Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

M.S.COSTACHE

Mesajde mircea.costache » 26 Dec 2013, 09:45

Buna Dimineata.Am onoarea sa va salut.
Sunt obligat de spiritul sarbatorilor, ca dupa ce am spus ,,la revedere'',sa ne revedem doar cu acest mesaj.
Cu totii ne bucuram de aceste sarbatori.Nimeni nu le intelege.Majoritatea le accepta chiar si tacit.
Unde este minciuna,unde este adevarul,unde este taina(,,secretul'')???.
SARBATORI FERICITE! LA MULTI ANI !
Este nimic,putin,mult, dar este TOTUL.Fiecare alege.
Cu respect si consideratie

Modificat de mircea.costache (Astazi 10:34:55)

_______________________________________
Unii sunt prea credinciosi ca sa priceapa si altii prea pacatosi sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este semanat,nu incolteste intotdeauna;dar ceea ce incolteste a fost intotdeauna semanat
Nimic nu este intimplator.Nimic nu este fara DUMNEZEU.Adu-ti aminte ca vei muri si nu vei mai pacatui.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde mircea.costache » 26 Dec 2013, 09:46

Buna Dimineata tuturor
ATENTIE ! CITEZ din Remus C-tin Raclau
Eu am o vorbă: "fiecare om are dreptate atunci când vorbeşte singur..." pentru că fiecare persoană este unică şi irepetabilă: de când se naște şi până moare, fiecare om are un anumit traseu prin viaţă - unic, individual şi absolut personal.

Fiecare trăieşte, în persoană, anumite experienţe, deosebite de ale altuia, unice în felul lor; fiecare persoană are parte, pe toată durata vieţii, de întâmplări şi evenimente care i se întâmplă numai lui: se naşte din anumiţi părinţi şi în consecinţă are o zestre genetică aparte, vine în contact cu diferite persoane, în momente diferite și în stări diferite, participă la evenimente diferite, care-şi lasă o amprentă diferită asupra lui, are un parcurs educaţional individual, cu anumite rezultate, etc...

Fiecare om are caracteristici diferite de ale altora: dispune de anumite capacităţi intelectuale, (de înţelegere, acumulare, creativitate şi redare, etc...), are anumite caracteristici fizice, (înălţime, greutate, forţă musculară, rezistență, culoare a pielii, fizionomie a feţei, etc...).
Se poate spune, fără teamă de a greşi, că personalitatea fiecărui om este rodul unei combinaţii unice de evenimente şi întâmplări aşezate pe o zestre unică de ADN... Şi fiecare om răspunde la stimulii externi şi la provocări în modul său, pe baza experienţelor trăite personal şi a informaţiilor acumulate până în acel moment.

Nimeni nu este perfect! Oricare dintre noi am vrea să mai îmbunătăţim câte ceva la propria persoană. Cu unii soarta a fost mai darnică şi le-a dăruit o personalitate mai bine conturată, iar cu alţii - ceva mai zgârcită, dar cu siguranţă fiecare om are părerea lui proprie despre orice eveniment cu care vine în contact. Subliniez: fiecare dintre noi ajungem la acea părere în baza experienţelor şi acumulărilor proprii. La unii mai bogate, la alţii mai puţin consistente. Fiecare după capul lui. Şi fiecare doarme aşa cum îşi aşterne...
Despre unul care a făcut o prostie, se zice în popor că: "atât l-a dus şi pe el mintea"... Atât! Fără a-l judeca! Pentru că este incorect să judecăm pe altul, după mintea noastră, atâta vreme cât noi nu ştim ce a fost în capul lui. Nu putem pătrunde acolo şi ne lipsesc elementele în baza cărora să facem o "judecată" corectă. Noi n-am trecut prin ceea ce a trecut el şi nu avem zestrea lui genetică. Faptul că experienţa noastră este diferită de a lui nu ne dă dreptul moral să-l judecăm, să-i punem o etichetă... Este ca şi când am întâlni un muşchiulos pe stradă, care în momentul când trece pe lângă noi ne pocneşte, doar aşa, ca să luăm aminte că este mai tare decât noi.

Bunul simţ ne cere să avem mai multă înţelegere faţă de cei cu care soarta a fost mai vitregă şi le-a dăruit alte capacităţi decât ale noastre şi de aceea s-ar cuveni ca atunci când ne vine să judecăm pe cineva (repet: după capul nostru), să ne gândim mai întâi cum ne-am fi simţit noi înșine dacă rolurile ar fi fost inversate...

Să încercăm ca, ori de câte ori avem anumite divergenţe, să le rezolvăm fără patimă, cu respect faţă de cel din faţa noastră - lucru care va atrage automat şi respectul acestuia. Să ne amintim permanent, că ideile se expun prin vorbe şi se susţin cu argumente şi nu cu tăria pumnului sau cu forţa glasului urlat. Creierul va birui întotdeauna în fața pumnului şi conţinutul va acoperi întotdeauna vorbele goale... Nimic nu este mai dezarmant pentru cineva care ne urlă-n faţă, decât un glas domol, raţional, sincer - amabil şi respectuos, rostit cu modestie şi cu fața senină şi sigură de argumentul susţinut.

Să învăţăm să ascultăm, pentru că numai ascultând putem înţelege cum a ajuns cel din faţa noastră la o concluzie sau la o idee diferită de a noastră, şi numai înţelegând asta putem construi o argumentaţie pe care interlocutorul nostru să o accepte.
Chiar şi un şef trebuie să fie un bun diplomat, astfel încât atunci când cineva din subordinea sa greşeşte în exercitarea funcţiei lui, sau care are un comportament inadecvat, să poată să pună lucrurile la punct cu delicateţe, fără să ofenseze, cu respect faţă de fiinţa omenească din faţa lui. Şi un bun şef ştie să facă asta și să-și câştige astfel respectul subalternilor şi preţuirea superiorilor lui.
Pe scurt:
să dăm în toate ocaziile, dovadă de omenie!...
CITAT din Remus C-tin Raclau
Cu respect

Modificat de mircea.costache (19-12-2013 09:19:12)

_______________________________________
Unii sunt prea credinciosi ca sa priceapa si altii prea pacatosi sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este semanat,nu incolteste intotdeauna;dar ceea ce incolteste a fost intotdeauna semanat
Nimic nu este intimplator.Nimic nu este fara DUMNEZEU.Adu-ti aminte ca vei muri si nu vei mai pacatui.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde mircea.costache » 26 Dec 2013, 10:01

/
Ultima oară modificat de mircea.costache pe 26 Dec 2013, 10:10, modificat 1 dată în total.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde mircea.costache » 26 Dec 2013, 10:03

Nu este fraier ala care te baga in seama?
ce-i cu atitudinea asta defensiva si respingatoare la tine?
Te simti mereu atacat sau faultat?Nu poate omul sa-ti scrie nimic intr-un spirit mai relaxat ca sari in sus ca mingea!
Te iei de toti ca nu tin la gluma, si tu esti varza pe tema asta.!!!
Trimiti la invatat de scris si de citit si tu scrii cu o gramada de greseli gramaticale!!!
Intelegi mereu ce vrei tu,si crezul tau trebuie sa fie tabu!!!
Scrie sa stie lumea ca tu nu vrei sa vorbesti decat de Pavel Corut si cine mai vrei
Scrie sa stie lumea ca tu esti mafalda si noi prostimea.
Iti multumim ca ne citesti si ne asculti!
Iti multumim ca existi, si ca tu ne arati "lumina"!
Pe mine unu m-ai plictisit!...poti sa-ti revi?
Buna Dimineata tuturor.
Aveti dreptate cu totii.Am gresit?.Nu v-am gasit cuvintele si dialogul pe placul vostru? .Eh ce sai faci suntem oameni si totusi diferiti ca oameni!.Va accept pentru ca sunteti cei mai buni.Este prea tirziu dar niciodata nu este tirziu sa recunosti ca CE NU PLACE ALTORA TREBUIE SA PLACA TIE CE ESTE AL ALTORA. Eh,deh,astai clasa conducatoare si deh,eh,astai taranimea cu clasa muncitoare.
Nu trebuie sa multumesc pe nimeni si nimeni sa fie multumit in ce ma priveste.
M-am lasat dus de cei buni ?.
Ma vad pus la zid ca sunt LIBER?.Nu pot linge orice,decit inghetata.
Nici,,INTIMITATEA'' daca ti-o afla ,,CAREVA'' nu mai este ce a fost odata.
IGNORE PENTRU VIITOR.
Cu tot respectul si consideratia.
LA REVEDERE
Unii sunt prea credinciosi ca sa priceapa si altii prea pacatosi sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este semanat,nu incolteste intotdeauna;dar ceea ce incolteste a fost intotdeauna semanat
Nimic nu este intimplator.Nimic nu este fara DUMNEZEU.Adu-ti aminte ca vei muri si nu vei mai pacatui.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde alt stupar » 26 Dec 2013, 11:20

Bun-venit in comunitatea celor cu "pagina personala" domnule Mircea.Costache.
Ce tip de lazi folositi ? Pastoral sau stationar ?
Pe cand ne bucurati ochiul cu ceva poze ? :shock:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde proapis13 » 26 Dec 2013, 11:53

Bun venit la pagini personale!!!
Pe cind ne delectezi si noua ochiul cu stupina ta??
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde peterneamt » 26 Dec 2013, 17:25

La mulţi ani fericiţi ! Problema e că uităm să fim simpli şi viaţa trece pe lângă noi.....dar nici Eminescu n-a murit fericit...
http://search.yahoo.com/search?type=&ei ... sa%20suciu
ps. "zâmbeşte mâine va fi mai rău" ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde peterneamt » 26 Dec 2013, 18:15

Şi pentru că fericirea e un lucru simplu ....
http://www.youtube.com/watch?v=8tYNE0Rk ... B7&index=3 ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde mircea.costache » 26 Dec 2013, 19:53

mircea.costache scrie:
Buna Seara tuturor.
Multumesc celor care au postat gindurile lor la acest topic.Cred ca uni zic ca tare drag imi este si mie ca ma bag in seama.Putina golaneala. Se FILFIIE .......a cui?....ce ?.Sa se intelega, de cei care cred ca si inteleg si de cei care nu cred ca inteleg, ca eu si pricep,eu si vreau,dar de ce atita ,,VRAJBA''.Dar incepe sa-mi placa mirceapunctcostache.Bravos domn profesor.Apropos omul este om si ceva il face om si domnul este domn si ceva il face domn. Ce anume OARE?????????????????.
Cu respect.
Buna Dimineata
Traducere(asta de golaneala)
Pe OM ....??? il face OM si pe domn haina il face domn si omul dupa ...??? se cunoaste ca e OM ,iar domnul dupa haina se cunoaste ca e domn.
Si acum intrebare.
Este mai important SUFLETUL la om sau haina .Ambele il imbraca pe om dar ficare in feluri diferite.Poate exista o culoare care sa i se dea sufletului.Si daca da care ar fi aceasta culoare.
EH!
Cu respect si consideratie.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde catalin_vl » 26 Dec 2013, 20:48

bun venit.
sarbatori fericite si La Multi Ani!
ceva poze cu stupina. avem? :)
''albinele au nevoie de flori ca sa traiasca si florile au nevoie de albine ca sa rodeasca''
Avatar utilizator
catalin_vl
 
Mesaje: 371
Membru din: 25 Mar 2012, 20:49
Localitate: vilcea com vladesti

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde activ » 26 Dec 2013, 21:47

Mirciulică tată, în primul rând, bine ai venit printre forumiştii cu identitate, deşi ... nu venişi cu nimic nou despre identitatea ta personală şi/sau apicolă (cine esti? ... cum eşti? ... ce stupi ai, ce şi cum faci cu ei? ... cum şi pe unde îi pastoreşti, etc.)

În al doilea rând, întreb, ... de ce nu te apuci nene să scri o carte? ... de ex. filozofia albinarilor ... că văz că le ai cu scrisul ... mă plictisii citind. :)
Cu o carte selectezi auditoriul, ... p'acilea noi căutăm albinari să vorbim despre şi ca albinele ... deci să bâzâim ... să-ți fie fără supărare.

Şî în al treilea rând, observ că te cerți cu cineva dar nu văz cu cine ??? ... poate ne spui şi nouă, nu dealta, doar să-ți luăm apărarea.

PS. În al patrulea rând, să spunem lumii că ne cunoastem ... şi astea zise, sunt doar aşa să conversăm. ;)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde mircea.costache » 26 Dec 2013, 23:19

Buna seara!
Exclus sa ma mai las provocat.
Intreba pe nea'JIJI cum este cu bagabontala, ce se face cu golaneala si la ce sunt buni golani.
Cu stima respect si consideratie.
P.S. Nu am pretentia de mare apicultor. Am 80 famili de albine.Am accesat M141.Imi tin contabilitatea PFA singur (pentru asta invat,ma documentez,ma informez,...etc. zilnic sau de cite ori este nevoie).Invat in domeniul apicol oricind ,oricum,oriunde, chiar si acum cind scriu invat cum e cu provocarea.Cea mai mare provocare pentru mine ramane insa APICULTURA.
Ne cunoastem ,ai fost la mine,ce nu ti-a placut de facem pe prosti.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde mircea.costache » 26 Dec 2013, 23:25

catalin_vl scrie:bun venit.
sarbatori fericite si La Multi Ani!
ceva poze cu stupina. avem? :)

Salut.
Navem tati.Saracia bat-o vina.Si tutusi in saracia mea ma simt BOGAT.Si totusi in bogatia mea ma simt SARAC.
Pa provocare .Cheama-l pe nea'JIJI.
Cu stima si consideratie.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde mircea.costache » 26 Dec 2013, 23:37

mircea.costache scrie:mircea.costache scrie:
Buna Seara tuturor.
Multumesc celor care au postat gindurile lor la acest topic.Cred ca uni zic ca tare drag imi este si mie ca ma bag in seama.Putina golaneala. Se FILFIIE .......a cui?....ce ?.Sa se intelega, de cei care cred ca si inteleg si de cei care nu cred ca inteleg, ca eu si pricep,eu si vreau,dar de ce atita ,,VRAJBA''.Dar incepe sa-mi placa mirceapunctcostache.Bravos domn profesor.Apropos omul este om si ceva il face om si domnul este domn si ceva il face domn. Ce anume OARE?????????????????.
Cu respect.
Buna Dimineata
Traducere(asta de golaneala)
Pe OM ....??? il face OM si pe domn haina il face domn si omul dupa ...??? se cunoaste ca e OM ,iar domnul dupa haina se cunoaste ca e domn.
Si acum intrebare.
Este mai important SUFLETUL la om sau haina .Ambele il imbraca pe om dar ficare in feluri diferite.Poate exista o culoare care sa i se dea sufletului.Si daca da care ar fi aceasta culoare.
EH!
Cu respect si consideratie.

Buna seara!
Sa va ajut putin ca nu se observa sau nu se stie raspunde.
Acea culoare este ROGVAIVi.Mai traduc?Am sa astept sa traduca cei ce vor si sti.Daca nu am sa traduc tot eu ,dar sa mai treaca un timp de gandire.
Cu respect.
P.S. Stiu ce zic multi dintre voi:Asta face pe desteptul cu noi.Se da Interesant.Daca asa ganditi aflati ca si eu gandesc la fel despre voi(zero la zero).
In functie de TIMP ceea ce nu o sa fie ptr. acest forum,dar am sa ma straduiesc totusi ptr. domniile voastre,am sa incep sa corectez toate greselile gramaticale la TOTI incepand cu mine.Vom vedea cine a gresit mai mult.Atunci vom sti de ce si cine trebuie sa arunce cu piatra primul.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde mircea.costache » 26 Dec 2013, 23:40

peterneamt scrie:Şi pentru că fericirea e un lucru simplu ....
http://www.youtube.com/watch?v=8tYNE0Rk ... B7&index=3 ;)

Am onoarea sa te salut.
Daca imi permiti o intrebare. Pe unde erai cind ma diagnosticasera NEBUN? Intrebai cumva in privat ce tratament iau si de ce sufar.
Cu respect.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: M.S.COSTACHE

Mesajde peterneamt » 27 Dec 2013, 00:03

Problema este că nu am timp să citesc tot ce se scrie pe forum şi selectez subiectele interesante ( pe teme apicole) din "vizualizare subiecte active" ( Danii m-a învăţat ) .
http://www.youtube.com/watch?v=1Mi212ZM ... tYNE0RkAFg
Hai la sârbă , hai să înebunim un pic, că fără nebunie nu-ţi mai aminteşti de cât de frumoasă e viaţa şi ea, nebunia , reprezintă reperele vieţii...... amintirile noastre.....:D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 14 vizitatori