Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde teinegru64 » 08 Dec 2013, 08:31

Initial am vrut sa fac,,valuri" Pe romaneste am batut saua sa priceapa...Cosmote.Daca altadata se prindeau si remediau situatia ...acum stau ca scroafa in papusoi.(Si ei si eu) Deabia astept sa imi bata recuperatorii la poarta! :D
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde kamy » 08 Dec 2013, 10:15

teinegru64 scrie:Initial am vrut sa fac,,valuri" Pe romaneste am batut saua sa priceapa...Cosmote.Daca altadata se prindeau si remediau situatia ...acum stau ca scroafa in papusoi.(Si ei si eu) Deabia astept sa imi bata recuperatorii la poarta! :D

nu astepta cere rezilierea contractului,ai dreptul conform legii,dar ai obligatia de a restitui sau plati gratuitatile primite!
ca altfel o sa-ti vina acasa hartii de nu mai tre sa cumperi hartie igienica!
citeste legea 161/2010!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde teinegru64 » 10 Dec 2013, 19:07

Sinucidere ori sabotaj ?Cosmote accepta pe releul sau si antene Vodafone....Apoi taie macaroana propriilor abonati .Cel mai misto e ca operatoarele de la Cosmote ...dupa ce le umpli frigiderul ,raman dragute..,,e optiunea dvs daca ramaneti la noi ori treceti la ei"
Chestia nasoala e ca acum 15 ani eram cel mai tare cand vorbeam la telefon din varful nucului.Acum rad si curcile.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde clncatalin » 10 Dec 2013, 21:39

Am observat ca pe la toti operatorii de telefonie mobila (si fixa) e cam la fel.
Toti incearca sa isi reduca din costuri si au inventat factura electronica, astfel incat costurile emiterii acesteia sa treaca in spatele fraierului care plateste abonamentul. Cu alte cuvinte platesti ce vorbesti, dar platesti si faptul ca iti luam banii. Va dati seama ce economie face o companie mare nemaitrimitand cateva milioane de plicuri? Economie la hartie, cerneala, imprimante, taxe postale, angajati, etc.
Dupa ce au vazut ei ca nu toata lumea vrea sa accepte factura electronica, s-au gandit sa treaca la sicane. Astfel incepand din primavara, imi venea factura la vreo trei saptamani de la data emiterii, desi aceasta trebuia platita in 2 saptamani de la emitere.
M-am certat cu ei la telefon vreo 4 luni la rand pana sa imi trimita factura la timp, daca se poate spune asa, in conditiile in care factura este scadenta maine si ea mi-a intrat in cutia postala ieri.
Atunci cand am avut abonament de date la ei(care mergea mai incet decat caruta) nu s-au grabit sa ma anunte ca mi se terminase contractul de vreo vreo 3 luni. Am descoperit eu, cand m-au sunat sa imi vanda un abonament mai scump de telefon.
Atata timp cat ei incearca pe toate caile sa scoata cat mai multi bani de la mine, nici eu nu renunt la factura scrisa primita prin posta. Nu le scad eu lor cheltuielile, atata timp cat ultima oara o fatuca mi-a zis cand a auzit ca am 200 de minute nationale la 10 euro ca trebuie neaparat sa-l schimb (abonamentul) si sa iau unul cu mai putine minute nationale, dar cu mai multi euroi.
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde cristi_vidican » 10 Dec 2013, 22:18

Cel mai simplu e pe cartelă.
Cu 5 euro am 200 min și sms naționale, 2000 min și sms în rețea și ceva MB internet, care nu mă prea interesează.
Suficient!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde clncatalin » 10 Dec 2013, 22:27

Salut!
La ce operator ai 200 min nationale la 5 euro ca ma tenteaza si pe mine?
Multumesc!
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde cristi_vidican » 10 Dec 2013, 23:03

clncatalin scrie:Salut!
La ce operator ai 200 min nationale la 5 euro ca ma tenteaza si pe mine?
Multumesc!

Am evitat să dau nume..., dar e vorba de Orange. Nu cunosc Vodafone
Cu 5 euro ai opțiune cu 100 min și sms naționale. Acum, ei îți oferă posibilitate să dublezi, fie min și sms în orange, fie traficul pe net, fie min și sms naționale.
evident că am optat pt min naționale.
Nu știu cât va ține opțiunea, dar funcționează.

Începând cu 1 ianuarie 2014, tarifele de interconectare între punctele mobile scad de la 3,07 eurocenti/minut la 0,86 eurocenti/minut.

Asta înseamnă că se vor oferi mult mai multe min naționale.

La cosmote sunt ademenit să-mi prelungesc abonamentul că-mi dau dublu min naționale. Degeaba. Prea târziu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde clncatalin » 10 Dec 2013, 23:39

cristi_vidican scrie:
clncatalin scrie:Salut!
La ce operator ai 200 min nationale la 5 euro ca ma tenteaza si pe mine?
Multumesc!

Am evitat să dau nume..., dar e vorba de Orange. Nu cunosc Vodafone
Cu 5 euro ai opțiune cu 100 min și sms naționale. Acum, ei îți oferă posibilitate să dublezi, fie min și sms în orange, fie traficul pe net, fie min și sms naționale.
evident că am optat pt min naționale.
Nu știu cât va ține opțiunea, dar funcționează.

Începând cu 1 ianuarie 2014, tarifele de interconectare între punctele mobile scad de la 3,07 eurocenti/minut la 0,86 eurocenti/minut.

Asta înseamnă că se vor oferi mult mai multe min naționale.

La cosmote sunt ademenit să-mi prelungesc abonamentul că-mi dau dublu min naționale. Degeaba. Prea târziu.


Multumesc inca o data!
Tot pe ei ii criticam si eu in postarea mea de mai sus
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa." - Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/catalin.calin.353
Avatar utilizator
clncatalin
 
Mesaje: 302
Membru din: 09 Apr 2011, 22:38
Localitate: Bailesti-Dolj

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde teinegru64 » 12 Dec 2013, 11:44

Tot pe ei ii critic si eu.Sunt 7 zile de cand nu am semnal Cosmote...desi am abonament la Cosmote de vreo 8 ani.Dar am si o veste buna :lol: ...de astazi pot plati,, rogvigneata" apeland la ei.
Alo Cosmoteeeeeeeeeeeeeeeeee..........,,Apel nepermis"
Astia sunt mai ecologisti decat Chevrom-ul la Pungesti....,,Noi va oferim...e optiunea dumneavoastra...".
Sa nu fiu inteles gresit...sunt cuvintele operatorului de la Cosmote cand am cerut rezilierea contractului ...exclusiv din vina Cosmote.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde Dila Daniel » 12 Dec 2013, 11:46

si in Craiova ieri,cateva ore bune,reteaua cosmote nu a functionat.
Semnal aparea ca avem dar nu puteai apela sau primii apeluri...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde State » 12 Dec 2013, 12:06

Pentru mine Orange reprezinta cea mai ordinara companie.
Am internet de la ei si e jalnic..
Cu toate ca ei imi promit ceva , eu primesc altceva. Cand i-am sunat sa ma plang de serviciile de ca.ca.t ale lor , mi-au spus ca probabil e din vina calculatorului. :lol:
Sunt chiar ******.
Le-am spus ca folosesc stick-ul atat pe laptop cat si pe o rasnita de calculator. La ambele functioneaza fix la fel. Cu alte stick-uri functioneaza perfect.
Cand plec in weekend-uri, se mai intampla sa iau laptop-ul cu mine. Sunt zone unde am semnal la telefon dar internetul e pa. Chiar si acasa , cand e inorat sau ceata , ma rog de el sa-mi deschida o pagina.
Ii sun din nou pe muisti si le spun problema.
Ei imi raspund : "Probabil e din vina calculatorului dumneavoastra".
Eu le zic: Mai dati-va in plm cu compania voastra cu tot!
Ei : Se poate face un alt abonament, cu alte optiuni, primiti alt stick si o sa va mearga mai bine.

Pai cum plm vine asta fratilor ? Primesc alt stick si o sa-mi mearga mai bine ? Pai cand m-am plans de prima oara de ce n-au zis sa-mi schimbe stick-ul ? Daca reziliez sunt chemat la negocieri ?

Ma p*s pe ORANGE. Inclusiv pe angajatii lor care prostesc clientii pe fata !
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde teinegru64 » 12 Dec 2013, 13:36

State scrie:
Ei : Se poate face un alt abonament, cu alte optiuni, primiti alt stick si o sa va mearga mai bine.

Probabil au dreptate.Negociati, negociati si iar negociati.Eu cu abonament Vodafone de 1,75 euro...sunt conectat permanent pe Stuparitul :D
Nu am folosit acest abonament vreo cinci ani.Ma intelesesem cu ei sa il platesc odata la un an ...In aceasta vara ...cioc cioc la poarta.-Da ce doriti ? -Suntem de la firma de recuperare..000.-Si...? -Pai am luat creantele dvs de la Vodafone.Gandindu-ma la ce e mai rau , intreb : -cat?? -24 lei :lol:
Se pare ca si recuperatorii traiesc timpuri grele.Eu le propun sa faca abonamente ...poate asa mai papa si ei o paine. :D
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde State » 12 Dec 2013, 15:50

teinegru64 scrie:
State scrie:
Ei : Se poate face un alt abonament, cu alte optiuni, primiti alt stick si o sa va mearga mai bine.

Probabil au dreptate.Negociati, negociati si iar negociati.Eu cu abonament Vodafone de 1,75 euro...sunt conectat permanent pe Stuparitul :D


O laie. Nu abonamentul e de vina ca nu-mi merge mie internetul pe timp de ploaie.
Ei spun ca traficul este destul, ca din punctul lor de vedere ar trebui sa-mi mearga brici. Platesc 50lei/luna doar la internetul lor de ca.cat.
Eu ma plang ca dispozitivul e de vina , ei ca nu-mi merge mie calculatorul...
Eu ma plang de "n" ori , ei cu aceeasi placa mereu.
Eu le zic ca reziliez , ei ca-mi schimba dispozitivul si-mi ofera alt pachet de servicii la alt pret(75lei).

Tie ti se pare normal ? Mie nu. Asa ca ma p.is pe Orange.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde teinegru64 » 12 Dec 2013, 22:08

teinegru64 scrie:Tot pe ei ii critic si eu.Sunt 7 zile de cand nu am semnal Cosmote...desi am abonament la Cosmote de vreo 8 ani.Dar am si o veste buna :lol: ...de astazi pot plati,, rogvigneata" apeland la ei.
Alo Cosmoteeeeeeeeeeeeeeeeee..........,,Apel nepermis"
Astia sunt mai ecologisti decat Chevrom-ul la Pungesti....,,Noi va oferim...e optiunea dumneavoastra...".
Sa nu fiu inteles gresit...sunt cuvintele operatorului de la Cosmote cand am cerut rezilierea contractului ...exclusiv din vina Cosmote.

Mi se pare corect sa anunt...Am semnal Cosmote.Dar vorba aia ..odata vede nasu putza ...
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde Bambucha » 19 Dec 2014, 12:12

Si la mine a venit vremea confruntarii cu reteaua mobila Vodafone unde sunt abonat de vreo 10 ani, asa ca desriu un pic aici cum am remediat costurile exagerat de mari pe care compania le sustragea lunar din buzunarul meu.
In toata perioada de mai sus am achizitionat un singur telefon la pret “redus” ocazie cu care contractul s-a prelungit fortat cu 2 ani. Toate bune si frumoase pana cand facturile lunare sareau binisor de limita bunului simt, timp in care prieteni si cunostinte vorbeau considerabil mai mult la costuri absolut ridicole. Ciudat am gasit si modalitatea de prelungire automata a contractului cu un an, dupa expirarea celor 2, in cazul in care uitam sa ma prezint la termen sa modific obligatiile contractuale.

Cercetand in stanga si-n dreapta modalitatile de a iesi din contractul pagubos, am ajuns la legea 193/2000 si la alte articole din codul de procedura civila unde abuzurile si dezechilibrele majore contractuale intre furnizor si consumator, se sanctioneaza clar pe calea instantei. Nu as fi dorit sa ajung asa departe insa fortat de imprejurari am ajuns sa trimit 2 scrisori catre departamentul de “legal”, sa “tai macaroana” la debitarea directa din cont si implicit sa iau legatura cu un avocat, ferm hotarat sa merg pana la capatul rezilierii contractului.

Nu a fost nevoie insa sa ajung asa departe... dupa saptamani intregi de conversat cu “prietenii” mei de la vodafone de mai pe la toate departamentele, am ajuns in fine sa preschimbam contractul in urmatoarele:
- 10 E tva inclus lunar
- Nelimitat in retea (e penibil sa mai existe pachete limitate in reteaua proprie...indiferent de abonament)
- Nelimitat in telefonie fixa nationala
- Nelimitat in toate retele mobile nationale
- Nelimitat in telefonie fixa internationala (unde este apa calda)
- 150 min in telefonie mobila internationala (unde este apa calda)
- 1 GB trafic internet
- Si foarte important pentru mine: denuntarea unilaterala a contractului oricand doresc eu fara a fi constrans de vreun termen sau perioada determinata, sau de orice fel de constrangeri financiare.

Cum zice neamtul? Deci se poate Domnilor....
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde cristi_vidican » 19 Dec 2014, 12:23

La Digi le ai pe toate astea și ceva în plus la juma de preț (dacă mai ai și TV și internet de la ei) :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


cron