Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde alt stupar » 11 Oct 2011, 11:22

Marșica, ieee ! ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 11 Oct 2011, 11:40

- Mă bucur că e pe numărul tău... ;) :D
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 11 Oct 2011, 11:51

Bee Happy scrie:Eu am alta nelamurire.
Cum se face ca moldoveanca ta, are asa trasaturi pronuntate de armeanca? O fi vre-o fica, urmasa a unei nurori a lui Noe, care s-a oprit cu corabia pe Ararat?
Si de unde aceasta preferinta a ei pentru Hamiti?(Hamitzi)
De ce caucaziancele noastre, sunt ravnite de negrii? (a se vedea cazul Hardy)


- Nu știai că există comunitate de armeni atât în România cât și în Republica Moldova ? :D
Bee, ai auzit vreodată de expresia : "Once you go black, you never go back !" ? (odată ce ai descoperit un negru nu îți mai revi nociodată)...

Totuși, se pare că Marșica a ajuns la concluzia că în viață nu doar dimensiunea contează... 8-) ;)
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde modigliani » 16 Oct 2011, 22:56

Lupule , m-am distrat teribil ! ;)

Dar , naibii , de-atata ras am uitat sa dau binete ! Sa traiti fratilor si bine v-am gasit ( pe marea majoritate , ca pe Lup il gasii mai deunazi si ma amenita , fiara , ca daca nu-i citesc pamfletele da o fuga peste drum , la "trebunalu' " ala smecher si ma da-n judecata pe motiv de lipsa de bunavointa ) .

Badita de la Brucsel , cum spuneam ..... ma amuzai teribil . Da' cum iti spuneam io , ca am boala p-aia de bantuie NETU' scosi din minti dupa informatie fara sa vina cu nimic la schimb , la "interval" , cu bunavointa ta am sa "cotizez" si io c-o snoava . Nu-i pamflet , nu-i de prin "Ioropa" , e reala si e de p-aici . Pe plaiuri mioritice cu personaje si mai mioritice . E din muchia sudica a plaiurilor astora , muchia de-o spala cu blandete Mandra Dunare "cea frumos curgatoare" . E o intamplare cu pescari . Cu oameni si cu suflete , cu feluri de-a fi , cu ..... alea-alea . O snoava ce-mi doresc sa te amuze cam pe cat m-au amuzat pe mine randurile tale ( si-s multe rau , nenicule ! Am "bagat Berila" cetind la ele ! Sa-ti fie de bine ! )

................................................................................

La peste cu ..... Trolebuzu' " ....

- Bai , vedeti , mah , ca merge si Trolebuz cu noi . Ajunge aici maine seara , dupa ce ne asezam noi .
- Cine , mah ???
- Trolebuz . Nu v-am zis de el ?
- Nu ! Cine dracu'i asta ???
- Eeeee , v-am zis , da' n-ati retinut voi . E cumnatu' lu' sor-mea . ...... Un bezmetic !
- Si .... de ce-i spune Trolebuz ?
- Pai .... vorbeste numa' ,, aiurea-n Tramvai " !
- Hahahahahahahaha !!!! Si ce dracu de lagatura are cu trolebuzu' ?
- N-are . ... N-are legatura nimic din ce spune baiatu' asta cu ce se vorbeste in juru' lui .
- Mah,-i nebun ?
- Nu e , da-l dracu' ! E ciudat ! Tu zici una , astepti , ca omu' deh , sa-ti raspunda normal , el o ia prin ,, ambrozie " . I-a zis si tac-su sa-si faca un control la cap !
- Taticule , sa fii sanatos cu ciudatu' tau cu tot , il ,, administrezi " cum stii !


Cu gandul la ciudatul cumnat al lui Cristi , cel ce urma sa se alature taberei noastre , ne vedem in continuare de ceea ce aveam de facut : momeli , cazarmament , provizii , locul exact al taberei , barcile si motoarele , etc . Cum facem de fiecare data .

Luati cu gandurile , cu planurile , n-am dat mare importanta ..... Pacat . Trebuia ! Poate mai mult ca niciodata .

Ajungem pe la 7 00 unde ne propusesem . Ne aflam la Oltina pe bratul Epurasu . Un loc de vis , un loc linistit , beneficiam si de canalul de confluenta dintre lacul Oltina si Dunare , iar amatorii de spinn nu trebuiau decat sa-si ,, spele " nalucile la confluenta acestora doua ca puteau lejer asigura masa de seara . Salai punctabili si avati turbati muscau nalucile cu o frenezie iesita din comun .

,, Fixistii " dadeau de pe malul taberei sau trecuti cu barcile de pe malul de vis-a-vis . Dadea Dunarea crap , caras si vaduvita ca-n cele mai bune zile ale Ei .

Daca la 7 00 eram ajunsi in tabara , cu toate-ntinse si gospodarite , cu ,, tabietul " de 50 grade destupat , ca orice intrare-n ,, balta " , la 9 00 eram deja cu ,, manile-n sculi " . Deh ! Era prima zi si ,, dadeam pe foc " sa mirosim a peste . Stiti cum e !

Ne-am decis sa renuntam la masa de pranz si sa facem din cina o masa consistenta , urmand ca abia de maine sa respectam un program bine stabilit . Azi dam la peste ,, full " !

...................................................

Spre seara , in jur de 18 30 ii suna telefonul lui Cristi :

- Da mah . Unde esti ?
- ..........................
- Ai ajuns in Oltina ?
- ............................
- Mergi pana iesi din sat . ..... hai ca te tin la telefon ......
- ...........................
- Ai iesit ?
- ...........................
- Ai gasit pensiunea Andreea ?
- ...........................
- Bun !!! Acu' o iei pe dig la stanga si mergi cam 5 km . Unde face digu' la stanga tu cobori pe rampa . Hai ca ne gasesti usor ! Ai sa vezi masinile si corturile !

- ............................

N-apuca asta bine sa inchida telefonul ca vedem o dara de praf pe coama digului . Pe masura ce se apropia distingem doua faruri ce saltau turbate in zdruncinaturile provocate de sleauri . Venea Trolebuz cu peste 80 - 90 km/h ..... pe dig !!!

- Mai nene , ..... asta-i sanatos ?
- V-am zis ca nu-i ! Da' nu-i baiat rau . E de bani gata , i-a facut tac-su un service auto si i se rupe lui de piese bulite sau tobe rupte la BMW-eu .
- Taticule , ti-am spus , daca-i diliu , ori te speli pe cap cu el , ori il legam de pom pana plecam d-aici ! Sa fie clar !
- Stai , mah , linistiti ! E ciudat ! Atat ! Nu-i baiat rau . O sa vedeti voi .


Ce sa mai apucam sa vedem ...... ca vedem un BMW in ,, picaj " de-a dreptul de pe dig pe rampa ce ducea in tabara . Se apropie periculos de rapid si opreste cu frana de mana rasucind masina in dreptul primului cort . Sare fericit din masina ( netinand cont ca deja-i atarna spoileru' pe langa roata ) si intinde mana ferm :

- Ionut !
- ..... Noroc .
- Ce faceti aici ?
- ..... Bine ! .....Tu ?
- Uite ..... m-a enervat unu' pe autostrada cu-un Lexus .
- ..... ????????????
- Daaaaa ! Da' m-a enervat rau de tot ! Al dracu' nici nu tinea banda cum trebuie .
- Asa , .... si ?
- Si-am ajuns . Ati luat ceva ?


Nici nu venise bine si ne daduse cu ,, zecimale " . Ne uitam unii la altii incercand sa vedem care ,, s-a prins de faza " . Toti insa aveam fetele cazute !

- Ia , mah , unde-i juvelnicu' ?
- Mai baiatule ! Ho !!! ....... Opreste motoru' , ia o gura de tarie , schimba-te , stai pe scaun si vorbim .
- Da . ..... I-am vazut p-aia mai la vale . Aveau ceva prins ! Peste mare !
- Cum dracu' ai vazut tu ce-aveau aia ? ,, Zburai " pe dig si ne zici c-ai vazut si ce-au prins ?
- Am vazut , cum sa nu ? Al dracu' spolier ...... . Abia l-am schimbat !
zice noul venit intorcandu-se brusc catre masina si lasandu-ne pe noi prada celei mai mari uimiri din ultimii 10 ani ..........

Moromete , probabil cel mai serios pescar din lume deja pocnea de nervi . Ma apropii de el si-l rog ca-n numele lu' Cristi sa ramana calm . Accepta cu o conditie : sa se ,, bage-n seama " cu Ionut . Nu avem d-ales si preferam varianta asta decat una mai putin diplomatica . Mare cum e , cu vocea baritonala incepe impunator :

- Bai n-auzi ! Da' de ce-ti spune Trolebuz ? C-asa am auzit ca te striga lumea !
- Dracu' stie .
- Cum adica ?
- Pai nu stiu , si gata !
- Esti pescar ?
- Da , normal ! Stai sa vezi ce scule am . Le scot acu' !
- Lasa-le dracu' de scule , ca si-asa nu mai dai la peste in seara asta . Stai jos , sa vorbim !
- Ba dau !!! D-aia am venit ? Sa vorbesc ?
- ...... scoate-le , nene , scoate-le ! Da' vezi ca ne-apucam de curatat cartofi . Tre sa si mancam .
- Io nu mananc . Am mancat pe drum .
- Ce-ai mancat mah ?
- O Poiana cu Lapte .
- ........ Fratioare , ..... sa-ti fie de bine . Noi mergem la masa . Tu faci ce vrei .
spune Moromete total dezarmat ....... intorcand spre mine acea privire ce stim ca este preludiul unui scandal de zile mari . M-am panicat pe moment dar mi-am propus , atat cat o-i putea , sa fiu ,, tampon " intre vechiul meu amic si acest ,, new entry " total bezmetic .

Ne indreptam spre ceea ce pregatisem ca fiind vatra taberei si incepem a ne gospodari cum ne-am obisnuit . Unul curata cartofii , altul strange lemne , altul ... aia , altul ..... aia , samd . Ne era foame si ne grabeam spre spritul si sueta de seara . Ne stim intre noi bine si nu mai este nevoie de indemnuri . Fiecare stie ce-are de facut . Insa apare Trolebuz agitat :

- Ia uite , nene , ce scrie pe nada asta , cica e pentru mreana si albitura !
- Asa , si ? Nu aia trebuia sa scrie ?
- Pai eu am venit la rapitor !
- ?????????? ......... Pai ..... si-atunci la ce-ai mai luat nada ?????
- I-am zis lu' ala la magazin sa-mi dea ceva bun de nada . Uite-al dracu' ce mi-a dat ! Mreana-mi trebe mie ? Mie nu-mi place mreana !!!
- ..... Mai baiatule . ..... Uite care-i treaba : noi nu ne pricepem asa bine si ne-am apucat de facut mancarea . Vorbim p-orma . Ok ?
- Da , ok !


..........................................

Pret de cam 1 ora , timp in care am terminat de pregatit masa , a fost relativ liniste . Trolebuz isi pregatea sculele , noi mosmondeam la ,, bucatarie " , toate bune si frumoase . Ne punem in farfurii , ne scoatem paharele , dam ,, cep " unui vin negru de exceptie si unei butelci de tarie si ne asezam in scaune sa mancam . Fireste , cum banuiti , apare Trolebuz zambind spunand ....... :

- Frate , da' mi-ati facut o poftaaaaaaa ...................

In nicio secunda ni se urca la cap ! Moromete deja-i in prag de ,, suicid " , ne uitam in plen urat pe Trolebuz ..... iar acesta , inspre binele lui , decide sa renunte la masa de seara ......... .
A urmat o seara plina de aiureli ale acestuia . Nu are rost sa va povestesc , si poate nici nu as avea cum . Tipu'-i imposibil de descris . Este un personaj absolut ,, electric " , absurd , bezmetic si niciodata nu stii limpede la ce-i e capu' . Cristi , saracu' , din priviri ne tot cerea scuze pentru .. ,, inconvenientul " la care eram supusi , era perfect constient ca ametitul de cumnat la sora-sii ne dadea total peste cap tabieturile si linistea pescuitului din acel week end . N-aveam cum sa ne suparam pe el , Cristi este un tip de nota 20 . N-avea nicio vina si stiam asta . Urma sa suportam in continuare .

- Ia fiti atenti ce scrie pe eticheta asta : Do not store into the sun light !
- Ce mah ?????
- Cica sa n-o pui in soare !
- Ce sa nu pui in soare , nene ?
- Ce-i aia ???
- Asta , nu vezi ?
- ..... Mai nene , ce sa vad ?
- Asta , domle , asta !
- Trolebuz ! Asculta acilea ! De un' sa stim noi ce citesti tu ? Zii frate inainte despre ce e vorba , ca al'fel nu ne intelegem .
- ...... Eeee . Nimic . Citeam pe asta .......


Asa a tinut-o toata seara . Citea toate etichetele de pe orice purta eticheta . Oricat se straduia el , sau oricat ne straduiam noi , nu reuseam deloc sa gasim o modalitate eleganta de comunicare cu individu' . A simtit si el asta si refula ..... citind etichete . Intr-un fel ma enerva , intr-un fel mi-era mila de el . Un om strain in propria-si existenta . Deja ma intrebam daca nu-i cumva o forma de autism !

............................................................................................

A doua zi dimineata ne trezim plini de elan si ne reasezam lansetele , care pe ce mal voia sa dea la peste . Cum spuneam , amatorii de spinn plecau in gura canalului , iar cei de stationar ne grupam cate doi de-a lungul malului . Ca sa-l tin departe pe Trolebuz de Moromete il invit pe acesta sa treaca in dreapta mea . Moromete se asezase amonte , in stanga , la cca 50 m de mine . Plus inca vreo 10 - 15 m pana la urmatorul post , cel in care urma sa-l asez pe Trolebuz , insemnau cam 65 - 70 m . Era distanta ideala ce se putea afla intre cei doi .

Cam dupa vreo doua ore de pescuit il simt trecand prin spatele meu pe Trolebuz . N-am dat mare importanta , credeam ca se duce in tabara . ..... Aiurea !!! Curand il aud pe Moromete :

- Baaaaah ! Tu te-ai lovit la cap ?

Sar din scaun , ma reped catre cei doi si-i surprind discutand ,, amical " . Trolebuz cu un tonus vesel si naiv , Moromete negru de nervi si siderat la maxim :

- Hai nu fii ! Vrei ?
- Mai nene , esti cu capu' ? Ai baut din Dambovita ?
- Ce-aveti , mah ? Ce s-a intamplat ???
- Auzi la asta ! Cica sa-i dau lansetele mele , sa dau io cu ale lui , c-a citit el pe eticheta ca nush ce actiune au ale lui si el are plumbii mai grei !!!!!
- Da , asa am citit . Ale mele nu poa' s-arunce departe plumbii care-i am la mine .
- Mai Trolebuz , mai nene , hai , vino-ncoa . Hai sa vorbim . Baiatu' asta , Moromete , nu-i place sa-l deranjezi . Lasa-l . El da la peste , noi la fel , ..... hai sa mergem .
- Da' nu-l deranjez , domle , i-am spus daca vrea sa-mi dea mie lansetele lui , c-am vazut ca-s mai solide . Si-nainte sa i le cer am citit eu pe etichetele de pe ele ce actiune au si se potrivesc cu plumbii mei . Sa mor io , al'fel nu i le ceream ! Zau !!!
- Bah ! Ia nu mai citi tu toate alea si pune mana si da la peste ! Lasa-ma in pielea mea-n pace !
se rasteste Moro .

Trolebuz simte c-a depasit limita si ma urmeaza docil catre locurile noastre de pescuit . Simt ca-n curand or sa-mi scape lucrurile de sub control si decid sa vorbesc cu Cristi . Deocamdata asta-i cu barca plecat dar o rezolv la masa de pranz . Trebuie !

Putin inainte de pranz , inainte de a veni in tabara cei plecati cu barcile , il aud iarasi pe Trolebuz trecand prin spatele meu catre postul lui Moromete .

- Ce faci , mah ? Un' te duci ?
- Ma duc pan' la baiatu' ala sa-i spun ceva .
- NUUUU ! Spune' mie , lasa-l in pace ! ..... Zii , ce-ti trebe ?
- Daca nu-mi da lansetele , poate-mi da niste plumbi de 60 - 70 grame , c-am citit pe alea ca se potrivesc .
- Vino-ncoa ca-ti dau io . P-ala lasa-l in pace ...... E mai bine , iti spun io .


Liniste fiind Moromete aude dialogul meu cu Trolebuz . Peste cateva minute , dupa ce-i dau plumbii astuia imi suna telefonu' :

- Pictore , taci s-asculta ....
- Zii !
- Io , p-asta . ..... daca ma mai freaca mult la cap il tai bucati si dau la salau cu el ? Va e clar ???
- Mda ..... mi-e clar .
- Bai , nene , io nu glumesc !!! Ma scoate din sarite !!! E ****** rau de tot ! E sefu' cretinilor . Auzi , cica i-a facut tac-su service ! Vai soarta la masinile-alea de intra la el !
- Mda ..... tac si-ascult ..... nu zic nimic !
- Pai ce mama dracu' sa zici ? Taci !!! Si tine-l departe de mine ca iese urat !
- Hai , gata , mah , si tu ! ....... Gata !!! L-am adus io ? Vezi-ti de mosmoandele-alea si nu-l baga in seama . ..... Gata !!!
urlu eu obosit in telefon , obosit de situatia creata si de faptul ca nu puteam decat sa asist neputincios la adancirea conflictului dintre cei doi ( ahhhhh , Cristi , fiti-ar cumnatu' lu' sor-ta de ras , unde umbli ??? ) .

N-apuc sa inchei vorba ca-l simt langa mine pe Trolebuz :

- Fii atent ce scrie pe asta .................
- Ce dracu'-i aia , mah ?
- Asta , eticheta de la nada !
- Ma p*s pe nada ta ! Arunc-o-n Dunare si vazi daca prinzi ceva ! Daca prinzi e buna , daca nu prinzi nu-i buna ! Si cu asta basta ! ..... Ce dracu' citesti toate alea ???
- Da' tu ce-ai ?
- Nervi !!! Nervi am !


...................................................................

N-are rost s-o lungesc , de la pranz de cand a venit Cristi si pana in urmatoarea seara cand am plecat spre casa i l-am pus astuia-n barca ,, sa vada de el " . Cu scurtele contacte de seara si din timpul meselor in tabara .... ne descurcam . Si daca desfaceam vre-un vin Trolebuz isi aducea aportul la sprit ..... citindu-i eticheta !!! Eram exasperati ! Asta ce prindea citea . Moromete-l lua la misto :

- Bai Troleu , ai niste hartie igienica ?
- Am , cum sa nu ?
- Ia , ad-o-ncoa , ca-mi trebe .
- Imediat !!
- Asa . Multumesc frumos .


Trolebuz , plin de solicitudine , sarea din scaun fugea catre masina actionand centralizata facand sa clipoceasca ,, un milion " de luminite la BMW-eu odata cu nush ce bip-uri si claxonele si claxonetute , si se intorcea la fel de iute cu sulul de HI . Moromete-i multumea profund si se facea ca patrunde-n padure . La nici 20 de secunde revenea :

- Bai, n-auzi , asta de care-i ? Din doua foi sau din trei ? Unde-i eticheta ?
- Pai n-are fiecare sul eticheta . Scrie pe bax , si baxu-i acasa , ca nu le-am luat pe toate cu mine . Da' daca vrei sun sa aflu !
- Numai , lasa . Multumesc . Vad io de care e !


Bineanteles ca ne umfla rasul , pe Cristi la fel , situatie stanjenitoare dar ne faceam ca radem de ceva petrecut pe parcursul zilei . Speram ca Trolebuz sa nu se prinda si cred , imi place sa cred , ca nu s-a prins .

............................................................

Strangem alene tabara . Alene , agale , satisfacuti de capturi , dezamagiti de faptul ca trebuie sa plecam , bulversati de inedita participare a lu' Trolebuz , plini de sperante pentru data viitoare , etc .

Lu' Trolebuz i-a luat cel mai putin sa stranga . Era evident ca nu-i priise Dunarea , era clar ca nu-l mai avem vreodata cu noi ( Doamne Ajuta !!! ) , sarea si se-nvartea ca un titirez prin tabara facand supozitii referitor la ce masini o sa-l incurce pe el pe autostrada , pomenea despre niste ,, scule-de-sclue " cu actiune maaaaaaare pe care o sa si-le ia el saptamana viitoare , si tot asa .

Cum-necum , cu bune - cu rele , ne indreptam spre el sa ne luam la revedere . Dintr-o data izbucneste :

- Nu mai vin la Dunare cu voi !!!!!
- Ce-ai , mah ?
- Nu mai vin deloc !!!!!
- Mai baiatule , vii .... nu vii ..... sa fii sanatos ! Am venit sa-ti strang mana , sa-ti zic ,, La revedere " ! Ce-ai ?
- Io plec primu' ! Plec chiar acu' !!!
- Auzi , mah ? ....... Ia pleaca tu primu' ! Hai !!! Ia-ti viteza ! Da-i drumu' , nebunule ce esti !!!!! Si daca vreodata ma mai vezi pe Dunare sa pleci la Predeal , auzi ???
se enerveaza Moromete si tipa la Trolebuz .

Trolebuz tasneste in BMW si pleaca starnind praful de pe dig mai abitir ca la venire . Ramanem ,, tampiti " de reactia acestuia si ne intoarcem privirile catre Cristi :

- Frate , asta-i sigur neam cu tine ?
- Da , nene , da ! Nu-l mai iau niciodata , promit !
- Da' nu tre sa promiti tu ca-ti promit eu solemn ca nu-l mai iei !
zice Moro facandu-l iarasi pe Cristi sa plece vinovat privirea .

Ne terminam si noi de strans catrafusele si-o luam incet pe dig catre asfalt . Ajungem la drum , o luam la dreapta catre centrul comunei si ne pregatim de drumul lung catre casa . In centrul comunei , exact pe axul drumului se afla o fantana pe care o ocolesc cele doua sensuri de mers . Ajungand in punctul in care vedem fantana ......... mai vedem BMW-ul lui Trolebuz infipt in aceasta !!!!

Oprim speriati , sarim din masini , ne stracuram agresiv prin multimea de oameni si reusim sa ajungem la acesta . Trolebuz ..... era bine . Ii curgea putin sange din nas in urma impactului cu air-bag-ul , speriat , ..... dar atat ! Il scoatem din masina , il intindem pe jos sa-l ,, verificam " , ii dam doua palme sa-si revina si ...... isi revine . Poate vorbi :

- Ce-ai patit , mah ?
- ..... Nu stiu . Cre' ca m-am lovit .
- Te-ai lovit pe dracu' . Ai avut accident !
- ..... Ce accident ?
- Ai nimerit in fantana !
- ..... Care fantana ?
- Bah , da-o dracu' de fantana ! Esti bine ??? Te doare ceva ???
- ..... Nu ma doare nimic . Sunt bine !
- Cum ai facut , mah , de-ai nimerit in asta ? N-ai vazut-o ????
- ..... Nu . Nu eram atent .
- Da' ce faceai , mai , manca-ti-as ? Unde erai atent ?
- ..... Citeam ..... o eticheta de la briose .
modigliani
 

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde Ioan Guist » 16 Oct 2011, 23:54

Bai ...nene!!
Da cum de are si permis Troleu' asta ??
Nu pot sa cred fra'.Mai troleibuz e militianu ce-i dadu lu asta (nevinovat de starea lui) carnet.
In rest ramane cum am stabilit.Nu ma apuc de pescuit si nu am probleme cu Tranvaiul nimanui.

pe-scara troleului
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 16 Oct 2011, 23:59

- Modigliani !

Eu vreau sa fiu primul care iti ureaza bun venit pe topicul de pamflete( desi mi-a luat-o ciobanu inainte). Sti sa-ti faci intrarea. In stil mare. Nu pot decat sa sper ca “fuziunea” dintre pescari si stupari sa fie de bun augur (minciunile pescaresti nu cred ca le intrec in magnitudine pe cele stuparesti…mai ales in pastoral…)

Asa cum iti spuneam, propun un barter: noi vom strange toate albinele care mor din cauze naturale(cum ar fi prezenta omului), le vom ambala in borcane speciale(nu in stare cruda ci uscate), si vi le oferim pt un pescuit la musca cu momeala bio…Voi in schimb va angajati sa ne aprovizionati cu oase de peste eliberat dupa captura, pe care il vom folosi in cresterea matcilor, la transvazare…

Cool! isn't’ it ?

...LU' peshte 8-) ;) :D
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde modigliani » 17 Oct 2011, 00:06

LUPU' ALBINELOR scrie:Cool! isn't’ it ?

...LU' peshte 8-) ;) :D


Mosu' .....

- Mai baieti ! Cand ma luati mah si pe mine la Dunare ? zice vecinu' de la 3 apropiindu-se de noi . Ne vazuse etaland lansetele in spatele blocului si discutand febril despre urmatoarea iesire .
- Stii matale cu d-astea bre ?
- Mai copii ! Voi credeti c-ati inventat f.......tu' ?
- Hahahahaha ! Smecher mosu' frate ! Hai bre maine ! Mergi ? Ne ducem la Gostinu ! Stii p-acolo ?
- Daca stiu ? Cred ca am si copii prin satu'ala ! Cand intri-n Gostinu , pe prima strada sedea una Mariana care ....
- Lasa-ne bre cu d-astea ! Zii ! Mergi ?
- Merg ! Ce ? Stau acasa s-o suport pe baba ?
- Bre ! Vezi ca stam o noapte acolo ! Ce face coana mare singura ?
- Faca ce-o vrea ! Sa fie sanatoasa !
- Hir-ai tu al dracu' sa hi !
auzim pe baba de la geam , unde statea si urmarea cu atentie discutia din parcare .

..........................................

A doua zi dimineata , la 3 30 h mosu' facea prezenta in parcare ! Care iesea mai greu din bloc era luat cu mascari si reprosuri :

- Haidi baaaah ! Pan-ajungem noi acolo se culca crapii de pranz ! .
- Hai bre ! Lasa-ma-n pace ! Am dormit o ora as-noapte !
- Sa nu spui c-ai umblat ,, la aia mica " ! ,, Alfel" sa stai departe de mine azi !
- Iaute-l bah pe mos ce stie !
- Tu sa taci ca-ti zic de ,, bafta " !
- Auzi bre ! Vad ca esti tare-n gura ! Viermusi ti-ai luat ?
- La ,, viermus "sa dai tu mah ! Io dau la ,, serpeasca " !


Si uite asa , cu mistourile de rigoare , nelasand totusi la o parte ceea ce trebuia sa fie acoperit din punct de vedere organizatoric ne indreptam catre ,, Giurgiului " gonind prin Bucurestiul pustiu la ora aia . Mosu' ,, cazuse " pe mine . Profitand de faptul ca de obicei merg singur in masina mi-a fost plasat cu forta , ,, cu proces verbal de predare-primire ".

Pe drum spre Giurgiu mosu' .... tacea . Cand si cand ma uitam la el cu coada ochiului si gaseam in ochii lui amintiri trezite , probabil amintiri ce nici nu stia ce le mai are . Gaseam in ochii lui privirea unui om ce fusese candva la fel de iubitor de viata ca noi , un om ce cu siguranta stiuse sa-si gestioneze rational tineretea . Acum ii lipsea . Sau daca nu-i lipsea cel putin ii era dor de ea . Dar la fel de rational parea acum intelegand ca batranetea este absolut de ne evitat . Daca nu-ma insel chiar el imi daduse candva un citat : ,, Singura certitudine din viata este faptul c-ai sa mori !". Iesirea cu noi o gasea probabil ca pe un zvac necesar in monotonia vietii de pensionar .

Ajunsi la Giurgiu o luam spre Gostinu siguri pe directia ce urma s-o luam . Eu eram prima masina din convoi . Brusc mosu' ,, ia foc " , iese din starea de reverie ce-o avusese pe drum si incepe agitat sa-mi dea ,, indicatii pretioase ":

- Baah ! Nu p-aici ca dai in ferma ! Ia-o pe rampa aialalta !
- Taci bre si lasa-ma ! Ferma aia de zici matale nu mai e demult !
- Aoleo !?! Cum nu mai e ???
- Nu mai e bre ! Au daramat-o !
- Ai dracu' astia ! E !!! Ce-au avut cu ea ?


Mai merg putin , se convinge mosu' ca ferma nu mai este , si ma indrept spre urmatoarea rampa . Incepe mosu' iar :

- Mai tata mah ! Unde ma duci tu pe mine ?
- La Dunare bre !!! Unde crezi ca te duc ? La ski ?
- Pai nu p-aici mai taticule ! Ia-o pe .......
- Bre ! Taci si lasa-ma sa te duc pe unde stiu eu ! Acu' o saptamana unde crezi c-am fost ?
- .... Stiu io ? Nevasta-ta zicea ca esti la peste !
zice mosu' sugubat .

Atat amuzat cat si scos din minti urmez drumu' pe care-l stiam in timp ce mosu' , in dreapta mea dezaproba din mimica fiecare miscare a volanului . Ajungem unde trebuie , coboram din masini sa privim locurile , coboara si mosu' si oftand dar cu priviri tinere mangaie valurile Dunarii din amonte-n aval si invers .
Hotaram care , unde se aseaza si incepem sa scoatem sculele din masina . Pe-ale mosului , niste scule ,, vai steaua lor " , tot eu le-am scos . El contempla pierdut zorii iar eu am gandit ca este firesc sa-l las sa se bucure pe deplin de ei . Ce nu stiam era faptul ca aveam sa-l ,, dadacesc " toata ziua . Faptul ca l-am avut pe drum in masina se constituise tacit pentru restul grupului ca mosu' e ,, coechipieru' " meu .
N-am avut nimic impotriva , ba chiar intr-un fel ma bucuram . Mosu' vorbaret si sugubat , eu nu sunt deloc un pescar tacut , pan-aici pareau in regula ,, amanuntele " astea . Insa prima provocare s-a ivit la coborarea malului . Dupa cateva tentative nereusite in care ba a cazut mosu'-n fund , ba ma tras pe mine dupa el , ba mi-a varsat galeata cu momeli , ba mi-a rasturnat cutia cu accesorii , ma enervez si tip la ceilalti sa faca bine sa ma ajute sa-l cobor la apa . Primesc in sictir ajutorul lor odata cu avertismentul : ,, Pictore , gata ! L-ai vrut la peste , spala-te pe cap cu el ! "

Nu vreau sa intru in amanunte , insa ce-am patit eu cu mosu' la fiecare viermus sau patratica varata-n ac , nu doresc nici unui pescar din lumea asta . Toate astea in timp ce mosu' scotea ciortan dupa ciortan dupa un stil pierdut in istorie si cu niste mijloace tehnice jalnice ( ziceam eu ! ) dupa care-i azvarlea intr-un juvelnic ruginit legat c-o sfoara putreda de piciorul scaunului . La fiecare ciortan scos la aer mosu' striga vesel :

- Ha... haha ... ha ! Te-a mancat in c*r sa mananci ? Las-ca te prajeste baba mea ! Ieri i-a venit pensia ! Si-a luat ulei ! sau :
- Ba fraiere ! Tu stii ca io l-am omorat pe tac-tu ? sau
- Nu stateai tu mai bine acasica la televizor ?


De pe la pranz incolo nu-l mai bagam in seama . Nu ! N-avea rost ! Vorbea ca o moara stricata . Am decis sa-l ignor si sa-mi vad de ale mele . Ceilalti , amuzati , imi dadeau SMS-uri : ,, Cine n-are un mos sa-si cumpere ! LOL ! " . Cat sunt eu de vesel si vorbaret la peste ..... cautam prin bagaje un extraveral . Stiam ca n-am , insa doar si cautarea acestuia ma mai linistea !

Se lasa seara . O seara calda de vara cu cer plin de stele , un cer splendid , de poveste . Decidem sa stam la sprit si sa nu mai intindem corturile . Care urma sa adoarma putea lejer s-o faca pe o patura , direct pe iarba .
Facem focul , pregatim cativa baboi pe gratar si , ca la fiecare iesire discutiile aluneca inspre toate directiile si toate subiectele . Dintr-o data ne trezim ca de cateva ceasuri mosu' conducea subiectele . Ne vorbea despre tineretea zbuciumata , acea tinerete pe care o vazusem eu dimineata pe drum in ochii lui . Nu mai vorbea la misto . Vorbea pierdut in senzatii , pierdut in trairi , ..... vorbea frumos ! Toti am avut nevoia sa-l ascultam . Mai ales ca nu-i cunosteam acea latura a personalitatii . ..... Vorbea serios . Atat frumos cat si serios . Ne fermecase ! Daduse serii respective conotatii fantastice . Scotea din ,, tolba " povesti si intamplari despre care credeam ca nu-s de gasit decat in literatura si o facea absolut natural . Ii statea bine , ne simteam bine .

Dupa cateva ceasuri de asemenea povesti , coplesiti totusi de ,, supra doza " , brusc avem nevoia sa ,, deraiem " si sa revenim la misto-urile obisnuite . Mosu' , tacit , este de acord cu asta si zice : ,, Ia baga inc-o bere bai nepoate ! " . Si uite-asa , bere dupa bere , sticla dupa sticla , sete generata atat de gratarul de crap sarat si condimentat cat si de atmosfera senzationala , .... ,, ne-am cam facut " . Si noi , si mosu "! Dar ne simteam perfect !

Pe rand , aproape pe neobservate ne ridicam sa facem o plimbarica prin tufisuri . Nimeni nu observase sau nu luase aminte ca mosu' nu se ridicase din scaun toata seara . La un moment dat impins de natural incearca saracul sa se ridice . Si treaz se ridica greu din scaun . Acum cu atat mai dificil . Ne oferim sa-l ajutam , il luam de subtiori , il sustinem pana-si gaseste precarul echilibru si-l insotim cu privirea catre bezna tufisurilor . Eram usor ingrijorati insa cu tot balansul mosu' nu parea in pericol .

Si sta , ..... si sta , ..... si nu mai venea , .... si strigam dupa el , .... si ne raspunde deranjat :
- Da' lasati-ma-n mah-n pace ! Ma p*s ! Ia uite mah , nu mai poate omu' sa se pise linistit !
- Gata bre ! Gata ! Te-am auzit !
- M-ai auzit pe dracu' !
bodogane mosu' din tufe .

In curand apare leganandu-se la fel cum plecase , cu mainile-n fata mosmondind la prohab cu miscari de om matol . Pe masura ce se apropia de grup auzeam in cizmele de cauciuc ale mosului un soi de zgomot de mozoleala , de umezeala . La fiecare pas al lui .

- Ce-ai bre ?
- Nimic !
- Cum bre nimic ? Pai ce se-aude ?
- Ce sa se-auda ?
- Fatz-fatz asta ! Matale n-auzi ? Ce-ai facut acolo ?
- Nu stiu mah baieti !....... Da' cred ca m-am pisat cu coiu' !
modigliani
 

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde gica » 17 Oct 2011, 14:38

Pictore esti cum te stiu
Nalt slabut si cam zurliu
Sa nu zici de-o saramura
Ca-mi da Dunarea din gura

Cand ajung pe la Bucale
Care-i satu lu matale
Sa pui crapu pe gratar
Si sa-l faci bine pe jar

Si ca sa va dau de stire
Eu mai am o amintire
Sunt doi ani si n-am uitat
Saramura ce-am mancat



Vezi mai LU cum apar prietenii.La nevoie sare-n foc pentru tine.Pacat ca sunt putini ca ei.Ne cunoastem de doi ani.
Cand ajung la Bucale ma anunt anticipat la el.El cu crapu si grataru eu cu patrunjelu si ceva plotogele (rosii).El cu Andrei eu cu ginerele.Ca astia-s oameni de fac cat trei ma Lupule.Si astia apreciaza ce baga-n gura.
Ca si tine de altfel. :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 17 Oct 2011, 22:18

gica scrie:Vezi mai LU cum apar prietenii.La nevoie sare-n foc pentru tine.Pacat ca sunt putini ca ei.Ne cunoastem de doi ani.
Cand ajung la Bucale ma anunt anticipat la el.El cu crapu si grataru eu cu patrunjelu si ceva plotogele (rosii).El cu Andrei eu cu ginerele.Ca astia-s oameni de fac cat trei ma Lupule.Si astia apreciaza ce baga-n gura.
Ca si tine de altfel. :lol: :lol: :lol:



- Gică, e tare pescarul ăsta hibrid. De ce hibrid ? Păi nu i se spune 'Pictorul' ? Nu am înțeles de ce. Probabil pictează peștii înainte să le dea drumul, nu ? ;) :D

Oricum, presimt că o să facă ceva valuri pe aici...
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde Bee Happy » 17 Oct 2011, 22:47

LUPU' ALBINELOR scrie:
Oricum, presimt că o să facă ceva valuri pe aici...


Pai...lasa-l sa faca valuri!
Daca m-ai lasat pe mine sa fac pureci pe aici, lasa-l si pe el sa faca valuri. 8-)
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde modigliani » 18 Oct 2011, 12:54

LUPU' ALBINELOR scrie:minciunile pescaresti nu cred ca le intrec in magnitudine pe cele stuparesti…


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Hai , nu zau !!! Lupule , io nu stiu , nene , cum le zice apicultorilor , da' pescarilor le mai spune lumea "Mincinosii" !!!
Ultima oară modificat de modigliani pe 18 Oct 2011, 19:15, modificat 1 dată în total.
modigliani
 

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 18 Oct 2011, 13:20

- Modigliani !

Dacă vrei s-o dai în coajă de pește cu muzichiile, bagă-te nene pe VIDEO RADIO STUPĂRITUL. Acolo se strâng literații, alterații, aberații și psihopații în căutare de alinare, de cal mare, sau chiar de... perturbare...spre turbare...Na', ce-l înfioară pe fiecare... :lol:

LU' 8-) ;) :D
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde Bee Happy » 18 Oct 2011, 23:59

CAUTATORUL DE NUCI

Numele personajului din povestirea urmatoare, este Corcodel. Nimeni nu stie daca acesta este numele lui adevarat, sau o porecla. Nici chiar biroul de evidenta a populatiei nu stie. Nimeni nu stie de unde a aparut si cine au fost cei care l-au aruncat in lume. Intr-o lume, care pentru Corcodel, nu era blanda deloc.

Fiecare sat, fiecare orasel, fiecare cartier, are un asemenea personaj. Fac parte din decor. Pot sa se faca nevazuti, atunci cand cer de pomana, sau dimpotriva foarte vizibili, cand ii iei la tinta cu pietre. Fiecare astfel de personaj pitoresc, are o particularitate dinstincta, ciudata sau mai putin ciudata, care il diferentiaza de ceilalti ciudati nebuni ai marilor orase. Corcodel, era adunator de nuci. Aceasta era ciudatenia lui.

Din septembrie, incepea umblarea lui dupa nuci. Nu purta cu el sac, sacosa, punga de plastic, sau altceva. In schimb, avea un palton din lana batuta, cu niste buzunare foarte incapatoare. Cnd incepeau nucile sa cada, el imbraca paltonul, care ramanea pe el pana la infloritul ciresilor, in anul urmator.

Desi nucii de pe strada cresteau pe domeniul primariei, locatarii, umbriti de nucul cel mai apropiat de casa lor si luminati de un spirit largit al proprietatii, in perioada de cadere a nucilor, aparau nucii, pazindu-i de ciori si de oameni, impiedicandu-i sa fure nucile primariei, care in cele din urma, sfarseau in cozonacii gospodinelor.
Din acesta cauza, recolta zilnica de nuci a lui Corcodel, nu reusea intotdeauna, sa-l fericeasca cu minimul de calorii necesare unui om. Doctorii spun, ca un barbat, trebuie sa consume 2400 de calorii, in fiecare zi. Dar ei, nu l-au intrebat pe Corcodel, cand au stabilit acest numar. Daca l-ar fi intrebat, ar fi aflat ca 600 de calorii, consumate odata la doua zile, obtinute de la un buzunar de nuci, sunt o masa indestulatoare.

In felul acesta, latrat de caini si alungat cu matura, Corcodel isi ducea traiul. Prezenta lui era mai obisnuita decat a postasului, desi nu atat de dorita. Oamenii, isi fixau ceasul, dupa ora aparitiei lui, in capul strazii. Pana intr-o zi umeda de sfarsit de noiembrie, in care Corcodel nu mai aparu. A fost un mic soc social. Le lipseau simbolul negativ al comunitatii. Cand s-au dus sa-l caute, l-au gasit mort, in baraca unde se aciuase. Avea in mana inchircita de frig, doua nuci. Erau prea pietroase, ca sa le poata sparge.

Satenii, au pus mana de la mana si l-au ingropat crestineste. Pe crucea lui simpla, din lemn, au scris doar un cuvant : Corcodel.

Totusi, printre oamenii ''de bine'', care l-au ingropat, era unul, care ar fi putut sa puna pe cruce, anul nasterii. Era unul, care ar fi putut sa dea un nume mortului. Era unul, care i-a cunoscut parintii, fratii, casa unde s-a nascut.

Ascultati confesiunea lui:

Arama Griga, era tatal (in general fericit) a trei copii. Vlad, cel mai mare, Izabella si mezinul Corcodel. Faptul ca toti erau tigani, ca si tatal lor, nu conta pentru Arama. Erau ai lui. Doar ai lui. Pentru ca nevasta-sa, Florica, se prapadise la nasterea lui Corcodel, pe care il facuse la o varsta destul de inaintata.

De fapt Corcodel, se numea Ionica, dar o intamplare cu corcoduse, i-a rezervat pentru toata viata o porecla consacrata. Verificand maxima: ''ceea ce faci defineste ceea ce esti'', fratele lui mai mare, Vlad, el insusi un fervent mancator de corcoduse verzi; s-a hotarat sa-si indoape fratiorul cu aceste fructe foarte bogate in vitamina C.
De fapt, scopul era, amuzamentul teribil, cauzat de strambaturile faciale, ale unui copil de doi ani, cand primeste o doza shoc de vitamina C. Nemaipomenita acreala din corcoduse, schimba trasaturile unei fetze intr-un asemenea hal, incat toti se prapadeau de ras, in afara de victima inocenta.

Dar primul contact a lui Corcodel cu corcodusele a fost diferit...................

(e ora 12, mi-e somn,
continuarea maine.)Imagine
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde modigliani » 19 Oct 2011, 22:22

Cu "Meleu' " si "Teveu' "

A fost odata ca niciodata un baiat de securist . Fanica Huidu . De fapt Stefan - pe numele lui din buletin . Huidu , numele de familie , purtat cu cinste de mai toti stramosii lui , si dac-o luam prin istorie pe de-a-m-puricatelea probabil vom descoperi c-au fost d-alde d-aia huiduiti de prostime . Ca prostimea daca are ceva bun in ea aia are : pune poroclu numa'-numa' la lume . C-asa au aparut alde d-astia de le zice A lu' Coinac , Talpalata , Ciuciulan , Minciunica , Vacastearpa , Boumare , Napoicuru si asa mai departe . Dar sa ne-ntoarcem la Fanica al nostru .

El , prin anii 90 , cand abia dadea cu ochii de microfoane si-i ciordea vehicolu' lu' tac-su cand era ala la sedinta importanta cu Vadim Tudor , era un biet bididiu nevinovat . Inca n-avea vinovatiile lui personale . Bine , e adevarat ca-l mascarea lumea de-l stia deodata cu-ntreg neamu' din care se tragea , da' el sarmanu' inca nu era vinovat de ni'ica . Sau poate doar de "fluturi in cap" . C-asa-i cand "Ala Batranu' " e miez pe la Romania Mare . N-ai ca tot omu' fluturasu' tau personal . Nuuuuuu ! Umblii , nene , cu stoluri intregi , atat de multi de-ti ies pe urechi . Da' uiti ca te lauzi cu fluturii ce-au fost cu niscaiva zile-n urma omide taratoare . .... In sfrasit .

Intr-o seara-i fura asta lu' tata-su masina , isi ia-n masina un amic si fro' cateva pitipoance , d-astea imbracate economic si fardate in exces , si iau calea Snagovului . Pusa-sa ochii pe-un disco club d-ala facut "la kil" in Caminu' Cultural . Pesemne sa sfideze regimul tomnai apus , ctitorul a milioane de asemenea asezaminte "culturale" unde la serbari de sfrasit de an scolar si la Zilele Recoltei trebea' sa urce pe podium copchilasi cu mucii-n barba si sa recite solemn poeme inaltatoare la indemnurile , soaptele si ghionturile doamnelor invatatoare , sarmane navetiste ce nu prinsesera post "la oras" tranzitand dpdv profesional scoalele cu geamlacuri mititele si cu sobe de dupa usa .

Numa' ca , iaca , la Caminu' Cultural din Gruiu - Snagov , Fanica al nostru nu cauta poeme comuniste pline de-naltare . Cauta miile de basi ce rabuvneau turbati din boxe , luminile tembele ale neoanelor cu quartz , sticlele de whisky si cutiile de RedBull , atmosfera bezmetica in care localnicii dansau balcanic pe ritmurile lui Nana si ale E-Type .....

Ce cauta el tomnai colo cand Bucurestiu' era doldora de discoteci ? Pai ..... era pe vremea aia cand era si el un bobocel de vedeta . Batea campii de fro' cateva luni la Radio 21. Spunea Buna Dimineata , stia - se pricepea - sa spuna cum il cheama p-ala de urma sa-l ascultam cu nush ce melodie , radea singur la bancurile ce le spunea pe post si credea cu tarie ca daca-l suna cate-un plictisit si face-o dedicatie altui plictisit prin intermediul sau ..... e vedeta !

Al de era p-atunci director la Radio 21 isi facea bagajelu' sa ia-n primire Ambasada Romaniei la Londra . Isi cam lua la revedere de la subalterni si-i invita prin discoteci pe unde-avea el facute " schimb de fanioane" . Asa si cu Snagovu' , asa ajunse Fanica al nostru cu masina plina de fufe pana-n Clubul din padurile Vlasiei .

DJ acolo , la acele vremuri , era unu' Alexandru si-l avea "secund" pe unu' de-i spune Pictoru' . Ei bine , astia doi alternau stilurile de muzica cerute de public . De la bluess-uri la hard-rock , rand pe rand , tineau publicu'-n picioare pan'-la ziua . Pan'-la ziua ..... pan'-la ziua , ok , numa' ca la cantatu' cocosului tineretu' o cam lua spre casa . Mai bauti , mai fericiti , mai cu ceasurile lasate pe la ospatari , .... cum stiti cu totii .
Numa' Fanica al nostru ..... nu si nu ! Se cam facuse de orele 05 00 si el parea c-abia-ncepe chefu' . In privirea lui limpejoara de urmas al Huiduitilor si de direct tragator din participantu' la sedintele Romaniei Mari se vad deja fulgerase diavolesti :

- Cum bai ? Io sa ies afara ? Poate nu-ti mai dau niciun ban ! Pai tu stii cine-s io , mah ? Vrei sa-ti sparg astea p-aici ?
- ..... Nu va suparati , clubul s-a inchis deja de 30 de minute . Ospatarii trebuieste sa predea banii , noi trebuie sa plecam acasa .
- Sa pleci acasa ? Da-i drumu' ! Si sa-i spui lu' ma-ta c-am intrebat de ea , auzi ?
- Dar de ce-mi vorbiti asa ? Va rog sa achitati si sa eliberati masa .....
- Bai , esti nesimtit ? Poate-ti dau o sticla-n cap acuma ! Mars d-aici ca te fac de kkt la radio maine dimineata ... "


Ospatarul nostru , urmas timid al Ancutei , hangita diplomata din povestile poporului se indreapta catre seful de sala si-i reproduce "dialogul" purtat cu ..... "vedeta" de radio . Mai incerca si acesta sa-i scoata scaunu' de sub sezut si primeste acelasi tratament infect spre deliciul celor despre care va spuneam mai sus ca erau intolite cu economie . Dansele , cu un deosebit de ridicat nivel al simtului umorului si deosebit de spirituale , se amuzau teribil descoperind cum masculul vedeta ce le scosese-n .... Club domina prin importanta un snop de fraieri ce servesc la mese .

Numa' ca-n discoteca aia lucra si unu' de-i spunea Ursu' . Ii spunea Ursu' ca nu gasise nimenea poroclu' mai amenintator pentru cum arata asta . Ca la fro doi metri - si p-asa si p-asa - , o singura spranceana de-i facea umbra ochilor bovini , doi pumni cat roata carului si-o talaba de neam prost . Cre' ca purta 52 la labe . Venise-ntro zi sa se angajeze :

-Sefu' , va cauta cineva .
- Cine ?
- Un baiat d-aici din sat . Grohotolea-i zice .
- Si ce vrea ?
- Sa se angajeze .
- Ce dracu' sa fac cu el ? Ce stie sa faca ?
- Sefu' , ..... de ospatar nu-i bun . E mare si urat . Io l-as pune la paza , bodigard .
- Si cati bani vrea pe luna ?
- Nu stiu , ca nu l-am intrebat .
- Trimite-l la mine . Mai mult de 5 milioane nu-i dau , sa fie clar .
- Da sefu' , imediat !
spuse seful de sala si pleca sa-l aduca pe alde Grohotolea .
In trei minute se auzeau bufnete pe scari . Urca Grohotolea catre biroul sefului . Bate-ncet la usa si impinge-n clanta . Cand usa se-aseza perpendicular cu tocu' sefu' sari din scaun , belii ochii si spuse fara preget :
- Incepi de azi , ai 8 milioane pe luna ! Multumit ???
- ..... Ihammm . Cu ce ma-mbrac ?
- Pai ..... cu d-ale tale , cu ce te-o-ncapea d-acasa , ca noi n-avem pe masura ta . Numa' negre sa fie .
- ...... Bine . Vin diseara .


Pe Grohotolea , pe Ursu , nu-l scotea nimeni din ale lui . Mare cat bou' dar calm ca ieslea . Nici nu era nevoie sa spunem vr-unuia ca-i la paza . Putea sa fie si la bucatarie , dar cand aparea duduind podeaua cu ghioagele de pumni atarnand pe langa el si cu vocea de ecou de pestera era suficient sa zica " ..... Bah ! " ca-ngheta sufletu' ala de-l facuse sa zica asta . Cel mai eficient angajat de la paza !

Fanica al nostru se dadea-n stamba ! Jubila tembel pentru cat de viteaz fusese el umilind ospataru' si pe sefu' de sala . La pupitru cu "sidiuri" inca se afla Pictoru' care se straduia scos din minti sa puna melodii din ce in ce mai lente , din ce in ce mai incet , din ce in ce mai lungi pauzele-ntre melodii , incat si mustele din sala intelesesera ca s-a-nchis programu' . Numa' Fanica al nostru nu !

- Baiii ! Asta-i muzica ? Da-i tare , nene ! Tareeeeeee , s-aude ???
- Clubul s-a inchis , ultima melodie .
- Care ultima , mah ? Vrei sa-ti pun alea-n cap ?
- ..........................
- Ce stai si te uiti la mine asa ?
- Am zis . Ultima melodie , ..... punct !
- Bai , stii ce ? Incepi sa ma enervezi ! Vrei sa ma ridic la tine ?
si schita un brusc ridicat de pe scaun . Numa' ca sarmanul se lovi cu umarul de palma lu' Grohotolea care tocmai se apleca spre el sa spuna cu o voce de tunet :

- BAAAAAAAAAH !!!!! MARS IN PIZDA MA-TII AFARA CA MI-E SOMN !!!!!!! E CINCI SI ZECE !!!!! ........ TU AUZI ?????

Se ridica asta ca-n transa , isi lua pe sus admiratoarele si fugi catre masina nu-nainte de-a achita ospatarului datoria de la masa . Nu mai astepta restu' de teama de-a nu o lua cumva Grohotolea catre bar . Pleca cu viteza gandului . Asa viteza incat sari cu masina de pe sosea in Ghermanesti . Noi , dupa ce ne-am incheiat socotelile am luat-o pe acelasi drum si-am nimerit exact cand politia locala descoperea ca Fanica al nostru ..... nu avea permis de conducere si era ..... nitel matol ! Tipa la astia ca nu stiu cine-i tac-su si ca vor avea problema . Am oporit pentru cateva secunde si i-am spus ca-n urma noastra vine Grohotolea . A tacut si-a belit ochii-ngrozit la noi . Pesemne ca nici tac-su nu-l putea scoate din pumnii Ursului .....

.........................................................................................

Trecut-au anii si vedeta noastra o tine din tampenie-n tampenie . Ca-i vedeta , deh ! Ca-i Carcotas si si-a cladit pe prost gustul consumatorului de talk-show ieftin si de glume ieftine o "cazemata" inexpugnabila a vedetismului . Pai Oprah e fraiera in comparatie cu el , naibii ! Atat de fraiera incat la volan uita ca-i vedeta si circula regulamentar . Pai deh, daca tac-su ala negru n-a trecut prin sedintele lu' WC Tudor ........ d-acolo i se trage !

...........................................................................................

Vedeta noastra , Fanica a lu' Huiduitu' , a ajuns de confunda prompteru' cu carosabilu' . Probabil s-a maturizat de la episodu' cu Grohotolea si din exces de zel a devenit una' cu emisiunea . Sau lumea a devenit o ieftina extensie a emisiunii carcotactica . In fine ....... Teapa lui . Fraierii asta de gabori vad alfel treaba . Cica omor din culpa si se lasa cu parnaie . Musai trebuie apelat un psihiatru . Musai ! Sa-i spuna ala oficial si cu tenta medicala autorizata : "Bah ! Esti un bou !" .

...........................................................................................

Cel mai rau in povestea asta e ca presa a innebunit ! Chiar ca-l trateaza p-asta de vedeta . Pai io nu-nteleg : i-a omorat p-aia cu Teveu' ? Io stiam ca cu Meleu' Ce-are carcotasu' cu soferu' ? ..... Are ceva ?
Nici nu-i mai spun nevesti-mii " Da-i pe Realitatea" . Ii spun " Da-i Pe Huidu"
modigliani
 

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde Bee Happy » 19 Oct 2011, 23:06

CAUTATORUL DE NUCI(continuare, cu scuzele de rigoare :D )

Dar primul contact al lui Corcodel cu corcodusele, a fost diferit. A inceput sa rontaie corcodusa verde, ca si cum ar fi fost un M & M. Nici un spasm, nici o strambatura. Apoi a intins mana dupa altele... De atunci l-au strigat Corcodel.

Izabella, singura prezenta feminina din casa lor, era o zvarluga neastamparata, care promitea sa devina o frumusete de genul Sulamitei lui Solomon. Citez (aproximativ): '' Nu ma barfiti ca sunt neagra, pentru ca m-a ars soarele. Sunt neagra, dar sunt frumoasa".

Arama, tatal si capul necontestat al familiei (inainte sa-i moara nevasta, era contestat), era vacar. O slujba injositoare, ati putea spune. Dar, stati asa ca nu-i asa ;) . El avea in grija contingentul de prasila al C.A.P.-ului din localitate, care consta din patru tauri. Greutatea lor oscila in jurul a 1000 de kg. Cand mugeau, tremurau lupii, iar vacile simteau fluturi prin stomacul bicameral. Il iubeau pe Arama, pentru tainul zilnic de ovaz pe care il primeau de la el. Dar cand erau in calduri, daca nu erai vaca, nu aveai ce cauta in preajma lor. Arama, a avut ce cauta. A cautat sa vada daca le mergea bine. Mugila, cel mai fioros taur, a rupt legaturile si l-a impuns cu coarnele si l-a sfaramat cu copitele. A mai ramas din bietul Arama, doar o masa insangerata, de nerecunoscut.

Vlad, s-a trezit dintrodata, la 16 ani, ca nu mai este Vladut. Toti vecinii, i-au ajutat in primele saptamani, miscati de tragedie si ii spuneau lui Vladut: '' Acum, tu esti capul familiei". Si Vlad i-a crezut. A luat in serios slujba de protector a surorii si fratelui mai mic. Pana acum, mergea la scoala. Ii placea ca din niste semne pe care el le scrijelea pe hartie, ceilalti ii cunosteau gandurile. Dar acum mainile lui trebuiau sa munceasca. Ala mic striga dupa mancare si corcoduse, Izabella voia role si penar roz. Si a muncit. Cel mai mult ii placea sa lucre in constructii. Si-a promis ca atunci cand o sa castige suficienti bani, o sa ridice o casa a lor, in care fiecare o sa aiba propria camera. Dar cand nu avea nimic de munca, fura. Pentru ca lui ala mic ii trebuia mancare si la Izabella, penar roz.

Viata s-a tarat pentru ei cativa ani, le-a fost cand mai bine, cand mai rau. Dar mai mult rau.
Intr-o zi fatidica, Izabella, pe cand se intorcea de la scoala, a fost prinsa de trei baieti imberbi, carora le clocoteau hormonii. A fost tarata in gangul unei case parasite si violata. Dupa ce a fost amenintata cu moartea sa-si tina gura, a fost parasita ca o haina nefolositoare. A reusit sa se tarasca pana acasa, unde a cazut in bratele fratelui. La insistentele fratelui, a povestit ce s-a intamplat.
Atunci, ingerii razbunarii s-au revoltat in Vlad. Picioarele, care il purtau spre munca in fiecare zi, acum l-au purtat inspre casele violatorilor. Umarul, care pana acum se incovoia sub povara sacilor de ciment, a spart usile, in spatele carora se ascundeau faptasii. Pumnii, cu degetele crapate de var, s-au inclestat pe gatul vinovatilor. Nu au putut sa scape de furia leului care isi apara familia.

Dupa ce i-a lasat fara suflare, Vlad, cu mintea ratacita intr-un taram mai bun, in care se facea ca el si ceilalti frati ai lui mancau corcoduse care erau coapte; a luat-o la plimbare pe malul raului. A rupt o palarie de floarea soarelui, din lanul apropiat si mancand seminte, nu se mai gandea la nimic. Asa l-au gasit o patrula de politisti, care deja impanzisera zona, in cautarea lui.

Nu s-a mai auzit nimic despre el. Nu s-a mai auzit nimic nici despre Izabella. A disparut de acasa, in aceiasi zi in care a fost arestat Vlad. Doar Corcodel a ramas sa rabde de foame. Oamenii milosi, l-au hranit o vreme. Apoi l-au lasat sa se descurce singur. Si era un baiat descurcaret. Vara, era cu ochii pe sus dupa cirese si corcoduse, iar toamna isi apleca privirea, cautand nuci.

Ultima data cand l-am vazut, dupa multi ani, era imbracat intr-o haina de lana batuta, cu buzunare largi. Tocmai se aplecase pe furis, sa ridice doua nuci. Avea mainile inghetate, iar nucile aveau coaja pietroasa.


All of us, have the right to BEE HAPPY
(toti avem dreptul sa fim fericiti)
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde proapis13 » 19 Oct 2011, 23:21

M-a miscat povestea ta pt ca si la noi in Severin a fost un ,,corcodel''
care a locuit in prelungirea Strazii Carpati undeva la marginea ogasului
acolo unde incepea plantatia de nuci a orasului si a avut o soarta asemanatoare
Dumnezeu sa-i ierte pe amandoi
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori