Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: O altfel de lisa

Mesajde proapis13 » 25 Sep 2011, 18:26

Cine are timp si o bicicleta de sacrificat poate face lisa asta
salve
Fişiere ataşate
lisa cu roata bicicleta.jpg
lisa cu roata bicicleta.jpg (11.21 KiB) Vizualizat de 19919 ori
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: O altfel de lisa

Mesajde proapis13 » 25 Sep 2011, 19:12

Interesanta si practica totodata,mie-mi place
salve
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: O altfel de lisa

Mesajde proapis13 » 11 Oct 2011, 21:24

Cu putina imaginatie se poate adpta si in stupina
salve :D

Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: O altfel de lisa

Mesajde jiji » 11 Oct 2011, 22:07

ce tare e roaba asta :lol:
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: O altfel de lisa

Mesajde gabi bee » 11 Oct 2011, 22:42

eu a-si vrea sa vad o lisa sau mai multe gen apilift, facute de unii din colegii nostrii de pe forum . banuiesc ca sunt destui care si-au construit si folosesc un astfel de intrument indispensabil in orice stupina si repet , vreau sa vad aparatele la lucru , ridicand stupi , caturi , stupi cu caturi pe ei, incarcare- descarcare cu ea din remorca, camion etc . probabil sunt multi care vor sa-si construiasca una , iar modelele prezentate pana acum nu sunt prea concludente si nu au poze de amanunt . eu imi doresc sa construiesc o lisa gen apilift si o voi face intr-o zi , dar...cu ce sa incep mai intai ! utilizarea apiliftului face sa nu mai conteze greutatea stupului folosit si excuderea unor tipuri de stupi gen 12 rame , caturi de 1\1,etc pe motiv ca sunt greu de manevrat nu mai e necesara . deci , da cineva din casa ...? :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: O altfel de lisa

Mesajde MyBees » 11 Oct 2011, 22:50

pe forumul vechi gasesti un topic care, nu cred ca ma insel, s-a finalizat cu un "apilift" facut de un coleg. Nu am timp acum sa caut topicul, daca dau de el revin.

LE: l-am gasit: LIFT PENTRU ME
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: O altfel de lisa

Mesajde gabi bee » 11 Oct 2011, 22:58

e prea putin . ce insemna un apilift la 1000 de forumisti ! sunt convins ca sunt mai multi care au si poate pt ca au muncit mult la el nu vor sa al dea mura-gura la altii . ori poate chiar sunt doar cativa care au si atunci iar e o problema . in occident vad ca incarcatul, descarcatul, mutatul etc cu spinarea este deja istorie si cred ca si la noi ar trebui sa se renunte la carca . deci ...
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: O altfel de lisa

Mesajde proapis13 » 11 Oct 2011, 23:00

gabi bee scrie: deci , da cineva din casa ...? :P

..Cavaleriu,Balasbebe,la ei am vazut cel putin pe forum
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: O altfel de lisa

Mesajde MyBees » 12 Oct 2011, 01:38

gabi bee scrie:e prea putin . ce insemna un apilift la 1000 de forumisti ! sunt convins ca sunt mai multi care au si poate pt ca au muncit mult la el nu vor sa al dea mura-gura la altii . ori poate chiar sunt doar cativa care au si atunci iar e o problema . in occident vad ca incarcatul, descarcatul, mutatul etc cu spinarea este deja istorie si cred ca si la noi ar trebui sa se renunte la carca . deci ...


Mai ai putin si-i iei la palme ca nu ti-au facut Apilift si te lasa sa cari cu carca... Ia apuca-te si arata-ne unul la tine peste cateva luni. Poate asa nu mai e prea putin. :|
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: O altfel de lisa

Mesajde proapis13 » 12 Oct 2011, 08:32

MyBees scrie:Mai ai putin si-i iei la palme ca nu ti-au facut Apilift si te lasa sa cari cu carca...
Ia apuca-te si arata-ne unul la tine peste cateva luni. Poate asa nu mai e prea putin. :|


Daca erai mai atent la postarile mele aflai ca am probleme cu spatele si nu pot sa car
Am cine sa-mi care stupii si fara lisa;a mea a ramas inca in stadiul de proiect cu toate
ca am adunat info personal de la pupemea primul care a facut-o lisa publica pe forum
Cu nea Balasbebe am vb la telefon inainte de a-si face el lisa-apilift cu un prieten si de
la el am luat ideea cu macaraua americana deoarece macaralele de pe piata romaneasca nu
aveau dublu-click ca cele americane
Iar postarea ta nu stiu cum sa o iau;ca un afront sau :| ??
Ma mai gandesc....la lisa-apilift ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: O altfel de lisa

Mesajde gabi bee » 12 Oct 2011, 10:39

Proapis stai linistit , cred ca MyBees s-a referit la mine ! am citit tot ce s-a scris pe forumul vechi despre apilift si am urmarit si filmuletele si am ajuns la concluzia ca in tarile mai dezvoltate s-a renuntat la carca in apicultura [si nu numai] si cred ca ar trebui sa ne gandim la sanatate cand inca o mai avem . apiliftul cred ca trebuie sa fie un accesoriu indispensabil in orice stupina asa cum este si centrifuga , masca etc si deja unii colegi si-au construit si probabil altii lucreaza la el . cine are bani insa , al cumpara si gata a rezolvat dar din ce am vazut eu pe net la noi nu se gaseste de cumparat unul multifunctional, adica sa poti lucra cu el si la caturi diferite si la stupi diferiti ca si dimensiuni [ in special in latime] ,si la incarcari-descarcari si daca s-o gasi pe undeva cred ca are un pret pe masura. de aia am zis daca are cineva facut si cu rezultate bune si vrea sa -l arate si pe forum ar fi o treaba excelenta . eu vreau sa-mi fac unul dar pt la anul am atatea de procurat sau de facut [ centrifuga , rame , faguri, stupi , topitor , etc, etc], si cu finante asa putine incat nu stiu cate o sa pot face . cert este ca am inceput sa ma gandesc noaptea la constructia unui apilift si eu cand ajung sa ma gandesc noaptea la un lucru , cu siguranta al voi face ! e cineva care nu ar avea nevoie de el in stupina ? :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: O altfel de lisa

Mesajde proapis13 » 12 Oct 2011, 12:37

Din toate modelele de lisa cred ca acesta se potriveste atat in interiorul cat si in exteriorul pavilionului
si se poate folosi si la incarcatul/descarcatul stupilor/caturilor deoarece are in dotare si o macara cu
dublu - click modelul facut de nea Balasbebe - si poti culisa cu platoul pe care pui stupii pana la 1700mm
inaltime zic eu destul de suficient sa poti sa-i incarci in camion cat ar fi el de inalt

Nu-ti face griji ca arogantza colegului nostru v-a fi tratata ca atare la momentul oportun ;)
salve :D
Fişiere ataşate
DSC04165.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: O altfel de lisa

Mesajde gabi bee » 12 Oct 2011, 15:10

modelul de mai sus eu zic ca are doua neajunsuri si anume are rotile prea distantate [lucru care se poate modifica] si nu vad cum poti ridica , cu ea , caturile de pe stupi . asta daca nu imi scapa ceva din poza respectiva ! :roll: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: O altfel de lisa

Mesajde proapis13 » 12 Oct 2011, 16:31

gabi bee scrie:modelul de mai sus eu zic ca are doua neajunsuri si anume are rotile prea distantate [lucru care se poate modifica] si nu vad cum poti ridica , cu ea , caturile de pe stupi . asta daca nu imi scapa ceva din poza respectiva ! :roll: :P


Cauta in forumul vechi la Pozele lui proapis13
si o sa o vezi acolo din mai multe unghiuri
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: O altfel de lisa

Mesajde gabi bee » 12 Oct 2011, 20:10

am vazut pozele si cred ca nu se pot regla bratele pentru ridicarea caturilor de diferite latimi ,ex.cat de 8 ,9,10,11,12 rame ,etc . lisa respectiva este buna pt un anumit tip de stupi iar daca in stupina ai mai multe feluri nu o poti folosi la ei ! cred ca bratele lisei ar trebui gandite dupa modelul lamelor de motostivuitor care se pot apropia sau departa una de alta . nu e deloc simplu sa faci o lisa multifunctionala si orice idee e binevenita ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: O altfel de lisa

Mesajde proapis13 » 12 Oct 2011, 20:24

Vezi ca in spate are o bara transversala inclinata spre dreapta
Acum este pt ME sau MER
Cand o aduci in pozitia din mijloc este pt stupul cu 10 rame
Cand e in stanga maxim e pt cel cu 12 rame
Are locase unde sepoate bloca pe cuib sau cat
Uita-te mai atent
salve :D
Fişiere ataşate
DSC04168.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori