Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernare matci

Mesajde ignatov andrei » 22 Noi 2013, 21:14

Da d-le Valter, e climatul mai bland, dar zona e arida! Un localnic din Navodari imi spunea:
- voi vreti zile cu soare, va plangeti ca ploua, dar nu stiti cat ne bucuram noi pentru o zi de ploaie!
I-am trimis, cand am ajuns la Iasi, doi saci de vinete si doi de gogosari. I le-am pus la tren.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Iernare matci

Mesajde marius_vfp » 24 Dec 2013, 00:29

salut revin cu stiri , nucleul ala mic al meu restrans doar la 3 rame (rame cat jumate de rama dadant de 1/1) inca supravietuieste bazaie din toate directiile , pacat ca acum cand o fost mai caldut nu au iesit oleaca la zbor dar nui bai . sa vedem ce o face cand o veni geru cel mare.
craciun fericit
spor
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Iernare matci

Mesajde ignatov andrei » 24 Dec 2013, 14:07

marius_vfp scrie:salut revin cu stiri , nucleul ala mic al meu restrans doar la 3 rame (rame cat jumate de rama dadant de 1/1) inca supravietuieste bazaie din toate directiile , pacat ca acum cand o fost mai caldut nu au iesit oleaca la zbor dar nui bai . sa vedem ce o face cand o veni geru cel mare.
craciun fericit
spor


Studiaza-l si respecta-l ca pe o familie (chiar daca tu stii ca este altceva)! La anul vei avea experienta si vei proceda ca atare! Bafta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Iernare matci

Mesajde Tankard » 24 Dec 2013, 18:38

Salutare si craciun fericit tuturor.Iata cum m-am gandit eu sa iernez matci in nuclee de 2 rame.Construiesc un stup orizontal de 18 sau 20 rame din polistiren extrudat de 4-5 cm grosime.Il impart in 9-10 parti prin diafragme din polistiren de 2cm grosime sau cu diafragme de pfl(nu m-am hotarat inca).Cele 2 rame ,pe care v-a sta mica familie a matcii de rezerva,cu suficienta hrana,apoi ceva turte ca supliment ca sigur nu v-a ajunge hrana de pe cele 2 rame.In caz de extrema urgenta,daca iarna este prea nervoasa ii bag in atelier unde pot sa mentin o temperatura constanta,sa zicem 0-7 grade.Ce ziceti de ideea asta a mea? sa incerc cascadoria?:)
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Iernare matci

Mesajde Bambucha » 24 Dec 2013, 21:50

marius_vfp scrie:.. nucleul ala mic al meu restrans doar la 3 rame (rame cat jumate de rama dadant de 1/1) inca supravietuieste bazaie din toate directiile..
craciun fericit
spor


Tinut bine sub observatie, nu acum apar problemele.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Iernare matci

Mesajde marius_vfp » 26 Dec 2013, 00:30

respectele mele la toti , ieri o fost ceva mai cald cu putin soare si am tras usor cu ochiu la cutiuta, are foarte putin condens cei drept l-am cam infofolit , am lasat putin deschisa cutia , tras cu ochiu rapid pe sub paturica de peste rame , totul pare ok , pe la jumatea lui ianuar poate primeste cateva linguri de miere zaharisita sau lichida la punga .

va tin la curent.
sarbatori fericite
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Iernare matci

Mesajde pngflorin » 29 Dec 2013, 21:18

Iernez 5 matci cu albina astfel :
1. 3 matci in mininucleu format din 3 rame care imbinate dau o rama 1/2.
2. 1 matca intr-un nucleu cu 3 rame care imbinate dau o rama 1/1.
3. 1 matca intr-un nucleu cu 6 rame care imbinate dau 2 rame 1/1.
Mentionez ca albina acopera toate ramele.Miere suficienta.
Pe toate le-am pus in interiorul a cate unui stup vertical, impachetate cu ziare.Ieri a fost zbor de curatire 12-14 grade , soare, am verificat totul pare in ordine , unul mai nervos, insa asa era si in toamna.Preventiv le-am pus turta in cap .

Verific evolutia in timp.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Iernare matci

Mesajde giovanni » 12 Ian 2014, 16:23

Salutari 2014 ,sa avetiun an bun ,

Daca credeti ca va este de folos vizionati modul de iernare a matcilor de la adresa de mai jos,

http://youtu.be/zdKIEGTtrZo

Eu nu spun ca este s au nu bine,fiecare va gandii si va face cum crede deoarece subsemnatul ierneaza de 25 ani reg de rezerva si nici la aceasta data nu este multumit 100% , mai este ceva de facut, toate la timpul lor ca nu sunt destule profituri ptr investitii si nu avem garantia de a mai investii in apicultura in Romania in coditiile actuale.In plus agricultura romaneasca GEME de culturi modificate genetic,in felul acesta se va ajunge la comentariul pe care i l am facut primului ministru PONTA pe pagina de feisbook.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Iernare matci

Mesajde marius_vfp » 12 Ian 2014, 16:50

salut spuneam ca va tin la curent ,
pisoiasu ala al meu mic o dat coltul , dupa primul zbor de curatire , s-a asezat doar pe prima rama dinspre urdinis ,pat cald, rama fiind aproape goala , a murit de foame cu mancarea pe rama alaturata , eu nefiind acasa cand au iesit ele la zbor pe 28 dec2013 , apoi fiind cateva ziel mai friguroase in zona nu am mai umblat la ele ,
pe de alt an stiu ce am de facut , greseala imi apartine.

sanatate numai bine la toti.
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Iernare matci

Mesajde giovanni » 12 Ian 2014, 19:53

giovanni scrie:Salutari 2014 ,sa avetiun an bun ,

Daca credeti ca va este de folos vizionati modul de iernare a matcilor de la adresa de mai jos,

http://youtu.be/zdKIEGTtrZo

Eu nu spun ca este s au nu bine,fiecare va gandii si va face cum crede deoarece subsemnatul ierneaza de 25 ani reg de rezerva si nici la aceasta data nu este multumit 100% , mai este ceva de facut, toate la timpul lor ca nu sunt destule profituri ptr investitii si nu avem garantia de a mai investii in apicultura in Romania in coditiile actuale.In plus agricultura romaneasca GEME de culturi modificate genetic,in felul acesta se va ajunge la comentariul pe care l am facut primului ministru PONTA pe pagina de feisbook.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Iernare matci

Mesajde pngflorin » 19 Mar 2014, 19:37

pngflorin scrie:Iernez 5 matci cu albina astfel :
1. 3 matci in mininucleu format din 3 rame care imbinate dau o rama 1/2.
2. 1 matca intr-un nucleu cu 3 rame care imbinate dau o rama 1/1.
3. 1 matca intr-un nucleu cu 6 rame care imbinate dau 2 rame 1/1.
Mentionez ca albina acopera toate ramele.Miere suficienta.
Pe toate le-am pus in interiorul a cate unui stup vertical, impachetate cu ziare.Ieri a fost zbor de curatire 12-14 grade , soare, am verificat totul pare in ordine , unul mai nervos, insa asa era si in toamna.Preventiv le-am pus turta in cap .

Verific evolutia in timp.



19.03.2014.
Din cele 5 au supravetuit 2 .... una in nucleul cu 6 rame si alta in mininucleu de polisteren cu rama 1/2.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Iernare matci

Mesajde TDI » 19 Mar 2014, 20:00

De ce bănuiţi că nu au supravieţuit toate?
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Iernare matci

Mesajde pngflorin » 19 Mar 2014, 21:00

Nu cred sa aiba vreo legatura cu tipul de nucleu, mai mult pun pe faptul ca doua erau batrane si cu ev f proasta in 2013.La cea de a treia cred ca nu se imperechease in 2013, am obs consum mare, agitatie toata iarna.

Cele doua ramase sunt ok, puiet cu sanse bune de a intra in o familie orfana sau a forma roi de mai.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Iernare matci

Mesajde vio-trutza » 03 Oct 2014, 15:48

Ce parerea aveti de iernarea matcilor de rezerva intr-un stup dadant de 10 rame imparti in 4 compartimente cu diafragme etanse din pfl, cate 2 rame pentru fiecare compartiment? Stupul are FAV si urdinisele pe fiecare parte a stupului. Cu acest stup am avut rezultate bune la imperechere.
Mai am 3 matci pe care asi vrea sa le tin de rezerva, toate din acest an.
vio-trutza
 
Mesaje: 198
Membru din: 10 Sep 2011, 20:41
Localitate: Drobeta-Turnu-Severin - Tismana de MH

Re: Iernare matci

Mesajde jonny_it » 03 Oct 2014, 15:55

redoo scrie:ce parere aveti de iernarea sarbului asta?

https://www.youtube.com/watch?v=bx-yUKwgSIU


Par sanatoase tun, celule naturale, adapost natural ..


PS: Matcile se pot ierna si in interiorul ghemului, cred ca am mai descris de cel putin 2 ori metoda(mostenita de la bunicul meu/ scrisa si in revista Romania Apicola de un apicultor ... acum cativa ani) fara micronuclee si foarte foarte multa bataie de cap.

Am testat si eu de cateva ori, merge ok daca se fac pregatirile necesare cu atentie.

Totusi nu vad rostul iernarii de matci suplimentare. :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Iernare matci

Mesajde Geany » 05 Oct 2014, 21:36

Si crezi k ai mai putea face un efort sa o mai descrii o data? sau sa ne directionezi acolo unde ai facut-o deja? bineinteles k te rog si frumos :))
Geany
 
Mesaje: 37
Membru din: 15 Feb 2013, 22:04
Localitate: Buzau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori