Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tuica

Mesajde State » 02 Noi 2013, 02:09

Primele bauturi distilate au fost fabricate de eschimosi in urma cu 3000 de ani, prin fermentatia unor alge. Licoarea avea multiple utilizari terapeutice. La noi, traditionala tuicǎ de pruna, de o tarie intre 22-25 grade era odinioara folosita in vindecarile miraculoase ale unor boli de inima, de stomac si biliare.

Combate bolile de inima

Biochimistii americani au dovedit ca o enzima prezenta in cactusul Karroll viridis enoae, este regasita in tuica de pruna, in cantitati de 8 ori mai mari. Enzima are rolul de a reduce depunerile de colesterol pe arteridele capilare coronariene, vasele care aduc sangele la inima. Este prezenta in alte 120 de medicamente naturiste diferite, cu rol in prevenirea arterosclerozei si, implicit, a infarctului miocardic, medicamente care sunt foarte scumpe in SUA, Canada si Marea Britanie (depasesc in medie 140 de dolari pentru o cura de 45 de zile). Consumarea zilnica a 32,12 ml tuica de pruna este o eficienta metoda de a reduce probabilitatea de aparitie a unor boli de inima datorate arterosclerozei. Acest tip de profilaxie are un pret de 14.000 de ori mai mic decat in cazul unei medicatii naturiste cu extract de cactus, ambalat in SUA.

Antianemic
Cercetatorii germani au descoperit ca in extractele distilate de pruna exista 6 tipuri de substante cerute de celulele rosii sanguine, rapid absorbabile in stomac, o data cu vaporii de alcool. Aceste substanţe, prezente din abundentǎ in tuica, pot creste cu peste 120% viteza de producere a hemoglobinei si chiar a producerii de hematii (celule rosii ale sangelui, care transporta oxigen). In plus, ţuica de pruna are un bogat conţinut in fier, nucleul metalic al hemoglobnei din globulele rosii. Dar acest lucru nu inseamna nici pe departe ca anemia se previne cu tuica, in lipsa unei alimentatii corespunzatoare recomandate de medic. Dimpotriva, un consum zilnic de tarie de pruna poate avea efecte nefaste chiar si pentru un organism sanatos.
Reglarea functiilor hepatice
Tuica de pruna slaba contine o anumita cantitate de vitamine A,B,C,D1 si D2, nedegradate termic si absorbabile intestinal, cu o eficienta crescuta, atunci cand temperatura C). Acesta este un motiv pentru°bauturii este apropiata de cea a sangelui (37,5 care tuica de pruna fiarta, nu foarte fierbinte, este, in ciuda celor crezute, benefica functiilor hepatice, avide in anotimpul rece de vitamine si saruri (sunt exclusi) cei care sufera de afectiuni hepatice cauzate de alcoolism). Se recomanda tuica de pruna slaba in dischinezii biliare, probleme de decongestionare hepatica (disfunctii ale ficatului cauzate de slaba irigare cu sange a acestuia), constipatii cauzate de factori alimentari.
Precautii:
1. Tuica de pruna poate avea efecte magice pentru sanatate numai in conditiile in care este preparata curat.
2. Nu se recomanda ca „terapia cu tuica” sa devina un obicei. Aceasta „traditie” se poate usor transforma intr-un viciu extrem de periculos.
3. A mari doza terapeutica de tuica poate conduce la alcoolism. Priviti tuica drept un medicament si aveti fata de ea atitudinea care se impune.

Terapia cu „suc de pruna”
Mic dejun
Este total exclus a se consuma orice fel de tarie inainte sau dupa micul dejun. Exceptie fac cei care sufera de forme nespecifice de tahicardie (cresterea frecventei batailor inimii) si hipertensiune netratabila, datorita unui stres psihic puternic. Acestora li se indica sa consume 30-40g slanina, urmata de un paharel de maximum 40 ml de tuica fiarta de pruna, „data peste cap”. Persoanele care lucreaza in conditii de temperaturi scazute li se recomanda 50-60 ml „pruna” dupa un mic dejun bogat in grasimi.
Dejun
Tuica de pruna slaba (nu alte tarii) este indicata ca aperitiv inainte de servirea mesei. Alcoolul si mai ales, sarurile minerale, favorizeaza absorbtia unor elemente benefice, prezente numai in fructul de pruna, inainte de inceperea dejunului. Din acest motiv, este absolut necesar ca tuica sa fie servita cu 10-15 minute inainte de masa de pranz (care poate contine elemente ce pot bloca absorbtia unor principii active proprii, regasite numai in tuica de pruna.). Cantitatea ideala de tuica servita a aperitiv nu trebuie sa depaseasca 50-60 ml pentru barbati si°22-24 25-35 ml pentru femei. Nu se recomanda servirea de vinuri tari in timpul dejunului si nici dupa dejun.
Cina
Inainte de cina, se poate servi un paharel de tuica de pruna ceva mai tare (30-35), maximum 50 ml pentru barbati si 40 ml pentru femei, bautǎ incet, inainte cu 20-25 minute inainte de masa. Nu este recomandat a se consuma nici un fel de bauturi distilate dupa servirea mesei de seara.


Sursa: efemeride.ro
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Tuica

Mesajde Mircea_63 » 02 Noi 2013, 05:09

State, astia cu efemeridele lor fac toti banii. Divertisul e apa de ploaie pe langa ei.

Textul preluat si de efemeride, este semnat de Marius Radu, cercetator Academia Română, doctorand in lingvistica. :o
Probabil dupa ce bause ceva din licoarea bahica. :lol:

Istoria chimiei spune ca arabii au descoperit distilarea. Oricum textul este de pus in rama si de aratat nevestelor. ;) A uitat sa precizeze ca cea mai buna tuica de pruna e cea romanesca. Punea si el umarul la economia tarii.

Interesant cum reuseau tocmai eschimosii sa puna ceva la fermentat. :? O fi tare cald in igluurile alea ale lor. Probabil si la prelucratul metalului erau foarte priceputi, ca doar n-or fi facut alambicul din oase de balena si piei de foca.

O sa bem o tuiculita in sanatatea lui.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Tuica

Mesajde State » 02 Noi 2013, 12:41

Sincer ? :lol: Acum am vazut si eu, citind alte articole. :lol: Puteti sterge topicul , va rog.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Tuica

Mesajde dorualbină » 02 Noi 2013, 13:35

Să fie introdusă în farmacii!
dorualbină
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Iul 2012, 08:15
Localitate: Filea,Mureş

Re: Tuica

Mesajde LUCIAN AVRAM » 02 Noi 2013, 22:22

si in spitale , si in campusuri universitare si ..... hac , si ..... hac , gata nu mai beau ........... :D :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Tuica

Mesajde Mircea_63 » 03 Noi 2013, 08:30

State scrie:Sincer ? :lol: Acum am vazut si eu, citind alte articole. :lol: Puteti sterge topicul , va rog.


Pe bune, e traznet articolul, cum sa-l stergem? :lol:

Recunosc ca nu stiu unde sa-l incadrez. La stiinta sau la umor? Ar fi pacat sa-l stergem. :D Daca e stiinta, e vorba de o descoperire epocala si demna de luat in seama, iar daca e vorba de umor, trebuie sa recunoastem: face toti banii. :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Tuica

Mesajde mircea.costache » 03 Noi 2013, 08:43

Buna Dimineata.
Am sa intru direct si abrupt pe problema dar cu permisiunea dumneavoastra va rog.
De ce oare Dumnezeu ne da ceva bun si noi luam ce este mai rau din el.Ne da pruna care este buna si alegem de cele mai multe ori tuica din pruna.De ce oare ne da tuica si noi luam ce e mai rau din aceasta.
Fiecare are liberul sau arbitru sa aleaga.Suntem raspunzatori de cum alegem.Asa ca din punctul meu de vedere moderatori ar trebui sa ne armonizeze nu sa ne stearga gindurile scrise indiferent ca sun reclame,rautati,bunatati,.......etc.
Vom sti oare ce suntem ca sa putem sti ce face.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Tuica

Mesajde paul » 03 Noi 2013, 09:53

mircea.costache scrie: De ce oare Dumnezeu ne da ceva bun si noi luam ce este mai rau din el.
Fiecare are liberul sau arbitru sa aleaga.Suntem raspunzatori de cum alegem.

Nenea, de la o posta se vede ca ai o orientare "eshatologica"de ... centru-dreapta ! :o
Pe bune, ce problema ai cu ... tuica, inafara de "convingerea religioasa"??? :oops: Aici era vorba de tuica-MEDICAMENT !!! Capisci ??? :oops:
LE ... ieri am facut vreo 42 L de medicament din zarzare ! La vreo 45 de ... "focuri"!!! :lol:
LE 2 ... nenea, decat sa iau la recomandarea medicului medicamente contra tensiunii, mai bine bag o doza , doua de ... tuicomicina ! Scade tensiunea mai ceva ca ... captoprilu' si lodozu"!!! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tuica

Mesajde paul » 03 Noi 2013, 10:25

State scrie: Consumarea zilnica a 32,12 ml tuica de pruna este o eficienta metoda de a reduce probabilitatea de aparitie a unor boli de inima datorate arterosclerozei.


Cantitatea ideala de tuica servita a aperitiv nu trebuie sa depaseasca 50-60 ml pentru barbati si°22-24 25-35 ml pentru femei.
Inainte de cina, se poate servi un paharel de tuica de pruna ceva mai tare (30-35), maximum 50 ml pentru barbati si 40 ml pentru femei,


State, orice medicament se administreaza per kg. corp !
Eu zic ca o anumita cantitate de tuica trebuie sa consume un amic al meu care cantareste cat o oaie buna (52 kg) si alta cantitate ar trebui sa consum eu care cantaresc ... 0,11 to !!! :o El are 1,6m inaltime, eu am 1,9m inaltime ... Diferenta de 30 cm de artere ale mele, cine le curata ??? :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tuica

Mesajde Florin Dobre » 03 Noi 2013, 10:49

Bine ai venit in clubul greilor Paul! :D
Vezi ca are Modi o solutie temporara la scurtarea venelor. El si le taie zilnic dar cica-i cresc mereu la loc. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Tuica

Mesajde alt stupar » 03 Noi 2013, 18:53

State scrie:Combate bolile de inima
Consumarea zilnica a 32,12 ml tuica de pruna este o eficienta metoda de a reduce probabilitatea de aparitie a unor boli de inima datorate (.... )

Consumarea zilnica a [...] l tuica de pruna de calitate este o eficienta metoda de a creste probabilitatea de aparitie a unor boli de "inima albastra". Garantat :lol:
State scrie: Antianemic
Cercetatorii germani au descoperit ca in extractele distilate de pruna exista 6 tipuri de substante cerute de celulele rosii sanguine, rapid absorbabile in stomac, o data cu vaporii de alcool. Aceste substanţe, prezente din abundentǎ in tuica, pot creste cu peste 120% viteza de producere a hemoglobinei si chiar a producerii de hematii (celule rosii ale sangelui, care transporta oxigen).

Baiiii... d`aia simteam io ca ma-nrosesc la obraz :shock:
Confirm efectul ! :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Tuica

Mesajde MIHAI BALS » 03 Noi 2013, 20:05

hai sa va zic una buna:
in mai dupa salcam m-a lovit o hernie de disc si dute la medic,antiinflamatoare,pastile etc.
antiinflamatoarele pt stomac sunt boala curata.
intr-o seara aruncai toate medicamentele si de necaz,de durere, luai o tuica!
pai nu zici ca nu ma mai durea nimic!
dupa ce verificai 4-5 zile, sun doctora si-i spun ca nu mai iau pastile si ma simt bine daca iau 100 de tuica.
ce credeti ca zice?
da,tuica e antiinflamatoare da e treba mea,ea nu poate sa mi-o recomande!
de vreo 3 luni am ramas pe tuica!
atunci,acum 3 luni, am citit si eu articolul asta pe net si m-a incurajat s-o folosesc !
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Tuica

Mesajde Donbazil » 03 Noi 2013, 20:23

Sal'tare!

Fapte, nu vorbe!.......
Fişiere ataşate
telefon 297 (Medium).jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Tuica

Mesajde alt stupar » 03 Noi 2013, 20:25

Mihai, si-atunci eu sa nu iau asa macar un pic... preventiv ? :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Tuica

Mesajde alt stupar » 03 Noi 2013, 20:28

Donbazil scrie:Sal'tare!

Fapte, nu vorbe!.......

Lasa, lasa... ca daca tot v-am trezit cu noaptea-n cap... pacat ca n-a fost timp sa ne imbiem la o cafea... imbunatatita, asa... de chef de drum, sa vedem si cum a iesit productia la "factor de imbunatatire" in toamna asta :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Tuica

Mesajde State » 03 Noi 2013, 20:45

Donbazil scrie:Sal'tare!

Fapte, nu vorbe!.......


:lol:
Imagine

PS: hac...
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Următorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori