Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Goana dupa pamant

Mesajde lucky5strike » 16 Noi 2013, 20:51

Ce parere aveti de posibilitatea ca straini sa poata cumpara direct teren in Romania?

In ce masura ne poate afecta pe noi treaba asta cu comasarile? Cum se vor impaca albinele noastre cu chimizarea masiva, cu marea suprafata? Ce polen culegem cei de la campie intre salcam si floare?

Se vor naturaliza noii proprietari, platind taxe aici? Sau o sterg dupa 15 ani, lasand suprafete chimizate.

Reincepe bula imobiliara?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Goana dupa pamant

Mesajde delorin I » 16 Noi 2013, 21:06

Cumva e fals pusa problema! Strainii, ca persoane juridice au cumparat de ceva vreme pamant in Romania! De cativa ani buni in Romania nu mai sunt de vanzare sau nu prea se mai gasesc proprietati de mai mult de 10 000 de hectare! Suntem vanduti de ceva vreme! Acum practic, prin posibilitatea ca o persoana fizica din afara sa poata detine maxim 100 Ha de teren este singura sansa ca un sector al vanzarilor sa se deblocheze! E una din putinele sanse ca multele si piperatele mici terenuri scoase la vanzare si necumparate de nimeni sa se dea! E o sansa de deblocare si de colorare a peisajului rural de la noi!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Goana dupa pamant

Mesajde Mircea_63 » 16 Noi 2013, 21:22

Ne vindem tara!!! :o

Hai ca nu-i asa. Sta pamantu parloaga. Vrea strainul sa-l cumpere? Nu-i niciun bai. Eu (statul) fac regulile. Daca badea Gheo nu-l poate lucra si vrea sa-l vanda, ia-l tu, dar faci cum spun eu. Eu iti spun ce chimicale si cate ai voie sa folosesti, platesti taxe din care sa-i dau lu` Gheo ajutor social sau pensie si mergem inainte.

Daca neamtul poate cumpara pamant in Romanica, inseamna ca si romanul poate cumpara teren in Germanica. Iti inchipui ca ai putea lua teren acolo si sa faci cum te taie capul?

Baiul nu-i ca cineva il cultiva, ci cum il cultiva si ce da inapoi. Ori am vrea sa il tina Gheo, sa nu dea nimic, eventual sa ia subventii si noi sa importam produse agricole?
In schimb daca Statul va permite sa face fiecare ce vrea, sa foloseasca ce chimicale sau samanturi are chef, nici nu mai conteaza cine e "propitar". Vezi Doamne, Triţă Tărâţa nu va folosi chimicale, numai Iohan Giuliano.

Important e sa fie reguli facute cu cap si sa fie respectate.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Goana dupa pamant

Mesajde lucky5strike » 16 Noi 2013, 21:30

Mircea, pai voi, banatenii sunteti mai "outgoing" la capitolul asta, am auzit de foarte multe ferme de italieni pe acolo...

Caz la mine: in localitate nici un strain nu s-a ivit, pamantul, desi mult, nu e tocmai grozav. In schimb s-a gasit un ceh sa faca panouri fotovoltaice pe cateva ha bune, iar in ce priveste locurile de munca, a angajat... 1-2 paznici.

PS: toate statele coloniale au insemnat ceva doar din momentul cand si-au luat soarta in propriile maini.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Goana dupa pamant

Mesajde lucky5strike » 16 Noi 2013, 21:34

Tot pomeneam eu aseara pe greci, cu modul lor scandalos de a trage timpul in favoarea lor...

Ce parere aveti de scenariul asta in agricultura - http://adevarul.ro/economie/afaceri/elm ... index.html
... de remarcat justificarea relocarii productiei in Grecia, rog sa surprindeti esenta.

Schema poate fi si decorticarea agricultorilor romani, pe care traderii de cereale, de ani buni, ii trimit in corzi.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Goana dupa pamant

Mesajde paul » 16 Noi 2013, 22:07

Treaba asta cu pamanturile , mai exact cu vanzarea lor catre straini nu-i chiar koser ! Adica, aduci taranul si micul fermier roman la sapa de lemn (vezi normele m ... UIE care nu permit sa-ti tai porcu' sau vitelu' si sa-l comercializezi, vezi haituirea producatorilor mici, ca parca ar vinde marijuana, dupa asta mai baga accize la motorina si impozit) :evil: si apoi s-o dam in ... "necesitatea marilor exploatatii"!!! :evil:
Stiti ca "baietii destepti" ne previn demult ca urmatoarea criza va fi ... criza alimentara !!! :evil: Care va fi generata tocmai de ...MARII EXPLOATATORI !!! :evil:
Parerea mea ... PAMANTUL NU SE VINDE !!! SE ... CUMPARA !!! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Goana dupa pamant

Mesajde Mircea_63 » 16 Noi 2013, 22:11

Deci iti pui problema ca isi iau pamantul cu ei si il duc in Grecia? :o

Asta din Banat e bine prins de sasiu. :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Goana dupa pamant

Mesajde paul » 16 Noi 2013, 22:32

Mircea_63 scrie:Deci iti pui problema ca isi iau pamantul cu ei si il duc in Grecia?

Asta din Banat e bine prins de sasiu.

Mircea ... nu se pune problema asa !
Hai sa vedem cum se face cand trebuie sa creasca pretul ... petrolului ??? Se "demasca"un "dictator arab" (persoana foarte frecventabila pentru "lumea democratica", :o pana ... pica la zar), tarile OPEC anunta o scadere a productiei din motiv ca asa vrea muschiu' lor si uite-asa se ajunge la ... suta si ceva de dolari barilu' !!! :oops:
Crezi ca "marii producatori de hrana" (modificata genetic si chimizata in proportie de 200%) ar avea vreo tresarire , in conditiile in care ar detine 80% din terenurile arabile din Romania si s-ar pune problema cresterii pretului la grau ??? :oops:
Parca era vorba ca ne aflam in ... plin razboi !!! ECONOMIC ! :idea: Asta nu face parte din ... tactica de lupta ??? :o
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Goana dupa pamant

Mesajde Mircea_63 » 16 Noi 2013, 22:46

Acelasi lucru il poate face si Trita si Tarata si Culita si Fanita. Crezi ca numai strainii e curve si romanii e cinstiti?

Cum spuneam, regulile le face Statul. Cand vrea muschiul lui. Suntem defavorizati din start, deoarece suntem saraci.
La urma urmei, da-i romanului padurea si n-o mai vezi. Vezi inundatii! Pamantul parloaga, Fabricile falimentare...

Din ce va plati Statul ajutoare sociale? Cunosc niste ****** (din familie :( ) care platesc impozite mari pentru o casa centrala ce sta goala. Le-am spus sa o inchirieze, daca tot nu o folosesc. Nuuu, ca le vor deteriora chiriasii casa. Sa o vanda...nuuu, ca vor pretul de acum 5-6 ani. S-au dus vremurile alea. Si traiesc ca vai de ei. Niste bogati saraci.

Chiriasilor le pot pune conditii printr-un contract bine facut.
O pot vinde si traiesc bine mersi din dobanda...daca nu sunt in stare sa investeasca in ceva, dar n-ai cu cine vorbi.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Goana dupa pamant

Mesajde paul » 16 Noi 2013, 22:58

Mircea_63 scrie:Acelasi lucru il poate face si Trita si Tarata si Culita si Fanita. Crezi ca numai strainii e curve si romanii e cinstiti?


De acord ! Numai ca Trita Fanita , Culita Tarata sau Ioan Niculae nu au potenta financiara sa cumpere suprafete de milioane de ha. Pamantul ramane la Gheorghe, la Ion, la ..., care vor produce si vor vinde pe piata romaneasca (aia haituita) !!!
Ce te faci cand vor acapara marile concerne gen Mo.....o sau mai stiu eu care, 80% din terenul arabil si vor decide sa puna intr-un an numai rapita (ca deh tre' sa zboare si avioanele cu ceva) ??? Si se va vinde painea la pret de foie gras ??? :o
Daca terenurile vor apartine romanilor, tot vom mai avea de-o mamaliga !
LE ... se spune ca la sfarsitul veacurilor oamenii se vor duce la antihrist si-i vor cere ... paine ! :o Paine pe care n-o va putea da , pentru ca ... nu o va avea!!! :evil:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Goana dupa pamant

Mesajde davcosti » 16 Noi 2013, 23:02

:arrow: Calicul dacă nu-i și fudul, nu-i prost destul! Ne caracterizează pe noi românii în mândria noastră prostească! Aveți dreptate domnule Mircea! Am cunoscut și eu un caz când cineva pe timpurile, când luau avânt imobiliarele, le oferea pe o casă care valora 50.000 de euro, niște bancheri de zece ori mai mult și ei cu motivații, că acolo au crescut, etc...au murit săraci în mândria lor, când a venit criza!!! Dumnezeu îți dă, dar nu-ți bagă și-n traistă!
:o
Avatar utilizator
davcosti
 
Mesaje: 158
Membru din: 20 Ian 2013, 19:02
Localitate: București-Stupina în Argeș

Re: Goana dupa pamant

Mesajde paul » 16 Noi 2013, 23:18

davcosti scrie::arrow: Calicul dacă nu-i și fudul, nu-i prost destul! Ne caracterizează pe noi românii în mândria noastră prostească! Aveți dreptate domnule Mircea! Am cunoscut și eu un caz când cineva pe timpurile, când luau avânt imobiliarele, le oferea pe o casă care valora 50.000 de euro, niște bancheri de zece ori mai mult și ei cu motivații, că acolo au crescut, etc...au murit săraci în mândria lor, când a venit criza!!! Dumnezeu îți dă, dar nu-ți bagă și-n traistă!
:o

Aha ... am inteles !!!
Sa-mi umplu eu matu' si urmasilor mei ... UIE ! :o
LE ... bogatule, daca cineva nu le-ar fi lasat mostenire casa aceea pe care s-o vanda bancherilor alora, ce-ar fi vandut :?:
Semneaza ... paul calicu' ! :oops:
LE 2 ... rockefelerii au ajuns unde au ajuns pentru ca nu si-au vandut ... mostenirea !!! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Goana dupa pamant

Mesajde Mircea_63 » 16 Noi 2013, 23:38

Casa se degradeaza. Peste niste ani, devine o ruina.

Banii se investesc in scoala, iar restul trebuie sa circule.

Ai dreptate! Exact asa si fac aia de spuneam eu de ei. au un singur nepot. O valoare imobilara sta si se degradeaza, dar le da lor sentimentul ca au o valoare de rezerva. Traiesc ca vai de ei, dar se simt ca Hagi Tudose cu fundul pe salteaua de galbeni.
Se plang la toata lumea ca sunt saraci si nu-i ajuta nimeni. Cand te duci la ei primul lucru, te intreaba "Ce mi-ai adus?"

La inceput mi-a fost mila. Mai tarziu a inceput sa-mi fie scarba. Si situatia lor imi parea similara cu a Romaniei. Poate gresesc.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Goana dupa pamant

Mesajde kamy » 16 Noi 2013, 23:55

Ai dreptate mircea,nu duc pamanturile cu ei,e suficient ca noi si urmasii nostri sa fim slugi lucrand propriile pamanturi,vezi turcia colonie ruseasca!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Goana dupa pamant

Mesajde delorin I » 17 Noi 2013, 00:03

paul scrie:
LE 2 ... rockefelerii au ajuns unde au ajuns pentru ca nu si-au vandut ... mostenirea !!! :idea:



Aici deja intram in probleme de structura a societatii romanesti! Faramitam proprietatile impratind la ele in mod egal la urmasi de cateva sute de ani deja! Mereu am avut aceasta problema! Si nu de Cuza incoace! Aici lipseste viziunea de ansamblu a celui ce aduna, sau poate structura aceea tripartita, de care vorbea un Dumezil cred la un moment dat - prima generatie aduna, a doua consuma si imprastie si a treie reia cresterea! Ce sa faci cu o proprietate de 2 sau 3 HA? Nu discutam ca sunt MUULT mai multe si mai mici de atat! In Franta mic fermier inseamna 100 de HA! In Romania cat oare? Doar 3 ha? Ce credeti ca se va vinde? Poate doar locuri idilice care au atras si vor continua sa atraga indivizi din afara satui de URBANIZARE! Cei care au vrut sa faca afaceri cu pamant sunt aici de mult! Si inca ceva...de curand am auzit ca in Ucraina chinezii detin cam 3 000 000 (milioane sper ca am scris corect) ha de pamant! Aici apare problema...Cand vom ajunge precum in Africa de vest unde chinezii au preluat afaceri, exploatari miniere- inlocuind colonialistul englez sau pe un altul, cresterea pasarilor, caile ferate...abia atunci, in virtutea principiilor ca pamantul e rotund si nimic nou sub soare ne vom aduce aminte sa ne revendicam identitatea si expresiile ei patrimoniale! Pana una alta- per ansamblu, Cuza a dat, Carol iar a dat, comunistii au luat, AU NATIONALIZAT, acum imprastiem iar! Nu cumva e vorba de vreo 50-60 de ani in care nu am invatat nimic din istorie, timp in care gravitam asa prin spatiu si timp si fiecare generatie sau individ reia in sens invers provocarile unui trecut apropiat? Si daca vindem aurul si condamnam muntii la disparitie la un loc cu cimitire, biserici asezari- de ce nu am da si pamantul? Sa mergem dar inapoi la iobagie, sa stam la oras, sa consumam de la noile circuri ale foamei- intra sau intri doar daca ai bani....Si ca lamentarea mea sa nu fie inutila, poate ca toti ar trebui sa ne construim identitatea in jurul unui vers din Grigore Vieru, la care fara sa vrem ajungem- CASA PARINTEASCA NU SE VINDE! Dar oare cati nu au vandut-o deja? Si cati maine nu o vor face iar?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Goana dupa pamant

Mesajde State » 17 Noi 2013, 00:06

kamy scrie:Ai dreptate mircea,nu duc pamanturile cu ei,e suficient ca noi si urmasii nostri sa fim slugi lucrand propriile pamanturi,vezi turcia colonie ruseasca!


Daca nu le vindeau , nu le mai muncea nimeni. :lol: O mare parte din culturile de rapita si floarea-soarelui sunt muncite de straini. Daca nu cumparau ei, stuparii mergeau in pastoral la ciulini in balta, ca pe camp erau doar maracini.
O alta mare parte din pamantul agricol este luar in arenda. Propietarii fiind tot cetatenii Romaniei dar lucreaza altii. De ce ? Pai munca-i grea si profitul nu este pe masura asteptarilor.
Indiferent ca-i strain sau roman, e bine ca-l lucreaza cineva. :idea: Decat parloaga mai bine muncit.
O alta parte nu este nici in arenda, nici muncit. Propietarii tot romani...
Fiecare vede in felul sau. Solutii mai bune nu exista si nici nu se aude de vreo schimbare in bine, din pacate.


LE: pe timpul comunistilor propietarii erau tot cetateni romani dar pamantul era lucrat de stat. Faina, painea si uleiul cu portia, ca deh...exportul era mai profitabil. Nu e mare diferenta de atunci in privinta pamantului, doar ca acum nu mai stai la coada sa iei doua paini si 1L de ulei.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori