Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA NOUTATI IN APICULTURA

Daca ai aflat despre o noutate in apicultura care se preteaza a fi aplicata in Romania , scrie aici . Materiale , echipamente , tehnologii noi sunt elemente ale progresului in apicultura .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apimondia 2013

Mesajde proapis13 » 16 Oct 2013, 23:01

Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apimondia 2013

Mesajde Victima » 17 Oct 2013, 11:14

La Congresul APIMONDIA de la Kiev au fost prezenti si cateva sute de apicultori romani. Unii au venit in grupuri organizate de cca 20 persoane( Federatia ROMAPIS, D-na Chirila, A.C.A., d-nul Camaraseanu) iar altii au venit pe cont propriu. Au avut standuri :I.C.D.A.,Federatia ROMAPIS,Apitotal,Cocor Arad,Apisrom Vaslui, Apidava Blaj, "Bee -Vital",Teclem Faget......
Dupa cum vedeti,am avut o prezenta consistenta...
Din cei care isi dadeau cu parerea pe aici nu a participat niciunul.
Ca fapt divers ,tichetul care iti dadea dreptul sa frecventezi expozitia,in toate cele 4 zile ,a costat 70 euro,iar daca doreai sa asisti si la lucrarile congresului(plen+sectiuni) costa 300 euro...
Victima
 

Re: Apimondia 2013

Mesajde proapis13 » 17 Oct 2013, 11:57

Victima scrie:....Din cei care isi dadeau cu parerea pe aici nu a participat niciunul.....



daca ai fost prezent la tirg trebuia sa incepi cu cateva foto
Prima fotografie trebuia sa fie cu romanca noastra ce a luat aurul cu mierea de mana la editia asta
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apimondia 2013

Mesajde Victima » 17 Oct 2013, 12:15

Am descris un fapt real de la aceasta manifestare,care pe mine CA ROMAN m-a impresionat.
O sa pun si poze,dar nu am avut INCA timp sa le descarc !!
Si inca un amanunt : au castigat medalii( la miere ) un salariat de la ICDA si unul de la Apidava(s-a concurat individual nu pe firme)
Victima
 

Re: Apimondia 2013

Mesajde akmm » 17 Oct 2013, 12:46

Era cat pe ce sa pun o poza cu mine la targ. Asteptam atunci urgenta intai.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Apimondia 2013

Mesajde proapi » 17 Oct 2013, 19:37

TDI scrie:Romania are 2 medalii: aur si bronz - detalii in linkul urmator: http://apimondia2013.org.ua/en/press-ce ... 12306.html


Victima scrie:Am descris un fapt real de la aceasta manifestare,care pe mine CA ROMAN m-a impresionat.
O sa pun si poze,dar nu am avut INCA timp sa le descarc !!
Si inca un amanunt : au castigat medalii( la miere ) un salariat de la ICDA si unul de la Apidava(s-a concurat individual nu pe firme)


Tocmai ca s-au separat, pentru prima oara, mierea apicultorilor de cea a comerciantilor....citeste mai atent ce si cum...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Apimondia 2013

Mesajde alt stupar » 17 Oct 2013, 21:23

proapis13 scrie:
Victima scrie:....Din cei care isi dadeau cu parerea pe aici nu a participat niciunul.....

daca ai fost prezent la tirg trebuia sa incepi cu cateva foto


De ce dai in "victima" ? Kievul nu crede in lacrimi... de data asta ;)
Or` poate... si aparatul de poze al colegului o fi cazut victima rachetilor ? :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Apimondia 2013

Mesajde akmm » 18 Oct 2013, 08:24

Un scurt aranjament de poze/filme facut de un participant/expozant din Cernauti.
http://www.youtube.com/watch?v=JCXfC7Pt ... video_user
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Apimondia 2013

Mesajde cobi » 18 Oct 2013, 09:37

akmm scrie:Un scurt aranjament de poze/filme facut de un participant/expozant din Cernauti.
http://www.youtube.com/watch?v=JCXfC7Pt ... video_user

Multumim dle Nicolae!
Am vazut ca ati fost si d-vostra acolo; poate ne povestiti lucruri care v-au impresionat, placut/ displacut!

Sanatate!
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: Apimondia 2013

Mesajde proapis13 » 19 Oct 2013, 15:28

Foto cu premiatii de la Apimondia 2013,cei care ati fost acolo,puneti o foto si cu romanca noastra si medalia ei de aur
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 737&type=1
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apimondia 2013

Mesajde Donbazil » 21 Oct 2013, 22:46

Donbazil scrie:Sal'tare!
Baaaa, au cam ajuns!.....
Au ajuns cei care aveau interes dar si suficiente fonduri ca sa ajunga.... :idea:
Asta-i treaba!.....Ne dam cocosi, mari stupari profesionisti, mari " asociatzii" , "fundatzii" si "federatzii" , dar cand e sa facem cat de cat ceva cu care sa aparem si noi ca existam in lumea asta.....Gata!....
Pe forum vorbim " discutzii" iar chestiile importante sunt pastrate " la secret".....(Poate cei de la A.C.A. tin materialele pentru publicare in revista R.A. dar ceilaltzi?....) :shock:

Nu am nici o frustrare pentru ca eu n-am putut ajunge desi nu era prea departe, dar macar aveam sperantze la altzii mai "stupari" decat mine-amaratul.....

Rugamintea mea este catre cei care au fost, sa faca un pustiu-de-bine si sa posteze cate ceva ca sa vedem si noi, amarastenii, ce si cum a fost prin Ukraina......

Sal'tare!
Donbazil - Faget :)


Nu-i frumos sa te autocitezi, dar si eu puteam descarca de pe net ceea ce s-a postat.....Revin cu rugamintea ca cei ce AU FOST sa posteze......Nu povesti ale altora.....Pai ce facem aici?.....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Apimondia 2013

Mesajde Aurel1959 » 22 Oct 2013, 00:23

Donbazil, poate o va face ACAR. Cei pe care-i tot proslaviti. Sau poate ma isel eu ?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Apimondia 2013

Mesajde akmm » 23 Oct 2013, 08:22

Pentru cei ce nu stiu cum arata de aproape.Din Kiev.
Fişiere ataşate
DSCF4950.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Apimondia 2013

Mesajde Victima » 02 Noi 2013, 20:21

Imagini de la Congresul Apimondia Kiev 2013 puteti gasi pe facebook la adresa urmatoare:

https://www.facebook.com/aavph
Victima
 

Re: Apimondia 2013

Mesajde ovidiu_78 » 11 Noi 2013, 01:13

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4jTRFZ4cybo&feature=youtube_gdata_player[/youtube]

mai e un video d la acest user d la apimondia cu ceva stup cu bondari... :shock:
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Apimondia 2013

Mesajde valter » 09 Dec 2013, 18:55

Vai steaua ei de organizare la prietenii ucrainieni.
Pentru a putea intra in centrul expozitional trebuia muuuulta rabdare si tutun.Coada nene de romani mai ceva ca la malai pe timpul lu' nea Nicu...asta pana sa intri in incinta unde se luau tichetele de acces. Acilea(unde se luau tichetele si ecusoanele) alta buluceala dracului si valmaseala de i-am dat dracu' si am delegat doua fete de ale lui Dobre(Tremot) sa se inghesuie ...ma lasase spatele de atata stat in picioare( aproximativ cinci ore).

Intr-un cuvant, organizare de rahat...si nu pe bani putini, vreo saptezeci de euro de caciula.
In interior, 30% din suprafata expozitionala traditii nationale ukrainiene, coate si inghesuiala.Se anuntase cel mai mare eveniment apicol din acest secol si a reprezentat doar pe sfert ceia ce a fost la Montpellier.

Alfel, turism prin Kiev si achizitia de matci carpatine de la un crescator local.

ps. Am regasit parfumul ce ne conjura inainte de 22 dec 1989 si drumuri bombardate de la Cernauti la Kiev asisderea de la Kiev la Odesa.
Era sa uit. Orisice intrebai, primeai un singur raspuns -''ne panimaish''.
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la NOUTATI IN APICULTURA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron