Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde CORNEL V. » 14 Oct 2013, 11:05

Incepe cu stup vertical cu 10 -12 rame ,in functie de zona ta,cu caturi de 1/2 si lasa stupul bio
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde davcosti » 14 Oct 2013, 13:49

Prima condiție: :arrow: Să te gândești dacă poți face Pastoral sau dacă te mulțumești cu Staționar-Depinde de zonă...Un profesor la Curs spunea
că: "Înainte să-ți cumperi stupi te uiți prin vecini și dacă vezi că nu are nimeni Stupi înseamnă că-i o problemă cu zona!"
:arrow: Nu este Meliferă, sau nu se pretează de Staționar!
*Cu-n singur cules principal (Rapiță,Salcâm,Tei,Floarea Soarelui) e greu pe urmă, la culesul de întreținere, pentru anul următor.
La hrănirile de completare trebuie să intervii Neapărat și apar Costuri suplimentare!
* Necesită un inventar de Scule-Ai să te întrebi dacă tot cumperi o Centrifugă: De ce să nu iei una care să te ajute
dacă te extinzi? Pe câte rame? Mai bine zis de care, Tangențială sau Radială? Din experiența mea vă propun Radială!
Să vă dau doar un motiv plauzibil de ce Radial și nu Tangențial? La Centrifuga Radială ramele nu se mai întorc de pe o parte pe alta ca la
Tangențial! Alt motiv ar fi că într-o Centrifugă Tangențială pe 4 Rame încap 8 rame de 1/2, pe când în cea Radială pe 4 Rame încap 12 rame
de 1/2...dar diferă și prețul!
Testul de Alergologie - La clinică sau pe viu în stupină! :D
*Cursuri de Apicultor, Cărți Apicole, Forumuri sau pe lângă un Stupar cu experiență (Mentor,nu prea găsești...)
* Echipament de protecție: Combinezon Apicol. Mănuși, Afumător de Inox (Câți bani dai atâta face!)
* Vatra Stupinei - Unde vei amplasa Stupii, să luați în calcul câteva reguli: Să nu aveți probleme cu Vecinii, să fie amplasați la 5 metri de
fiecare vecin sau dacă-i amplasați la mai puțin, trebuie să aveți plasă la gard de minim 2 metri înălțime (Gardul înalt face vecinii buni!)
* Alte Scule pentru Apicultură vă puteți informa și aici- http://anunturiapicole.stuparitul.com/v ... 6aa684a191 unde sunt prezentate
Prețurile la fiecare, cum le puteți cumpăra !
* Scule pentru Tratamente și ce tratamente se fac în Apicultură?
Lista e mai lungă, dar puteți solicita o întrebare, un Sfat și dacă vă putem, vă vom răspunde-dar fără Contradicții:
"Se pare că în perioada de lipsă de cules și Stuparii înțeapă, nu numai Albinele :!: "
Abia după ce-ți cumperi Stupii o să vezi că am dreptate-Nu mă afectează,nu ești vecin cu mine :!:
Avatar utilizator
davcosti
 
Mesaje: 158
Membru din: 20 Ian 2013, 19:02
Localitate: București-Stupina în Argeș

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde Rise » 14 Oct 2013, 15:33

CORNEL V. scrie:Incepe cu stup vertical cu 10 -12 rame ,in functie de zona ta,cu caturi de 1/2 si lasa stupul bio


din punctul meu de vedere,stupul bio,il vad mai usor de manevrat in stationar pentru un incepator ca mine.iernatul fiind mai sigur si din punctul meu de vedere se mai exlude posibilitatea de pierdere a familiilor(ce pentru unul ca mine...este tragic).

ma gandesc la achizitionarea in primavara a 10 roiuri si inceperea in dezvoltarea lor.

davcosti scrie:Prima condiție: :arrow: Să te gândești dacă poți face Pastoral sau dacă te mulțumești cu Staționar-Depinde de zonă...Un profesor la Curs spunea
că: "Înainte să-ți cumperi stupi te uiți prin vecini și dacă vezi că nu are nimeni Stupi înseamnă că-i o problemă cu zona!"
:arrow: Nu este Meliferă, sau nu se pretează de Staționar!
*Cu-n singur cules principal (Rapiță,Salcâm,Tei,Floarea Soarelui) e greu pe urmă, la culesul de întreținere, pentru anul următor.
La hrănirile de completare trebuie să intervii Neapărat și apar Costuri suplimentare!
* Necesită un inventar de Scule-Ai să te întrebi dacă tot cumperi o Centrifugă: De ce să nu iei una care să te ajute
dacă te extinzi? Pe câte rame? Mai bine zis de care, Tangențială sau Radială? Din experiența mea vă propun Radială!
Să vă dau doar un motiv plauzibil de ce Radial și nu Tangențial? La Centrifuga Radială ramele nu se mai întorc de pe o parte pe alta ca la
Tangențial! Alt motiv ar fi că într-o Centrifugă Tangențială pe 4 Rame încap 8 rame de 1/2, pe când în cea Radială pe 4 Rame încap 12 rame
de 1/2...dar diferă și prețul!
Testul de Alergologie - La clinică sau pe viu în stupină! :D
*Cursuri de Apicultor, Cărți Apicole, Forumuri sau pe lângă un Stupar cu experiență (Mentor,nu prea găsești...)
* Echipament de protecție: Combinezon Apicol. Mănuși, Afumător de Inox (Câți bani dai atâta face!)
* Vatra Stupinei - Unde vei amplasa Stupii, să luați în calcul câteva reguli: Să nu aveți probleme cu Vecinii, să fie amplasați la 5 metri de
fiecare vecin sau dacă-i amplasați la mai puțin, trebuie să aveți plasă la gard de minim 2 metri înălțime (Gardul înalt face vecinii buni!)
* Alte Scule pentru Apicultură vă puteți informa și aici- http://anunturiapicole.stuparitul.com/v ... 6aa684a191 unde sunt prezentate
Prețurile la fiecare, cum le puteți cumpăra !
* Scule pentru Tratamente și ce tratamente se fac în Apicultură?
Lista e mai lungă, dar puteți solicita o întrebare, un Sfat și dacă vă putem, vă vom răspunde-dar fără Contradicții:
"Se pare că în perioada de lipsă de cules și Stuparii înțeapă, nu numai Albinele :!: "
Abia după ce-ți cumperi Stupii o să vezi că am dreptate-Nu mă afectează,nu ești vecin cu mine :!:


Să te gândești dacă poți face Pastoral sau dacă te mulțumești cu Staționar-Depinde de zonă...

pot face pastoral,dar asta peste 1-2 ani(momentan stationar,pana capat experienta).
"Înainte să-ți cumperi stupi te uiți prin vecini și dacă vezi că nu are nimeni Stupi înseamnă că-i o problemă cu zona!"
sunt cativa apicultori care fac pastoral si 1-2 care fac staionar(din ce stiu eu) deci nu cred ca sunt probleme.
Testul de Alergologie
nu sunt probleme,am fost intepat ianainte

Multumesc pentru sfaturi,daca mai sunt,le astept cu nerabdare!
Cu respect!
Avatar utilizator
Rise
 
Mesaje: 46
Membru din: 08 Oct 2013, 08:54
Localitate: Buzau

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde pin » 14 Oct 2013, 15:48

Dupa ce ai trantit-o pe aia cu stupul BIO o sa inceapa sa curga sfaturile. Toti de pe forum sunt admiratori in secret al acestui model de stup dar n-au curajul s-o spuna pe fata. Scrie-i profesorului Ursu ca-ti place stupul lui si vrei sa-ti construiesti singur si o sa-ti trimita o schita cu tot ce ai nevoie, instructiuni de asamblare si bonus cred ca si ceva DVD-uri cu tehnica apicola.

Referitor la inventarul apicol eu zic sa-ti mai iei si o scara sa ai cu ce sa aduni roii din copaci.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde Rise » 14 Oct 2013, 17:27

pin scrie:Dupa ce ai trantit-o pe aia cu stupul BIO o sa inceapa sa curga sfaturile. Toti de pe forum sunt admiratori in secret al acestui model de stup dar n-au curajul s-o spuna pe fata. Scrie-i profesorului Ursu ca-ti place stupul lui si vrei sa-ti construiesti singur si o sa-ti trimita o schita cu tot ce ai nevoie, instructiuni de asamblare si bonus cred ca si ceva DVD-uri cu tehnica apicola.

Referitor la inventarul apicol eu zic sa-ti mai iei si o scara sa ai cu ce sa aduni roii din copaci.


Se pare ca sunteti deranjat de ceva...nu stiu de ce,dar...sincer nu vad rostul.
In locul d-voastra as da sfaturi,nu as "reactiona" asa.
Eu spun cum cred eu(poate prost in cele mai multe cazuri),dar nici nu esti ajutat.De ce nu...BIO si alt stup?
Nu tin mortis sa incep cu asa zisu'...stup bio,dar eu asa il vad momentan,nu am experimentat,dar nici cei ce stiu despre el,nu spun nimik.
Daca d-vostra credeti ca este nevoie de o scara la inventarul apicol,am s-o achizitionez.Asa se invata apicultura!
A,uitam...nu intentionez producerea de produse bio,dar ca,constructie si accesibilitate in familie/familii,pare mai usoara(parerea mea).
Cu stima!
Ultima oară modificat de Rise pe 14 Oct 2013, 17:30, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Rise
 
Mesaje: 46
Membru din: 08 Oct 2013, 08:54
Localitate: Buzau

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde Aurel1959 » 14 Oct 2013, 17:28

Nu are voie sa-si faca singur stupii bio , pentru ca sant sub licenta!!!!!!! :lol: :lol: :lol:
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde CORNEL V. » 14 Oct 2013, 17:38

Colegule,daca nu tii cont de sfaturile colegilor,mergi inainte cu stupul ala,pana unde ,vezi tu
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde CORNEL V. » 14 Oct 2013, 17:44

mesajul asta e pentru rise.
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde State » 14 Oct 2013, 17:45

Rise scrie:De ce nu...BIO si alt stup?


Peste ceva timp tu o sa scrii raspunsul. Singur. 8-)

Inainte sa te arunci ca schioapa la dans , mai citeste si tu parerile unor oameni "batrani". Aici ma refer la cei care sunt stupari , nu posesori de stupi(ca mine de altfel). Citind niste pareri pertinente despre "stupul minune" , poate ca te vei trezi din vis. Cauta bine , chiar si aici in forum. Sunt oameni care si-au rupt gatul sa-si cumpere lada de zestre minune. Pe urma au scris. Intelegi ? :)

Tu faci cum vrei , sunt banii tai, timpul tau si nervii tai. Oamenii de aici au incercat doar sa te sfatuiasca. ;)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde Aurel1959 » 14 Oct 2013, 18:06

De citit poate citeste dar eu spun ca nu e deajuns . Mai trebue sa ai capacitatea de selectie ca nu tot ce se scrie pe forum se potriveste cu situatiile noastre in particular.
In situatia in care a parcurs pana acum ce s-a scris,ma mir ca a ales tocmai ladoaele lui Ursu.
Rise de ce te-ai departat asa, ca in zona ta sant apicultori bazati?
Nu vreau sa reproduc o postare a ta de mai sus, prin care eu am inteles tot.Vreau sa-ti dau un sfat prietenesc.Lipestete prietene de un apicultor din zona (sant destui) si vezi pe viu despre ce e vorba , imbina cu cele citite pe aici si zic eu ca dupa, o sa ai alta capacitate de selectie.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde Florin Dobre » 14 Oct 2013, 18:26

E greu sa te lipesti de cineva din zona care are stupi. Te va vedea imediat ca pe un pericol.
Acu' 2 saptamani am oprit masina in dreptul unei curti in care vazusem stupi. E pana intr-un km de stupina mea. Si, vazand pe cineva(o cucoana) in curte, am oprit sa schimb cateva vorbe.

- Buna ziua!
Am vazut ca aveti albine, am si eu stupina in zona. Ar fi bine sa ne cunoastem.
- Si daca aveti albine in zona, care-i legatura?


:shock: :shock: :shock:

- M-am gandit ca ar fi bine sa tinem legatura, sa facem tratamentele cat de cat simultan, mai schimbam o parere...
- Aaaaa, daaaa?!...noi le-am facut.


In 5 minute a aparut sotul...se uita la mine chioras ashea... :D
Am conversat 10 minute despre albine.

Oamenii sunt suspiciosi. Se tem de concurenta, se tem de ciordeala, se tem de ... :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde Aurel1959 » 14 Oct 2013, 19:30

Insisti nene ca doar n-or fi toti batuti in cap !Pana la urma interesul e al tau si faci totul sa-ti atingi scopul.Pai nu?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde Rise » 14 Oct 2013, 19:34

Florin Dobre scrie:E greu sa te lipesti de cineva din zona care are stupi. Te va vedea imediat ca pe un pericol.
Acu' 2 saptamani am oprit masina in dreptul unei curti in care vazusem stupi. E pana intr-un km de stupina mea. Si, vazand pe cineva(o cucoana) in curte, am oprit sa schimb cateva vorbe.

- Buna ziua!
Am vazut ca aveti albine, am si eu stupina in zona. Ar fi bine sa ne cunoastem.
- Si daca aveti albine in zona, care-i legatura?


:shock: :shock: :shock:

- M-am gandit ca ar fi bine sa tinem legatura, sa facem tratamentele cat de cat simultan, mai schimbam o parere...
- Aaaaa, daaaa?!...noi le-am facut.


In 5 minute a aparut sotul...se uita la mine chioras ashea... :D
Am conversat 10 minute despre albine.

Oamenii sunt suspiciosi. Se tem de concurenta, se tem de ciordeala, se tem de ... :D



Ai mare dreptate!Bine spus!

sa nu credeti ca sunt incapatanat...doar am dat cu parerea,eu multumesc tuturor ce imi dau sfaturi si imi cer scuze pentru parerile mele gresite,dar...asa am vazut eu lucrurile.

ce tip de stup imi recomandati?
dadant+ 2 caturi 1/2 sau...multietajatul?
Avatar utilizator
Rise
 
Mesaje: 46
Membru din: 08 Oct 2013, 08:54
Localitate: Buzau

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde Florin Dobre » 14 Oct 2013, 19:38

Eu cand ma lamuresc ca omu-i prost, nu mai insist. ;)
Alta faza...
Anul trecut am dus stupii pe vatra de la tara. A doua zi aflu de la primarie: Vezi nene ca s-au interesat unii de stupii tai, daca-s inscrisi cu acte in regula..
Ii inscrisesem cu o zi inainte sa-i duc acolo. Apicultori cumsecade, frati... :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde vlad » 14 Oct 2013, 19:40

Rise scrie:
CORNEL V. scrie:Incepe cu stup vertical cu 10 -12 rame ,in functie de zona ta,cu caturi de 1/2 si lasa stupul bio


din punctul meu de vedere,stupul bio,il vad mai usor de manevrat in stationar pentru un incepator ca mine.iernatul fiind mai sigur si din punctul meu de vedere se mai exlude posibilitatea de pierdere a familiilor(ce pentru unul ca mine...este tragic).

ma gandesc la achizitionarea in primavara a 10 roiuri si inceperea in dezvoltarea lor.
incep cu sfarsitul :
3- pt inceput 10 roiuri sunt cam multe , dar daca tii neaparat..... tinem legatura si te rezolv in primavara .
2 - din punctul tau de vedere o fi mai usor cu stupul bio , din punctul nostru de vedere o sa-ti fiela fel de greu , iar daca vrei sa rezolvi iernarea ,ia-ti layens
1 - eu zic sa incepi cu ceea ce este verificat de multa lume ,iar mai apoi , peste cativa ani , poti sa faci si experimente . n-ar strica sa arunci ochii si la vecini sa vezi ce model de stupi au si sa mergi pe varianta lor astfel cand vei avea nevoie de un sfat si apelezi la ei n-au cum sa dea din umeri ( ca nu stiu , nu cunosc sistemul , etc )

ps . nu incerca sa fii , cel putin la inceput , mai cu mot decat vecinii ca ..... n-o sa te ajute . ,,vorba dulce , mult aduce "
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Plan pentru incepatori

Mesajde Aurel1959 » 14 Oct 2013, 19:49

Este imposibil sa nu reusesti daca te duci cu inima deschisa la un apicultor in varsta.Te prezinti cu toate amanuntele....Uite nene, asta sant ,nu cunosc mare lucru despre albine ,dar vreau numaidecat sa invat.Stabilesti o colaborare cu el, tu-l ajuti la lucru el iti spune cum sa o faci.
Ochi si urechi .ce mai spune el, ce mai furi tu si asta e un inceput.O avea el pe langa stupina o lada nepopulata sa ti-o imprumute.O pui langa ai lui si te ocupi tu personal de ea .
Dupa acest episod sigur vei fi in masura sa alegi mai bine ce crezi ca ti se potrveste si-ti place.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori