Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA APICULTURA BIO

Discutii despre apicultura bio , tratamente , legislatie , conversie etc..Poate fi apicultura biologica o solutie...ramane de vazut .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde delorin I » 26 Noi 2013, 14:28

Preocupat fiind de a obtine o miere cat mai naturala sa spunem "bio" desi la acest level e mult spus, am inceput sa ma documentez despre criteriile ce trebuiesc indeplinite pentru a fi cat mai ok! Cert e dca una dintre principalele chestii toxice din miere, sau cel putin straine, sunt resturile de fum care se depun! Intr-o discutie intr-u alt loc, cineva mi-a propus utilizarea uleiurilor esentiale in amestec cu o cantitate de apa! (desi culmea cand albinele sunt cuminti, poti folosi doar apa!) Vin si va intreb cu ce inlocuim fumul? La costuri de 90 de ron- un produs final cam de 900 ml,(din flacoanele de 10 sau 15 ml in putine cazuri vom mai putea folosi o a doua serie de stropit) daca am inteles bine- discutam mai degraba de un mic bussiness al altora! Deci- ce folosim sa traim in armonie cu albinele, fara fum!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde iunicu » 27 Noi 2013, 01:58

De multe ori deschid stupii fara sa mai intarzii cu aprinderea afumatorului. Imi este mai la indemana sa trag manusile in maini decat sa aprind iasca, daca le simt agresive.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde cristi_vidican » 27 Noi 2013, 07:18

Vis-a-vis de fum ...
În vară aveam albinele foarte blânde. Neobișnuit de blânde. Eu întotdeauna am avut probleme cu agresivitatea lor (și toți vecinii)
Am început să dau din haine jos când umblam la ele. Ajunsesem la nivelul de pantaloni, mască și tricou.
Toate bune până la un stup pe care-l deschid și întârzii cu fumul. în câteva momente eram ciuruit de albine și fugărit prin ogradă.

Nici DM, care ați văzut ce albină blândă avea, nu era niciodată fără fum lângă el când umbla la stupi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde Closcutz » 27 Noi 2013, 08:50

Am patit situatie asemanatoare. In vara le-am avut blande pe majoritatea si incepuse sa-mi fie lene sa aprind afumatorul. Am mers sa verific daca bagasera ceva la fls. Am deschis pe unu si era ok. Au venit doi amici ca sa le arat si lor. Vad pe ala, hai mai arata-ne. Deschid altul cam la fel. Hai inca unul. Si dau capacul jos la al treilea; podisorul era propolizat am vazut ca avea multa albina sub plasa si cand ridic si podisorul atac aerian concertat asupra amicilor si mainilor mele( eu eram cu masca pe figura :) ei nu :mrgreen: . Nu stiau unde sa se mai fereasca.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde gica.mosu » 27 Noi 2013, 09:11

Folosesc fumul mai rar,doar cind e nor si vine ploaia is mai releee"unele" in rest (fara)am un pulverizator de 1 l in care pun apa si o lingura de acid acetic-glacial si dau de cicite ori ma nacajesc inclusiv pe miini(ff rar imi pun manusile)...Mai ung miinile cu tinctura de proplis5%...extern,iar intern o cinzeaca de rachie inainte s-au la (necaz)dupaaaa-SPORRR!!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde kamy » 27 Noi 2013, 10:37

Nu ati incercat fum de ...canepa?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde Cristian IONITA » 27 Noi 2013, 10:42

eu am afumatorul pregatit intodeauna, dar il folosesc cat se poate de putin,

folosesc pulverizatorul cu apa, dar sunt situatii cand doar fumul rezolva situatia

oricum cea mai buna solutie ramane reducerea numarului de interventii la minimul posibil.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde delorin I » 27 Noi 2013, 10:48

Si eu tin in rezerva afumatorul si evit sa afum prea tare daca nu e cazul sau il folosesc doar cand vreau sa alung albinele din hranitor de pilda! ! Si eu folosesc apa dar nu mereu da rezultate! Cert e ca uleiurile esentiale de 90 de Ron pe sarja de utilizare(acum depinde si cati stupi ai) nu sunt o solutie sau nu una ieftina! Stiti pe cineva care produce BIO? Ce foloseste in loc de fum? Dar in afara cei ce produc BIO, ce folosesc? Ca sa imi permit sa folosesc uleiuri esentiale in tratament si sa folosesc si esentiale in loc de fum, cred ca kg-ul de miere ar trebui sa fie undeva la 50 de ron ca sa se si merite!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde gica.mosu » 27 Noi 2013, 13:05

kamy scrie:Nu ati incercat fum de ...canepa?


PERCHEEEE...cinepa,le drogheaza :lol: ...am un amic stupar care foloseste in afumator conuri de brad cu rez fff bune!!!!(or fi ecologice :?: )
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde delorin I » 27 Noi 2013, 13:24

Discutam tot despre ...FUM! Fara fum, chiar nu putem?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde Cristian IONITA » 27 Noi 2013, 13:49

pai se poate si fara fum, dar nu in toate situatiile

cel putin din putina si umila mea experienta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde kamy » 27 Noi 2013, 18:26

Da se poate fara fum,aveti vremea necesara?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde davcosti » 27 Noi 2013, 22:11

Eu folosesc Rumeguș mai fin, îl aprind cu lampa de gaz și peste el am cumpărat Apicalm-combustibil Afumător de la târgurile Apicole 5-10 Lei/ kg,
depinde cum îl găsiți! Nu știu cât este de bun, dar ține foarte mult fumul, în Afumător. Am văzut și-n magazinele apicole...da apare la cheltuieli!
Fişiere ataşate
Apicalm.jpg
Apicalm.jpg (28.98 KiB) Vizualizat de 18550 ori
Avatar utilizator
davcosti
 
Mesaje: 158
Membru din: 20 Ian 2013, 19:02
Localitate: București-Stupina în Argeș

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde cristi_vidican » 28 Noi 2013, 07:28

Cu 10-15 lei cumperi 20 kg de brichete de paie (un sac) și mie-mi ajung 3 ani :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde dorualbină » 28 Noi 2013, 07:38

Eu folosesc iască de pe fag şi nu lucru la albine fără fum,îl folosesc cu bun simţ,fără să agit prea mult albinele.Să dea Dumnezeu,ca singura sursă de poluare a mierii să fie fumul!
dorualbină
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Iul 2012, 08:15
Localitate: Filea,Mureş

Re: Inlocuitorii de fum in apicultura!

Mesajde delorin I » 28 Noi 2013, 10:15

Si totusi...cu ce inlocuim FUMUl? Chiar nu o face nimeni?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Următorul

Înapoi la APICULTURA BIO



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori