Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

COMBINATIE BUNA SAU MAI PUTIN BUNA

Mesajde ves.lucian.zabrani » 10 Dec 2013, 04:54

iarna fiind , m-am gandit la o combinatie de produse apicole care ar suna cam asa :
1.otet de mere , cate doua , trei lingurite pe zi , dimineata !!!
2. in otet punem polen crud trei , patru lingurite , plus ceva apa care sa acopere bine polenul care sta la macerat in mediu acid !!!
3. pana nu am cumparat otet de mere , foloseam zeama de lamaie , diluata cu putina apa !!!
4. mierea nu poate sa lipseasca !!! cantitatea fiecare dupa placul lui !!!
5. problema pe care am intampinat-o este urmatorul produs pe care vreau sa-l consum : tinctura de propolis !!!
stand de vorba cu un amic , mi-a explicat ca de fapt alcoolul din tinctura de propolis este o BAZA , care in combinatie cu acidul ( otetul sau zeama de lamaie ) , se vor neutraliza reciproc , scazand astfel valoarea terapeutica si nutritiva a combinatiei pe care vreau sa o fac !!!
o varianta , pe care o voi incerca , va fi consumarea tincturii de propolis separat de cele de mai sus , mai spre seara , de exemplu !!!
ce ziceti deaspre ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: COMBINATIE BUNA SAU MAI PUTIN BUNA

Mesajde peterneamt » 10 Dec 2013, 13:14

Când faci tinctura de propolis pune in alcool şi boabe de cafea şi puţină coaje de portocală. După dizolvarea propolisului tinctura se strecoară şi se amestecă un litru de tinctură cu 10 l de ţuică de prună la care se mai adaugă 100g de zahăr caramelizat.
Aaaaaa se consuma cu măsură........ :P
ps. reţeta este a mea şi este verificată personal pe când eram inginer la o fabrică de produse alcoolice.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: COMBINATIE BUNA SAU MAI PUTIN BUNA

Mesajde teinegru64 » 10 Dec 2013, 13:45

peterneamt scrie:Când faci tinctura de propolis pune in alcool şi boabe de cafea şi puţină coaje de portocală. După dizolvarea propolisului tinctura se strecoară şi se amestecă un litru de tinctură cu 10 l de ţuică de prună la care se mai adaugă 100g de zahăr caramelizat.
Aaaaaa se consuma cu măsură........ :P
ps. reţeta este a mea şi este verificată personal pe când eram inginer la o fabrică de produse alcoolice.

Aaaaa...pune si termen de garantie 1 an.Asa poate face si el un targ apicol la Zabrani...ca vorba aia ,,si asa expira".Tuica nu propolisul. :lol:
Multumim de reteta.Asta cu 10 litri e de pus in rama si de aratat la nevasta.
Ps.
Cand ma depisteaza doamna la damingeana ...ce zic ca ma doare ?????Ce boli vindeca?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: COMBINATIE BUNA SAU MAI PUTIN BUNA

Mesajde proapis13 » 10 Dec 2013, 15:53

ves.lucian.zabrani scrie: 2. in otet punem polen crud trei , patru lingurite , plus ceva apa care sa acopere bine polenul care sta la macerat in mediu acid !!!
ce ziceti deaspre ???

Nu inteleg ce rost are sa amesteci polen proaspat cu acid cind deja ingurgitat polenul trece intr-un mediu acid
Poate o merge la polen uscat insa nu-i vad rostul
Pentru cura cu otet vezi ca are D.C.Jarvis cateva retete bune de urmat - eu chiar la 2 luni urmez cura de otet cu miere

In ceea ce priveste tratamentul cu propolis,odata la cateva luni pun cam o lingurita de propolis de la frigider in moara de cafea,il macin fin si cind ridic capacul trag pe nas aburul si praful ala fin in suspensie dupa care propolisul macinat il amestec cu o lingura de miere si il consum tot atunci
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: COMBINATIE BUNA SAU MAI PUTIN BUNA

Mesajde ves.lucian.zabrani » 10 Dec 2013, 18:29

am cartea lui Daniel Popovici in care el spune ca este mai bine ca o scurta perioada de timp polenul sa fie tinut intr-un mediu acid !!!
se pare ca acidul din stomac nu este sufucient si o parte din substantele din polen nu se asimileaza !!!
acidul ( zeama de lamaie , bors , iaurt , otet de mere , etc. ) ajuta la inmuierea exinei !!!
poate iti fac rost de cartea lui D. Popovici !!!
Mariane , daca o doresti , imi spui !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: COMBINATIE BUNA SAU MAI PUTIN BUNA

Mesajde ves.lucian.zabrani » 10 Dec 2013, 19:21

am gasit in carte !!!
am redescoperit cartea lui Jarvis cumparata in 1989 !!!
am recitit-o si incep sa aplic ce gasesc pe acolo !!!
spre deosebire de 1989 , acuma am si mere din care pot sa fac otet ( si voi face sigur la anul ) , si mai am si albine !!!
Multumesc lui Dumnezeu !!!
:P :P :P
Fişiere ataşate
rsz_2picture_021.jpg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: COMBINATIE BUNA SAU MAI PUTIN BUNA

Mesajde proapis13 » 10 Dec 2013, 20:24

ves.lucian.zabrani scrie:...poate iti fac rost de cartea lui D. Popovici !!!
Mariane , daca o doresti , imi spui !!!
?
Am fost primul care a supus spre dezbatere cartea doctorului asa ca una am cimparat-o iar alta am primit-o cadou de la un coleg forumist
Si daca tot a fost dar am daruit-o si eu la rindul meu altui forumist
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin


Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori