Prima pagină OFF TOPIC NEURONU` ZAMBARET

Faze haioase , bancuri , video funny , divertisment , imagini si poze hazlii . Sa rada si neuronu` in tine .....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pensia lui Gigel

Mesajde jenica67 » 07 Noi 2013, 11:18

PENSIA LUI GIGEL
Sa facem următorul calcul (de dragul demonstraţiei, vom presupune că trăim într-o lume în care nu există inflaţie şi în care preţurile, salariile şi taxele sunt îngheţate la nivelul de acum).
Gigel e un tânăr care tocmai se angajează.
Ca orice tânăr, salariul lui net de încadrare nu e nici prea prea, nici foarte foarte: să presupunem că e de 1100 de lei.
Gigel are 23 de ani.
Întrucât e criză şi criza va dura - să presupunem! - multă vreme de acum încolo, hai să zicem că în 2015 leafa lui Gigel va fi tot de 1100 de lei.
Ia să vedem însă câţi bani plăteşte Gigel
CAS-ul timp de 5 ani (adică 60 de luni) la o leafă mizeră de 1100 de lei.
La valorile actuale va plăti 491 de lei x 60 de luni, 29.460 lei.
Ei, Gigel are numai 28 de ani şi deja a plătit în contul statului toată suma pe care statul i-ar returna-o în cazul în care ar ieşi la pensie la 65 de ani şi ar mai trăi încă 3-4 ani, cât e speranţa de viaţă a bărbaţilor din România.
Cum aşa?
Să facem un mic calcul.
Dacă nu mă înşel pensia medie din România e undeva pe la 750 de lei.
Din contribuţiile date statului până la 28 de ani, Gigel ar putea primi (presupunând că timp de 37 de ani banii săi vor sta undeva într-o valiză, nu într-un cont care îi va multiplica măcar prin dobândă) o pensie medie timp de 29.460 lei /750, 39,28 de luni.
Adică peste 3 ani. E numai bine,iese la pensie la 65 de ani, mai trăieşte 3 ani şi la 68, după cum zic statisticile, moare!
Totuşi, nimeni nu îi explică lui Gigel, şi nici nouă, ce se întâmplă cu CAS-ul pe care Gigel îl plăteşte între 28 şi 65 de ani, adică timp de 37 de ani.
Adică 444 de luni.
Presupunând că Gigel va rămâne toată viaţa un tâmpit căruia nu i se va mări niciodată salariul, asta ar însemna că timp de 444 de luni va vărsa în buzunarul statului încă 444 x 491 lei, 218.004 lei.
Destul de mult. Şi dacă lui Gigel totuşi leafa i se va mări şi cotizaţia la stat va fi pe măsură.
Unde se duc banii ăştia?
Ce se întâmplă cu ei?
Cum e posibil ca după numai 5 ani de muncă, fără un salariu deosebit, orice tânăr să-şi fi acoperit deja pensia medie pe care ar putea-o primi la bătrâneţe, înainte să moară?
De fapt, ce găuri acoperă munca de o viaţă a lui Gigel? Şi de ce trebuie Gigel să muncească 37 de ani pentru ca banii lui să se ducă în altă parte decât în propria bunăstare de după pensionare?
Şi cât credeţi că mai poate rezista un sistem în care 5 ani munceşti pentru tine şi 37 de ani pentru o cauză neştiută de nimeni, în afară de politicieni.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde gica.mosu » 07 Noi 2013, 12:32

FF corect ce spui Jane....DAAAR citi ca el,citi ca voi,citi ca mineee...Asta-i sistemuuu!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde Jean Valjean » 07 Noi 2013, 12:35

Ehe, si daca mai facem si alte calcule ne dam seama ca suntem mai rau decat sclavii de acum cateva sute de ani.
Sa privim un pic lucrurile din alt unghi si anume cat castiga statul pe carca lui Gigel.
Salariul net de 1100 lei al lui Gigel il costa pe angajator de fapt 1950 de lei (aproximativ). Deci din start la stat ajung 850 de lei.
Din cei 1100 de lei statul isi mai trage prin TVA, 264 de lei (nu stiu cati constientizeaza ca un sfert din ce ti-a ramas dupa ce ai platit toate darile se duce tot la stat).
Rezumam si constatam ca de fapt din munca lui, Gigel ia 836 de lei iar Statul 1114 lei.
Dar nu se termina aici jecmanirea: din cei 836 de lei Gigel trebuie sa plateasca impozit pe casa /12 luni, pe teren, masina, vigneta, accize in carburanti, accize in alcool, impozit pe caine, etc, taxa de habitat, etc. (mai nou impozit pe stalpi - sa nu credeti ca acesta nu o sa fie trasnferat in factura de curent)
Din ceea ce mai ramane, Gigel trebuie sa plateasca pentru supravietuire: apa, gaz, electricitate, mancare, caldura, haine.
La finalul lunii isi da seama ca e un om fericit: a reusit sa nu faca nici o datorie, in conditiile in care mai are si un copil de crescut.
A doua zi nu-i ramane decat sa o ia de la capat.

LE. Nu poti sa nu te intrebi unde naiba se duc banii astia, din moment ce niciun domeniu - sanatate, educatie, politie, justitie, infrastructura - nu functioneaza bine. De fapt, va dati seama cat de mare e jaful?
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde gica.mosu » 07 Noi 2013, 12:57

Jean Valjean scrie:Ehe, si daca mai facem si alte calcule ne dam seama ca suntem mai rau decat sclavii de acum cateva sute de ani.
Sa privim un pic lucrurile din alt unghi si anume cat castiga statul pe carca lui Gigel.
Salariul net de 1100 lei al lui Gigel il costa pe angajator de fapt 1950 de lei (aproximativ). Deci din start la stat ajung 850 de lei.
Din cei 1100 de lei statul isi mai trage prin TVA, 264 de lei (nu stiu cati constientizeaza ca un sfert din ce ti-a ramas dupa ce ai platit toate darile se duce tot la stat).
Rezumam si constatam ca de fapt din munca lui, Gigel ia 836 de lei iar Statul 1114 lei.
Dar nu se termina aici jecmanirea: din cei 836 de lei Gigel trebuie sa plateasca impozit pe casa /12 luni, pe teren, masina, vigneta, accize in carburanti, accize in alcool, impozit pe caine, etc, taxa de habitat, etc. (mai nou impozit pe stalpi - sa nu credeti ca acesta nu o sa fie trasnferat in factura de curent)
Din ceea ce mai ramane, Gigel trebuie sa plateasca pentru supravietuire: apa, gaz, electricitate, mancare, caldura, haine.
La finalul lunii isi da seama ca e un om fericit: a reusit sa nu faca nici o datorie, in conditiile in care mai are si un copil de crescut.
A doua zi nu-i ramane decat sa o ia de la capat.

LE. Nu poti sa nu te intrebi unde naiba se duc banii astia, din moment ce niciun domeniu - sanatate, educatie, politie, justitie, infrastructura - nu functioneaza bine. De fapt, va dati seama cat de mare e jaful?


LE...In autostrazi :mrgreen: care se construiesc cu viteza melcului si sunt cele mai SCUMPE din lumeeee :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde jenica67 » 07 Noi 2013, 14:47

Statul roman se imprimuta cu 1.000.000 Euro / ora, iar evaziunea fiscala este de cca 2.000.000 Euro / ora. Dar nu mai sunt bani si sunt necesare noi taxe. Nu e mai simplu de impozitat, decat sa prinzi hotii ? Cel mai rau in tara asta este, sa traiesti din munca cinstita. Ce rost are ca politia sa ii prinda pe hotii, ca asa se dovedeste ca mai este nevoie de ei, eventual chiar trebuie angajati mai multi. Daca ii prinde si nu mai are nimeni curajul sa fure, ii da afara si pe ei, e corect sa isi piarda ei locurile de munca ?? :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 07 Noi 2013, 20:33

Ehe! Sunt de facut atatea calcule si niciodata n-am putea multumi amandoua partile:nici statul ,nici persoana in cauza.
Dar mai fratilor... ,ce mai putem astepta de la acest stat sarac, indatorat, plin de compromisuri cu U.E sau cu restul lumii ,si mai ales VANDUT de tot pe munca si sudoarea noastra!
De multe ori vad cum "pensia" se traduce cu "demisia" din aceasta viata,bineinteles si cu aportul afectiv si mai ales afectiv a celor in cauza.
Ori, pensia tradusa ca stare de spirit si ca o etepa finala din viata noastra, ce ar trebui sa fie cat mai lunga, nu se subantelege neaparat ca: ciumagul si calea Bisericii(chiar daca e vremea de pocainta), ci ca cea mai frumoasa perioada a existentei noastre , binecuvantata;cu nepotii sau si stranepotii dupa vrednicie, cu fii sii fiicele noastre alturi de noi de bucuriile si de suferintele noastre! Pt. asta muncim si cred ca toti meritam respectul batranetilor noastre!Ca romani si patrioti! Nu privati si inselati!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde alexclau » 07 Noi 2013, 22:04

apropo de calcule sa luam un exemplu:
un profesor este scos la pensie la 65 de ani (barbati). pai dupa varsta de 60 de ani are salariul de aprox 2500 ron. cand iese la pensie are in jur de 1500 ron. un debutant are in jur de 800 ron. eu nu imi explic de ce umili nostri STAPANI nu gandesc ca mai bine scoti omul la pensie la 60 de ani si introduci in circuit un tanar care vine din urma cu alte FORTE. Altfel acesti tineri s-au obisnuit sa stea acasa, sa primeasca ajutorul social, sa ingroase barurile, sa fure etc. BURTA CERE, SI NU NUMAI !!!
Apropo as dori sa-l vad si eu pe parintele acela care sa doreasca ca fiul/fiica lui sa aiba un profesor la clasa de 65 de ani. :shock:
Prietenia nu se poate cumpara decat cu moneda FORTE: OMENIA.
Avatar utilizator
alexclau
 
Mesaje: 56
Membru din: 25 Feb 2011, 01:33
Localitate: Caracal

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde jenica67 » 07 Noi 2013, 22:08

Pai ii foarte simplu. Daca il scoate la 60 de ani trebuie sa ii dea pensie 8 ani (in medie ca speranta de viata la barbati e de cca 68 de ani) si de unde ca banii sunt mancati, pe cand daca il scoate la 65 mai trebuie sa ii dea pensie numai 3 ani.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde alexclau » 07 Noi 2013, 22:23

pai da dar un tanar 5 ani il tin acasa fara bani !!!! si BURTA CERE SI NU NUMAI !!!
Prietenia nu se poate cumpara decat cu moneda FORTE: OMENIA.
Avatar utilizator
alexclau
 
Mesaje: 56
Membru din: 25 Feb 2011, 01:33
Localitate: Caracal

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 07 Noi 2013, 22:36

Asta este societatea in care traim! Un preot(parinte), dupa 40 de ani de activ. adica la 65 de ani de viata primeste 1000 de lei pensie,ce pretentii sa mai avem?/?
Sunt"n'' cazuri de pr. pensionati la parohii de enorie(tara)cu astfel de, rasplata financiara , asa ii intelegem si pe toti fratii din invatamant si din aceesi breasla!!!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde State » 07 Noi 2013, 22:53

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Asta este societatea in care traim! Un preot(parinte), dupa 40 de ani de activ. adica la 65 de ani de viata primeste 1000 de lei pensie,ce pretentii sa mai avem?/?


Pai ar trebui sa avem totusi...ca altii au muncit cu carca o viata intreaga(naveta,trezit dimineata,toxicitate,etc) si primesc mai putin. :oops: Plus ca preotii isi mai pun deoparte si nu mor ei de foame la batranete. Eu n-am vazut popa sarac. Caz concret: am platit taxa de cununie in avans 150lei(ciuciu chitanta) si dupa cununie i-au cerut nasului inca 300lei. :oops: Imi vine sa ma fac preot sa ies si eu la pensie cu 1000lei. :lol:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde alexclau » 07 Noi 2013, 23:04

ce parere aveti de tipul de pensie de la Elvetieni, unde nu exista pensionar profesor, pensionar muncitor sau pensionar militar, etc. La ei exista simplu PENSIONAR si deci toti au aceeasi pensie. eu cred ca trebuie sa reflectam putin la acest lucru. Se intampla intr-o tara serioasa pe care toti o invidiem si unde TOTI NE TINEM BANII (cine are :lol: ).

La ei functioneaza principiul ca cine a avut salariul mai mare a reusit sa puna deopate pentru alte pretentii atunci cand va fi pensionar.
Prietenia nu se poate cumpara decat cu moneda FORTE: OMENIA.
Avatar utilizator
alexclau
 
Mesaje: 56
Membru din: 25 Feb 2011, 01:33
Localitate: Caracal

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde Donbazil » 07 Noi 2013, 23:10

Sal'tare!

Pai despre fiscalitate se cam discuta de ceva vreme.....De pe vremera fanariotilor....

...Zonă de inter­secţie a tuturor real­ităţilor majore ale vieţii social-economice, fis­cal­i­tatea reflectă îndeaproape câteva din aspectele esenţiale ale economiei, demografiei, rapor­turilor sociale şi chiar politice ale epocii, con­sti­tuind dru­mul oblig­a­to­riu spre înţelegerea lor....

http://hist.ro/finantele-publice-ale-va ... deologice/

Sal'tare!
Donbazil - Faget :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde paul » 07 Noi 2013, 23:36

stoenescu gheorghe-gabriel scrie: Un preot(parinte), dupa 40 de ani de activ. adica la 65 de ani de viata primeste 1000 de lei pensie,

Aaaah, acuma m-am dumirit de ce popii nu vor sa iasa la pensie ... :lol:
Noroc cu ... Dany ca i-a scos fortat pe toti cei care aveau varsta de pensionare ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde Mircea_63 » 08 Noi 2013, 00:03

Ca mai usor trece camila prin urechile acului...cu pensie de 350-400 de lei.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Pensia lui Gigel

Mesajde State » 08 Noi 2013, 00:10

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Sunt"n'' cazuri de pr. pensionati la parohii de enorie(tara)cu astfel de, rasplata financiara


Sa spuna Doamne multumesc! Sunt "n" cazuri de oameni la tara, care fac naveta zeci de kilometrii pentru un salariu de 600-700lei. Fac naveta zilnic , nu duminica si la sarbatorile legale.
Mai sunt si "n" cazuri de oameni de la tara care au muncit 40 de ani si au pensii sub 1000lei. Au muncit zi de zi sau chiar in trei schimburi. :idea: Nu doar duminica si la sarbatorile legale, cu program scurt. Si la serviciul lor n-aveau cutia milei si nici nu mergeau cu Botezul.
Cred ca pe astia trebuie sa-i vaitam. :oops:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Următorul

Înapoi la NEURONU` ZAMBARET



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori