Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA NOUTATI IN APICULTURA

Daca ai aflat despre o noutate in apicultura care se preteaza a fi aplicata in Romania , scrie aici . Materiale , echipamente , tehnologii noi sunt elemente ale progresului in apicultura .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde Adi Hodis » 06 Ian 2012, 13:31

Inamic ori ba, important este ce e bine pentru albine in primul rind si apoi pt. stupar.
Iar asta dezarmeaza combatantul ... si nu trebuie sa discutat din pozitia de mic stupar s-au "mare stupar" ci la subiect ... albina si binele ei.
Si ca sa presar olecutza piper ... ai putea incepe cu INCALZIREA vs citatul asta:
gica scrie:Eu deschid stupii cand aproape ca infloreste cornul si constat ca jumatate din matci inca nu au inceput ouatul,voi aveti deja acum oua si puiet capacit prin stupi.

s-au asta:
gica scrie: ''' Vara se stupareste iarna se odihneste ca stupul nu-i butoi de varza sa umbli in el cand te doare capul si mai ales cand nu te doare'''

Hai nea Gica ... ca n-o fi rau la urma. :)

PS
Cate turte ai pus la stupi ?. :roll:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde Microb2010 » 06 Ian 2012, 14:34

Dl. Gica daca nu doriti sa pierdeti timp cu scrisul, macar luati camera video cu dumneata si inregistrati activitatile din stupina, cu explicatii, pe perioada uni an apicol am invata multe noi astia incepatorii si ....
Avatar utilizator
Microb2010
 
Mesaje: 52
Membru din: 23 Iun 2011, 11:48
Localitate: Satu Mare

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde gica » 06 Ian 2012, 14:41

Adi Hodis scrie:Cate turte ai pus la stupi ?. :roll:

Mai bandit,tocmai tu ?
Presupunand ca mai calci pe la mine nu mai primesti nici macar o coaja de paine ( ca anul trecut painea a fost de pomana,slana de la tine :lol: ).
Cand am umblat amandoi in iulie la stupi ai zis - nea Gixca nu au papa.
Am luat viteza si din iulie pana la 1 septembrie fiecare colonie a primit saptamanal cam 3kg de hrana de completare.A mai fost si un mic cules.Am procedat asa sa bage si ceva polen in ramele cu rezerve.Am mai dat si lapte praf si drojdie de bere inactivata.
La inceputul lui noiembrie am cantarit ca ciobanul corpurile cu rezerve.Au corespuns,aveau 25-30 kg.Populatie -aproape un corp la roii care-i sti si un corp si ceva cei buni.
Am pus folie,podisor,ziare,capac si gata.Ce sa mai caut la ei?
Miere nu este de scos,polen nu,venin nu,de roit o mai fi roit vreunul ca am avut un caz in ianuarie la unul cu 2 matci,cresterea de matci nu merge ca nu sunt trantori,corpurile cu rame sunt stivuite din toamna.
Inainte de Craciun am dus carnatii la afumat la stupina unde te-a apucat foamea.Recunosc ca m-au mancat degetele si am saltat 3 capace.Am vazut exact ce ai vazut si tu in stupul ala pozat,rame goale sus.
Dupa Craciun am plecat in pastoral pe la Focsani,am ajuns acasa pe 3 ianuarie.Am vrut sa merg pe la stupi dar a invins lenea.Asa ca dau o talpa dupa prima zapada ca am vreo 10 bucati cu fundurile pline si le iau zapada de la urdinis. Neglijent,ca sa nu zic altceva.Despre turte mai vorbim.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde gica » 06 Ian 2012, 14:59

Microb2010 scrie:Dl. Gica daca nu doriti sa pierdeti timp cu scrisul, macar luati camera video cu dumneata si inregistrati activitatile din stupina, cu explicatii, pe perioada uni an apicol am invata multe noi astia incepatorii si ....

Uite unul pe contra.Ce sa filmez la stupi?
Cum pun corpurile de recolta in primavara?
Cum recoltez mierea?
Cum recoltez polen ?
Cum fac altceva ?
Ca la stupii buni nu umblu (ma uit,dau o geana) decat odata pe luna.Si celelalte operatii (ca mai sunt si din astea) filmate nu-s de lauda.Avem destule pe aici.Mult timp am sarit cu scrisul pe ei pana am fost luat la ture.Asta este.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde Adi Hodis » 06 Ian 2012, 15:09

gica scrie:
Adi Hodis scrie:Cate turte ai pus la stupi ?. :roll:

Mai bandit,tocmai tu ?
...
Despre turte mai vorbim.

Pai eu dara, cine altu` daca nu eu ... nu vazu-si ca aplicarea turtelor inca din oct. la mia de stuchi, inseamna a fi "mare" stupar ... si cum bine stiu, la matale nu asa se prezinta maretia.Cine are ochi sa vada, vede ca esti un mare stupar.

Cat priveste papa albinelor asta vara, stia-i dumneata ce trebuie facut, eu doar mi-am spus parerea, ca deh ... seceta.

ps
data viitoare imi duc si coja de paine ... :lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde gica » 06 Ian 2012, 15:32

Adi Hodis scrie:ps
data viitoare imi duc si coja de paine ... :lol:

Daaa,bineeee,da stai 3 zile.Ca esti bun la munca. :lol: :lol:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde CORNEL V. » 06 Ian 2012, 18:05

Nea Gica,fi atent aici ...te ajut eu cu cartea...matale spui si eu scriu :roll: ...sau mai bine aduc o secretara ca mie mi-e lene :P ...nu mananca ,nu bea,imi pastrezi mie o micuta bucata de carnat asa de vreo jumate de metru,ca ultima de anul trecut tot eu ti-am mancat-o si am rezolvat problema :lol: :lol:
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde gica » 06 Ian 2012, 20:42

Altul acuma.Mai smecheri ce sunteti vedeti ca va am in poza.Si pozele astea se mai pot aranja nitel.Chiar vreti sa va vedeti fara masca sau altceva pe voi pe langa stupi?
:lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde Microb2010 » 06 Ian 2012, 21:18

gica scrie:
Microb2010 scrie:Dl. Gica daca nu doriti sa pierdeti timp cu scrisul, macar luati camera video cu dumneata si inregistrati activitatile din stupina, cu explicatii, pe perioada uni an apicol am invata multe noi astia incepatorii si ....

Uite unul pe contra.Ce sa filmez la stupi? (niste filne pe contra)
Cum pun corpurile de recolta in primavara? ( da cu accent pe ce puneti acele corpuri si cum ajungeticit mai eficient in aceasta situatie obositoare)
Cum recoltez mierea? (sunt care nici cu asta nu se descurpa asa cum trebuie le iese mierea prea fluida)
Cum recoltez polen ? (nici asta nu e un lucru simplu sa obti polen de calitate mai ales cum se conditioneaza)
Cum fac altceva ? (daca e interesant ca de exemplu acei carnati afumati po sa vina )
Ca la stupii buni nu umblu (ma uit,dau o geana) decat odata pe luna.Si celelalte operatii (ca mai sunt si din astea) filmate nu-s de lauda.Avem destule pe aici.Mult timp am sarit cu scrisul pe ei pana am fost luat la ture.Asta este.

(Mata dai geana ca sti ce sa ochesti cu geana da eu ( noi) astia incepatorii ne uitam ca b....ul la poarta in comparatie cu mata, nici nu va rugan lauda asa un pic de dadacire nu ar strica una e sa vezi alta sa citesti)
Avatar utilizator
Microb2010
 
Mesaje: 52
Membru din: 23 Iun 2011, 11:48
Localitate: Satu Mare

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde leopreda » 17 Ian 2012, 01:31

:(
leopreda
 
Mesaje: 87
Membru din: 31 Aug 2011, 16:06

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde adi_passs » 23 Mai 2013, 19:56

eu ma bag la cumparat cartea..is incepator si .....cine stie... pricepe
adi_passs
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Apr 2013, 13:44
Localitate: IASI

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde CORNEL V. » 23 Mai 2013, 20:58

Si cine sa mai scrie cartea?
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde sorin_horezu » 22 Oct 2013, 15:31

:cry: :cry: :cry:
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde SummerCat » 04 Feb 2014, 19:13

CORNEL V. scrie:Si cine sa mai scrie cartea?

S-a linistit saracul !
Nu l-am cunoscut, dar a lasat multa bucurie si stiinta in urma.
Cum rugamintile sunt fierbinti, de ce nu strangeti parerile lui intr-o buchie frumoasa? Ca inscrisurile raman mai mult timp pe filele de celuloza, decat in mediul binar.
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Anterior

Înapoi la NOUTATI IN APICULTURA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori