Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 05 Noi 2013, 23:37

Rafia nu am pus-o lipita de rame. Exista un spatiu liber intre rafie si rame cam de 5mm.
Construiesc si la ora asta punti de ceara mai ales daca sunt stimulate. Eu mai bag cate o punguta cu apipix ca nu mi-e prea clara treaba cu rezervele !
LE ... are dreptate Jenica ! Hornul nu inseamna sa treaca vaporii ca Intercity-ul prin Dolhasca ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 05 Noi 2013, 23:42

Am terminat cu stimularea la inceputul lui septembrie. Am mai descapacit pana pe la sfarsitul lui septembrie. Si atat. Am aruncat azi un ochi...e bine cu papa.
Tot nu-s de acord cu rafia aia...au fugit de ea. Incearca! :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde nae » 05 Noi 2013, 23:48

N-au fugit d-le, ele propolizau (gaura din tavanul lui nea Gica - cum zicea DANSUL ) cand Paul a obturat hornul cu rafia sau retras ; la o medie pozitiva (diurn-nocturn )a temperaturii sunt multumite, cand va trece pe minus n-o sa le convina si-or sa compenseze cu papa in plus .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 06 Noi 2013, 00:01

Bun Nae. Rationamentul e corect. Tu ai baga rafie? :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde dicu.ion57 » 06 Noi 2013, 07:08

paul scrie:Rafia nu am pus-o lipita de rame. Exista un spatiu liber intre rafie si rame cam de 5mm.
Construiesc si la ora asta punti de ceara mai ales daca sunt stimulate. Eu mai bag cate o punguta cu apipix ca nu mi-e prea clara treaba cu rezervele !
LE ... are dreptate Jenica ! Hornul nu inseamna sa treaca vaporii ca Intercity-ul prin Dolhasca ! ;)

Paul rafia nu este buna ,cauta un matrial textil sa fie absorbant.Colegul sugereza bumbacul ,ar fi ideal dar in lipsa se poate pune si alceva.Materialul textil pus direct pe rame izoleaza foarte bine termic .aerul are posibilitatea sa treaca prin tesatura chiar daca peste tesatura se mai pune si altceva.Se umezeste numai in cazul cind nu este strins cuibul la ramele acoperite ful de albina.Nu are nimic daca se pune doua tri betisoare peste rame dar colegi mentioneaza bine ca albinele isi face loc sa tranverseze ramele.Eu folosesc de multi ani acest impachetaj ,iar rezultatele sint foarte bine cuibul se mentine uscat.Iernare usoara.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ves.lucian.zabrani » 06 Noi 2013, 08:52

in lgatura cu puntile !!! alaltaieri am fost la albinele cumparate toamna asta !!! am gasit o trantorita si am schimbat-o cu ajutorul unui prieten bun CRISTI BAICU ( BAIX pe forum ) care mi-a trimis o matca !!!
trantorita , dupa ce cu greu am gasit-o , s-a ales cu gatul sucit !!!
astalalta , am pus-o in stup asa cum a venit ( in bigudiu ) cu sarmulita intr-o rama claditoare !!!
pacat ca atunci cand am eliberat-o era deja seara si tare m-am grabit !!!
langa bigudiu au crescut in 48 de ore un faguras de toata frumusetea !!!
chiar imi pare rau ca nu i-am facut o poza !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde macko2001 » 06 Noi 2013, 09:22

Ma scuzati ca intreb din nou. foita am lipit-o pana la marginile laterale a ramelor, doar jos a ramas cca. 1 cm pentru circulatia albinelor (in rama) Nu trebuia sa fac o gaura in mijlocul fagurii pt. a facilita circulatia albinelor intre rame?
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ves.lucian.zabrani » 06 Noi 2013, 09:26

las-o in pace cu gauritul ramelor !!! eu nu am facut niciodata asa ceva !!! ce trebuie sa faci este sa faci tot posibilul sa ai cat mai multa albina in stup !!!
albinele din scorbura nu au fagurii gauriti !!! parerea mea !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde rihmond » 06 Noi 2013, 09:29

am gaurit ramele in luna septembrie si cind mam uitat deunazi la uni au astupat gaurile. :)
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 06 Noi 2013, 09:52

nae scrie: la o medie pozitiva (diurn-nocturn )a temperaturii sunt multumite, cand va trece pe minus n-o sa le convina si-or sa compenseze cu papa in plus .

Naica, dezvolta te rog !!!
Nu inteleg de ce ar creste consumul de hrana ??? :shock: Eu am procedat asa tocmai ca sa creez un ambient cat mai stabil, sa nu fie socuri la schimbarile bruste de temperatura si in consecinta sa consume mai putin ... :shock:
I-am organizat asa ... diafragma extrudat (albastru de 30 mm) + rame + diafragma extrudat . Peste toate acestea ... rafia :oops: + podisor cu sita (toata suprafata) + mochetica + capac ! Urdinisul 5-6 cm lungime/1 cm inaltime.
Rezerve de hrana ... intre peste 20 kg la familii si in medie 8-10 kg. la roi ! :oops: Era mai mult dar au mai bagat o transa de puiet in octombrie ! :o
Tratamente ... 3 varachet forte (am mai gasit pe ici pe colo cate o bandeleta nearsa sau arsa partial). Mai fac un tratament saptamana viitoare in lipsa TOTALA a puietului (sper sa ma ajute vremea).
Asta...e !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde ves.lucian.zabrani » 06 Noi 2013, 09:55

Paul , eu zic sa faci ultimul tratament saptamana asta !!!
saptamana cealalta se pare ca se va raci seios !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 06 Noi 2013, 09:58

Am sa vad cum stau cu ... timpul ! :P
Cu vremea ... pana vineri inclusiv se anunta ploi, vant si temperaturi scazute ! Chiar negative noaptea ... De sambata cica se incalzeste din nou . :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde liviutzbogos » 06 Noi 2013, 11:51

paul scrie: Mai fac un tratament saptamana viitoare in lipsa TOTALA a puietului (sper sa ma ajute vremea).
Asta...e !!!

Asta ma racaie si pe mine, la stupul unificat mai am trei rame de puiet...am facut 2 tratamente pana acum (defapt mai multe...vre-o 3 in sept-oct cu Mitak, de la sarbi - rezultate: multi paduchi morti, multi paduchi ramasi - si 2 tratamente cu VF acu 2 sapt). Astept sa se opreasca odata din ouat don'soara asta (e din vara fatuca), sa scot ramele alea 3 ca-s goale de miere si sa mai fac un tratament bun.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 06 Noi 2013, 19:06

Florin Dobre scrie:La bumbac ma gandeam si eu sa folosesc. Mi-au stat in mana oaresce salopete de protectia muncii. ;)
Asteptam filmuletele.

sugestie:
Fişiere ataşate
IMG_20131106_154656.jpg
IMG_20131106_154643.jpg
IMG_20131106_154612.jpg
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 06 Noi 2013, 19:07

lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 06 Noi 2013, 19:45

Adi, am inteles! Iernare ... ca la carte !
Am observat ca ai stupii cu fund AV . Eu ii am cu fund plin. Daca peste paturica eu pun podisorul de sita nu se creeaza un curent cam mare ??? Am capacele la stupi cu aerisire .
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 45 vizitatori