Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde joohny » 06 Noi 2013, 20:27

Va salut.Alt stupar ,paturica e din bumbac?Daca aveti stupi cu FAV ,deasupra la paturica nu puneti si folia?Astept amanunte.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 06 Noi 2013, 20:48

paul scrie:Am observat ca ai stupii cu fund AV . Eu ii am cu fund plin.

stupul din clipul si pozele anterioare (e acelasi) nu este cu antivarooa, are fundul plin.
Incerc sa atasez inca un filmulet cu impachetarea la cei cu sita in partea inferioara. Nu sunt diferente in abordarea impachetarii ci doar in marimea deschiderii blocului de urdinis pe perioada iernarii. In afara de instalarea gratiilor contra rozatoarelor acesti stupi ierneaza exact cum se vede, nu vor mai "suporta" nici o interventie.
Repet, nu sfatuiesc pe nimeni sa procedeze la fel, nu garantez nimanui ca daca impacheteaza identic va avea o iernare perfecta, nu ma simt raspunzator pentru eventualele neplaceri sau neajunsuri cauzate tertilor de acest mod de impachetare.
Nu este inventie propie, la randul meu si eu m-am inspirat de la altii cu ceva ani in urma si l-am "adoptat" fara a fi obligat de nimeni. Fiecare stie cel mai bine ce i se potriveste si procedeaza in consecinta !
joohny scrie:Va salut.Alt stupar, paturica e din bumbac? Daca aveti stupi cu FAV ,deasupra la paturica nu puneti si folia? Astept amanunte.Sanatate.

Asa cum am mai spus, majoritatea paturicilor sunt din bumbac, nu insa si cele din imagini. Sunt poze facute la stupina de langa casa si s-a nimerit ca acolo sa folosesc materialul respectiv.
Nu, nu pun folie, nu o consider necesara.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Florin Dobre » 06 Noi 2013, 21:14

Trebuie inteles ca pentru o iernare perfecta mai sunt si alti factori de luat in calcul. Aici venise vorba de impachetare. Eu m-am lamurit.
Multumesc Adi!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Iernarea albinelor

Mesajde almasel » 06 Noi 2013, 21:35

Florin Dobre scrie:Trebuie inteles ca pentru o iernare perfecta mai sunt si alti factori de luat in calcul. Aici venise vorba de impachetare. Eu m-am lamurit.
Multumesc Adi!


Dau copy-paste la ceea ce am spus cu vreo doua pagini in urma:

"Ideea de iernare cred ca trebuie sa ne duca cu gandul la:
-tratamente- le-am facut pe toate, suntem linistiti?
-hrana- o socotela simpla: 6 luni de lipsa cules, de cata hrana avem nevoie?
-lipsa umezelii in stup- cum o obtinem?
-puterea familiei de albine- intram in iarna cu stupi sau cu martoage? Unificari in toamna?
-e matca tinerica sau o baba de 3-4-5 ani?
-cat sa strangem cuibul? pe cate rame e optim sa iernam?"
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 06 Noi 2013, 22:10

alt stupar scrie:
paul scrie:Am observat ca ai stupii cu fund AV . Eu ii am cu fund plin.

stupul din clipul si pozele anterioare (e acelasi) nu este cu antivarooa, are fundul plin.
Incerc sa atasez inca un filmulet cu impachetarea la cei cu sita in partea inferioara. Nu sunt diferente in abordarea impachetarii ci doar in marimea deschiderii blocului de urdinis pe perioada iernarii. In afara de instalarea gratiilor contra rozatoarelor acesti stupi ierneaza exact cum se vede, nu vor mai "suporta" nici o interventie.
Repet, nu sfatuiesc pe nimeni sa procedeze la fel, nu garantez nimanui ca daca impacheteaza identic va avea o iernare perfecta, nu ma simt raspunzator pentru eventualele neplaceri sau neajunsuri cauzate tertilor de acest mod de impachetare.
Nu este inventie propie, la randul meu si eu m-am inspirat de la altii cu ceva ani in urma si l-am "adoptat" fara a fi obligat de nimeni. Fiecare stie cel mai bine ce i se potriveste si procedeaza in consecinta !
joohny scrie:Va salut.Alt stupar, paturica e din bumbac? Daca aveti stupi cu FAV ,deasupra la paturica nu puneti si folia? Astept amanunte.Sanatate.

Asa cum am mai spus, majoritatea paturicilor sunt din bumbac, nu insa si cele din imagini. Sunt poze facute la stupina de langa casa si s-a nimerit ca acolo sa folosesc materialul respectiv.
Nu, nu pun folie, nu o consider necesara.

Practic e o impachetare horn , chiar daca stupii au sita pe fund .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 06 Noi 2013, 22:38

Pai, n-ar fi chiar ... horn ! :) Are podisor ...total, fara aerisire ! Cel putin la ... primul video !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 06 Noi 2013, 23:40

Nu are , dar ma gandesc ca totusi se pierde pe sus daca nu ai folie. Nu stiu , n-am incercat metoda asta. Pentru mine folia deasupra ma face sa stau mai linistit.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde macko2001 » 07 Noi 2013, 09:51

Ce ziceti, daca am facut doua tratamente fara puiet in octombrie, mai are rost sa fac inca unul ? (pt siguranta, si ca timpul permite)
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 07 Noi 2013, 09:59

macko2001 scrie:Ce ziceti, daca am facut doua tratamente fara puiet in octombrie, mai are rost sa fac inca unul ? (pt siguranta, si ca timpul permite)


NUUUU,era suficient doar unul....Lasa stupii in pace ca s-ar putea sa mai pierzi si ceva matci!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde irina » 07 Noi 2013, 14:24

"alt stupar"

stupul din clipul si pozele anterioare (e acelasi) nu este cu antivarooa, are fundul plin.
Incerc sa atasez inca un filmulet cu impachetarea la cei cu sita in partea inferioara. Nu sunt diferente in abordarea impachetarii ci doar in marimea deschiderii blocului de urdinis pe perioada iernarii. In afara de instalarea gratiilor contra rozatoarelor acesti stupi ierneaza exact cum se vede, nu vor mai "suporta" nici o interventie.

simplu si eficient cred, la experienta pe care o aveti;
eu inteleg ca deschiderea urdinisului e mai mare la stupii cu fundul plin ;am inteles bine? ramane pe pozitia de vara+ gratie sau il mai micsorati?
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde B.K » 07 Noi 2013, 15:30

irina

eu inteleg ca deschiderea urdinisului e mai mare la stupii cu fundul plin ;am inteles bine? ramane pe pozitia de vara+ gratie sau il mai micsorati?


Logic ca trebuie sa fie urdinisul mai deschis , e singurul loc pe unde intra aer curat.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Iernarea albinelor

Mesajde letsoc » 07 Noi 2013, 22:04

E horn restul cutiei dar cuibul nu-i horn.
Fiindca atat de mult a iubit DUMNEZEU lumea, ca a dat pe singurul Sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. Ioan3/16
Avatar utilizator
letsoc
 
Mesaje: 163
Membru din: 18 Feb 2012, 10:55
Localitate: Focsani-Vrancea

Re: Iernarea albinelor

Mesajde luku2 » 08 Noi 2013, 14:29

gica.mosu scrie:
macko2001 scrie:Ce ziceti, daca am facut doua tratamente fara puiet in octombrie, mai are rost sa fac inca unul ? (pt siguranta, si ca timpul permite)


NUUUU,era suficient doar unul....Lasa stupii in pace ca s-ar putea sa mai pierzi si ceva matci!!!!






Era suficient un singur tratament daca pe foaia de control dupa 24 de ore nu mai observai varooa
Daca faci tratamentele doar ca sa fie la numar nu e bine ;poate nu era necesar sa faci niciunul,sau poate trebuie sa mai repeti tratamentul :idea:
luku2
 
Mesaje: 58
Membru din: 13 Ian 2012, 12:51
Localitate: onesti

Re: Iernarea albinelor

Mesajde alt stupar » 08 Noi 2013, 15:19

paul scrie:Pai, n-ar fi chiar ... horn ! :) Are podisor ...total, fara aerisire ! Cel putin la ... primul video !

uite un aspect la care nu m-am gandit inca, in ce categorie - horn sau clopot - se incadreaza acest tip de impachetare.
Tot ce m-a interesat a fost sa indeplinesc oarecum urmatoarele conditii, in ordinea de mai jos:
1. minim de materiale folosite;
2. protectie in fata curentilor de aer;
3.material care sa nu favorizeze aparitia condensului, o minima permeabilitate, sa nu poata fi ros de albine, sa etanseze perfect spatiul dorit.

Terminologia - da, este foarte utila cand avem nevoie sa catalogam un anume procedeu insa nu este cazul sa aplicam respectivul procedeu constrinsi de tiparele terminologiei.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Iernarea albinelor

Mesajde proapis13 » 08 Noi 2013, 16:06

Model de iernare a albinelor pe alte meleaguri posibila sursa de inspiratie pt colegii cu ierni dure
salve :D
Fişiere ataşate
iernarea la....arabi!!!!!!!!!.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Iernarea albinelor

Mesajde dorindafi » 08 Noi 2013, 16:41

coturile sunt pt circulatzia aerului ?
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori