeste!cum obisnuiesc sa gandesc dupa ce fac un lucru de multe ori ma duc si stau vo 10 zile,un frigalau de inghetai noaptea ,albina zbura intre 10 si 15 da io cred ca mai mult sa-si faca nevoile! si vin fara rezerve si cu puietu in pioneze!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Simulari de pastoral

Mesajde dorindafi » 13 Oct 2013, 19:31

,albina zbura intre 10 si 15 da io cred ca mai mult sa-si faca nevoile! si vin fara rezerve si cu puietu in pioneze!

eu le-am imbracat shi nu am greshit
Fişiere ataşate
007 (855 x 642).jpg
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Simulari de pastoral

Mesajde kamy » 16 Oct 2013, 07:27

ghitacusman scrie:....,de regula in pastoral stau langa stupi si cu ochii pe cantar .Daca si a treia zi e cu problema ,locatia urmatoare este deja stabilita .

te-nseala uneori cantaru de nu te vezi!am mai povestit io de niste prieteni in 99 la care arata 0 cantaru,i-a mancat dosu sa se mute cu toate ca le-am spus sa aibe rabdare,au vanit in aceeasi zi altii in locul lor si au dat buful!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Următorul

Înapoi la LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori