Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: uscator cherestea

Mesajde al_bor » 04 Dec 2013, 20:21

incercati sa o pueti la sipca,stiva sa nu fie mai lata de 1m,perpemdicular pe directia vantului,dupa care se acopera cu folie fara casa atinga diret scandura.ziua se ridica folia pentru ventilatie ,iar noaptea se acopera.un fel de semii natural
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Apr 2011, 20:36
Localitate: TULGHES HARGHITA

Re: uscator cherestea

Mesajde echo » 12 Dec 2013, 16:11

Nimeni nu a atacat pe aici ideea de a usca lemnul intr-un uscator solar (in afara de ce scrie Al_bor mai sus) !! Acum mai multi ani stiu ca citisem despre asa ceva, dar nu mai stiam unde. Am gasit acum link-ul in favorities.

Ideea se refera la uscarea lemnului, asezat in gramada, intr-un uscator incalzit solar.

solar kiln.jpg


Cam despre asta e vorba: Prezentare solar kiln

Pentru unii care fac si ceva tamplarie, mai ales daca fac stupi si pentru altii, pe temen lung eu zic ca se merita investitia intr-un asemenea uscator.

Am pe undeva si planurile unuia mai mare, dar trebuie sa il gasesc... Imi aduc aminte ca panoul solar se prelungeste pana jos, in felul asta cantitatea de aer incalizita, sau temperatura la care se ajunge este mai mare. Daca il gasesc revin si cu ala.

Spunea cineva mai sus ca deschizaturile pentru evacuarea aerului umed trebuiesc facute sus. Gresit. Aerul umed este mai greu decat cel uscat, este localizat in partea de jos a unui volum de aer cu aceeasi temperatura.

Mai am un fisier pdf, cu un uscator solar, il incarc la mine pe site pt o perioda, cine vrea sa il descarce: SOLAR KILN
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: uscator cherestea

Mesajde ovidiu_78 » 13 Dec 2013, 01:03

sunt pe youtube multe video cu uscatoare...ventilatia jos...negru pe dinauntru...etc....pe cine intereseaza :D
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: uscator cherestea

Mesajde kamy » 13 Dec 2013, 02:12

Tot ocolu poate fi transformat in uscator,scandura stivuita de iarna in luna mai poate fi prelucrata daca e acoperita!uscatorul profi de la fabricile de mobila mai face din cand in cand cate o sauna cu aburi scandurii din cate stiu!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: uscator cherestea

Mesajde ovidiu_78 » 13 Dec 2013, 07:58

da asa e kamy...ca altfel ar crapa scandura de la temperatura ridicata...si uscarea asta trebuie controlata....incet dar sigur :lol:
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: uscator cherestea

Mesajde echo » 13 Dec 2013, 09:05

In cuvinte foarte putine, uscarea in uscator este un proces rapid. Udarea scandurii in uscator (udare pe bune, cu furtunul) se face pentru a lasa lemnul sa absoarba ceva apa. De ce ? ca doar intentia este uscarea ? pai partea dinspre exterior a scandurii care este supusa uscarii pierde mult mai rapid apa decat o poate ceda partea din interior. Asta duce la uscarea exteriorului scandurii cand interiorul este inca umed, partea urcata "strangandu-se" in detrimentul celei inca umede, ducand la separarea straturilor (craparea).
Asadar se uda lemnul tocmai pentru a permite partii exterioare a scandurilor sa absoarba ceva umiditate pana apuca si partea interioara sa mai cedeze ceva sub influenta temperaturii, astfel sa se mentina un echilibru, in timpul uscarii, intre interiorul si exteriorul scandurii. Asta foarte pe scurt....

Aburul e cu totul alta treaba. Lemnul aburit, are o destinatie speciala, respectiv executia de mobila, parchet, etc si se aplica procesul de aburire in special lemnului de esenta tare.
Aburirea presupune folosirea aburului industrial, la peste 200C (nu doar apa fiarta :) ). Scopul este urmatorul - prin ridicarea temperaturii se obliga lemnul sa cedeze apa dintre straturile sale si acestea, straturile de lemn, se strang foarte mult. Aburul fiind foarte fierbinte este oarecum "uscat", ii copnfera lemnului elasticitate dar in acelasi timp nu este absorbit in itnerior. Apoi uscarea se continua pana la valori de 8-10-12% cat este nevoie. Dar, prin aburire, rezultand cum am zis strangerea straturilor de lemn sub influenta temperaturii ridicate, lemnul nu va mai absorbi ulterior la fel de multa umiditate ca cel uscat natural, spatiul dintre fibre fiind cu mult mai mic. Deci va lucra mai putin, cum spuneam - pentru destinatii mai speciale.

Asadar lemnul uscat natural are doar apa evaporata dintre straturi, distanta ramanand aceeasi, putand apoi sa absoarba mai multa apa si sa lucreze mai mult decat un lemn uscat in uscator sau decat unul ce a trecut prin porcesul de aburire.

A nu se confunda aburirea cu fierberea, fierberea se face la 100C, pentru prelucrarea elastica a lemnului, aburirea este la temp mult mai ridicate.

Acelasi lemn, uscat natural, in uscator sau aburit, are cu toatul alta textura si nuanta de culoare, tocmai datorita modificarilor in structura survenite in urma acestor procedee diferite.

Ovidiu_78 baga link-uri... nu te rusina :D
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: uscator cherestea

Mesajde ovidiu_78 » 13 Dec 2013, 10:06

"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: uscator cherestea

Mesajde rookaboy7 » 03 Noi 2019, 15:16

Buna tuturor, am o pompa de apa de vanzare pentru centrala ( Salmson LRC 410_B_19/3)daca e cineva interesat imi poate lasa un mail pe roooka.rb@gmail.com
Multumesc !
rookaboy7
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Noi 2019, 15:09

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori