Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: vertical 12 rame

Mesajde un OM » 10 Noi 2013, 21:02

In postarea mea de mai sus s-a "strecurat" greseala, anume ca fundul fix este ma versatil. A se citi "fundul mobil este mai versatil". Restul, trebuie citit "mai... rar".
Imi merit criticile. De regula imi recitesc postarile, dar suntem...oameni :D . Multumesc oricum.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: vertical 12 rame

Mesajde Fritz87 » 10 Noi 2013, 23:37

Va multumec pentru sfaturi. Deci eu am ales sa fac stupi dupa urmatoarele configurati
Fund av ,,portabil** cu sita pe toata suprafata si subar pe tot fundul
Corp 1/1 baza 10 rame , ca sa folosesc ramele din orizontali
corp superior 1/3 cu rama normala 1/3 (pentru 30 de stupi a cate 2 caturi)
si corp superior 1/2 cu rama ingrosata 1/2 (pentru 30 de stupi a cate 2 caturi)
ca sa vad cam care miar fi mai folositor
cu coltare pe caturi si capac cu aerisire acoperit cu tabla.
Daca gresesc cu ceva ghiontitima :idea: si spunetimi unde si ce trebuie sa modific
A si inca ceva podisorul sa fie cu sita sau plin (scandura) :?:
Si la grosimea scandurei la corpuri mam gandit sa fie de 3cm , este bine? sau e prea groasa?
Fritz87
 
Mesaje: 13
Membru din: 06 Noi 2013, 18:51
Localitate: Botosani

Re: vertical 12 rame

Mesajde gabi bee » 11 Noi 2013, 00:13

este prea groasa ! maximul indicat este de 2.5 cm ! sunt si stupi care au peretii fata-spate de 3 cm [cu imbinarea in falturi a corpurilor] , dar peretii laterali sunt de 2cm , deci se compenseaza ! cu cat sunt mai grosi peretii se ingreuneaza inutil cutiile si creste si costul lor iar la varianta cu peretii de 2 cm avem avantajul costului si greutatii mai mici dar pierdem la rezistenta !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: vertical 12 rame

Mesajde ovidiu_78 » 11 Noi 2013, 00:36

Fritz87 scrie:....corp superior 1/2 cu rama ingrosata 1/2....


oricum vei avea gratie haneman,nu?ramele cu latimea aia nu isi au rostul...chiar de vei avea si gratia...fiind prea mare distanta intre faguri,vor cladi albiele multi faguri mici intre rame,...
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 11 Noi 2013, 18:30

Fritz87 scrie:Va multumec pentru sfaturi. Deci eu am ales sa fac stupi dupa urmatoarele configurati
Fund av ,,portabil** cu sita pe toata suprafata si subar pe tot fundul
Corp 1/1 baza 10 rame , ca sa folosesc ramele din orizontali
corp superior 1/3 cu rama normala 1/3 (pentru 30 de stupi a cate 2 caturi)
si corp superior 1/2 cu rama ingrosata 1/2 (pentru 30 de stupi a cate 2 caturi)
ca sa vad cam care miar fi mai folositor
cu coltare pe caturi si capac cu aerisire acoperit cu tabla.
Daca gresesc cu ceva ghiontitima :idea: si spunetimi unde si ce trebuie sa modific
A si inca ceva podisorul sa fie cu sita sau plin (scandura) :?:
Si la grosimea scandurei la corpuri mam gandit sa fie de 3cm , este bine? sau e prea groasa?

Nu am mai intalnit rama 1/3, va referiti cumva la rama 3/4? Sau este dar nu am auzit, in cazul asta imi cer iertare.
Vis-a-vis de capac si podisor, parerea mea este sa faceti si podisorul si capacul cu aerisire dar sa le folositi doar in timpul transportului, in rest este indicat sa fie inchise aceste aerisiri sau sa folositi folia deasupra cuibului, in caz contrar se face un curent prea mare in cuib, intre fundul av si aerisirile din capac.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde Fritz87 » 11 Noi 2013, 18:35

liviutzbogos scrie:Nu am mai intalnit rama 1/3, va referiti cumva la rama 3/4? Sau este dar nu am auzit, in cazul asta imi cer iertare.
Vis-a-vis de capac si podisor, parerea mea este sa faceti si podisorul si capacul cu aerisire dar sa le folositi doar in timpul transportului, in rest este indicat sa fie inchise aceste aerisiri sau sa folositi folia deasupra cuibului, in caz contrar se face un curent prea mare in cuib, intre fundul av si aerisirile din capac.

Scuze am gresit eu e 3/4 , nam bagat de seama cand am scris , scuze :D
Fritz87
 
Mesaje: 13
Membru din: 06 Noi 2013, 18:51
Localitate: Botosani

Re: vertical 12 rame

Mesajde Fritz87 » 11 Noi 2013, 18:39

Va multumes pentru sfaturi .
Maine ma apuc de confectionat stupi . Am sa pun si niste poze cu ce si cum ii fac.
Fritz87
 
Mesaje: 13
Membru din: 06 Noi 2013, 18:51
Localitate: Botosani

Re: vertical 12 rame

Mesajde george68131 » 12 Noi 2013, 23:10

MIHALACHE scrie:Daca deplasezi stupii de pe vatra as folosi cuib 10 R cat 10 R 1/2 cu latime de 37mm la stationar cuib 12R cat 12 R1/2 iar daca as putea luao de la anceput cu axperienta de acum as folosi doar multietajat de 10R 3/4 pe 2si3 caturi.

Salutare! Si la pavilion ce conformatie a-ti folosi ?
george68131
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Noi 2013, 02:05

Re: vertical 12 rame

Mesajde MIHALACHE » 13 Noi 2013, 19:34

Eu nu am experienta cu pavilionul stupul merge foarte bine cu 3 caturi si trebuie facut rastelu an sa fel sa purmita acest lucru pentru 2 caturi nu as ancerca spatiu insuficient si cu siguranta ai umple toti pomii cu roi si productie 0.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: vertical 12 rame

Mesajde cristian bh » 04 Noi 2014, 10:08

ovidiu_78 scrie:eu mi-am facut in primavara din profil h de 10!!! tot asa un dreptunghi de 95 lungime,latime 40 si inaltime de 65.....bun...fara sa ai intre scanduri ceva ce sa ti le tina aliniat,nu prea e ok...asta cand vrei sa pui vreo 16panouri de 1/1 la lipit din care scoti 8 cat gata...icuri....vb lui kamy,o roaba...ai mai uitat sa zici de distantiere intre panouri...cate 3 pt fiecare panou...plus folii...ca pe partea de jos nu mai ai cum sa stergi adezivul care curge la strangere...si cu toat astea facandu-le...am cam renuntat la presa asta..

exista vreo presa din care sa nu curga adezivul la strangere? :shock:
si adeziv care sa nu se intareasca in acelasi timp cu cel ramas intre buc din panou?
dar asta, nu sa razuieste usor cu o dalta daca nu mai bagi inca o data la grosime?
dar slefuitul unui panou,este o pierdere de vreme si munca in plus,,,,,,,,,,,?
exista masini de grosime,care i-ti ia un sfert de mm,,,,,,,,,,,,,,,doar ca nu-s asa frumos colorate ,si nici nu-s din plastic anumite componente!!!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: vertical 12 rame

Mesajde csabio » 25 Noi 2014, 23:05

Pana la urma cum ati decis d-le liviutzbogos, a iesit ceva din lazile cu 12 rame?
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: vertical 12 rame

Mesajde liviutzbogos » 25 Noi 2014, 23:13

csabio scrie:Pana la urma cum ati decis d-le liviutzbogos, a iesit ceva din lazile cu 12 rame?

Stima.
1. Fara "d-le" ca-s numa de 24 :D
2. Da, a iesit ceva dar nu din mana mea :lol: Mi-am luat anul trecut 3 bucati, 12 rame cu o magazie de jumate. Anul asta m-a facut sa-mi schimb parerea. Vreau sa mai restrang un pic cuibul, de 10 rame mi se pare destul si neaparat 2 magazii de jumate. Pe configuratia asta vreau sa merg mai departe. In rest, Doamne ajuta si sanatate sa avem :)
Toate cele bune.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: vertical 12 rame

Mesajde csaa » 25 Noi 2014, 23:33

csabio scrie:Pana la urma cum ati decis d-le liviutzbogos, a iesit ceva din lazile cu 12 rame?

Iese daca ai familii bune. Am avut doua familii de putere egala in primavara (8 rame de puiet la inceputul rapitei). Una in stup de 10 rame, una in stup de 12.
Cea din stupul de 10 a intrat in frigurile roitului cand a picat culesul (4 zile de ploaie la mijlocul perioadei de rapita), cealalta nu. Familia din stupul de 12 rame a cules la salcam doua caturi de 1/2, muuuult mai mult decat alte familii.
Eu ma gandesc ca stupul de 12 rame poti sa-l strangi pe 10, dar cel de 10 nu-l poti largi la nevoie.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: vertical 12 rame

Mesajde csabio » 26 Noi 2014, 15:02

Interesant! Pentru problemele de acest gen vreau sa incerc si eu stupul cu 12 rame. Ori lada ,ori matca, ori stuparul. :D
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: vertical 12 rame

Mesajde talex » 26 Noi 2014, 15:13

am si eu 8 stupi pe 12 rame cu cat de 12 rame, insa nu-mi fac din astia, e prea mare stupul. ceilalti stupi ii am 10/10 si e mai bine. la 12 pe 12 ai cateva avantaje primavara si toamna, cand adaugi rame, a 11, a 12, inca nu trebuie sa pui cat si toamna in sens invers. din cei 8 ai mei doar 2 au ocupat tot spatiul. de aceea prefer 10/10. am vazut la un stupar care face mult pastoral chiar 9/9. fiecare isi face calculul asa- mai mul spatiu pt rame mai multa miere. insa nu funcioneaza totdeauna. eu ma multumesc cu 10 rame din cat si 2 din cuib cate 2kg fiecare. nu-mi trebuie mai mult :)
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: vertical 12 rame

Mesajde dorindafi » 26 Noi 2014, 15:54

[quote="talex"]am si eu 8 stupi pe 12 rame cu cat de 12 rame, insa nu-mi fac din astia, e prea mare stupul. ceilalti stupi ii am 10/10 si e mai bine.

eu merg in paralel 12 cu 10
concluzie= pt 12 r trebue familie de albine nu un roi mai mare
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori