Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde letsoc » 14 Oct 2013, 12:16

Salut Paul !De ce e dezastru daca impachetezi central ,eu asa am facut anul acesta,dar am pus folie pe cuib pana jos, am pus 2-3 rame goale lateral ,apoi am pus o tesatura doar pe cuib si podisorul .Care=i dif daca il pun lateral sau central ? zi=mi pana nu da inchetul :lol: multumesc!
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 14 Oct 2013, 14:19

De ce sa impachetezi central cand e mult mai simplu si usor de impachetat lateral , se izoleaza termic mai bine si se evita curentii de aer. Eu folosesc diafragme din polisterien stanga / dreapta + folie etans sus , deci avantaj termic peretele stupului + diafragma + izolat perfect sus si nu se pierde aproape nimic in vederea unei iernari optime.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 14 Oct 2013, 14:59

BeeeK scrie:De ce sa impachetezi central cand e mult mai simplu si usor de impachetat lateral , se izoleaza termic mai bine si se evita curentii de aer. Eu folosesc diafragme din polisterien stanga / dreapta + folie etans sus , deci avantaj termic peretele stupului + diafragma + izolat perfect sus si nu se pierde aproape nimic in vederea unei iernari optime.

Dar la roiurile pe cate 4, 5 rame, nu crezi ca ar fi mai bun cuibul pe mijloc? Eu asa ii am deocamdata...dar poate schimb. Ma gandeam ca pierd mai multa caldura prin peretele stupului, pe mijloc fiind, ii izolez bine lateral si dam inainte :)
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 14 Oct 2013, 15:18

liviutzbogos scrie:
BeeeK scrie:De ce sa impachetezi central cand e mult mai simplu si usor de impachetat lateral , se izoleaza termic mai bine si se evita curentii de aer. Eu folosesc diafragme din polisterien stanga / dreapta + folie etans sus , deci avantaj termic peretele stupului + diafragma + izolat perfect sus si nu se pierde aproape nimic in vederea unei iernari optime.

Dar la roiurile pe cate 4, 5 rame, nu crezi ca ar fi mai bun cuibul pe mijloc? Eu asa ii am deocamdata...dar poate schimb. Ma gandeam ca pierd mai multa caldura prin peretele stupului, pe mijloc fiind, ii izolez bine lateral si dam inainte :)

Peretele stupului , lemnul , este un izolator la randul lui , daca mai pui si polisterien se schimba situatia foarte mult , doar ca multi folosesc ce au ca si diafragme sau ca izolator. Unii pun pur si simplu cartoane de cutii si aia e , personal vad o mare utilitate folosirea diafragmelor din poliestiren extrudat si foarte usor de lucrat , nu te mai complici sa-i infofolesti cu tot felul de textile , nu ca nu as fi de acord cu asta , vreau sa subliniez faptul ca iti usureaza munca. Asta e ca o parere personala.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 14 Oct 2013, 15:33

BeeeK scrie:Peretele stupului , lemnul , este un izolator la randul lui , daca mai pui si polisterien se schimba situatia foarte mult , doar ca multi folosesc ce au ca si diafragme sau ca izolator. Unii pun pur si simplu cartoane de cutii si aia e , personal vad o mare utilitate folosirea diafragmelor din poliestiren extrudat si foarte usor de lucrat , nu te mai complici sa-i infofolesti cu tot felul de textile , nu ca nu as fi de acord cu asta , vreau sa subliniez faptul ca iti usureaza munca. Asta e ca o parere personala.

Mda... am sa incerc si cu polistirenul desi eu nu eram adeptul polistirenului in cuib. Sincer, nici mie nu imi suradea cuibul pe mijloc, dar m-am gandit ca pastreaza mai bine caldura neavand contact cu peretele din afara.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde letsoc » 14 Oct 2013, 16:29

Referitor la impachetatul pe centru de ce nu e bine ,oricum regina se pozitioneaza in dreptul urdinisului ,am omis sa specific in postatrea adresata lui Paul,cutiile mele au fundul din plasa si urdinisul deschis pe toata lungimea lui,12cm ,opturat cu placute colectoare de polen, antisoareci si viespi.Doresc parerile voastre .Multumesc!
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 14 Oct 2013, 16:35

liviutzbogos scrie:
BeeeK scrie:Peretele stupului , lemnul , este un izolator la randul lui , daca mai pui si polisterien se schimba situatia foarte mult , doar ca multi folosesc ce au ca si diafragme sau ca izolator. Unii pun pur si simplu cartoane de cutii si aia e , personal vad o mare utilitate folosirea diafragmelor din poliestiren extrudat si foarte usor de lucrat , nu te mai complici sa-i infofolesti cu tot felul de textile , nu ca nu as fi de acord cu asta , vreau sa subliniez faptul ca iti usureaza munca. Asta e ca o parere personala.

Mda... am sa incerc si cu polistirenul desi eu nu eram adeptul polistirenului in cuib. Sincer, nici mie nu imi suradea cuibul pe mijloc, dar m-am gandit ca pastreaza mai bine caldura neavand contact cu peretele din afara.

Fiecare face cum crede ca e mai bine , eu am spus cum procedez eu .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 14 Oct 2013, 16:36

letsoc scrie:Referitor la impachetatul pe centru de ce nu e bine ,oricum regina se pozitioneaza in dreptul urdinisului ,am omis sa specific in postatrea adresata lui Paul,cutiile mele au fundul din plasa si urdinisul deschis pe toata lungimea lui,12cm ,opturat cu placute colectoare de polen, antisoareci si viespi.Doresc parerile voastre .Multumesc!

Cu atat mai rau daca ai plasa pe fund , curenti de aer vor fi mult mai mari la impachetare pe mijloc.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jenica67 » 14 Oct 2013, 18:39

Daca faci cuibul pe mijloc, este ca si cum nu ai avea peretii stupului. Aerul in lateral va fi in contact direct cu diafragma, pe care o pui. Daca faci cuibul intr-o parte, rezistenta termica va fi formata din perete + diafragma ce o pui. Eu pana acum am facut cuibul intr-o parte, fara sa pun acolo si diafragma, numai in partea cealalta si nu am avut pana acum probleme.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 14 Oct 2013, 20:02

jenica67 scrie:Daca faci cuibul pe mijloc, este ca si cum nu ai avea peretii stupului. Aerul in lateral va fi in contact direct cu diafragma, pe care o pui. Daca faci cuibul intr-o parte, rezistenta termica va fi formata din perete + diafragma ce o pui. Eu pana acum am facut cuibul intr-o parte, fara sa pun acolo si diafragma, numai in partea cealalta si nu am avut pana acum probleme.

Si cuibul l-ati facut in partea in care bate prima data soarele, banuiesc. Asta e o dilema pt mine... eu momentan am cuiburile pe partea dreapta (cum stau in spatele stupului) dar soarele prima data bate pe partea stanga; normal ar fi sa ii mut. Totusi, soarele nu bate pe ei de la prima ora cum rasare, ajunge sa bata pe ei pe la 10, 11 abea, din cauza unei tufe mari de porumbele (se vede in ultima poza postata pe pagina mea personala). Pe de-o parte imi prinde bine acea tufa pentru ca apara stupii de vant, dar pe de alta parte ii cam tine si in umbra iarna. Dati-mi, va rog, un sfat, o parere ceva despre cum ar trebui procedat...sau sa ii las asa daca e in regula.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 14 Oct 2013, 20:13

In mod normal stupii se aseaza cu urdinisul spre est vara si cu unrdinisul spre sud iarna. Eu am stupii intr-o livada cu urdinisul spre sud tot timpul si la fel ca si la tine Liviu , soarele incepe sa bata in ei pe la 10 (ma refer la perioada rece) , eu am format cuiburile in partea stanga , adica spre est unde rasare soarele , cum ii ai tu pusi practic soarele nu prea bate decat in partea din fata si pe partea unde stupul e gol ceea ce nu e indicat in perioadele reci.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 14 Oct 2013, 20:44

liviutzbogos scrie: Asta e o dilema pt mine... eu momentan am cuiburile pe partea dreapta (cum stau in spatele stupului)

BeeeK scrie:In mod normal stupii se aseaza cu urdinisul spre est vara si cu unrdinisul spre sud iarna.
eu am format cuiburile in partea stanga , adica spre est unde rasare soarele , cum ii ai tu pusi practic soarele nu prea bate decat in partea din fata si pe partea unde stupul e gol ceea ce nu e indicat in perioadele reci.

Cind aveti timp recititi topicul si o sa aveti placuta surpriza sa aflati ca majoritatea apicultorilor
muta toamna cuiburile in dreapta stupului cum il privesti din spate;de ce,o sa intrebati din nou??
In perioada rece soarele are puterea mai mare decat doua ore si atunci dupa prinz in timpul orelor 14-16 acum si 13-15 mai la iarna incolo
La Ora 13-14 soarele este fix in dreptul urdinisului cind stupul este asezat cu fata spre sud,
deci urmatoarele ore v-a incalzi peretele stinga-fata si spre vest,exact unde se afla pozitionat cuibul :!: ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 14 Oct 2013, 20:56

proapis13 scrie:Cind aveti timp recititi topicul si o sa aveti placuta surpriza sa aflati ca majoritatea apicultorilor
muta toamna cuiburile in dreapta stupului cum il privesti din spate;de ce,o sa intrebati din nou??
In perioada rece soarele are puterea mai mare decat doua ore si atunci dupa prinz in timpul orelor 14-16 acum si 13-15 mai la iarna incolo
La Ora 13-14 soarele este fix in dreptul urdinisului cind stupul este asezat cu fata spre sud,
deci urmatoarele ore v-a incalzi peretele stinga-fata si spre vest,exact unde se afla pozitionat cuibul :!: ;)
salve :D

Stati putin ca ne incurcam... Daca eu am acum cuibul pozitionat spre vest (dreapta) si il mut spre est (stanga), cum va fi el incalzit de catre soare de la 14 incolo? El va fi incalzit pana la amiaza, cand ajunge soarele in dreptul urdinisului.
Este adevarat ce spuneti in cazul in care eu las cuibul asa cum este acum.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde marius_vfp » 14 Oct 2013, 21:20

liviu , ce a scris proapis e perfect adevarat, poate nu ai inteles ce a vrut sa zica , dar ideal e ca cuibul sa fie organizat in partea dreapta a cutiei privita din spate ,
simplu tu te uiti cu fata la sud , ai cutia in fata ta cu urdinisul spre sud asezi cuibul pe dreapta , e cel mai bine , eu prefer sa-mi bata caldura chiar pe partea din fata a urdinisului , am pat rece , astfel incat daca peretele din capatul ramelor va fi incalzit va creea un curent cald ascendent in stup ce trece printre fiecare rama aerul se invarte printre toate ramele , e un curent palcut cald , albina trage in acea parte a ramelor , si sta ghem acolo cuminte pana in a2a jumatate a iernii , apoi dupa ce urca bine sus , o ia la pas usor spre capatul opus al ramelor ,ghemul fiind bine centrat pe toate ramele , pana in prezent nu mi-a murit nici o familie de foame ,si sper nici sa se intample , istupina e toata in pat rece, consider ca asa se ventileaza/incalzeste mult mai bine cutia fie ea clopot sau horn. daca asi pune cutile cu fata la est , sa-mi bata soarele dupamiezii in lateralul cutiei , albina fuge catre ultimile rame dinspre peretele in care bate soarele si se pozitioneaza acolo mananca tot de pe ea si cand vine frigul nu mai trece pe alte rame si simplu moare de foame , te intrebi atunci cum a murit ca a avut mancare , da nu a vrut sa treaca pe alte rame, in cazul asta asi prefera iernarea in pat cald ,ca fiecare capat de rama sa primeasca caldura egala .

daca gresesc in ceea ce am gandit corectati-ma

spor
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 14 Oct 2013, 21:27

marius_vfp scrie:liviu , ce a scris proapis e perfect adevarat, poate nu ai inteles ce a vrut sa zica , dar ideal e ca cuibul sa fie organizat in partea dreapta a cutiei privita din spate ,
simplu tu te uiti cu fata la sud , ai cutia in fata ta cu urdinisul spre sud asezi cuibul pe dreapta , e cel mai bine , eu prefer sa-mi bata caldura chiar pe partea din fata a urdinisului , am pat rece , astfel incat daca peretele din capatul ramelor va fi incalzit va creea un curent cald ascendent in stup ce trece printre fiecare rama aerul se invarte printre toate ramele , e un curent palcut cald , albina trage in acea parte a ramelor , si sta ghem acolo cuminte pana in a2a jumatate a iernii , apoi dupa ce urca bine sus , o ia la pas usor spre capatul opus al ramelor ,ghemul fiind bine centrat pe toate ramele , pana in prezent nu mi-a murit nici o familie de foame ,si sper nici sa se intample , istupina e toata in pat rece, consider ca asa se ventileaza/incalzeste mult mai bine cutia fie ea clopot sau horn. daca asi pune cutile cu fata la est , sa-mi bata soarele dupamiezii in lateralul cutiei , albina fuge catre ultimile rame dinspre peretele in care bate soarele si se pozitioneaza acolo mananca tot de pe ea si cand vine frigul nu mai trece pe alte rame si simplu moare de foame , te intrebi atunci cum a murit ca a avut mancare , da nu a vrut sa treaca pe alte rame, in cazul asta asi prefera iernarea in pat cald ,ca fiecare capat de rama sa primeasca caldura egala .

daca gresesc in ceea ce am gandit corectati-ma

spor

Pai exact asa am cuiburile in momentul de fata, pe partea dreapta. Am inteles eu gresit mesajul, l-am citit la repezeala, imi cer scuza. In cazul asta le voi lasa asa cum sunt, iar cele pe care le am acum pe mijloc am sa le trag tot in partea dreapta.
Ultima oară modificat de liviutzbogos pe 14 Oct 2013, 21:32, modificat 1 dată în total.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde marius_vfp » 14 Oct 2013, 21:32

citez din proapis "Cind aveti timp recititi topicul si o sa aveti placuta surpriza sa aflati ca majoritatea apicultorilor
muta toamna cuiburile in dreapta stupului cum il privesti din spate;de ce,o sa intrebati din nou?? "


eu cred ca ai citit aiurea, reciteste cu atentie

spor
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori