Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

TRANTOR

Mesajde /ALEX\ » 25 Oct 2013, 17:05

As dori sa dezbatem acest subiect al Trantorelui . De ce apare ? Cand apare ? Rama oarba folosita in esces , daca se poate spune asa ? Iernatul in familie a trantorelui ? Ce rol mai are trantorele in familia de albine in afara celui de imperechere ?

Daca a mai fost acest subiect rog sa fie cu scuzare .
/ALEX\
 
Mesaje: 53
Membru din: 17 Oct 2013, 16:17

Re: TRANTOR

Mesajde emil_tr » 28 Oct 2013, 10:44

Chiar este bun subiectul. Impachetand familiile pe 25 octombrie am gasit o gasca de trantori intr-una dintre ele. Matca este din 2012 si este una dintre cele mai bune din stupina. Mi-am explicat lucrul asta prin vremea rea de la inceputul lunii octombrie.
"I want to know God's thoughts - the rest are mere details". Albert Einstein
emil_tr
 
Mesaje: 15
Membru din: 31 Iul 2013, 19:31
Localitate: Rosiori de Vede, Teleorman

Re: TRANTOR

Mesajde italianu » 28 Oct 2013, 12:47

emil,matca aceea din 2012 vroia sa se schimbe,nu are nimic timpul nefavorabil.
Alex ai ajuns la 200 de unitati si nu stii ce rol are rama de trintor? :shock:
de ce apare ?-e o situatie prin care familia simte nevoia de crestere,dezvoltare
cind apare?-apare in momentul in care familia e dezvoltata indeajuns ptr a roii
rama oarba sau rama de trintor,nu e niciodata folosita in exces,deoarece indeplineste mai functii:
-cind o construieste,iti spune ca familia a ajuns intr-un bun stadiu de dezvoltare
-cind n-o mai construieste,e un semnal de alarma--->familia e in frigurile roitului
-daca o folosesti -cu cap-iti protejezi restul ramelor de a fi transformate
-prin inlaturarea puietului capacit iti diminuezi „numarul de varoua” din stup
Iernarea in stup a trintorelui e o...anomalie , nu ceva de deziderat.
Anumite studii facute -cine stie pe unde-,sa constatat ca trintorele tine rol de doica,regulator de temperatura...
Cam atit stiu sau mi-am adus aminte acum :D
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: TRANTOR

Mesajde balu » 28 Oct 2013, 19:17

Un stup cu matca , anul trecut a intrat in iarna cu trintori, la controlul din februarie?, AVEA TRINTORI ,acum am vazut trintori in stup, desi am avut orfan care nu avea, am avut emotii iarna trecuta, acum ce sa zic, nu stiu c an e matca, e marcata cu albastru, mai veche de 2012. Stupul 10/10 D, l-am spart cu un 2/3 D pe care l-a cladit si la ouat. Am incercat figura la alte famili la fel de tari si ramele de ME au ramas la stadiul de foite :?: :!:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: TRANTOR

Mesajde namzeb » 28 Oct 2013, 20:16

De multe ori se observa la unele familii pastrarea trintorilor si alte familii trag de ei si ii arunca afara.Probabil ca matcile sint tinere si doresc hogeac intern pentru asi umple spermatica in vederea ouarii de primavara.Dupa ce-si face plinul probabil ca ii elimina.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: TRANTOR

Mesajde italianu » 28 Oct 2013, 20:48

namzeb scrie:De multe ori se observa la unele familii pastrarea trintorilor si alte familii trag de ei si ii arunca afara.Probabil ca matcile sint tinere si doresc hogeac intern pentru asi umple spermatica in vederea ouarii de primavara.Dupa ce-si face plinul probabil ca ii elimina.Cu respect


namzeb,
dupa mine chestia cu iesitul matcii la imperecheata doua oara ,e numai poveste.
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: TRANTOR

Mesajde un OM » 28 Oct 2013, 20:50

Faza cu imperecherea in stup, sau mai exact pentru completarea spermatecii, pentru mine cel putin, este de-a mirarii :| . Poate aveti argumente?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: TRANTOR

Mesajde Florin Dobre » 29 Oct 2013, 00:21

Mi-a sarit si mie in ochi prezenta catorva trantori intr-o familie acum la sfarsit de octombrie. Am notat asta si voi verifica in primavara ce ganduri are acea familie cu matca...daca nu cumva vor fi surprize peste iarna.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: TRANTOR

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2013, 22:27

Florin Dobre scrie:Mi-a sarit si mie in ochi prezenta catorva trantori intr-o familie acum la sfarsit de octombrie. Am notat asta si voi verifica in primavara ce ganduri are acea familie cu matca...daca nu cumva vor fi surprize peste iarna.

Stai linistit fiindcă ălea sunt familii de producţie, cele care îşi permit să ţină peste iarnă şi câţiva trântori..... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: TRANTOR

Mesajde popageorgian » 08 Noi 2013, 22:32

peterneamt scrie:
Florin Dobre scrie:Mi-a sarit si mie in ochi prezenta catorva trantori intr-o familie acum la sfarsit de octombrie. Am notat asta si voi verifica in primavara ce ganduri are acea familie cu matca...daca nu cumva vor fi surprize peste iarna.

Stai linistit fiindcă ălea sunt familii de producţie, cele care îşi permit să ţină peste iarnă şi câţiva trântori..... ;)

aici va contrazic.
o familie cu o matca fara probleme nu tine trantori peste iarna.
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: TRANTOR

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2013, 22:39

Contrazicemă la primăvară după ce vezi ce şi cum....familiile ălea au peste 20-25 kg de miere :D ;)
Ultima oară modificat de peterneamt pe 08 Noi 2013, 22:42, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: TRANTOR

Mesajde popageorgian » 08 Noi 2013, 22:42

peterneamt scrie:Contrazicemă la primăvară după ce vezi ce şi cum.... :D ;)

doar daca ma primeste colegul pot vedea ;)
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: TRANTOR

Mesajde lucky5strike » 09 Noi 2013, 00:00

Familiile cu 7-8 intervale bune de albine si rezerve suficiente ierneaza un mic nr. de trantori. Gen 50-100 bucati. Nu se intampla in fiecare an, ci doar cand avem toamna prelunga si blanda, precum e aceasta. In primavara ies mai putin de jumatate, si daca au parte de vreme cat de cat ok, e posibil sa mai 10 bucati ratacite in familie, cand iese generatia noua.

Trantorii sunt un foarte bun indicator al starii unei familii.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: TRANTOR

Mesajde namzeb » 09 Noi 2013, 19:00

Azi 09 noiembrie joc de trintori ca vara si albine tinere in recunoastere,de spuneai ca-i vara.Asa ca nu-i o regula,vom vedea si in primavara daca vor mai tot atit de multi.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: TRANTOR

Mesajde cobi » 17 Oct 2015, 16:27

Rolul trantorilor pentru o matca de calitate !!!

Se discuta foarte putin rolul lor, cel putin in studiile din Ro. Pentru cresterea reginelor este foarte importanta si cresterea "coloniilor de trantori". Este cunoscut ca pentru inceperea cresterii reginelor este nevoie de trantori a caror maturitate sexuala sa existe deja. Ralph Buchler (2013) spune ca, cresterea lor trebuie inceputa cu 2 luni inainte de imperechere.Managementul coloniilor de trantori, pe langa hrana de calitate si selectie, trebuie sa includa si tratamentele specifice. Se cunoaste deasemenea ca tratamentele chimice antivarroa pot duce la aparitia de trantori incomplet dezvoltati dpdv sexual sau chiar sterili, cu efecte negative pentru imperecherea reginelor. Sunt destul de multi apicultori care spun ca fac selectie si totodata dispun de zone izolate pentru imperecherea reginelor in Ro, cel putin la anunturi apicole. :D. II asteptam si pe aici sa ne spuna cate ceva din experienta lor ! :)
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori