Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA NOUTATI IN APICULTURA

Daca ai aflat despre o noutate in apicultura care se preteaza a fi aplicata in Romania , scrie aici . Materiale , echipamente , tehnologii noi sunt elemente ale progresului in apicultura .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde gica » 16 Sep 2011, 09:50

Uite mai colegi,ceva de genul asta ar fi bine.
Cum poate sa lipseasca Viorel din gasca?
Sau altii?
http://stuparitul.3xforum.ro/post/2224/ ... e_noastre/
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde pin » 20 Sep 2011, 10:42

gica scrie:Mai oameni buni,
Eu scriu acum a 28 postare la topicul acesta.In sfarsit ati ajuns singuri unde voiam eu.
Cartea va fi scrisa de toti,va avea elanul celor cu 3,14 stupi dar si siguranta celor cu sute.E loc pentru toti.Imi iau angajamentul sa citesc tot.
trantor scrie:...Iertare dar nu m-am putut abtine cand am recitit replica janese. :oops: dar chiar cred ca ar avea mai mult succes o carte cu cei trei autori, ar fi cumparata si de oameni obisnuiti, si de apicultori si de oameni de afaceri...

amadeusmbi scrie:Buna,
Nu cred ca avem in Romania o carte care sa trateze in mod deosebit stupul multietajat (in cele citeva carti pe care le-am citit pana acum multietajatul este trecut la categoria diverse: "... iar la multietajat e mai simplu, se face asa...")..

O terfeloaga de carte poate fi scrisa usor intr-o luna.Sunt carti care nu au 3 randuri (folositoare)si regreti banii dati pe ea dar mai mult regreti timpul pierdut cu cititul ei.
O carte scrisa de mai multi are un mare avantaj,injuraturile ajung procentual la autori :lol:
In alta ordine de idei,ce stiu eu si nu este in carti mare minune daca acopera 3 pagini.
Asa ca la lucru lenesilor.Si ca sa va raspund cu o expresie citita la parintele Teo Boncescu (cred) - Veniti fiecare cu picatura voastra de nectar la marea bogatie a stupului.
Referitor la titlu revin cu o expresie gen Janese - Maaa,voi stiti ca un copil are un nume inainte de a se naste !


Eu cred ca va inselati. Ceea ce va ganditi ca ar trebui sa scrieti si nu s-a scris deja nu acopera decat 3 pagini. La experienta de viata pe care o aveti cred ca puteti sa scrieti macar o carte cu intamplari mai mult sau mai putin amuzante cu si despre albine pe care nu le-a scris nimeni. Astfel va puteti adresa atat stuparului cu experienta cat si celui incepator.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde cristi_vidican » 20 Sep 2011, 11:21

Daca s-ar lua la rand cele 3643 de mesaje de pe vechiul forum si ce s-a mai scris pe la anunturi, s-ar putea scrie cartea lui nea Gica. Cine are indelungarabdare si oarecare pricepere ca sa citeasca printre randuri si sa cearna informatia, poate face o treaba buna.
Dar, eu sunt pesimist si nu cred ca aceasta carte se va scrie vreodata, asa ca sa incercam sa-l provocam pe nea Gica sa scrie cat mai mult aici si sa mai invatam cate ceva.
Sa ne traiesti cat mai mult nea Gica!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde CATALIN » 13 Oct 2011, 15:26

nea gica dai cu titlul asta ca e tare oltenesc <prazul si merea > traieste sanatos
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde stuparul2011 » 29 Noi 2011, 03:29

buna,
sunt alaturi de voi in aceasta porovocare pe care o adresati domnului gica.
eu nu prea va cunosc pe multi, sunt nou pe forum, dar sunt convins ca daca se va scrie o carte din mesajele postate aici vom avea cu totii multe de invatat.
de ce spun asta? pnetru simplul fapt ca aici sunt trecute toate.......de la teorie la practica pura si experiente unice in apicultura.
doresc si eu o carte, daca va aparea. pastram legatura
numai bine.
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde liviu1965 » 29 Noi 2011, 19:36

Se pare ca dragul nostru coleg are o problema cu " drepturi de autor " . Suna ciudat ce-am scris...scuze...., nu o luati ca o afirmatie negativa.
Ca sa scoti o carte " a la nea Gica " inseamna sa folosesti anumite fraze din alte carti sau forum. Presupun ca este o chestie legislativa.

Parerea mea este ca aceasta carte este necesara, vine dintr-o realitate si nu din laborator, Este utila, de fapt foarte utila ptr. cei ca noi, care suntem la inceput cu aceasta pasiune sau...poate afacere ptr.altii
Partea proasta, din punctul meu de vedere , e ca tratam acest subiect cu superficialitate, o parte din noi stiu treaba cu albina si alta parte " stiu " partea cu albina.
Daca am militat ptr. infiintarea asociatiei a fost , in parte si ptr. acest lucru, o carte despre dvs., seniorii, cu invataturile dvs. catre cei ca noi, incepatorii.
Nea Gica este cel mai indicat sa concretizeze aceste informatii. Partea legala.... stiu ca sunt colegi care sunt profesionesti pe acest segment.
Important e sa dam drumul odata.... si nea Gica sa fie de acord
In rest.... " e vanare de vant "
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde amadeusmbi » 04 Dec 2011, 09:19

stuparul2011 scrie:dar sunt convins ca daca se va scrie o carte din mesajele postate aici vom avea cu totii multe de invatat.

Sa salvezi mesajele scrise de dumnealui pe un forum nu-i greu (cred ca am pe undeva salvate posturile domniei sale de pe forumul vechi). Le triezi, le mai asezi oleaca ( :) ) si gata cartea. Cred ca problema trebuie pusa putintel altfel.
Mai vorbim, iarna abia a inceput.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde cypryx » 10 Dec 2011, 21:16

salutare

nu te lasă domn Gica,(sau mai bine nu ne lasă pe noi cei fără experienta )ca vom chinui albina si ea nu are nici o vina.
am salvat si eu pe calculator ceva posturi ale lui domn Gica de pe vechiul si noul forum si puse cap la cap cu ale altora ,mai un pic de adăogiri din experientele unora (celor care le au avut) . cenzurata(corectata,triata,îmbunătățita,etc) de domn Gica si ceilalți coautori si cred ca va ieși ceva de gen "STUPĂRITUL ROMANESC" ediție 2011, aceasta poate fi revizuita periodic.
ne lipsește o carte practica care sa vorbească pe limba noastră care sa fie scrisa de practicieni nu de doctori,ingineri etc,, si care sa educe activ apicultorul .
deja ma înscriu pe lista de așteptare .
salutare
si la o CARTE MARE
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde cornubee » 12 Dec 2011, 19:28

gica scrie:Lasati-o mai fratilor cu periuta si gasiti macar un titlu bun.Titlul convinge 50% din cumparatori sau dupa cum stiti si ambalajul vinde marfa.
"trei generatii de oltenasi(olteni) prisacari" de Gica Romanescu !
cornubee
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mar 2011, 23:13
Localitate: Cornu de Jos,Jud. Prahova

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde vali79 » 12 Dec 2011, 23:18

gica scrie:Uite mai colegi,ceva de genul asta ar fi bine.
Cum poate sa lipseasca Viorel din gasca?
Sau altii?
http://stuparitul.3xforum.ro/post/2224/ ... e_noastre/

Cred ca ar fi un lucru minunat aceasta carte!Se spune ca nu esti om daca nu faci o casa,nu plantezi un pom,etc ...dar o carte este ceva ce nu multi reusesc.Dumneavoastra aveti in "camara" tot ce va trebuie si in plus cu un grup micut(un mare apicultor/zona)5 sau 6 apicultori(imi plac enorm Balasbebe,Walter,Pupemea,Janese,Valer 70,un apicultor tinar precum Bunka,etc)veti acoperi complet toate capitolele si veti gasi un titlu cu ...priza!Cred ca modul vostru de a fi(ca mod de exprimare) ar merge direct la inima apicultorilor de azi si de miine.Lansarea obligatoriu la un mare tirg apicol.Un pret accesibil (insa nu de pomana) ar fi un atu in plus.Probabil va vine greu sa incepeti acest proiect insa odata inceput sunt sigur ca ar merge struna.Este iarna....profitati...formati grupul,formatul cartii si restul vine pe parcurs.INCURAJATIL FRTILOR!!!!60% din membri forumului sunt convins ca ar fi clienti de prima ...serie!!
Sanatosi sa fim ca boala...vine!
vali79
 
Mesaje: 87
Membru din: 05 Mar 2011, 20:49
Localitate: Teius/Alba

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde liviu1965 » 13 Dec 2011, 19:49

Nea Gica,
In Moldova, ..., e o vorba: "bre" ,inseamna respect si adminaratie ptr.munca unei persoane.
Dupa cum vedeti,din postari, avetzi respectul multor persoane.atat ca profesionist cat si ca persoana.
Sunteti persoana care poate sa "focuseze" tot ceea ce inseamna cei 7 ani de STUPARIT,intr-o carte
Banii....Stuparitul e bancherul.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde al_bor » 19 Dec 2011, 22:31

titlu ''stuparit la firul ierbii"""sau
n
""STUPARITUL PENTRU TO TI" :D
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Apr 2011, 20:36
Localitate: TULGHES HARGHITA

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde adibumbescu » 06 Ian 2012, 03:21

Buna dimineata si
La multi ani pe 2012 la toata lumea.

Nu ma cunoasteti, pentru ca cu prea intervin pe forum.

Dar in schimb sa stiti ca va urmaresc din umbra pe toti !

Vad cum se omoara toti colegii de pe forum sa-l convinga pe nea Giga sa editeze o cartea de profil.

Vad cum se incearca sa se puna cap la cap toate posturile dansului , si cum cred ca s-ar inchega cateva capitole din carte...

VISE

N-ar iesi nici macar o brosurica, din toate postarile pe forum ale lui nea Gica, fata de enciclopedia informatica pe care o detine dn-l ing. profesor Romanescu , sau cum ii spun colegii pe forum nea Gica.

Dansul este un om extraordinar, din toate punctele de vedere, este foarte deschis la discutii ,iar daca ar scrie o carte cu tot ce stie ar fi adresata in primul rand profesionistilor, dansul venind cu completari importante pentru apicultura.

La intrebarea ,, ce ati vrea sa aveti mai mult -noroc sau sanatate''

toata lumea raspunde ca ar dori sanatate.

Dar stiti si dv ca si pe Titanic au fost foarte multi oameni sanatosi... dar n-au avut noroc.


Eu personal le am pe amandoua si ma consider un om foarte norocos.
Am cautat in toata lumea asta mare, fie pe internet fie realitate,un aparat colector venin si nu am fost multumit nicaieri, pana ce in final am gasit ce cautam.

Era chiar langa mine.
Vecinul.
Da ! nea Gica e vecinul meu , si ma mandresc asta.

Am colegi care ma roaga sa ii iau si pe ei atunci cand mai trec pe la nea Gica.
Si am luat asa cate unu cate unu. sa nu dam buzna peste om in casa...da nu mai iau, ca nu ne dadeam rand cu intrebarile, si cum un raspuns la nea Gica dureaza cate doua ore...ne apuca de fiecare data noaptea si incepeau nene muierile sa sune dupa noi.

la 34 de ani ai mei da! are navasta motive de gelozie , ca de ...pe unde umblu noaptea, da pe colegu care era cu mine la 65 de ani mai era un pic si nevasta anunta politia.

Pur si simplu de pironim in bucataria lui nea Gica , si ne ,,inbatam'' cu informatie ,pana nu mai stim ne noi, iar nea Gica sta in picioare in fata noastra si ne explica cu gesturi intonatie si mimica , cu o energie de nedescris si constanta pana la sfarsit cand intervin iar muierile cu telefoane.

Bine zis de cine a zis , sa scrie nea Gica o carte .
Dar pe alta parte nu stiu daca ar fi bine, ...poate ar produce un dezechilibru national apicol, poate peste cativa ani ne trezim cu o invazie de stupi ,datorita tehnicilor aplicate, va scadea pretul la miere, zone melifere neincapatoare...etc.

Dar macar vom ajunge pe primul loc la exportul de albina.

Fara suparare...
Daca s-a omorat careva sa citeasca pana aici, sa stiti ca a fost doar asa ...cateva scene sa ma incred si eu ca-l cunosc pe nea Gica, si sa le fac necaz la colegii care n-o sa aiba vreodata aceasta sansa privilegiata.

Si totusi...
Bine zis de cine a zis , sa scrie nea Gica o carte .
adibumbescu
 
Mesaje: 47
Membru din: 19 Mai 2011, 13:34

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde gica » 06 Ian 2012, 09:19

adibumbescu scrie:Buna dimineata si
La multi ani pe 2012 la toata lumea.......... .

Mai insomniacule,
ai visat urat sau ti-e dor de intepaturi sde sxcrii la ora 2.20.Pun eu gheruta pe matale sau mai bine iei pe Alin stuparul si-mi faceti o vizita pe la sfarsitul lui mai.Sa vedeti ca se poate scoate miere si in pantaloni scurti si fara masca.Ca de scos scoateti si voi cu tonele.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde Adi Hodis » 06 Ian 2012, 12:49

adibumbescu scrie:Buna dimineata si
La multi ani pe 2012 la toata lumea.
...
Fara suparare...
Daca s-a omorat careva sa citeasca pana aici, sa stiti ca a fost doar asa ...cateva scene sa ma incred si eu ca-l cunosc pe nea Gica, si sa le fac necaz la colegii care n-o sa aiba vreodata aceasta sansa privilegiata.

Si totusi...
Bine zis de cine a zis , sa scrie nea Gica o carte .

'Neatza ( la amiaza :) ) si La Multi Ani !.

Cine vrea sa aiba parte de acel privilegiu, se straduieste ...
Anul trecut eram in Bucuresti, am avut sansa de a cunoaste forumisti de acolo insa am ales sa parcurg lungul drum inspre nea Gica ... oare de ce ?. ;)

Nea Gica, inca odata imi exprim opinia, a fost o adevarata placere pt. care iti multumesc si sa-ti dea Domnul sanatate si impliniri !.

Referitor la carte, am citit carti, unele contin niste texte, nu-s multe dar sint piedici in buna vietuire a coloniei de albine.Spun asta din propriile constatari.
Cum dumneata ai experimentat mult mai mult/e, iarasi te indemn sa faci efortul de a scrie o carte.
Ar fi pacat sa nu o scrii, in primul rind pt. insasi albina ... am vrut sa dau exemplu de ASA NU dar nu vreau sa creez polemici ... prefer sa sper la o carte care scoate la lumina aspecte scapate in necunoscutul apicol.

Doamne ajuta !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde gica » 06 Ian 2012, 13:14

Voi aveti necaz pe mine.
Am scris de cateva ori,ce stiu eu stiti si voi dar nu vreti sa stiti, incap pe trei pagini scrise la doua randuri.
Uite o fraza pe care am mai scris-o:
''' Vara se stupareste iarna se odihneste ca stupul nu-i butoi de varza sa umbli in el cand te doare capul si mai ales cand nu te doare'''
Se pot croseta lejer 100 de pagini pe aceasta fraza.
Dar ce scrie zilele astea pe forum este exact pe contra.Citesc si ma crucesc.Eu deschid stupii cand aproape ca infloreste cornul si constat ca jumatate din matci inca nu au inceput ouatul,voi aveti deja acum oua si puiet capacit prin stupi.
Credeti ca-s nebun sa ajung inamicul public nr. 1 :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la NOUTATI IN APICULTURA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori