Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde dacianu11 » 11 Noi 2013, 23:13

Vreau sa cumpar 2 hectare de pamant, pe care sa plantez salcami. Poate sa imi spuna cineva ce acte sau autorizatii am nevoie pentru asa ceva?
Parca vad, ca dupa ce am o padurice frumoasa, se gasesc tot felul de destepti care incearca sa " ma mulga" de bani.
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde ves.lucian.zabrani » 11 Noi 2013, 23:15

nu stiu cum o fi , dar printre apicultori sigur vei avea prieteni !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde Mircea_63 » 11 Noi 2013, 23:19

dacianu11 scrie:Vreau sa cumpar 2 hectare de pamant, pe care sa plantez salcami. Poate sa imi spuna cineva ce acte sau autorizatii am nevoie pentru asa ceva?
Parca vad, ca dupa ce am o padurice frumoasa, se gasesc tot felul de destepti care incearca sa " ma mulga" de bani.


Cumperi terenul. Ai CF. La primarie o declari ca loc impadurit. Nu te mulge nimeni de bani, ci iti spune padurarul ce ai voie sa tai si ce nu. Pe deasupra vin baietii cu drujba...

De moarte si impozite, oricum nu scapa nimeni.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde stefanmadalin » 11 Noi 2013, 23:21

Depinde ce destinatie are terenul. Daca este arabil trebuie sa te duci la primarie si sa-l incadrezi in alta clasa. Uneori, pentru a schimba destinatia(il scoti din arabil) trebuie sa platesti si niste banuti. Acum nu stiu in cazul tau, dar tot la primarie te interesezi.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde dacianu11 » 11 Noi 2013, 23:27

Idea este ca vreau sa am toate actele si autorizatiile in regula. Stiu ca trebuie platit impozit si alte brizbrizuri, tocmai de asta vreau sa le fac de inceput, sa nu am surprize dupa...
Cat despre prieteni, ii primesc la padurea de salcam cu mare bucurie...dar cu o conditie: sa vina cu o sticla de vin si fara stupi :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde ves.lucian.zabrani » 11 Noi 2013, 23:35

nu trebuie sa vina cu stupii !!! ii lasa mai la distanta !!! vin ele albinele singure !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde lucky5strike » 11 Noi 2013, 23:49

Daciane, stai linistit ca la 2 ha nu vine nimeni, si sunt numai bune pentru familile tale, asta cand o fi salcamul mai gros si tu mai mosneag, asa.

Castigul e experienta, pe de-o parte. In primii ani mai ales, cer atentie sporita cu drenare teren, desburuienat, curatat crengi. Apoi e castig sufletesc. Iti creste sufletul sa vezi salcamasii urcand cu 1-1,5 m pe an, albi in mai, verzui in iunie si galbiori in octombrie. Alti nebuni cunosc ca si-au pus din loc in loc cate-un nuc, tei, jugastru, evodii, zmeur, capsun pe randurile spre exterior, tufe de catina, coacaz, si cate si mai cate, ce mai, si-au amenajat o mica padurice.

De hotii de lemne, se pare ca de ceva timp s-a intrat mai puternic in ei, cu ceva gen politie forestiera; oricum, cu cat mai aproape de localitate terenul, cu atat mai bine. In cel mai rau caz au sa-ti ia 2-3 carute din ea, pe an... daca scapa neprinsi, nu-i un cap de tara. Poti amenaja dafin nemtesc, poti sapa sant care descurajeaza orice betivan, poti provoca o reactie in lant, sa puna si vecinii padure langa tine, etc.

Una peste alta, merita, mai ales la teren in panta!

PS: eu cand mi-am plantat salcamii pe terenul meu nu am cerut vreo autorizatie, decat am declarat in registrul primariei ca l-am impadurit.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde Mircea_63 » 11 Noi 2013, 23:50

Daciane, dar in apropiere de Giarmata sunt doar doua locuri posibile. Inspre paderea Ceala sau Glogovatz. In ce parte e vorba de teren? :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde dacianu11 » 12 Noi 2013, 00:06

Mircea_63 scrie:Daciane, dar in apropiere de Giarmata sunt doar doua locuri posibile. Inspre paderea Ceala sau Glogovatz. In ce parte e vorba de teren? :D

Inca nu m-am hotarat in ce zona sa cumpar terenul. Eu ma gandeam undeva la maxim 30-40Km de Timisoara, ca e mai ieftin terenul, dar asta mai ramane de vazut. Eu sunt incepator in apicultura, de fapt.... poate nici incepator. Am doar un singur stup, iar la anul vreau sa mai cumpar inca vreo 10. In idea asta ma gandesc la o padure de salcam. Stiu ca rezultatele incep sa apara dupa cativa ani, dar...poate se merita.

A mai plantat cineva o astfel de padure de salcam? Daca da, care au fost problemele cu care s-a confruntat, pe langa hoti si "priteni", si in cati ani a inceput sa infroreasca?
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde ves.lucian.zabrani » 12 Noi 2013, 00:10

oare n-ar fi mai bine cu banii pentru teren sa-ti cumperi stupi si albine ???
ca salcam se mai gaseste pe ici pe colo !!!
inca nu l-au taiat pe tot !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde Mircea_63 » 12 Noi 2013, 00:14

dacianu11 scrie: Eu sunt incepator in apicultura, de fapt.... poate nici incepator. Am doar un singur stup, iar la anul vreau sa mai cumpar inca vreo 10. In idea asta ma gandesc la o padure de salcam.


Felicitari, un stup sau mai multi, se cheama ca esti stupar. Dar la Giarmata unde naiba il tii? Nu e combinatul prea aproape si zona poluata?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde dacianu11 » 12 Noi 2013, 10:23

Il tin in gradina, si inca pot sa mai pun langa el vreo 3-4. Inainte sa il pun in gradina am vorbit cu vecinii....deci nu sunt probleme. Anul acesta dupa salcam, am primit de la un prieten un roi pe 3 rame, l-am tinut doar in gradina, iar pe langa alea 3 rame, am mai construit inca 10 si am scos 20kg miere. Asa am ajuns "apicultor".

Lucian, sa stii ca m-am gandit si la varianta asta, si este cea mai tentanta, insa ia gandestete daca fiecare apicultor din Romania ar planta 0,5 ha salcami, ce s-ar intampla...
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde Mircea_63 » 12 Noi 2013, 10:47

Dacianule, ce alte abilitati sau competente ai? Poate la albine gasesti sprijin pe baza de reciprocitate. Poate esti tare in tamplarie, prelucrarea fierului, pomicultura? Giarmata nu e departe de Timisoara.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde dacianu11 » 12 Noi 2013, 12:49

Mircea_63 scrie:Dacianule, ce alte abilitati sau competente ai? Poate la albine gasesti sprijin pe baza de reciprocitate. Poate esti tare in tamplarie, prelucrarea fierului, pomicultura? Giarmata nu e departe de Timisoara.

De meserie sunt constructor, adica fac case de la fundatie pana la ultimele finisaje. Daca iti spun ca ma pricep foarte bine la instalatii electrice, instalatii sanitare, electronica, prelucrarea fierului si a lemnului, ma crezi? :D
Acum lucrez la un abrict si o freza, cu care la iarna vreau sa imi fac lazi si rame.
Avatar utilizator
dacianu11
 
Mesaje: 81
Membru din: 06 Mai 2013, 00:27
Localitate: Giarmata Timis

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde Mircea_63 » 12 Noi 2013, 16:42

Bun venit. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Acte pentru o plantatie de salcami

Mesajde lucky5strike » 12 Noi 2013, 18:57

dacianu11 scrie:Lucian, sa stii ca m-am gandit si la varianta asta, si este cea mai tentanta, insa ia gandestete daca fiecare apicultor din Romania ar planta 0,5 ha salcami, ce s-ar intampla...


Suprafata ar fi nesemnificativa, dar prin exemplul dat, ar deveni ceva de luat in seama. Sa vezi atunci reactie in lant.

Orice apicultor ar trebui sa faca asta.

:lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori